Аню Ангелов е роден в Хасково. Завършил е ВНВАУ-Шумен. Бил е командващ Противовъздушната отбрана на Сухопътните войски, зам.-командващ на Сухопътните войски. През 1994 г. получава звание ген.-лейтенант и е назначен за зам.-началник на Генералния щаб. От 2000 г. до февруари 2002 г. е началник на Военната академия "Г.С.Раковски". Напуска армията и е назначен за директор на дирекция "Планиране на отбраната" в МО.
- Г-н министър, защо решихте, че в новия закон за отбрана началникът на отбраната не трябва да е на пряко подчинение на президента?
- Тази подчиненост не може да доведе на практика до никакви заповеди на главнокомандващия в мирно време директно до началника на отбраната и той да ги изпълни. Съгласно чл. 19 от закона за отбраната и въоръжените сили всички правомощия на президента, с изключение на военни конфликти и война, произтичат след решения на Министерски съвет. Следователно няма възможност, което и да е правомощие на президента да бъде осъществено с директна връзка между върховния главнокомандващ и началника на отбраната.
- Тогава от какво толкова се е подразнил Георги Първанов?
- Счита се, че той взима някакви решения по националната сигурност, които началникът на отбраната трябва да изпълнява. Така пише в неговите мотиви. Но имайки предвид правомощията на президента, които са описани в закона и в конституцията, ние считаме, че е все едно дали го има, или го няма този текст в закона.
- Според наблюденията ви като действащ генерал преди години толкова ли беше тясна връзката между президент и началник на Генералния щаб?
- И по сега действащия закон за отбраната, и с измененията, президентът има право да получава пълна информация от началника на отбраната. Това не означава подчиненост. Той може да извика при себе си началника на отбраната и да поиска информация. Началникът на отбраната е длъжен да я даде, но когато говорим за подчиненост, става въпрос за разпоредителна власт.
- Според Вас Министерство на отбраната по-прозрачно ли работи вече?
- Считам, че направихме много. На първо място МО публикува всички мои заповеди, решения, отговори на народни представители, всичко, което касае работата на министерството. На второ място, вие имате достъп до сградата на МО. Доколкото съм чувал, при предишни министри не сте имали пряк достъп. На трето място, откакто ние сме в това министерство, няма обществени поръчки, които да не са открити. Ние не използваме наредбата за специални обществени поръчки и чл. 13 от закона, за да провеждаме под покрива на класифицираната информация определени поръчки. Ние нямаме специални обществени поръчки.
- На какво ниво е провеждането на конкурса за нови бронежилетки, който е по специална обществена поръчка?
- Той е от миналата година. Бил е проведен през ноември 2009 г. Били са поканени 10 фирми, като 4 от тях са български производители. Към момента има избран изпълнител.
- Може ли да го кажете?
- Не. Не бих искал да го посочвам. То ще стане ясно.
- Кога?
- Договорът не е подписан. Като подпишем, ще ви кажем.
- Кога е избран този изпълнител, тъй като преди Нова година вашият предшественик Николай Младенов каза, че стопира конкурса, тъй като заданието е направено така, че да спечели една определена фирма. И ние я знаем отдавна.
- Конкурсът не е стопиран. Той е проведен. Предстои подписване на договор.
- Каква информация ще получи обществото от този конкурс?
- Всичко, което е необходимо. Ние ще направим регистър на конкретните поръчки. Информацията, която не е класифицирана, ще бъде качена на сайта на МО. Ще има обща стойност на договора, ако нямаме клауза за конфиденциалност.
- Ще има ли конкурси за нови униформи за армията?
- Да, обществената поръчка е обявена. Срокът за закупуване на документация е 19 март.
- В този конкурс влизат ли и скъпите униформи за контингентите ни зад граница, които струват по 1200 лв.?
- Има разграничение. Ще бъде открит конкурс. Няма да има никакви специални обществени поръчки.
- Знам, че са провеждани две анкети с бойците в Афганистан и там има хора, които се оплакват от униформите?
- Такива анкети аз не съм виждал. Министър Младенов е разговарял с тях на място. Нямаме оплаквания.
- Докога пенсионирани служители ще заемат ключови места в администрацията на МО? Имате ли сведение колко са те? Аз знам, че са над 700.
- От началник отдел нагоре има само един служител, който е навършил пенсионна възраст по чл. 69 от кодекса за социално осигуряване.
- Какви са хората, които са се пенсионирали като военни и сега работят като държавни служители?
- Какъв е проблемът според вас? Военнослужещите при навършване на пределна възраст не могат да служат в армията, но това не означава, че не могат да работят.
- Не сте ли чували, че има напрежение в министерството по този въпрос.
- Няма никакво напрежение. Не го чувствам. Вие сте го почувствали отвън.
- Аз контактувам също с хора от министерството - дори и с военни.
- Цифрите ви не са верни. Имаме и други 15, които са на ръководни длъжности от началник на отдел нагоре.
- Кога може да очакваме да приключат реформите след приемането на закона за отбрана?
- Промените трябваше вече да са факт, но вероятно законът ще бъде обнародван в седмицата от 1-ви до 7-и март.
- Каква ще е съдбата на ИА "Социални дейности на МО"?
- Там предвиждаме много сериозна реформа. Предвиждаме съсредоточаване на отговорността по отделните направления на отделни хора. Няма такова нещо като социални дейности. Политиката по осигуряване на социалните дейности за военнослужещите ще бъде в администрацията на министерството. Изпълнителната агенция ще се занимава само с управлението на военните клубове и на военнопочивните домове. Всичко останало, което представлява инфраструктура на отбраната, дори апартаментите на военнослужещите, ще бъде в една отделна агенция, която ще се занимава с инфраструктурата на отбраната.
- Значи ще правите още една агенция?
- Да. На практика ще имаме дирекция, която ще се занимава с инвестиционната политика, независимо дали касае въоръжение, или инфраструктура, а изпълнителната дейност - като подготовка на документи, подготовка за разпореждане с имоти - ще се извършва от тази изпълнителна агенция. Тя не е част от администрацията.
- В тази агенция ли ще влязат и освободените имоти на армията?
- Да. Всички освободени, сега действащи имоти.
- Тя ли ще се занимава с продажбата?
- Продажбата се осъществява от мен като принципал. Що се касае до частната държавна собственост, то те ще подготвят всичко. Всичко обаче ще става след решение на МС. Агенцията няма да има права да извършва разпоредителни действия с имоти.
- МС преактува имотите, но кой ще извършва процедурата за провеждането на търг за продажба?
- Всички документи се подготвят от изпълнителната агенция, а аз взимам решение. Не смятам да упълномощавам друг да взима решения за извършване на сделки с тези имоти. Залагам авторитета си.
- Готов ли е регистърът за освободените имоти на армията?
- Съветът по отбраната одобри подготвената от мен стратегия. Имаме амбиция в рамките на три години да се освободим от всички имоти с отпаднала необходимост. Но смятаме да ускорим този процес. Аз няма да я внасям тази стратегия за гласуване в МС, каквато бе идеята на министър Младенов. На база на тази стратегия, която съм утвърдил, ще започне веднага безвъзмездно предоставена на общини, а там, където има инвеститорски интерес, ще бъдат дадени на търг за продажба. Няма да има никакви замени. Естествено могат да се дават и за краткосрочно ползване. Ще се дават за ползване и на други министерства.
- Ясни ли са имотите, които ще бъдат продадени?
- Ясни са и имотите, към които има инвеститорски интерес. Там ще се проведат търгове за продажба. Ние трябва да осигурим 73 млн. лв. собствени приходи в бюджета на МО.
- В тази стратегия влиза ли т.нар. Военно НДК и същата цена ли ще искате за него?
- Да. Влиза, но не е със същата цена. Ясно е, че при тази стагнация на пазара, цената от 100 млн. лв. е недействителна и никой няма да даде тези пари. Надяваме се да постигнем съгласие системата да бъде по-гъвкава. Т.е. да не е толкова висока началната цена на търга. Сега цената се определя от данъчната оценка плюс 40%. Обаче не се отчете, че данъчните оценки скочиха с 50%. Това направи имотите непродаваеми. Имаме намерение в тази област заедно с министъра на регионалното развитие да бъдем по-гъвкави при определяне на първоначалната цена на търга.
- Къде ще бъде публикуван този списък с имотите, които ще се продават? Аз го искам от дълго време.
- Не. Този списък няма да ви бъде даден, защото ако имате връзки с търговци и потенциални участници в търга, ще получите информация, която не трябва да получавате предварително. Недопустимо е условията, които ние поставяме, да бъдат известни на журналистите. Вашего брата също не са хора идеалисти.
- Значи смятате, че не е нормално да се знае какво се продава - дали военното НДК, или някакъв магазин?
- Нормално е да се знае, когато се вземе решение.
- Вие казахте, че вече е взето решение кои имоти да се продават?
- Аз ви говоря за стратегия, а вие ми говорите за конкретен имот. Явно не се разбираме.
Залагал АВторитет срещу 100-тици милиони потенциални кражби.
*
Всички коруптори залагат "авторитет" - какво го грее това народа!?!?