Насред икономическата криза България попада на доходна ниша за бизнес - може да изтъргува бандитите си за еврофондове. Знае се, че имаме много бандити, а Брюксел ни показва близо 7 млрд. евро за български проекти. Въпросът е как парите да се преместят оттам тук.
"Брюксел отпуши седем програми само поради една причина - че има политическа воля. Никой не се заблуждава, че вие и ние сме се променили много", каза премиерът Бойко Борисов миналия четвъртък в Пловдив на среща с кметове. Така е... с едно уточнение - седемте оперативни програми са отпушени, но златен поток не потича. На политическата воля на Борисов Еврокомисията (ЕК) отговаря засега само с воля да му даде пари, или казано иначе,
добро намерение за добро намерение
Какво не достига? Много пъти е казвано, но сега е моментът да се разбере категорично. Последният Съвет на ЕС, който прегледа България и Румъния, написа рецепта на 14 септември 2009 г.: "Наличието във всяка държава на безпристрастна, независима и ефективна администрация и съдебна система с достатъчно ресурси е наистина задължително необходимо, за да може политиките на ЕС да функционират правилно и за да се гарантира, че гражданите биха имали достъп до ползите и възможностите, давани от членството в ЕС." Ползите са европарите. Достъпът до тях не е автоматичен, а е възможност, поставена под условие. Пречките се създават от лошата администрация и лошата съдебна система. Изпълнителната власт може да промени администрацията, но не и да наложи волята си над съдебната система, която иначе не би била независима.
Политическата воля на Борисов
изпълнява половината от условията на ЕС
Но тя дава в момента гаранция за достъп само до 20% от еврофондовете. Толкова се отпускат автоматично като авансови плащания. Другите междинни и окончателни плащания зависят от строги проверки. Ако лъснат нарушения, остатъчните пари се спират, а дадените авансови плащания подлежат на връщане. По правило пет години след изпълнението на проектите европарите не се смятат окончателно дадени, защото последващите ревизии могат да разкрият злоупотреби и да се наложи връщане на цялата сума.
Парите се крадат от крадци, а големите пари - от големи разбойници. Политическата воля на Борисов за борба с престъпността се цени в Брюксел дотолкова, доколкото се отнася до организираната престъпност и корупцията на високо равнище, които имат достъп до големи фондове, включително и европейски. Апашите, които тарашат мазета и тавани, не представляват интерес за ЕК, дори и да върлуват на организирани групи от трима и повече членове. Затова в Брюксел не минаваше номерът на бившия вътрешен министър Румен Петков да отчита големи успехи, като пробутва статистики за стотици разбити престъпни групи. Еврократите все се мръщеха и повтаряха като мантра: "Дайте резултати!".
Предишното правителство се преструваше на неразбиращо и затова в последния си редовен доклад за България, огласен на 22 юли 2009 г.,
ЕК надви дипломатическото неудобство
и постави ясна задача: "Да се създадат специализирани структури за съдебно преследване и произнасяне на присъди по дела за корупция по високите етажи и дела, отнасящи се до организираната престъпност". Къде са тези структури? Има ли осъдени мафиотски босове и бивши министри? В резултат на политическата воля на новото правителство започнаха следствия, но никой не може да каже от името на съда, че ще видим осъдителни присъди. Фондовете обаче ще се отпушат истински само когато виновниците за досегашните грабежи започнат да излежават присъдите си. Защото това ще е гаранция за функционираща контролна и наказателна система.
През ноември 2008 г. ЕК отне окончателно 200 млн. евро по програма ФАР не заради друго, а защото не видя нито един осъден по вече установените злоупотреби. Следствените действия срещу бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев не бяха достатъчна гаранция срещу нови посегателства. Той и досега е невинен гражданин, защото никой съд не е постановил обратното. Невинни са също Марио Николов и Людмил Стойков въпреки скандалните разкрития по програма САПАРД на еврослужбата за борба с измамите ОЛАФ. А главните мафиотски босове и олигарсите, които си взеха чрез заменки най-привлекателните части от България, са все още света вода ненапита за българските съдилища.
"Съдът определя правилата на играта",
въздъхна в петък вътрешният министър Цветан Цветанов, който напоследък има дързостта да говори на висок глас за съпротивата на съдебната система срещу усилията на новото правителство да следва препоръките на Брюксел. Скоро ще бъде огласен първият доклад на ЕК за България след смяната на властта, който, макар и междинен, ще трябва да признае, че съдът не е помръднал кой знае колко от вцепенението си преди половин година. Ще бъде отчетена осъдителната присъда по знаковото дело "Борилски" и толкоз. Специализираните съдилища срещу мафията си остават пожелание, което оживилият се напоследък главен прокурор Борис Велчев отпрати миналата седмица към края на годината. Тогава би трябвало да очакваме обвинения срещу около 300 ключови подземни босове, пресметна МВР. За присъди, разбира се, никой не поема ангажименти.
Най-сигурен знак, че шетнята на полицаите из престъпните среди е само за брюкселска публика, дава безгрижието на властта къде ще държи разобличените престъпници. Затворите отсега са препълнени и нарушават европейските норми дори преди обещания голям лов на бандити. Старото правителство се преструваше, че възнамерява да строи пет нови затвора, което щеше да е далновидно за неговите министри, ако България наистина възнамеряваше да удари корупцията на високо равнище. Новата власт обаче се оправда, че е заварила хазната изпразнена, и затова до средата на тази година няма да купи поне един основен камък за затвор. С което пък омагьосаният кръг се затваря, защото няма ли пари за затвори, няма да има и еврофондове, които зависят от борбата с корупцията и бандитизма. Резултатът ще е все така празна хазна.
За първите две изречения
После пак ала Мирча Кришан