Осъдените, които са се ползвали от служебен адвокат, трябва да платят разноските за него. Това прие в тълкувателно решение Върховният касационен съд по питане на Висшия адвокатски съвет. Решението е задължително и трябва да уеднакви противоречивата съдебна практика, която е една от основните вратички за корупция в системата.
Някои съдилища и досега са приемали, че осъдените, ползвали правна помощ, трябва да възстановят разходите за нея на Националното бюро. Други магистрати обаче смятат, че тъй като според Закона за правната помощ тя се финансира от държавата, подсъдимият не дължи направените разноски. Според върховните съдии второто тълкуване е незаконосъобразно.
Според НПК участието на защитник в наказателното производство е задължително, когато обвиняемият не е в състояние да заплати адвокатско възнаграждение, но желае да има защитник и интересите на правосъдието го изискват. "Независимо от основанието за назначаване на служебен адвокат, НПК не предвижда други разрешения на случаите, когато подсъдимият бъде признат за виновен, освен да бъде осъден да заплати адвокатско възнаграждение и други разноски за служебно назначения защитник", пише в тълкувателното решение.
В него е записано още, че "според закона за правната помощ тя се финансира от държавата. Но това не означава, че държавата е лишена от право да търси направените от нея разходи и че подсъдимият, който е признат за виновен, е освободен от задължението да ги възстанови".
11 от 26-те наказателни съдии не са съгласни с тълкуването и затова то е подписано с две особени мнения. В едното от тях се твърди, че въпросното задължение може да спре подсъдимият да поиска служебна защита, а това води до накърняване на справедливостта на процеса. "В ценностната система на едно демократично общество правото на справедливо правораздаване има приоритетна важност пред нуждите на фиска", са казва в особеното мнение.
------ПРОБЛЕМИ
Промените в НПК, които в момента парламентът приема, предвиждат по тежки и сложни дела да може да се назначава резервен служебен защитник. Така процесът няма да се бави, ако титулярът отсъства. Преди време председателят на бюрото за правна помощ Вася Илиева обаче обяви, че работата много се е увеличила, а бюджетът им не стига.
Ами ако няма пари?
Ами ако заради некадърен адвокат е осъден?
Ами...
Изобщо - плащай! Или се съди още. За да плащаш повече.
----------------------------------------
Блогът на Генек