:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,314
Активни 822
Страници 20,217
За един ден 1,302,066

Студентите отново ще останат без евтини кредити

Програмата за пореден път се отлага за следващата учебна година
Симеон Дянков
Шумните обещания на финансовия министър Симеон Дянков за отпушване на програмата за студентски кредити се разминаха с реалността. За пореден път държавата не е готова и отлага обещаната придобивка за началото на новата учебна година. Така студентите ще трябва да разчитат на собствените си сили и помощта на родителите си и за втория учебен семестър. Това стана ясно броени дни преди края на изпитната сесия. След години обещания по темата, вторият семестър бе поредният последен краен срок за стартиране на програмата.

Причината за отлагането отново са трудностите при преговорите с банките и липсата на техническо време за сключването на договорите, научи "Сега". Въпреки че държавата отстъпи по основните искания на финансовите институции, споровете по отделни детайли продължават. Така поредният срок за представяне на типовите договори се отлага за края на март, а списъкът с банките, които ще работят по програмата, вероятно ще стане ясен през май.

Новината за отпушването на програмата бе обявена лично от финансовия министър Симеон Дянков в края на миналата година. Пробивът дойде след корекции в закона за студентското кредитиране, приети със закона за бюджета. Така държавата се отказа да обвързва лихвите по кредитите с основния лихвен процент, който падна драстично през годината, и прие да работи на твърда максимална лихва от 7%. Отпадна и условието банките да са минали през съда и процедура на принудително изпълнение, преди да поискат държавата да покрие лошите кредити. Финансовите институции обаче още имат резерви по механизма, по който ще се задействат държавните гаранции.

Дългоочакваните евтини кредити всъщност покриват скромна част от разходите на студентите. Държавата не посмя да отпусне кредити за покриване на издръжката за обучение и реши, че ще подпомага с малки заеми само таксите за обучение. Именно високите разходи за живот са причината голяма част от студентите да работят. До септември обаче промени в закона за кредитиране не се очакват и надали условията ще бъдат променяни. Както "Сега" писа, максималният размер на заемите за покриване на семестриалните такси зависи от оставащия срок на обучение, а сумите се привеждат директно от съответната банка до вуза, преди датата за плащане на семестъра. Право да кандидатстват имат всички редовни студенти, включително и в частните университети, на възраст до 35 г.

-------ПРОЦЕДУРА

Заемите ще се изплащат след завършване в 10-годишен срок, а при отпускането им банките нямат право да търсят обезпечение. Кандидатите трябва да представят само удостоверение, че студентът има право да се запише в следващия семестър, и декларация.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Образователният министър Сергей Игнатов и младежката организация на ГЕРБ обявиха началото на кампанията "SOS - Спаси образованието сега" в подкрепа на реформата в сектора.
7
2545
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
22 Февруари 2010 06:41
Студентите не са и на постна пица. Сухарче.
-----------------------------------
Блогът на Генек
22 Февруари 2010 08:03
Проблемът със студентските кредити е пряко обвързан с качеството на обучение. Същото това качество, за което маса политици плямпат напоследък, а тези дни и група "спонтанно организирани" граждани ще искат повишаването му чрез масови прояви и невнятни манифести в подкрепа на поредната "рИформа" /по младия Луджев/.
А е обвързан, защото и господ да преподава, първото условие за качество е насреща да имаш обучаем. Ама няма как да имаш, при положение, че студентът е бил нощна смяна на бензиностанция или е надзиравал ротативките в някое "казино". Или след лекция влиза не в библиотеката, а отива да разнася ракии из кварталната кръчма...
Нека преподавателите - има доста из форума - кажат какъв процент от студентите редовно обучение работят. Според моите външни наблюдения едва ли са по-малко от 70-75 процента. При това изкарват стотинки на работни места, които нямат абсолютно нищо общо с бъдещата им професия.
Разбира се, студентските кредити не са панацея. Има вузове и специалности, където таксите са пренебрежимо малки. Затова трябва да се обмисли и някакво минимално почасово заплащане за работещ студент, съчетано с максимален допустим брой изработени часове седмично, както беше /може и още да е/ в Германия. Така, че младежите и да получават някакви пари, за да живеят - 5 лева на час, двадесет часа седмично позволена работа, примерно -, и да им остава време да учат.
Със сигурност има някакви възможни варианти, нека икономистите кажат
22 Февруари 2010 11:39
Хаха, защо ли никой не повдига основната тема в случая, а именно, че търсенето определя предлагането, т.е. и да ги бяха отпуснали, колко студенти щяха да се възползват? Та нали трябва да ги връщат тези кредити? С невероятните възможности за реализация, които им предлага милата им родина, едва ли биха рискували...Ех, винаги ме е учудвал финансовият оптимизъм на някои управляващи. Чудя се на какви хапчета са, щото много лежерно гледат на живота нещо....
22 Февруари 2010 12:03
Още един пример, как държавата работи нахалост-студентски кредит за таксата за обучение-в СУ-таксите в зависимост от специалноста са 300-600лв годишно.
Това е поредната подигравка-това е общео взето нужната месечна сума на студент на общежитие да преживее.Не знам колко студента ще теглят смешния кредит от 300-400-500лв .За да има смисъл този закон, трябваше да се отпуска
поне малка сума за плащане на квартира, общежитие и т.н.
22 Февруари 2010 13:00
Да взимат заеми за да си плащат таксите за обучение, което така или иначе държавата субсидира. Не виждам смисъл...
22 Февруари 2010 16:46
е то не е ли ясно...живот на кредит-примерен българин, без кредит-враг на родината.

Редактирано от - VicKing на 22/2/2010 г/ 16:47:28

22 Февруари 2010 18:40
Тези двамата на снимката - Дянков и Игнатов първи ще ги отнесе метлата. И не само заради студентите - лъжи, глупости и простотии могат да се чуят само от тях. О, Бойко, спиш ли, о, не видиш ли ?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД