България ще загуби между 1.5 и 2 млрд. евро, ако реши да изостави проекта АЕЦ "Белене", заяви енергийният министър Трайчо Трайков по време на едночасово изслушване по темата в парламента вчера. Правителството засега няма намерение да замразява проекта, но ще го остави той да се реализира с изцяло частни капитали.
До момента за втората атомна централа държавата е похарчила около 1 млрд. евро, от които 600 млн. евро кеш и отделно неколкостотин милиона за изграждане на площадката и за нематериални активи, каза Трайков. Ако страната се откаже от проекта, ще бъдат загубени и още неколкостотин милиона при вероятно съдебно дело за неустойка, което ще заведе избраната за изпълнител руска фирма "Атомстройекспорт".
В момента правителството се е спряло на вариант, при който държавата няма да финансира по-нататъшно участие в проекта, а сумата, дадена досега, ще се оформи като дял от бъдещата компания, който ще носи дивидент. Руската страна се е съгласила на вариант, при който в проекта ще бъде включена и трета страна, стратегически инвеститор, чийто избор ще отнеме около година. През това време руснаците ще финансират проекта със свои средства, а срещу това ще получат дял в проектната компания, който в бъдеще ще продадат на стратегическия инвеститор. "Това по същество е заем, но по форма няма нищо общо със заема", каза Трайков. Той уточни, че парите ще се върнат обратно не чрез електроенергия, а чрез печалбата на дружеството, ако я има.
Има и вариант, при който проектната компания първоначално ще има по-малък капитал, а при влизането на стратегическия инвеститор той ще се увеличи и така по естествен път делът на руснаците ще намалее. Трайков така и не можа да обясни всички варианти, а на журналистически въпрос какво ще стане, ако и руснаците участват във въпросното увеличение на капитала, Трайков възкликна: "А ако падне Луната?".
Час и половина след изслушването на Трайков на вицепремиера Симеон Дянков също бе зададен въпрос в парламента за ангажиментите на държавата по АЕЦ "Белене". Дянков за пореден път отсече: "Нито стотинка държавни пари или гаранции няма да дам за АЕЦ "Белене" нито през 2010 г., нито през 2011 г., нито през 2012 г."
ПРОВЕРКА
Проверката на ОЛАФ на търга за изпълнител на сероочистващите инсталации на ТЕЦ "Марица изток" 2 е "изключително възмутителна история", заяви още Трайчо Трайков. Онзи ден представители на европейската служба за борба с измамите посетиха централата, за да се запознаят на място с оспорвания търг за избор на фирма, която да изгради сероочистващите инсталации на два блока в централата. Заради спора с друга фирма участник има вероятност България да загуби 36 млн. евро по ИСПА. "Абсурдното в случая е, че България е изправна и е спазила всички правила на ЕС", каза Трайков. Според него, ако средствата бъдат загубени, довършването на инсталациите ще се плати от централата.
Причините са няколко- първо нарастващата енергийна зависимост и нужди на ЕС, в частност и България, са благоприятни за това АЕЦ да бъде печеливш , второ България ще е по-самостоятелна и в този смисъл трябва и да е по-отоговорна при взимане на технически решения свързани със строежа и поддръжката.
България е в регион на силна земетръсна активност и ако нещо , да не се слчува, стане , всеки един друг ще се изниже от отговорност , ... а вече ще е прибрал парите от печалбата. Последствията могат да бъдат страшни и в смисъл на радиоактивно замърсяване и в смисъл на операции по обезопасяване и почистване ... България участва като заложник в този проект ... с нейното население и територия.
Ако това не е разбрано и се правят само финансови изчисления за строежа и поддръжката, ... това е рецепта за провал ... пълен и от самото начало !
Отделно енергетиката трябва да е изключително под държавен контрол и собственост иначе ... тя се превръща в инструмент за евентулана дестабилизация и манипулиране. Примерите са много , най-фрапантния е с Калифорния.
Редактирано от - San De Cannes на 26/2/2010 г/ 22:55:02