Никой не попита каква е тая консултантска дейност, от която Лъчезар Иванов /ГЕРБ/ спечели 100 000 лв. миналата година. |
кой точно трябва да следи какви ги вършат бившите
вече управляващи, като се разделят с властта.
Публична тайна е, че парламентът е пълен с хора, които нямат търпение да се доберат до лостовете на властта, за да я употребят в своя изгода. Законът обаче не се занимава с този казус. Според него конфликт на интереси възниква само когато лице, заемащо публична длъжност, има частен интерес с възможност да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба. С други думи, конфликт ще има само когато депутатът Х не може безпристрастно да гласува даден закон, от който евентуално би имал частен интерес. Но как се доказва този частен интерес? Само по формален признак. Ако съпругата му има дялове в болница например, той може да бъде заподозрян, че при гласуване на текстове по здравни закони може да прояви пристрастност. Ако обаче пълнолетният му син има фирма за недвижими имоти и проявява интерес към приватизацията на няколко поликлиники, това няма как да се докаже.
Сходен е казусът с
прехвърляне на фирмите на някой от родата
Министър Нона Караджова имаше консултантска фирма за подготовка на проекти в областта на околната среда, преди да заеме поста. На 5 ноември м.г. фирмата "Проекти консулт" ЕООД е била прехвърлена на големия й син Петър Караджов. Според закона това не е нарушение. Де юре може и да не е нарушение, но де факто има потенциал за конфликт на интереси, тълкуват юристи. В договора за продажба на акциите си на Петър Караджов екоминистърката е написала, че е съгласна фирмата "да продължи дейността си при непроменени адрес на управление и предмет на дейност".
Подобен казус имаше и преди няколко години с бившата шефка на НАП Мария Мургина. Оказа се, че тя е дала фирмата "М-Бул" на сина си Мартин Мургин. Фирмата е за данъчни консултации и за извършване на счетоводни и одиторски дейности, а тогава синът й още е студент в УНСС.
Прехвърлянето на фирми на близки е масова практика при влизане във властта. Аргументът е "железен" - след излизане въпросните хора да не се окажат "на голо поле". Затова и
лобито срещу евентуални рестриктивни текстове е толкова мощно
А решението е просто - да се задължат управниците да замразят фирмите си, докато са начело на държавата. А когато половинките им имат бизнес, който може да се окаже в конфликт на интереси с длъжността на съпруга, да се въведе забрана за заемане на поста. Мнозинството от ГЕРБ обаче продължава да си прави оглушки. По време на дискусиите в парламента имаше детайли като например няма ли да се деквалифицира един лекар, ако 4 г. му бъде забранено да оперира. Или ако актьорът спре да играе. Тук решението на БСП не беше лошо, когато действаше етичният кодекс. За такива хора се предвиждаше специално разрешение от ръководителя на ведомството - премиера, шефа на НС и т.н. После то отпадна като задължение в закона. Сега депутатът Лъчезар Иванов от ГЕРБ просто обясни, че 100-те хил., които дори е пропуснал да декларира пред Сметната палата, са от консултантска дейност като лекар. И толкова. Никой не го пита
каква точно е тази "златна" консултантска дейност
Още по-голяма е кашата в общинските съвети и общините. Там формално няма никакъв конфликт, едноименните комисии бездействат, а в действителност се развива бурна бизнес дейност на ръба на закона. От проверката на Сметната палата стана ясно например, че зам.-кметът на Бургас Костадин Марков е пропуснал да декларира, че през 2008 г. съпругата му е придобила дялове в новоучредено дружество "Кам Строй Инженеринг" ООД в Бургас. Във фирмата Кремена Маркова е съдружник с Атанас Бошев, който пък участва в друга фирма, която получава поръчки от общината.
Кметът на Несебър Николай Димитров също е забравил да обяви дялове на съпругата си в "НИКОЛ 008" ЕООД. Нурдживан Ферад Димитрова е едноличен собственик на новата фирма, която е за посредническа, комисионна и консултантска дейност. Дизайнерката регистрира дружеството веднага след сватбата си с кмета през 2008 г., но въпросът е дали то няма да влезе в непозволен конфликт на интереси при този общ и широк предмет на дейност.
На общинско ниво няма кой да даде тези отговори. А на национално е все едно какви ще са отговорите - защото законът закриля, а не предотвратява конфликта на интереси.