Съдебните заседания срещу "Наглите" протичат при закрити врати и при засилени мерки за сигурност. Затова е трудно да се прецени колко солидни са доказателствата на прокуратурата. |
------
Няма спор, истинска изненада си беше, когато на 17 декември премиерът Бойко Борисов, вътрешният министър Цветан Цветанов и главният секретар Калин Георгиев обявиха, че са заловени 25 души за похищенията, извършени в последните 2-3 години. Нетипично за обичайната практика при подобни разследвания в първите часове след мащабната акция Борисов и Цветанов подробно изброиха доказателствата, на които ще разчитат за осъждането на арестуваните. "Имаме и къщите, и доказателства - ДНК, че там са рязани уши, пръсти, кръв на жертвите, свидетели, които показват и обясняват как точно е станало това от самата група. Или образно казано - идва, бие му инжекция, дава му хапчета, слага му хлороформ, реже му пръста", цветисто разказа премиерът. Вътрешният министър се включи с разяснения как наглите са малтретирали жертвите си: "Има една хубава ножица, която е забита в стената, а знаете, че в подхода си за рязане на пръсти и уши те ползват точно такъв инструментариум". Подробно бяха описани и къщите, където са били държани похитените, вече разпознати от тях. Цветанов дори обобщи, че с тези арести полицията е стигнала не само до изпълнителите, но и до идеолозите на дръзките отвличания - по-високи нива в организацията нямало.
Впоследствие обаче се оказа, че с ножицата не са рязани пръсти, тъй като нараняванията на бившия шеф на "Литекс" Ангел Бончев и сина на екстранспортния министър Вилхелм Краус - Михаил, са доста професионално направени. Така от прокуратурата контролирано изтече информация, че вече се търси и лекар, който помагал на похитителите, когато се налагали такива интервенции. Такъв обаче не бе открит и за ножицата вече не се говори. Според адвокатите на задържаните тя дори не е сред веществените доказателства по делото.
Твърдението, че полицията е стигнала до абсолютно всички замесени, бе разколебано не от кой да е, а от самия Цветанов, който изненадващо сподели, че е убеден, че полицията ще стигне до по-високи нива от задържаните.
От 25-имата първоначално арестувани прокуратурата пусна 20 и
остави петима обвинени за тежките престъпления.
Уверението бе, че останалите ще свидетелстват. Сред тях бяха сочените като основни тартори Ивайло Ефтимов-Йожи и Прокопи Прокопиев-Културиста, както и автокрадците Даниел Димитров-Релето и Любомир Симеонов-Гребеца. В ареста попадна и Антон Петров-Хамстера - единственият с чисто криминално минало, висшист и със сериозно участие в застрахователния бизнес. При епизод 2 на "Наглите" бяха задържани Цветозар Славчев-Църо, Павел Петков-Павката, Кирил Кирилов-Монтанския и братята Радослав и Димитър Лебешковски.
Още в първите дни медийният интерес бе насочен към Хамстера, който според Цветанов не бил сред шефовете на бандата, но за когото от МВР неофициално бе спусната информация, че е близък до бившия съветник в ДАНС Алексей Петров.
Според адвоката на Петров Ваня Траянова целта на цялата операция била разчистване на лични и политически сметки с опонентите на властта. Тя отхвърли твърдението, че участието на Хамстера в групата се потвърждава от 100-левова банкнота от откупа на Румен Гунински-младши, намерена в чантата на жена му, като обясни, че банкнотата случайно е попаднала там. А и това е само косвено доказателство и ако прокуратурата разчита основно на него, за да докаже връзката между Хамстера и отвличането на сина на правешкия бизнесмен, надали ще има особен успех. В подкрепа на този факт дойде информацията, че и други банкноти от откупа на Гунински са открити, но в хора, за които със сигурност е установено, че нямат нищо общо с отвличанията. Освен това се оказа, че никой от останалите задържани не познава Петров.
Съмнението се засили след решението на съда да освободи Петров от ареста срещу 20 000 лева гаранция. След заседанието адвокатът му Траянова коментира, че срещу него изобщо не е повдигано обвинение за пране на пари, както обявиха от прокуратурата, а доказателствата за участието му в отвличанията вече са разколебани. От решението на магистратите стана ясно още, че за цялото време, в което Петров прекара зад решетките,
прокуратурата не е успяла да намери други доказателства
срещу него освен 100-левовата банкнота.
"Малко сме притеснени за начина и подхода, по които е взето това решение. Щом Хамстера е навън, ще трябва да гарантираме сигурността на някои хора, които са съдействали на разследването", коментира промяната в ситуацията и вътрешният министър Цветан Цветанов. От прокуратурата успокоиха, че са взети всички мерки за защита на свидетелите, но шефът на МВР опонира, че двама вече се отказали да свидетелстват, и остро нападна съда.
Колко са сигурни и защитени свидетелите, ще се види във времето, защото в медиите се появиха какви ли не информации за това кой и как е сътрудничил на разследващите. Първо, обществено достояние станаха признанията на Любо-Гребеца, който разкрил "мрежата" на "Наглите", защото не получил нищо от 600-те хил. лева, платени за свободата на Гунински-младши. Това бе отречено от защитата му. После се твърдеше, че са "пропели" Цветозар Славчев и Данчо-Релето. Първият признал, че препоръчвал на групата евентуални доходоносни жертви, а вторият посочил къде са заровени телата на убитите от наглите Юлиян Лефтеров-Кунгфуто и Иван Пайнавелов-Сапата, който бил "мозъкът" на схемата. След раздор в бандата обаче бил застрелян и заровен в Плана планина, за да се "заметат" следите.
"За първи път сега се пропукаха организираните групи и пропяха в арестите. Отидоха и посочиха труповете. Ние сега разкриваме поръчкови убийства. Отиват и посочват - в тая ливада има труп. Колегата Цветанов с багер ходи и копае трупове", разказа премиерът Бойко Борисов.
Интересен детайл около разследването представляват интервютата на Красимир Цанев и Катрин Маркова. И двамата са родители на отвлечени от "Наглите" деца и са посочвали като извършители някои от задържаните в момента, но полицията нищо не е предприемала. В първия случай това е бил Любо-Гребеца, чийто баща бил съсед на Цанев, а във втория - Културиста и Йожи. Логично стои въпросът, ако наистина за тези хора е имало данни и информация, че са замесени в отвличанията,
кой е отговорен, че те не са проверени?
Вярно е, че МВР арестуват един полицай, сега разследва още четирима. Но нивото е доста ниско, за да се обясни затварянето на очи пред толкова нагла банда.
Неясен е и пътят на парите, които похитителите са получавали от откупи. Според зам. градския прокурор Роман Василев става въпрос за 15 млн. лева от 12 отвличания. Доста сериозна сума, която няма как да изчезне безследно. Първоначално предположението на разследващите бе, че парите са "изпрани" чрез сложни банкови операции и трансфери в чужбина. С напредването на разследването започнаха да се появяват все повече информации, че голяма част от спечелените суми похитителите са хвърлили за екзотични екскурзии, луксозни телефони и коли, за скъпи ресторанти. Има и образувано дело за пране на пари, но конкретни обвинения не са повдигнати. Съобщението за това дело, направено от градския прокурор Николай Кокинов, бе последвано от публикации по анонимни източници, че Хамстера "препирал" част от откупите, като купувал оборудване за микровецове в Рила. Останалите пари пък били изнесени срещу фиктивни доставки на комуникационни линии и компютри.
Цялото разследване срещу "Наглите" показва слабостите, характерни за всяко едно дело от обществен характер. Ако броят на пуснатите от ареста заради липса на годни доказателства се увеличи, това логично ще доведе до отказ от показанията на някои ключови свидетели, на които прокуратурата гради своето обвинение. И присъди едва ли ще има. Което ще е много жалко, защото със сигурност ще вдъхне увереност във всички дребни и едри престъпници, които ще получат поредното доказателство, че могат безнаказано да се измъкнат от ударите на закона.