Вече не е интересно да се говори за големите далавери в армията. Хората се нагледаха и наслушаха на всякакви безобразия и кражби за милиони левове, които години наред се вършат в сектора на отбраната. Прокуратурата е зарината от сигнали за проверки, но все още към съдебна зала не са тръгнали виновни лица.
Армията освен купувач и консуматор на стоки и техника за милиони левове притежава и десетки спортни имоти. Името на ЦСКА и до днес се свързва с армията, въпреки че почти всички спортни дружества с тази емблема са в частни ръце.
През 2003 г. осем души стават собственици на спортни имоти, оценени по тогавашните цени, на близо 19 млн. лева. В тях най-общо влизат хотелски комплекс "Българска армия", спортен комплекс "Червено знаме" и всички спортни съоръжения в местността "Къро". Имотите са разположени на стотици декари площ в близост до 4-и километър на "Цариградско шосе" в София. Има малко и в Морската градина на Варна и в Пловдив.
Преди 7 години бившият военен министър Николай Свинаров издава заповед десетките сгради, терени, спортни зали, басейни и тенис кортове да бъдат дадени на специално създаденото за целта сдружение Национална спортна асоциация на МО (НСА МО). Според търговския регистър това е неправителствена организация.
Договорът е за десет години, а най-скандалното в него е, че има клауза, че сдружението има право да отдава за ползване имотите на трети лица, като приходите прибира асоциацията.
Сключен е на 15 септември 2003 г., на основание 14 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България: "За осъществяване на спомагателни и обслужващи дейности МО може да сключва договори за съвместна дейност с физически и юридически лица за срок до 10 години."
В новия Закон за отбраната и въоръжените сили не е предвидена такава възможност. Идеята е дори МО да се раздели с всички тези имоти, като ги предостави на Министерството на спорта.
От търговските регистри се вижда, че управляващ на сдружението е
бившият военен министър Николай Цонев
Според Търговския регистър Цонев продължава да управлява сдружението и в момента, както е бил негов управляващ и докато е бил министър.
Цонев и Свинаров никога не са крили приятелството си. По времето на Свинаров Цонев бе изпълнителен директор на ИА "Социални дейности на МО. Членове на асоциацията са Цветан Начев, който участва във фирма "Банк - Нот" с Цонев, Веселин Праматаров, Соня Янкулова, която беше зам.-министър на отбраната и зам.-министър на МВР в кабинета "Станишев", Сабри Сабри, Петър Петров, Весела Лечева и Иво Цанев.
С договори за съвместна дейност МО е предоставило закрито стрелбище, зала за бокс, зала за културизъм, самбо и хандбал на различни частни дружества. Помещението под трибуните на откритите плувни басейни в СК "Червено знаме" е дадено за ползване от ДКЦ "Дъга-2002" ООД. Помещения в спортните имоти са наети и от "Транс тур Китен"АД, "Астела Кетъринг" и "Мега Никс" ЕООД.
Още на входа на СК "Червено знаме" частна фирма събира по 2 лв. вход за кола, за да стигнете до хотела, тенис кортовете или някое от другите съоръжения. В сградата до хотела има няколко магазина и ресторанти. Екип на "Сега" обиколи и повечето сгради в местността "Къро", където помещения са отдадени под наем на "Софийска перална компания Евростил" ООД, изградена е закрита картинг писта, помещения се ползват за склад на кафе и покер машини. Има и доста частни боксови клубове, зали за пейнтбол и други видове спорт.
Как се източва държавата?
В докладна записка от изпълнителния директор на ИА "Социални дейности на МО" Мария Димчева до военния министър, с която "Сега" разполага, се казва следното: Приходите от съвместната дейност се набират по сметка, управлявана от сдружението. След приспадане на разходите се разпределят съответно в съотношение 50% за МО и 50% за сдружението, като разплащането се извършва в края на март всяка година.
Според отчетите на социалната агенция на 31 декември 2003 г. МО е извършило фактическото предаване на хотелски комплекс "Българска армия", принадлежащи помещения, движимо имущество и автомобилна техника с приемо-предавателен протокол. На същата дата е била предадена и залата по спортна гимнастика, бивша дискотека в закрит плувен басейн, принадлежащи помещения и съоръжения към тях, представляващи част от спортен комплекс "Червено знаме".
През 2003 г. министър Свинаров обявява, че благородната му идея е армията да се отърве от стопанисването на тези имоти, и тъй като тежат на бюджета, за тях трябва да се грижат по-добри мениджъри. Същевременно държавата ежегодно отпуска средства за капиталови разходи, свързани със спортната асоциация. Никой от новото ръководство на военното ведомство не успя да се ангажира с точна сума, която е прибирала асоциацията на месец от наеми и друг вид приходи. Те обаче със сигурност са за десетки хиляди на месец . Най-малко хотел "Българска армия" се радва на добра посещаемост, а през летните месеци басейните и кафенетата са пълни. Залите за спорт също привличат доста хора. Голям интерес има и към закритата картинг писта, където срещу 10 лв. правиш 15 обиколки с почти професионален карт.
От документите се вижда, че МО е превело през 2004 г. над 160 000 лева на спортната асоциация по инвестиционен проект. Сегашната шефка на социалната агенция Мария Димчева обаче твърди, че в архивите на поверената й институция не фигурират документи за такъв договор.
Инвестиционна програма за 2005 г. е била на обща приблизителна стойност в размер на 505 000 хил. лева. В ИА също няма данни за приети инвестиции за 2005 г. по цитирания договор.
МО превежда през 2006 г. 705 000 лева,
но отново ръководството на спортната асоциация не предоставя документи за какво и как са били изразходвани.
На 29 март 2006 г. комисия от длъжностни лица, назначена със заповед на изп.-директор на ИА "Социални дейности на МО" (по това време е Николай Цонев), е извършила фактическото предаване на обектите "ресторант" и "лоби бар" в хотелски комплекс "Българска армия".
Освен че всяка година НСА получава от държавата допълнителни пари и прибира половината от приходите, трупа и дългове.
Поради натрупани задължения за консумативи от ноември 2007 г. до март 2009 г. ИА "Социални дейности на МО" е изпратила писмо до спортната асоциация за погасяване на натрупаните задължения. Те са предимно за вода, ток и отопление.
От там предлагат да погасяват разходите, като внасят по 5000 на месец. Въпреки това от януари 2008 г. до 30 септември 2009 г. се трупат още задължения, които възлизат на 88 648 лв.
От документацията на ИА "Социални дейности на МО" излизат още скандални неща. Установява се, че няма данни за предаване на части от недвижими имоти - стадион "Тича" и спортен комплекс "Черно море", на спортната асоциация. През 2003 г. тези имоти са предоставени за безвъзмездно управление от страна на държавата на ИА "Отдих и възстановяване", която след това минава към социалната агенция. Липсват документи за влизане във владение на тези имоти.
Договорът между МО и "НСА МО", както и други два са предадени на прокуратурата, която още не се е произнесла дали е открила престъпления по изпълнението на договорите.