Синдикати и държава разчитат на мерките по оперативните програми на ЕС, за да запазят заетостта в условията на криза. |
"Кандидатствали са 314 работодатели за 8221 работници и служители. Одобрени са 251 за 6382 лица. Повечето неодобрени са заради изчерпването на средствата", призна шефката на АЗ Росица Стелиянова. Тя препоръчва на отговарящите на критериите работодатели да подадат заявления по подобната операция "Адаптивност", която се финансира с европейски пари. Там през останалата част от работното време служителите са длъжни да посещават курс за обучение или квалификация, за което получават стипендия до 176 лв. до 6 месеца и ваучер със стойността на курса. Докато по постановлението нямат друго задължение, освен да не работят никъде през това време. Тази компенсация може да се получава до 4 месеца.
Идеята беше тази година изобщо да няма компенсации от държавния бюджет. Синдикатите обаче поискаха да се осигури някаква сума за най-квалифицираните служители и работници, които няма в какво да се обучават. В крайна сметка мярката остана да действа, но без ограничение в квалификацията на служителите.
По операция "Адаптивност" в момента има изключително малък интерес - едва 13 фирми са кандидатствали за 155 лица. А предвидените средства са 90 млн. лв. за преминаване на непълно работно време и обучение на 42 000 лица.
НОВ ШАНС
В понеделник стартира операция "Развитие", по която ще се обучават безработни лица. Тя започва с набиране на заявки на работодатели, според които ще се определят обучението и квалификацията на лицата. Очаква се по нея да се осигури субсидирана заетост на над 52 000 души, а да се обучат 65 000.
В събота и неделя бюрата по труда ще работят извънредно, тъй като приключва срокът за набиране на проекти от работодатели за обучение на техни работници по схемата "Квалификационни услуги и обучения за заети лица - фаза 2". Тя върви от 2007 г. По нея вече са обучени 21 636 лица, от които 10 000 са придобили професионална квалификация, останалите - ключови компетенции. Схемата е заложена за 50 000 души.