На военния полигон в Шабла българската армия все още се обучава да стреля с ракетни комплекси "Волхов", "Нева" и "Стрела", които със сигурност няма да са ефективни срещу иранската балистична ракета. |
След приемането на страната ни в пакта скептиците започнаха ежедневно да задават едни и същи въпроси: Защо им плащаме членски внос, като не ни пазят от нищо?. Докога ще изпращаме войници за пушечно месо? Защо да гинат за други народи или съмнителни каузи? Какво правим в Афганистан? Защо искат да унищожат нашата армия? Защо спряхме да си купуваме руско оръжие, а ни пробутват техниката, произведена в страните от НАТО?
Преди Нова година в. "Сега" съобщи, че
НАТО ще разположи в България
части от общия противоракетен щит над Европа през 2012 г. Новината бе подета и разпространена с охота от ИТАР-ТАСС.
На 29 декември м.г. руският премиер Владимир Путин предупреди, че бъдещото ново споразумение между Русия и САЩ за стратегическите нападателни оръжия трябва да бъде обвързано с плановете за американска противоракетна отбрана и достъпа до информация за отбранителните системи. Според него двете системи - ПРО и руските нападателни оръжия, осигуряват глобалния силов баланс.
"За да запазим баланса, без да имаме планове за изграждане на ПРО, която струва твърде скъпо и още няма яснота доколко е ефективна, трябва да развиваме ударни нападателни системи. Ако не развиваме ПРО, се създава опасност след като формират такъв чадър над себе си, партньорите ни да се почувстват в пълна безопасност и да правят, каквото си искат. Ще се наруши балансът и веднага ще нарасне агресивността и в реалната политика, и в икономиката," заяви Путин.
Ако има обща система за противоракетна защита
на територията на НАТО, със сигурност България трябва да намери мястото си в нея, обяви пред БНТ Николай Младенов, докато още бе военен министър. "Бих казал, че идеите, които се обсъждат, са прекалено на ранен етап, за да можем да ги конкретизираме по какъвто и да било начин. Сега, след като оценките се промениха на базата на разузнавателна информация и анализи каква е заплахата от Иран, се стигна до извода, че по-скоро тази заплаха е за територии, които са по-близки до границите на Иран, отколкото до границите на САЩ", добави Младенов. Той отрече да е било конкретизирано какви елементи и къде ще бъдат разположени в България.
Допреди няколко месеца САЩ смятаха, че е достатъчно системата на ПРО да бъде инсталирана само в Полша и Чехия. Там общественото мнение не прие еднозначно информацията. Имаше протести и груби изказвания от политици и обществени организации.
След известно затишие в края на ноември въпросът за ПРО отново беше поставен. Този път обаче беше променено заданието - противоракетният щит няма да се води еднолично на САЩ, а ще е част от системата за сигурност на НАТО.
Той ще бъде разбит на няколко компонента. Със сигурност части ще има в България, Румъния и Турция. Според военни специалисти в България има вероятност да бъдат дислоцирани зенитно-ракетни системи MIM-104 "Пейтриът" или ракети прехващачи. Такъв комплекс най-вероятно ще има в поделението на Българската армия в Шабла. Там американското оръжие ще седи редом до руските зенитно-ракетни комплекси от типа SA - 3, SA - 7, SA - 10, 2K12, SA - 13.
В българските военни поделения
ще има логистични бази
и най-вероятно командни центрове за ракети прехващачи SM-3. През следващата година ръководството на пакта ще започне засилен диалог с всички държави, в които ще бъдат разположени компонентите от ПРО.
НАТО ще предпази страните членки с помощта на ракетен щит, ако Иран получи ядрена бомба, заяви в края на ноември генералният секретар на алианса Андерс Фог Расмусен, цитиран от АФП.
"Надявам се, че ние с помощта на дипломатически и политически натиск ще можем да не допуснем получаването на ядрена бомба от Иран. Ако Техеран стане ядрена сила, това ще стане работа и на НАТО, защото тогава ще бъде въпрос на защита на нашите територии и население срещу потенциална заплаха", допълни Расмусен. Генсекът на пакта отсече, че "поради тази причина в момента обмисляме възможността за създаване на противоракетна отбрана, която да покрива Европа".
Военните експерти очакват до 2015 година Иран да се сдобие с междуконтинентални балистични ракети, които ще могат да достигнат територията на САЩ. Специалистите твърдят, че траекторията, по която евентуално ще мине тази ракета, прави задължително разполагането на ПРО в Румъния и България.
В момента правителствата на тези страни избягват да повдигат този въпрос, тъй като се надяват това да не се превърне в гореща тема, която да даде хляб на опозицията.
През тази година ще бъдат изчистени всички технически компоненти, а решението за разполагането на противоракетния щит ще бъде взето на срещата на министрите на външните работи и на министрите на отбраната на страните от НАТО. Както при всички решения, и сега ще трябва да има пълно съгласие от всички членки. България със сигурност ще каже "да". Това поне сочат предварителните изказвания на министрите на външните работи и на отбраната.
Скептиците могат да бъдат доволни, че почти шест години след приемането ни в НАТО за първи път ще имат възможност да усетят сигурността, която ще им даде пакта. Ракетните комплекси, които струват над 170 млн. долара само за една система, ще пазят освен пътя на балистичните ирански ракети, тръгнали към САЩ, и вилите и апартаментите на руснаците по Северното Черноморие.