:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,506
Активни 873
Страници 3,436
За един ден 1,302,066
Перспектива

Какви са ползите и вредите от приемането на еврото

Лихвите по кредитите ще паднат, доверието на инвеститорите ще нарасне
Снимка: БГНЕС
Единната европейска валута набра мощ през годините срещу основния си конкурент - долара.
На 1 януари 2002 г. започва голямата парична революция на ЕС - 308 милиона европейски граждани сменят националните си банкноти с единната европейска валута. Постепенно територията на еврото се разраства, а България се надява през 2013 г. да стане част от нея.

Правителства идват и си отиват, сменят се програми и лица, но всяка власт неизменно следва курса "Бързо към еврото". Защо е така?

Влизането в еврозоната на първо място означава, че



България ще изглежда по-сигурна и безрискова държава



в очите на външния свят. Родните банки, фирми и държавата ще могат да взимат по-евтини кредити отвън, чуждите инвеститори ще гласуват по-голямо доверие на страната ни, когато обмислят дали да вложат парите си у нас. Финансовата стабилност има непряк, но внушителен ефект за развитието на икономиката. Както казват специалистите, една добра макроикономическа политика не може сама по себе си да ни направи богати, но една лоша политика със сигурност ще ни направи по-бедни. Примерите с Виденовата зима и със сегашната глобална криза, започнала от грешките на САЩ, са доказателство за това.

Стабилността и пониженият риск неизменно водят след себе си и по-ниски лихви. С влизането в еврозоната вече заемите у нас ще струват колкото в Европа. За сравнение - в средата на 2009 г. двугодишен потребителски заем в еврозоната можеше да се вземе за лихва от 7.44%, а у нас - за над 10. След като няма да има лев, ще се стопят и сегашните разлики в оскъпяването между евровите и левовите кредити и депозити. Те се дължат на по-високия валутен риск на лева. Например лихвата по новоотпуснатите кредити за фирми през декември 2009 г. по данни на БНБ е средно 8.09% в евро и 9.89 в левове. Същото важи и за заемите за домакинствата - 11.43% по потребителски кредит в евро и 13.54 в левове.

Още отсега много граждани и фирми извършват сделки в евро и държат спестяванията си в европейската валута. За договорите и влоговете, които са в левове, обаче също няма проблем. При преминаването към еврото контрактите не се преподписват, а само



сумите се преизчисляват в евро



В деня на приемането на еврото банките служебно ще превърнат в евро всеки влог или кредит, който е левов. Би следвало и лихвите да паднат до съответното ниво за заем или депозит в евро. Това все пак не става автоматично, но би било логичен жест от страна на банките.

Благодарение на еврозоната европейските граждани имат значително по-добър достъп до кредити в сравнение с периода преди 1999 г. Например, ако един грък през 1999 г. е плащал вноска по жилищния си заем в размер на 1100 евро на месец, 10 години по-късно той плаща по 790 евро. Тоест за 15-годишен заем в размер на 100 000 евро гъркът ще спести 55 000 евро благодарение на по-ниските лихви, пресмятат от Европейската комисия. Подобни икономии някой ден ще зарадват и кредитополучателите в България.

Членството в еврозоната



предполага ниска инфлация



Затова страните членки не бързат да приемат държави като нашата - с ниски цени и доходи, които трябва да догонват равнищата в страните, които използват евро. Паричният съюз се основава на т. нар. конвергентност - сближаване на икономиките, в което по-слабите наваксват изоставането си от по-успешните. "За съжаление на България ще й отнеме не години, а десетилетия, за да достигне средните доходи в ЕС. Сега сме на около 40% от средното за съюза", коментира макроикономистът Димитър Чобанов. Така е, защото се очаква средният растеж за ЕС да е 2-3% годишно, а българският едва ли ще напредва с повече от 4-5%. Тоест сближаването няма как да стане бързо.

Притесненията за шокова инфлация при влизането в еврозоната са силно преувеличени. "У нас ценовото изоставане е не толкова при стоките, колкото при услугите. Те са на около 50% от нивото в ЕС. Затова и ефектът на догонване ще проличи по-силно в тарифите за ремонти, хотели, фризьорски услуги, ресторанти и кафенета", смята Чобанов.

Еврокомисията не спира да обяснява, че ако цените са се повишили, вината не е в новите банкноти и монети, а в обективните процеси в икономиките. В годината, когато еврото стана обща валута на над половината страни от ЕС - 2002, средната инфлация е била 2.3%. В този процент приносът на еврото е само 0.1- 0.3%, останалото идва от по-високите международни цени на петрола, от увеличения акциз върху цигарите и от лошата селскостопанска реколта.

Някои държави са хитрували и година-две преди приемането на еврото умишлено са задържали акцизни ставки и цени - на вода, ток, парно и др.,за да изпълнят изискването за ниска инфлация. След влизането в еврозоната отпуснали юздите и цените скочили. Най-драматично бе положението при въвеждането на еврото в съседна Гърция. Там цените при преминаването към евро така скочиха, че клиентите организираха бойкот, като не купуваха нищо. Според Института за защита на потребителите, който бе инициатор, е имало 85% спад в продажбите на магазините за плодове и зеленчуци и закусвалните и около 65% - в магазините на дребно.

Показването на цените в една валута е голямо удобство при презграничния шопинг. Сега ако българин избира дали да си купи кола от Румъния, Чехия, Германия или Полша, ще трябва да пресмята с калкулатор леи, крони, евро, злоти. След време това неудобство ще изчезне. Положително за обикновените хора и за бизнеса е също, че ще отпаднат т. нар. трансакционни разходи - при обмена лев-евро и евро-лев. Това ще облекчи особено осезаемо търговията и туризма.



Милиардите от склада



След като се разделим окончателно с валутния борд и с лева, няма да се налага държавата да поддържа многомилиарден валутен резерв. След влизането в еврозоната БНБ ще запази и ще продължи да инвестира огромна част от сегашните валутни резерви, но правителствените запаси, които напоследък са около 7-8 млрд. лева, могат да бъдат раздвижени. Има различни идеи за какво да се ползват тези пари. Бойко Борисов например каза наскоро, че ще е добре те да се вложат в инфраструктурни проекти. Икономистите обаче препоръчват те да послужат за по-дългосрочни цели, примерно за пенсионната реформа или за погасяване на външен дълг.

Тъй като България е с валутен борд, тя вече е привързана към еврото и няма да й се налага тепърва да свиква с лишаването от собствена парична политика - страните от еврозоната следват политиката на Европейската централна банка. Това има, разбира се, и своите неудобства - както през последните 13 години, така и занапред България няма да може например да си девалвира валутата, за да направи износа си по-конкурентноспособен. Но в крайна сметка финансовата стабилност е по-важна за всички българи, като се има предвид шокът от хиперинфлацията в края на 1996 г.

Словакия се сбогува без сълзи с кроната си

1 януари 2009 г. за словаците е един спокоен новогодишен четвъртък. Денят на еврото за тях е и особена гордост, защото бележи една голяма победа в приятелското съперничество на всички нива с Чехия, която и до днес работи с крони.

Смяната на словашката крона с единната валута минава гладко и спокойно. Само за първите три дни след Нова година над 1/4 от плащанията в магазините вече се извършват в евро. Гражданите подават крони, касиерките връщат рестото в евро. Братислава дава съвсем кратък срок за паралелно циркулиране на двете валути - до 16 януари, след което кроната отива в историята.

На 3 януари банките в Словакия са успели да нагодят IT системите си към промяната и дори са отворени през уикенда, за да предлагат обмяна на валута на клиентите си. Големи опашки почти няма, защото хората постепенно се връщат от коледните празници и посрещат с търпение и ентусиазъм европейската валута.

Службата, която има най-много работа през почивните дни, е Словашката търговска инспекция. Тя е натоварена да следи дали търговците спазват стриктните правила за преобразуването на цените от крони в евро по законния курс от 30.1260 крони за едно евро. Този курс е определен на заседание на ЕКОФИН още на 8 юли 2008 г.

Службата следи особено зорко магазини, ресторанти, кафенета, фризьорски салони, платени паркинги. От 203 проверени обекта на 1 и 2 януари инспекторите хващат само трима нарушители. При това проблемът не са надути цени. Единият отказал плащане в евро, другият не искал да вземе крони, а третият обяснил, че не работи в брой, а само с банкови карти.

Това не е единствената превантивна мярка срещу търговските шмекерии. Месеци преди смяната на валутата правителството убеждава по-големите търговски вериги да подпишат Етичен кодекс за преминаването към евро. Бизнесът обещава да не увеличава цените на стоките и услугите, като приписва вина на еврото. Половин година преди паричната реформа и година след това фирмите са задължени да обявяват цените на стоките и услугите и в крони, и в евро. Кампанията се нарича "Всеки цент е от значение" и включва стриктни правила за закръгляването на цените. Държавата закръгля плащанията към хората - пенсии, социални помощи и т.н., нагоре, а своите вземания - такси и данъци - надолу. Така и в двата случая закръгляването се прави в полза на гражданите.

В резултат на отличната подготовка, а и заради настъплението на световната криза Словакия приема еврото без ценови сътресения и приключва годината с нулева инфлация. Още през първите си евромесеци словаците започват все по-често да отскачат на пазар до съседна Унгария. Причината е, че по това време форинтът значително поевтинява спрямо еврото и така унгарските коли, храни, дрехи, техника излизат много изгодно на словаците. Всъщност разликата в цените се оказва около 30%. "Пазарният туризъм", кризата и силното евро започват да подбиват продажбите в словашките търговски вериги, а също и поръчките на фирмите износителки. И цените започват да падат. За да спаси продажбите си, местният филиал на Procter&Gamble например се принуждава да свали цените на перилните препарати с 25%, за да накара словаците да пазаруват отново у дома. Това е на пръв поглед добре за джоба на словака, но всъщност забавя излизането на страната от рецесията.

Как се скача от валутен борд в еврозоната

България все още няма зелена светлина да тръгне по пътя към еврозоната главно по политически причини, смятат повечето анализатори у нас. В момента самата еврозона изпитва сериозни затруднения заради проблемите в Гърция, Португалия, Ирландия и се страхува от по-нататъшно разширяване на съюза. Според "Стара Европа" това ще внесе допълнителна нестабилност в него. България се разглежда в общия контекст на тези процеси и затова, каквато и стабилност да демонстрира, стожерът на еврото - ЕЦБ, непрекъснато отлага перспективата й за евроизация.

Пътят към еврозоната минава през ERM II (валутно-курсов механизъм II), където се извършва настройката на макроикономическата политика, за да премине плавно въвеждането на еврото. Допусната в чакалнята, страната кандидатка трябва да покаже, че валутата й е стабилна и може да се вмести в коридор от +/-15%. Тъй като нашият лев е вързан за еврото, България на практика изпълнява от 1997 г. това условие.

Ако не съществуваха политическите проблеми, България вече трябваше да е допусната в преддверието на еврозоната. Още през 2003 г. ЕЦБ излезе със становище, че няма пречка държави с валутен борд, базиран на еврото, да влязат в ERM II с борд.

Престоят в ERM II продължава поне 2 години. През това време страната трябва да покаже, че е стабилна и че отговаря на петте условия за членство в евроклуба, познати като конвергентни (маастрихтски) критерии: 1. инфлация не по-голяма от 1.5% над средното за трите държави с най-ниска положителна инфлация в ЕС; 2. бюджетен дефицит не повече от 3% от БВП; 3. държавен дълг не повече от 60% от БВП; 4. дългосрочни лихви, не по-високи от 2% над лихвите в 3-те страни членки с най-ниска инфлация; 5. обменен курс, поддържан в границите на ERM II в продължение на поне 2 години.

ЕК и ЕЦБ оценяват дали държавата кандидатка изпълнява петте критерия, като изготвят т. нар. "конвергентни доклади" поне веднъж на 2 години. Досега за България е публикуван един такъв доклад - през 2008 г., който посочва, че проблемът с инфлацията е най-голямата пречка пред въвеждането на еврото.
Снимка: EPA/БГНЕС
Шефът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише ръководи финансовата политика в еврозоната, с която България ще трябва да се съобразява.
 Ако влезем в еврозоната, всички цени в България ще минат в евро.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Проблемите на Гърция сериозно разклатиха еврото.
Снимка: Интернет
Приемането на еврото на 1 януари 2009 г. прати словаците на пазарен туризъм в съседна Унгария.
51
13828
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
07 Февруари 2010 22:55
кои от новите страни членки (от 2004) са въвели еврото
07 Февруари 2010 23:29
Българите масово живеят на кредит в последните 5 години. Едно нормализиране на лихвите може да е от голяма полза. Ще свали плащанията по имоти и коли, които са най-големите разходи.

Редактирано от - Спокойния на 07/2/2010 г/ 23:37:38

08 Февруари 2010 00:58
България и българина има само полза от въвеждането на еврото.
Вреда имат само 100-ина фамилии, но заради тях вероятно пак ще изпуснем влака за влизане в чакалнята.
08 Февруари 2010 01:37
Човек трябва да е доста наивен за да си мисли, че банките ще свалят лихвите.
08 Февруари 2010 02:21
Едно нормализиране на лихвите може да е от голяма полза.


в българия има фиксиран курс към еврото, ролята на валутния риск в определянето на курса лихвите вероятно е прекалено малка за да се усети.

Редактирано от - simo на 08/2/2010 г/ 02:23:13

08 Февруари 2010 03:43
Краткосрочните загуби VS дългосрочните ползи
България скоро ще се изучава като пример за това, че краткосрочните загуби водят и до дългосрочни загуби. Страната непрекъснато гони най-образованите и предприемчиви хора. Отгледахме второ поколение хора, които никога не са ходили на училище и не са работили. В Родопите хората си вадят зъбите в кръчмите. … Всичкото това няма ли дългосрочни последици? И нашите „макроикономисти” ни определят целите, като привеждат доводи, от първи курс на учебника по икономикс или откровени глупости: „В деня на приемането на еврото банките служебно ще превърнат в евро всеки влог или кредит, който е левов. Би следвало и лихвите да паднат до съответното ниво за заем или депозит в евро. Това все пак не става автоматично, но би било логичен жест от страна на банките”.
08 Февруари 2010 04:40
Ако не съществуваха политическите проблеми, България вече трябваше да е допусната в преддверието на еврозоната.


Наред с европейските страхове, че приемането на нови страни в зоната засилва рисковете от още гръцки кризи, трябва да признаем, че и нашите ченгета правят всичко възможно за да подклаждат и усилват тези страхове в Европа.

Периодичните изхвърляния как ще бутнем борда, как ще пуснем еврото до 4.15 лв., как ще харчим държавните резерви за крупни инвестиции и тути кванти малоумни идеи са целенасочена политика на мутро-комунистическите среди у нас. Затова изхвърлянията на бордо-събарячите като парамовци, миховци и оня-"професор"-от-лондон, обективно са в интерес на мафията, която предпочита да лови риба в мътната вода на един постоянен преход и финансова неустановеност. Следователно влизането в еврозоната е от първостепенен национален интерес.
08 Февруари 2010 06:03
A според мен единствената причина за бързането с еврото, е че скоро всички ще разберат, че левът е надценен, а заплатите и данъците не могат да станат отрицателни.
08 Февруари 2010 08:12
Какви са ползите и вредите от приемането на еврото

Вреди няма .Има само полза!
При обмяната курса на лева спрямо Еврото може да се промени.
По висок курс ще е добър за вноса ни по нисък курс ще облагодетелства износа ни.
България ще има световна валута.Каквото печелиме и пестиме ще е в световна валута.
Исторически момент за страната ни.!
08 Февруари 2010 08:21
Милиардите от склада


След като се разделим окончателно с валутния борд и с лева, няма да се налага държавата да поддържа многомилиарден валутен резерв. След влизането в еврозоната БНБ ще запази и ще продължи да инвестира огромна част от сегашните валутни резерви, но правителствените запаси, които напоследък са около 7-8 млрд. лева, могат да бъдат раздвижени. Има различни идеи за какво да се ползват тези пари.


Аучччч!!!!

*

Има един, решаващо важен, според мен, недостатък от приемането ни в еврозоната - финансовата дисциплина на държавата рязко ще се влоши!
08 Февруари 2010 08:47
Словакия също приема еврото след голямата вълна, мисля че през 2007-ма и там също са взети превантивн имерки и е нямало инфлция.
08 Февруари 2010 08:50
Боже, Боже.... продължението на тирадите как като влезем в ЕС и от другия ден Европата ще ни оправи. Тече вече четвърта година откакто сме оправени и няма как повече да се свири на тази струна. Сега Свещеният Граал се нарича евро. Когато стане, пак ще има много изненадани от оправянето. А първите птички колко е хубаво да си с евро или да си вързан твърдо към еврото ще пропеят до няколко месеца, най-много до края на годината.
08 Февруари 2010 09:05
Вият тавагишчите за преводната рубла и сукрето...
08 Февруари 2010 09:42
Статията е едностранчиво и подвеждащо написана Съгласен с galia2 . Капанът за нас е скрит в курса по който левът ще бъде заменен с евро - едва ли ще е 1.95583 , по-скоро ще ни спретнат нова деноминация за да изпуснат парата от надценения лев . И тогава ще се събудим с поне 1/4 по-ниски доходи
08 Февруари 2010 09:59
Не сравнявайте несравними неща. БГ едва лище бъде пусната в чакалнята. Вижте какво става с Гърция, Испания и Ирландия. Остава и БГ на хранилка. Иначе при разумна политика от евро ще има повече ползи от колкото вреди.
08 Февруари 2010 10:23
"...България ще стане по сигурна и безрискова държава..."
Имате предвид като Гърция в момента, която преди десетина години въведе еврото...
08 Февруари 2010 11:20
Още през 2003 г. ЕЦБ излезе със становище, че няма пречка държави с валутен борд, базиран на еврото, да влязат в ERM II с борд.

Ще помоля авторката или някой от колегите, ако може да намери оригинала на това становище, ще му бъда много благодарен.
08 Февруари 2010 12:03
Статията е откровен псевдо икономически буламач комбиниращ общоизвестни факти с доста съмнителни послания.
Няколко въпроса:
1) според самата статия преминаването към евро няма да включва промяна на съществуващите договори а само автоматична подмяна на валутата.
Оти тогава договорите за кредит ще се подменят като условия и "лихвите ще падат?
2) при десет години борд в българия - каква е премията за "валутен риск" при банковите кредите в момента.
Въпрос, крайно любопитен, може би ако си отговорите ще разберете и с колко точно ще паднат лихвите
3)‌ словакия... готин пример ама наистина ли някой вярва че подобен "етичен кодекс" ще застане на пътя на свободната инициатива в българия ?
твърде .... ъъъ не "либерално" ми се вижда и съм убеден че "старшите икономисти" от ИПИ ще се съгласят
4) Фискалния резерв - е поне това е ясно...
На много хора им текат лигите по тази тема. Да бе, ясно - има едни пари за усвояване, ама хайде да се надяваме да не Ви мине номера.
08 Февруари 2010 12:27
"Би следвало и лихвите да паднат до съответното ниво за заем или депозит в евро."
Да бе, да. И от какъв зор банките ще си намалят печалбите?
Като изключим отблокирането на резерва, който обаче най-вероятно ще бъде откраден на 60-70 процента(независимо кой е на власт), влизането в еврозоната, макар и нормално нещо, не носи почти никакви позитиви.
08 Февруари 2010 13:02
Резервът, резервът - там е заровено кучето - иначе на кой ли му пука дали ще се увеличи инфлацията, нали затова си имаме статистика, да я натъкми както следва...
08 Февруари 2010 13:17
Колкото повече млади хора напускат страната, толкова по-бедна става тя. Те са основен капитал и показател за просперитета й. Иначе изглежда хубаво, но не е реалистично.
08 Февруари 2010 13:35
До тези горе, които твърдят, че левът е надценен:
Бихте ли ме светнали, с колко точно е надценен и как го изчислихте? Чувал съм и обратните твърдения - че е подценен, пак от хора, които не могат да ми кажат с колко е подценен. Просто защото са чули тая глупост на масата в кръчмата от някой философстващ лаик и си мислят, че изглеждат умни като започнат и те да я повтарят.
08 Февруари 2010 13:39
Най-тъпото нещо е да повярваме на поредната мантра - първо беше развитият социализъм, после перестройката, после пазарната икономика, после реституцията, после гражданското общество, после приватизацията, после бордът, после приемането в НАТО, после в ЕС, сега пък еврозоната. А мизерията си е същата. Другаде е заровено кучето.
08 Февруари 2010 14:02
Старши,

Не се ядосвай, а разгледай таблиците за България в тези публикации - Натиснете тук
Можеш да разгледаш и динамиката на износа през последните години

А иначе, аргументите в статията и примерите са от брошура на ЕС за ползите от въвеждането на еврото (малко по-доре от кръчмата) Натиснете тук


Редактирано от - galia2 на 08/2/2010 г/ 15:47:18

08 Февруари 2010 14:59
Защо всички се правите, че валутен риск за България не съществува, защото е с валутен борд ???
На функционално ниво борда няма проблем, НО на политическо ниво има един постоянен проблем - а именно възможността 121 (или повече) депутати от нашия любим парламент да решат, че не искат Валутен борд. Това е рискът, заради който маса народ си обръща парите в евро и банките (както и чуждестранните инвеститори) калкулират "валутен риск". Именно този риск няма да съществува в Еврозоната.
08 Февруари 2010 15:04
Krass_
извинявай от кой пръст го изсмука това? А ролята на МВФ и техниката за въвеждане на борда?
Прочее за забраваните Натиснете тук...
Иначе бомбастично звучи "опасноста 121 депутати"... "хората обръщат...." "функционално...", въобще
08 Февруари 2010 15:15
Празнуваш Новата 2013 г. примерно с 800 лева заплата, а на другия ден се събуждаш махмурлия с ... 250 евро на месец. А цените са се покачили два пъти... На печелившите - честито!
Защо германци и други западняци реват до небесата от еврото - защото заплатите им са паднали наполовина, а цените на стоките просто са сменили не цифрите, а името на валутата. Така за германеца стек минерална вода например е станал от 2, 50 марки на 2, 50 евро, а заплатата му - от 2000 марки на 1000 евро...
08 Февруари 2010 15:19
Галя,
Линкът ти не работи.
Крас е напълно прав. Има проблем с валутния риск. Инвеститорите още помнят 1996-7. Затова имаше негласно препядствие пред влизането ни в ЕРМ2 предишния мандат, затова олигофрени като Данске банк периодично правят спекулации, че валутния борд в БГ (и балтийските страни) ще се провали и залагат на това.
08 Февруари 2010 15:29
Ристе, верно си луд, кви германци, кви заплати, кви цени, вземи се ограмоти малко вместо да говориш наизуст

Между другото в годината, в която Словакия прие еврото (2009), инфлацията е точно 0%. Вярно е, че това се дължи и на общата стагнация, но както е обяснено и в статията - инфлацията не непременно се дължи на 100% на еврото.
08 Февруари 2010 15:32
STARSHI , Ристе Лудия ти е дал описание на това , което ни чака. Ти сам си избери левът дали е надценен, подценен или реален като курс с/о еврото. Ако питаш мен врътката ще е в интерес на държавата и едрите играчи, а не на данъкоплатците като мен и теб, камо ли на пенсионерите и соц.слабите.
08 Февруари 2010 15:42
Иначе бомбастично звучи "опасноста 121 депутати"... "хората обръщат...."

1. Ще отречеш ли, че 121 депутати могат да променят закона за БНБ и да отменят валутния борд?
2. Погледни статистиката на БНБ - има към 30.09.2009, по-нова няма. От около 35 млрд депозити (без финансовите институции) само около 16 са в лева - и то защото при овърнайт левовете преобладават. Около 2/3 от по-дългосрочните са в Евро и други валути. И това при положение, че лихвите в лева са с поне един пункт по-високи.

_______________________
Блогът на Манрико
08 Февруари 2010 15:50
Дал ми е неговото описание, Мечо. Това са бабини девитини. Сравнете данните от Евростат за инфлация и за БВП на човек по паритет на покупателната способност в годините на приемане на еврото.
Или сега ще ми кажете, че навсякъде по света статистиката се наглася конспиративно? Хайде моля ви се, да не бъдем толкова елементарни. Винаги съм се учудвал на умението на някои хора да носят от девет кладенеца вода и да не виждат очевидното, защото не им отърва.
08 Февруари 2010 16:06
STARSHI, статистиката отдавна е "натъкмена" да обслужва правителствата и политиците , а на електората да обяснява , че положението не е толкова трагично, колкото изглежда. Самите германци ревяха , че са обеднели, за големите им концерни не знам. Същото беше и с гърците, испанците и французите. Не казвам , че въвеждането на еврото е грешка - напротив съгласен съм че е задължително за БГ, дяволът е скрит в механизма и момента на въвеждането му. Лично аз мисля, че ни чака болезнено адаптиране на цени-доходи и докато икономиката ни е такава художествена самодейност + сива икономика + пари от криминална дейност нищо добро не ни чака. Дано да греша!
08 Февруари 2010 16:10
Тоя Ристе наистина е луд...В Германия има дефлация, която се дължи именно на въвеждането на еврото и спъва икономиката...От друга страна животът за средния германец е толкова евтин, колкото никъде другаде в Европа.При въвеждането на еврото всички цени бяха променени в съотношение 2 към 1 и оттогава (с изключение на тези на горивата и може би на някои услуги) само падат...Ако един стек минерална вода(разбира се, не Перие или Сан Пелегрино)преди 10 години е струвал 2, 50 ДМ, сега струва около 1, 14 Евро (х2 това прави точно 2, 28ДМ )+90 цента за амбалаж, които всеки си получава при връщането му и никъде не се въргалят пластмасови шишета...А заплатите във всички сектори са се повишили средно с 10% от 2001 насам...
Да сравняваш България с Германия, наистина се иска безумна смелост, или неизлечима простота...
08 Февруари 2010 16:18
Старши, оправих линковете и можеш сам да видиш дали си прав.
Всъщност моята теза беше, че нашите бързат с еврото, защото вероятно знаят, че лудите от Данске банк са прави и гордостта на Тара – валутният борд, може да не издържи на продължителна криза. Нашите нямат много варианти за противодействие на спадащата ценова конкурентоспособност, защото заплатите и данъците няма накъде повече да спадат, или не могат да спадат, а инвестициите бяха предимно имоти. Защото нашият теоретичен модел не е просто малка отворена икономика, а малка отворена икономика, с недостиг на квалифицирана работна ръка, и маргинилизирана работна сила, готова на бунт.
08 Февруари 2010 16:46
Галя, ако виждам правилно (може и аз да съм в грешка), реалният курс на лева се отклонява спрямо еврото (ЕА 16 в таблицата) с едва 0.5% (2008 г.). За мен това по никакъв начин не поставя под съмнение курсът 1:1, 95583.
08 Февруари 2010 17:08
В макрикономически план (за стабилността на фин. система) и като удобство за хората от еврозоната (при пътуване вътре в нея) въвеждането на общите пари е безспорно положително. От друга страна, високият му курс към долара прави износителите неконкурентни на медж. пазари относно тези, работещи в долари.

От личен опит мога да кажа, че това въвеждане бе много яко използвано от всички бизнеси за едно яко вдигане на цените на дребно под мимикрията на "закръглянето" им (винаги "нагоре" )... На практика цените на всичко се повишиха многократно повече от официалната инфлация.

Редактирано от - Mars Attack на 08/2/2010 г/ 17:08:59

08 Февруари 2010 17:31
В толкова обширен материал не виждам нищо за минусите на общата валута. Най-малкото трябва да сме предупредени. сега Испаня примерно не може да девалвира валутата и да стимулира икономиката, защото Германия има друг интерес, а валутата е обща.
Преполагам, че ниската инфлрация ще продължи само при едно обстоятелство - ако не излезем от кризата. Тръгнем ли нагоре, тя веднага ще надвиши средната за ЕС. Просто защото сме в общ пазар и повечето цени все още имат да наваксват.
Така че ако напънът за еврото е насериозно, силно се опасявам, че неолибералната мафия е решила да ни държи следващите 5 години с висока безработица и ниски доходи .
08 Февруари 2010 17:56
Старши, първите таблици са за номиналните изменения, а другите таблици са за реалните изменения. Е16 са страните, включени в еврозоната и теоретично не могат да се очакват номинални промени.
08 Февруари 2010 18:01
За ползите вижте Германия, а за минусите, вижте Гърция
08 Февруари 2010 19:38
Приказките за надценяване на лева са глупости. Що не държите парите си в еврета, кой ви пречи? Басните за еветуалното падане на лихвите са прашец в очичките. И сега първокачествените заеми - обезпечените по всички правила, са със средните европейски лихви и са конвертируеми. Отклоненията са при рисковите - потребителски, кредитни карти, лизинги, оувърдрафти и прочее измишльотини. Разликите са 9.0-9.5%. Това е IRR-то, с която банката-собственик задължава туземния клон, а той ще не ще, обявява лихвите от 17% и нагоре. Преминаването от лев към евро не може и няма да премахне схемата. Най-главното! Защо никой не иска да си спомни, че паричният съвет у нас бе въведен поради доказаната невъзможност корумпираната ни и некомпетентна администрация да управлява парите ни. Нещо да се е променило оттогава?
08 Февруари 2010 19:41
И сега първокачествените заеми - обезпечените по всички правила, са със средните европейски лихви и са конвертируеми.

пене що не си гледаш рулоните?
само последното е вярно и то е във вреда на клиентите на банките.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
08 Февруари 2010 19:46
Лянча, този перпетуум мобиле, с ниският курс евро-лев е възможен само по един начин Ша ти помогна, погледни си фиша със заплатата, и ми кажи защо липсва една нула
08 Февруари 2010 20:05
Бях в Бремен, когато въведоха еврото.Полза не видях..в нашата фирма, не стачкувахме, но след няколко месеца от въвеждането, хората не издържаха и си поискаха увеличение.Да, но увеличението, не беше въобще достатъчно за да се сравнява еврото с времената на марката.Марката, сравнена с еврото, беше по-добра..Каква ще е далаверата на писачите, не знам!?!Може би щото еврата ще са по-шарени?А луд на шарено се радва.Бе взимайте го еврото-халал да ви е..прост народ-слаба държава!
08 Февруари 2010 20:14
На интересуващите се, ще напиша, какво печелех и харчех в марки, какво-в ойро...да се подготвя.Та сме цъфнали, та вързали от ойрото..пази боже!Да може да се върне марката!А ойрото си го нарекоха хората веднага "тойро"!Ма мрете градни с еврото...прост народ-слаба държава!О-о-о лихвите не мое да не паднат, нема що!Щом е дошло ойрото, гръцките банки дето са най-масови в страната, веднага ще свалят лихвите..ама само по кредита-по депозитите гъркът не може да не ги държи високи.Ойро...как иначе!Гъркът за печалба не работи, основното за него е българите да са щастливи!
08 Февруари 2010 20:29
Рики и Аристотеле. Казвам нещо безкрайно просто - рисковите финансови инструменти неизбежно се израждат в зло, без смисъла от тях и контрола върху им. Наслуки вземам лизинга. Оригиналният му замисъл е на търговски инструмент. Даден човек годишно харчи 10 хил. лева за нещо си. Некоя си компания може да му осигури нещото по 5 хил. лева, но човекът требва да даде 10 хилки, за да замени начина си на потребление. Човекът нема парите и компанията му предлага замяната на лизинг. Рискът е за компанията. Има ли този инструмент нещо общо със стотиците хиляди идиоти, които купуват боклуци срещу двойно и тройно оскъпяване, изцяло на собствен риск?
И записи на заповед подписват, за да няма никакво съмнение кой е жертвата
08 Февруари 2010 20:46
рулоните пене, рулоните!
нали знаеш микеланджело, какво е казал?

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
08 Февруари 2010 21:06
Братята гърци ще хлъцнат, като видят наште търговци какво ще сторят с цените след въвеждането на ойрото...
08 Февруари 2010 21:18
Каква ще е далаверата на писачите, не знам!?

Между 1/4 и половината от "ония" 8 млрд. евро. Нали не си представяш, сериозно, че ще излязат "автоматично" от ръцете им
08 Февруари 2010 21:23
рулоните пене, рулоните!
нали знаеш микеланджело, какво е казал?

Рики. Па да земеш да кажеш
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД