:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,992
Активни 758
Страници 13,895
За един ден 1,302,066
Нонсенс

Законът за конфликт на интереси роди интересни конфликти

Парадокс е, но е факт - нищо не застрашава властимащите, които излъжат какви фирми, доходи или имоти имат
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Никой не попита каква е тая консултантска дейност, от която Лъчезар Иванов /ГЕРБ/ спечели 100 000 лв. миналата година.
Спомняте ли си хвалбите на правителството на Сергей Станишев по закона срещу конфликта на интереси. И как внезапно се оказахме в челото на класацията в ЕС, приели толкова модерен и напредничав закон. Това обаче намали ли корупцията? Не. Просто защото въпросният "модерен и напредничав" закон изобщо не третира този обществен проблем. Целта на закона бе да предотврати конфликт на интереси при висшите длъжности, да разкрива такива зависимости и да бъде пречка срещу злоупотреби при напускане на поста. Но на практика това е един силно декларативен нормативен акт с изключително слаби контролни механизми и символични санкции за нарушителите. Да не говорим, че и досега не е ясно



кой точно трябва да следи какви ги вършат бившите



вече управляващи, като се разделят с властта.

Публична тайна е, че парламентът е пълен с хора, които нямат търпение да се доберат до лостовете на властта, за да я употребят в своя изгода. Законът обаче не се занимава с този казус. Според него конфликт на интереси възниква само когато лице, заемащо публична длъжност, има частен интерес с възможност да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба. С други думи, конфликт ще има само когато депутатът Х не може безпристрастно да гласува даден закон, от който евентуално би имал частен интерес. Но как се доказва този частен интерес? Само по формален признак. Ако съпругата му има дялове в болница например, той може да бъде заподозрян, че при гласуване на текстове по здравни закони може да прояви пристрастност. Ако обаче пълнолетният му син има фирма за недвижими имоти и проявява интерес към приватизацията на няколко поликлиники, това няма как да се докаже.

Сходен е казусът с



прехвърляне на фирмите на някой от родата



Министър Нона Караджова имаше консултантска фирма за подготовка на проекти в областта на околната среда, преди да заеме поста. На 5 ноември м.г. фирмата "Проекти консулт" ЕООД е била прехвърлена на големия й син Петър Караджов. Според закона това не е нарушение. Де юре може и да не е нарушение, но де факто има потенциал за конфликт на интереси, тълкуват юристи. В договора за продажба на акциите си на Петър Караджов екоминистърката е написала, че е съгласна фирмата "да продължи дейността си при непроменени адрес на управление и предмет на дейност".

Подобен казус имаше и преди няколко години с бившата шефка на НАП Мария Мургина. Оказа се, че тя е дала фирмата "М-Бул" на сина си Мартин Мургин. Фирмата е за данъчни консултации и за извършване на счетоводни и одиторски дейности, а тогава синът й още е студент в УНСС.

Прехвърлянето на фирми на близки е масова практика при влизане във властта. Аргументът е "железен" - след излизане въпросните хора да не се окажат "на голо поле". Затова и



лобито срещу евентуални рестриктивни текстове е толкова мощно



А решението е просто - да се задължат управниците да замразят фирмите си, докато са начело на държавата. А когато половинките им имат бизнес, който може да се окаже в конфликт на интереси с длъжността на съпруга, да се въведе забрана за заемане на поста. Мнозинството от ГЕРБ обаче продължава да си прави оглушки. По време на дискусиите в парламента имаше детайли като например няма ли да се деквалифицира един лекар, ако 4 г. му бъде забранено да оперира. Или ако актьорът спре да играе. Тук решението на БСП не беше лошо, когато действаше етичният кодекс. За такива хора се предвиждаше специално разрешение от ръководителя на ведомството - премиера, шефа на НС и т.н. После то отпадна като задължение в закона. Сега депутатът Лъчезар Иванов от ГЕРБ просто обясни, че 100-те хил., които дори е пропуснал да декларира пред Сметната палата, са от консултантска дейност като лекар. И толкова. Никой не го пита



каква точно е тази "златна" консултантска дейност



Още по-голяма е кашата в общинските съвети и общините. Там формално няма никакъв конфликт, едноименните комисии бездействат, а в действителност се развива бурна бизнес дейност на ръба на закона. От проверката на Сметната палата стана ясно например, че зам.-кметът на Бургас Костадин Марков е пропуснал да декларира, че през 2008 г. съпругата му е придобила дялове в новоучредено дружество "Кам Строй Инженеринг" ООД в Бургас. Във фирмата Кремена Маркова е съдружник с Атанас Бошев, който пък участва в друга фирма, която получава поръчки от общината.

Кметът на Несебър Николай Димитров също е забравил да обяви дялове на съпругата си в "НИКОЛ 008" ЕООД. Нурдживан Ферад Димитрова е едноличен собственик на новата фирма, която е за посредническа, комисионна и консултантска дейност. Дизайнерката регистрира дружеството веднага след сватбата си с кмета през 2008 г., но въпросът е дали то няма да влезе в непозволен конфликт на интереси при този общ и широк предмет на дейност.

На общинско ниво няма кой да даде тези отговори. А на национално е все едно какви ще са отговорите - защото законът закриля, а не предотвратява конфликта на интереси.
17
5786
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
17 Февруари 2010 02:44
в БокоБорисовстан- да излъже министър или публична личност-нищо не означава и освен за излъгалия полза за никой няма.
17 Февруари 2010 03:23
Почтен човек, или както казват по-старите, свестен, читав човек, не се става със закон. Няма как да се дефинира, макар че всички го разбират.
Но това трябва да е е първото и абсолютно задължително условие, за да станеш депутат. Не съм видял много, но няколко депутати, министри и премиери съм видял - хвани единия , па удари другия. И не ги питаи от коя партия са. Все тая.
17 Февруари 2010 04:59
Никой не попита каква е тая консултантска дейност, от която Лъчезар Иванов /ГЕРБ/ спечели 100 000 лв. миналата година.

Не мога да си представя, че Лъчо мозъка може да бъде консултант по каквото и да е.
17 Февруари 2010 07:02
Публична тайна ли?
Публична - да, но тайна?
За статията -
---------------------------------
Блогът на Генек
17 Февруари 2010 07:41
Въпросът се решава много бързо-отменя се Търговския Закон.
17 Февруари 2010 07:42
Не съм съгласен с формулировката "Конфликт на интереси". Мисля че е по-правилно да се употребява израза - Съвпадение на интереси. Например ако аз съм министър на спорта, баджанака внася гумеки НИКЕ и аз издам заповед мо директорите на училища, децата в часовете по физическо да са обути само с гуменки от споменатата марка - това не е ли съвпадение на моите интереси с тези на баджо и на обществото?
17 Февруари 2010 08:05
duzov, така няма конфликт на интереси, а има лични интереси.
17 Февруари 2010 09:19
Лелееее, колко правописни грешки съм допуснал! Сигурно още не съм се бил събудил.
Алин - ама нали обществото се състои от индивиди. Така че интересите на индивида са част от интересите на обществото.
17 Февруари 2010 09:20
Остава да кажеш, че по тая логика интересите на обществото са сбор от интересите на индивидите.
17 Февруари 2010 09:27
ааохахаоаха, Лъчо "Мозъка"-консултант
17 Февруари 2010 09:52
А нима не е така?
17 Февруари 2010 13:22
погледа върху конфликта на интереси е фундаментално погрешен, затова не само не напредваме, а даже назадваме в борбата с корупцията и шуробаджанащината.


политиката е продължение на икономиката с други средства, т.е. в политиката по начало става дума за пари и интереси, и по-точно за колективното отстояване на тези лични интереси. да настояваме, че ще става дума за идеали и принципи, или за защита на някакъв мъглив общ интерес, който не е ясно как и кой го дефинира, е опасна илюзия.


затова вместо да хленчим, че не било редно този или онзи да отстоява тези или онези близки до него интереси (че за какво иначе е влязъл в политиката, ако не да прокарва някакъв интерес?! ) е време всеки да почне да защитава собствения си интерес и да се сдружава в защита на собствения си интерес, и тогава интереса на всички ще е представен и ще има паритет дори в конфликта на интереси.


щото сега какво - всички подкрепят партии, защитаващи интереса на шепа хора, и после се чудят защо за каквото и да стане дума в пленарната зала, съда или новините все опираме до едни и същи хора и кръгове, а проблемите на масата никога не могат да влязат в дневния ред, освен за да бъдат предедени и продадени.


докато плебса възприема политиката като шоу, а себе си като публика, която е длъжна да си купува билет и да търпи представлението независимо колко бездарно и скъпо е то, положението няма да се промени.
17 Февруари 2010 14:07
PavlikMorozov,
"...политиката е продължение на икономиката с други средства"
Ей тъй поради такива преписвачи като тебе се продъни цялия експеримент, наречен комунизъм. Политиката е КОНЦЕНТРИРАН израз на икономиката, а войната е продължение на на пилитиката с други средства.
17 Февруари 2010 15:29
Депутатът Лъчезар Иванов от ГЕРБ просто обясни, че 100-те хил., които дори е пропуснал да декларира пред Сметната палата, са от консултантска дейност като лекар , но ЗАЩО ЛИ депутатът Лъчезар Иванов от ГЕРБ все още не е в затвора ?
И ако някой ми каже, че няма политически чадър - здраве му кажи !
17 Февруари 2010 15:58
Аз имам чувството, че "въпросните" персони от статията са като Вуте, дет му рекли: "Ще те напишем у вестнико!"
А той отвърнал: "Я па нема да го четем!"
17 Февруари 2010 18:52
За читатель -
17 Февруари 2010 21:53
И от Чарли , .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД