:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,858
Активни 788
Страници 20,761
За един ден 1,302,066

Съдът спаси държавата от харчове за правна помощ

Признатите за виновни, които са ползвали служебен адвокат, трябва да платят разноските за него
Осъдените, които са се ползвали от служебен адвокат, трябва да платят разноските за него. Това прие в тълкувателно решение Върховният касационен съд по питане на Висшия адвокатски съвет. Решението е задължително и трябва да уеднакви противоречивата съдебна практика, която е една от основните вратички за корупция в системата.

Някои съдилища и досега са приемали, че осъдените, ползвали правна помощ, трябва да възстановят разходите за нея на Националното бюро. Други магистрати обаче смятат, че тъй като според Закона за правната помощ тя се финансира от държавата, подсъдимият не дължи направените разноски. Според върховните съдии второто тълкуване е незаконосъобразно.

Според НПК участието на защитник в наказателното производство е задължително, когато обвиняемият не е в състояние да заплати адвокатско възнаграждение, но желае да има защитник и интересите на правосъдието го изискват. "Независимо от основанието за назначаване на служебен адвокат, НПК не предвижда други разрешения на случаите, когато подсъдимият бъде признат за виновен, освен да бъде осъден да заплати адвокатско възнаграждение и други разноски за служебно назначения защитник", пише в тълкувателното решение.

В него е записано още, че "според закона за правната помощ тя се финансира от държавата. Но това не означава, че държавата е лишена от право да търси направените от нея разходи и че подсъдимият, който е признат за виновен, е освободен от задължението да ги възстанови".

11 от 26-те наказателни съдии не са съгласни с тълкуването и затова то е подписано с две особени мнения. В едното от тях се твърди, че въпросното задължение може да спре подсъдимият да поиска служебна защита, а това води до накърняване на справедливостта на процеса. "В ценностната система на едно демократично общество правото на справедливо правораздаване има приоритетна важност пред нуждите на фиска", са казва в особеното мнение.

------ПРОБЛЕМИ

Промените в НПК, които в момента парламентът приема, предвиждат по тежки и сложни дела да може да се назначава резервен служебен защитник. Така процесът няма да се бави, ако титулярът отсъства. Преди време председателят на бюрото за правна помощ Вася Илиева обаче обяви, че работата много се е увеличила, а бюджетът им не стига.
8
2360
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
22 Февруари 2010 06:40
Ами ако няма пари?
Ами ако заради некадърен адвокат е осъден?
Ами...
Изобщо - плащай! Или се съди още. За да плащаш повече.
----------------------------------------
Блогът на Генек
22 Февруари 2010 08:07
С какъв абсурд се сблъсках само преди месец:
- съдя община Русе за неправомерно съставен акт. На първа инстанция ги осъждам, общината обжалва, осъждам ги и на втора инстанция.
В един момент, когато питам не е ли правило осъдения /в случай общината/ да заплати разходите на печелившата страна /адвокатски хонорари и т.н./ ми се отговаря `ама това, че сте наели адвокат си е ваш избор` ?!?!
Останах като гръмнат.
22 Февруари 2010 08:36
webadmin такъв е закона. Сега ако искаш да си върнеш парите за адвокатски хонорар трябва да осъдиш държавата по Закона за отговорността на държавата за вреди причинени на граждани. Между другото това твоя адвокат много добре трябва да го знае и е решил да ти го спести или просто и той не знае какво да прави.
22 Февруари 2010 08:40
Между другото в наказателното право, където служебната защита има най-голямо приложение подсъдимите са с такова имуществено положение, че държавата ще си вземе от тях парите ама на куково лято. Така че нищо не е спасено спокойно.
22 Февруари 2010 09:27
Служебна защита се ползва от онези, които нямат пари за нормален адвокат - изпаднали наркомани, цигани и т.н. Интересно ми е какви пари ще им вземат.
22 Февруари 2010 12:15
Конституция
Член 30
(4) Всеки има право на адвокатска защита от момента на задържането му или на привличането му като обвиняем.
Според решението на този съд, излиза, че за да ползваш едно право, което си ги имаш по Конституция, трябва и да си платиш. Но май така е при демокрадцията.
22 Февруари 2010 17:13
Шах! Значи ти назначават адвокат без твое желание и после трябва да му плащаш?!
Има ли начин да се явиш в съда без адвокат и да не ти назначат служебен защитник и кой го определя и наема? Определено не е този който е защитаван!
Май съдебната система в България е една машина за дране на пари, а не за раздаване на правосъдие.
22 Февруари 2010 18:24
В случая правната помощ, която се заплаща от държавата има за цел да се осъществи императивното изискване на закона, регламентирано в чл. 94, ал.1 от НПК, в който са изброени случаите, когато участието на защитник е задължително, а не се явява социално подпомагане на лице обвинено в престъпление, поради което е справедливо направените разходи за процеса да се присъдят на виновното лице, в чийто интерес са направени тези разноски.
В случая се визират осъдените, от което следва извод, че лицата, които са оправдани - не дължат така направените разноски.
А в посочения текст такива лица са: непълнолетни, страдащи от психически и физически недостатъци, които им пречат да се защитават сами, /невладеещи български език /неграмотни, чужденци/, такива които не са в състояние да заплатят адвокатско възнаграждение и др. В тези случаи, ако тези лица не са си ангажирали адвокатска защита, то законодателят е приел, че е в техен интерес да им бъде назначена такава, макар и да не я желаят.
Това да е проблема...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД