Депутатите от управляващото мнозинство са поискали от правосъдното министерство да прецизира промените, които готви в НПК. Това се разбра след последното заседание на работната група към парламентарната правна комисия, която подготвя текстовете за второ четене. Юристи от ГЕРБ и "Атака" са резервирани към голяма част от идеите, приети на първо четене от пленарната зала.
В мнозинството смятат за неприемлива фигурата на резервния защитник, която министерството иска да въведе. Според приетите вече изменения той ще се назначава от прокурора в досъдебната фаза или от съдията, когато делото е в съда, и ще поема защитата, ако титулярът бави делото. Според юристи от мнозинството обаче този защитник би могъл да се превърне в още един способ за протакане на дела. Още при приемането на промените на първо четене от опозицията разкритикуваха тази идея. Този текст срещна критиките и на правозащитници, които предвещаха много осъдителни решения срещу България в Страсбург. Фигурата на резервния адвокат може и да остане, но той ще се посочва от подсъдимия.
Очаква се да отпадне спорният текст, с който трябваше да се даде право на разследващите полицаи да свидетелстват пред съда. Подобен разпит цели, ако в протоколите при първоначални следствени действия са допуснати грешки, те да бъдат коригирани пред съда. Според юристи от неправителствения сектор не трябва да се дава право на разследващите да преодоляват дефектите в своите актове и протоколи със свидетелски показания. От МВР също смятат, че дознателите са достатъчно натоварени, за да се явяват и като свидетели. Правосъдният министър Маргарита Попова обаче защитаваше проекта си с аргумента, че в повечето европейски държави разследващите полицаи могат да бъдат използвани и като свидетели.
------КОЛЕБАНИЯ
Депутатите от управляващото мнозинство имат колебания и за отпадането на ограничението обвинението и присъдата да почиват само върху показания на свидетел с тайна самоличност и данни, събрани със специални разузнавателни средства.
Редактирано от - sybil на 27/2/2010 г/ 12:16:18