Шумните обещания на финансовия министър Симеон Дянков за отпушване на програмата за студентски кредити се разминаха с реалността. За пореден път държавата не е готова и отлага обещаната придобивка за началото на новата учебна година. Така студентите ще трябва да разчитат на собствените си сили и помощта на родителите си и за втория учебен семестър. Това стана ясно броени дни преди края на изпитната сесия. След години обещания по темата, вторият семестър бе поредният последен краен срок за стартиране на програмата.
Причината за отлагането отново са трудностите при преговорите с банките и липсата на техническо време за сключването на договорите, научи "Сега". Въпреки че държавата отстъпи по основните искания на финансовите институции, споровете по отделни детайли продължават. Така поредният срок за представяне на типовите договори се отлага за края на март, а списъкът с банките, които ще работят по програмата, вероятно ще стане ясен през май.
Новината за отпушването на програмата бе обявена лично от финансовия министър Симеон Дянков в края на миналата година. Пробивът дойде след корекции в закона за студентското кредитиране, приети със закона за бюджета. Така държавата се отказа да обвързва лихвите по кредитите с основния лихвен процент, който падна драстично през годината, и прие да работи на твърда максимална лихва от 7%. Отпадна и условието банките да са минали през съда и процедура на принудително изпълнение, преди да поискат държавата да покрие лошите кредити. Финансовите институции обаче още имат резерви по механизма, по който ще се задействат държавните гаранции.
Дългоочакваните евтини кредити всъщност покриват скромна част от разходите на студентите. Държавата не посмя да отпусне кредити за покриване на издръжката за обучение и реши, че ще подпомага с малки заеми само таксите за обучение. Именно високите разходи за живот са причината голяма част от студентите да работят. До септември обаче промени в закона за кредитиране не се очакват и надали условията ще бъдат променяни. Както "Сега" писа, максималният размер на заемите за покриване на семестриалните такси зависи от оставащия срок на обучение, а сумите се привеждат директно от съответната банка до вуза, преди датата за плащане на семестъра. Право да кандидатстват имат всички редовни студенти, включително и в частните университети, на възраст до 35 г.
-------ПРОЦЕДУРА
Заемите ще се изплащат след завършване в 10-годишен срок, а при отпускането им банките нямат право да търсят обезпечение. Кандидатите трябва да представят само удостоверение, че студентът има право да се запише в следващия семестър, и декларация.
Студентите не са и на постна пица. Сухарче.
-----------------------------------
Блогът на Генек