:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,938
Активни 771
Страници 13,841
За един ден 1,302,066
Парадокси

Икономиите на Дянков работят за сивия бизнес и мафията

Когато държавата трупа дългове към бизнеса, тя неправомерно преразпределя пазара, защото прави малките и средните фирми лесна плячка за големите конгломерати
Пламен Дерменджиев
Начинът, по които бе постигнат ниският бюджетен дефицит у нас, вероятно ще създаде повече вреди отколкото ползи. Недостатъчно добре обмислените действия на правителството подействаха зле на и без това слабата конкурентоспособност на българската икономика. За повечето държави в ЕС запазването й, както и смекчаването на негативните последици върху заетостта, бе приоритет №1. У нас не бе така. Утопия е да се мисли, че в страна като нашата за 6 месеца можеш да извършиш необходимите реформи, за да постигнеш устойчив балансиран бюджет. Регистрираният нисък бюджетен дефицит в края на 2009 г. беше повече пиар акция отколкото ефективна фискална политика. Това че този резултат ни е бил необходим, за да кандидатстваме за ERM II, т.е. да влезем в "чакалнята" за въвеждане на еврото, е по-скоро оправдание за цената, която обществото вече плаща за тази акция на правителството.



Балансиран бюджет - добро или зло?



В икономиката няма черно и бяло. В дадена ситуация една политика е ефикасна и ефективна, в друга - не. Обикновено ниският бюджетен дефицит означава, че разходите на правителството са под контрол. По-малките правителствени разходи като процент от БВП означават по-благоприятни условия за икономически растеж. Повечето изследвания доказват, че най-ефективната точка на правителствените разходи е някъде между 15-25% от БВП. У нас този процент е доста над 38%, ако към сметката включим и замаскираните чрез държавните предприятия разходи.

Има едно допускане, че всичко това е вярно в условията на сравнително ефективен пазар и свободна конкуренция. В настоящите кризисни условия обаче ниският бюджетен дефицит може да донесе повече вреди отколкото ползи. Тук вече има значение как е постигнат този дефицит и дали е устойчив.



Как станахме отличникът на ЕС по нисък бюджетен дефицит?



Много просто - бюджетът спря да плаща на фирмите. Изпълнители на ремонти и строителни работи бяха поканени да свалят 10%, ако искат по-бързо да си получат парите, а останалите - да чакат хазната да събере средства. В същото време над 1 млрд. лв. спят по сметки на държавни предприятия в няколко, явно близки до правителството, банки. Що се отнася до бюджетния излишък, уж трупан за черни дни, той "дреме" в БНБ и с него купуваме германски и други облигации, т.е. финансираме чужди икономики. Защо не намалихме бюджетния дефицит чрез преструктуриране на гореспоменатите предприятия? Това, че на правителството му липсва административен капацитет, както сега е модерно да се казва, не е оправдание. Един или двама макроикономисти, пък били те и от световна величина, нищо съществено не могат да направят без добър оперативен екип зад гърба си.

Целта за постигане на балансиран бюджет беше правилна, но начините за постигането й бяха разочароващи. Спирането на дължими плащания беше най-лесният начин, но така се постига само временен, нетраен резултат. Още в първия месец на новата година, когато правителството все пак почна частично да се разплаща, бюджетният дефицит хвръкна.



Частният бизнес е обичайният заподозрян



Вероятно има и некоректни фирми, които са надписвали и лъгали, но не може всички, които чакат пари от държавата, да бъдат поставяни под общ знаменател. Още повече че и сега управляващите признават: "Не е луд този, които яде баницата, а този, който му я дава". Такива са били времената - ако искаш да работиш с държавата и общините, трябва да плащаш подкупи. Иначе си аут. Нищо ново под слънцето. Тук се сещам за един английски лорд, който по времето на корупционен скандал във Великобритания казва, че "ако ние не подкупваме арабите, американците и французите ще правят бизнес с тях". Корупцията води до силно ограничаване на свободата на конкуренция и от там до неефективно разпределение на ресурсите. Достатъчно е да разгледаме някои корумпирани африкански държави, които тънат в мизерия, въпреки че са богати на природни ресурси.

В икономиката обаче има



нещо още по-страшно от корупцията - монополите и картелите.



Струваше ли си в условията на безпрецедентна икономическа криза държавата да се превръща в "лош" длъжник и по този начин реално да увеличи рисковите премии у нас. Ще кажете напротив, CDS на България паднаха от 700 на 200 пункта. И какво от това? Да не би лихвите по заемите да паднаха? Да не би да са се увеличили чуждите инвестиции или пък да се е отпушило кредитирането? Масово банките у нас не кредитират срещу вземания от държавата и общините. Това показва, че смятат държавата за лош платец и оценяват кредитния риск като прекалено висок. Те очакват държавата да продължи да бави и да се опитва да редуцира плащанията си към бизнеса, което може да направи редовното обслужване на заемите невъзможно.

Изправени пред финансови затруднения, предприятията ще започнат да продават част или целия си бизнес, за да избегнат фалита. Ще има и такива, които няма да оцелеят, ще банкрутират и ще бъдат разпродадени. Въпросът е кой в настоящата криза може да си позволи да купува бизнеси, прецакани и от държавата. Не е тайна, че в момента кеш имат основно мафията и големите финансови конгломерати. Това означава, че останките от много малки и средни фирми ще бъдат придобити от големи икономически или "сиви" структури, чийто пазарен дял ще нарасне.Така след кризата може да осъмнем с няколко икономически играчи с господстващо, почти монополно влияние върху цели отрасли и подотрасли от националната икономика.

Преобладаваща част от силно растящите просрочени задължения към банки е от малки и средни фирми и домакинства. А да сте чули някоя голяма компания у нас да е фалирала? Напротив, в условията на дълбока икономическа криза тази силно рестриктивна фискална политика на държавата им идва много добре. Те увеличават пазарните си дялове, като изкупуват бизнеса на малки и средни фирми, изпаднали в затруднение. Създава се опасна предпоставка за ново преструктуриране на частния сектор у нас в посока на ограничаване на свободната конкуренция. Поуките от предишни кризи са ясни: оцеляват най-големите и тези близки до правителствата. Тези с голямо GR (government relations), както ги нарича руският олигарх Олег Дерипаска. Делът на малки и средни предприятия в БВП значително се свива, за сметка на увеличаването на този на големите. Ако това продължи, ползата от приемането на еврото ще е точно за тези структури и в много по-малка степен за крайния потребител.
68
5618
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
68
 Видими 
02 Март 2010 23:52
добра статия! браво на Пламен Дерменджиев


от мене си към статията бих добавил доста нецензурни думи по адрес на сегашни и бивши наши управници ама нейсе... и без тях статията е екстра...
03 Март 2010 00:22
Ако беше само тая статия, добре...
Ама то явно почват кампанията.
Дянков всъщност не прави нищо повече от това СЪЗНАТЕЛНО, ЦЕЛЕНАСОЧЕНО, С МОМЕНТ НА ГАВРА И ИРОНИЯ, да закрива келепирджийниците. Ашколсун, млади човече!
..........................
За кого реве Дерменджиев? За тия с държавните поръчки. Как ги взимаха тия държавни поръчки по време на тройната коалиция? За какво точно бяха повечето от тях?
...........................
За Дерменджиев: "В икономиката няма черно и бяло" (няма да съм точен в цитатите, само по смисъл). Затова и продажбата на наркотици е хубаво нещо - доход носи, работни места отваря. Ако в бизнеса с държавните поръчки е имало такъв келепир, че и подкупи давали хората, какво тогава реват, че сега са на загуба? Е то не можеш да искаш цял живот да печелиш? Ако си приемал хубавото (а те не само са го приемали, ами и подкупи са давали, и "политици" са лансирали), сега приеми и лошото. Абсурдната позиция на човек, който си е мечтал, че цял живот само ще папа, а другите ще го гледат, защото той е предприемчив, а те са будали....
.....................
Хайде да не си говорим за държавно-поръчковия бизнес, а? Толкова неща има да се кажат за него, че по-добре е сега малко да помълчи, вместо да оревава орталъка, че са му го набутали...
..........................
Според както е редно. И за радост народна.
03 Март 2010 01:23
Дъртанян: "В икономиката няма черно и бяло" (няма да съм точен в цитатите, само по смисъл). Затова и продажбата на наркотици е хубаво нещо - доход носи, работни места отваря.


Ами според теб какво ще стане с икономиката на Афганистан или Колумбия, ако светът се пребори с наркотиците? А ако щеш и с икономиката на ЦРУ? И защо от сателит можеш да ме снимаш, както си вървя по улицата, с достатъчно добро качество, за да разбереш как съм облечен, а тия кокаинови, макови и пр. плантацийки си остават неоткриваеми?
03 Март 2010 01:32
Съгласен с Дъртанян.
Кои са тия "конкурентоспособни " компании на които Дянков оряза крилцата ?
Не са ли случайно същите дето направиха ремонт на Съдебната Палата на цена 6К Евро квадрата ?
Ако е тъй - значи Дянков е сто пъти прав да иска сваляне на цените за изпълнение на държавните поръчки.
Като са толкоз добри фирмите що да не намерят некой частник да им плати лудите разценки.
03 Март 2010 01:43
Авторът на статията явно още не е преживял жестоката болка, че Симеон Дянков първо го номинира за член на управата на фондовата борса и после му тегли шута, заради това, че съдружникът му бе разстрелян като куче, заради лайната, в които и двамата са затънали до уши. Когато настъпиш милионите получаваш куршум.
03 Март 2010 01:49
Статията е твърде мека. Впрочем малката пица е вече пътник и утре няма да си спомняме кой беше. Но вредата, нанесена от него, тепърва ще усещаме.
03 Март 2010 01:50
И аз не съм съгласен със статията. Явно има конфликт....
03 Март 2010 01:50
А Дянков какво да получи за първоначалната номинация на автора на статията - ако е вярно следващото, не виждам линкове?


Шут в койо?

Редактирано от - Шломо З. на 03/3/2010 г/ 01:52:48

03 Март 2010 01:51
Фиче , имаш предвид че тепърва ще усещате парене отзад ли ?
Вервам , вервам..


Редактирано от - Kar Lukovski на 03/3/2010 г/ 01:56:07

03 Март 2010 02:07
Авторът подминава и приема без въпроси факта, че бюджетът трябва да излезе на дефицит, за да се разплати.

На 3 милиарда излишък миналата година това е поразяваща констатация, меко казано, а подминаването от автора на статията на въпроса къде отидоха тези пари изобщо не му прави чест като журналист.

Напротив, той прави въпрос за едни 500 милиона, което е 5-6 пъти по-малка сума.

Ето още един журналист на който му изобщо не му пука за данъкоплатеца, по-важно е обръчите от фирми да си получат порцията държавни пари. Идва ми на ум за едни принтери за полицията от по няколко хиляди лв парчето миналата година (май в министерството на ЦЦветанов бяха). Мерси от такива плащания ще кажа аз!
03 Март 2010 02:26
Ха-ха, авторът на статията Пламен Дерменджиев наистина е бил отрязан от Дянков за шеф на БФБ:

"""Първоначално огласената номинация бе тази на Пламен Дерменджиев, който е главен асистент по финанси от Университета по национално и световно стопанство.
Проверка на DarikFinance.bg показа, че през 2005 година в продължение на 3 месеца Дерменджиев е бил член на Съвета на директорите на Прайвът файнънс юниън АД. Пак според съдебните регистри, той е бил и прокурист на дружеството, чийно изпълнителен директор тогава е бил Константин Дишлиев, известен с плякора Косьо. Той бе убит на 14 май 2005 година, а публикации в пресата го свързват с Евелин Банев–Брендо."""

СегаБГ, толкова ли свършиха добрите автори, че давате арена за разчистване на лични сметки?!
03 Март 2010 05:40
За малкото време, за което ще остане на поста, Дянков ще оплеска далеч повече неща, отколкото успяха други за по 2 мандата. Вервайте ми.
03 Март 2010 07:29
Ялов философ.Не се усеща как си противоречи.Един бизнес ще фалира а друг ще го изкупи с кеш.Добре но нали пак ще трябват работници за този бизнес с нов собственик.Следователно за работника изобщо няма значение кой ще го доий...Значи да се върнат парите на бизнеса а да се лишат пенсионирите от доходи?Или дъжавата да взема заем и да връща с лихва тези пенсии ?Правилно един ден изобщо няма да има българин в БГ а само араби и цигани и те да му мислят как да се връщат тези заеми за всеки случай питайте гръците!
03 Март 2010 07:59
Тук яко се смесват нещата, или случайно, или манипулативно.
Повечето изследвания доказват, че най-ефективната точка на правителствените разходи е някъде между 15-25% от БВП. У нас този процент е доста над 38%, ако към сметката включим и замаскираните чрез държавните предприятия разходи.
Правителствените разходи нямат нищо общо с държавните предприятия. Правителствените разходи са само разходи, нужни за функционирането на държавата. Държавните предприятия са просто предприятия, също както и частните. Носят приход на собствениците си. Ако собственик е държавата, тя освен данъци ще получава и печалбата и ще има повече пари за правителствени разходи. Май похваленият вече автор бие именно към тази печалба, за която сигурно съществуват планове кой да я прилапа.
03 Март 2010 08:10
хер флик
владо вьргала
симеон дянков
артистите от куку яко дьржат дьржавата
03 Март 2010 08:50
До автора:
Господин Дерменджиев, не се изказвайте по въпроси, които не са от Вашата компетентност. Явно не разбирате нищо от икономика. Министър Дянков е утвърден и признат авторитет във финансовот дело и това, което прави е правилно - колкото и да го критикуват.
03 Март 2010 08:58
Добра статия!
Но - още ли твърдим, че икономиката е наука?
----------------------------------------- ---------------
Блогът на Генек

03 Март 2010 09:27
Точно така Софиянец министър Дянков е прав когато съгреши дори и още нещо неговите действия при всички положения са правилни защото са научни а са научни защото са единствените правилни решения.
03 Март 2010 10:05
Странно защо аворът не коментира положителните оценки за политиката на Дянков от ЕК, СБ и МВФ.

Сигурно Дянков е пратен от тях да ни зароби и да ни разцепи и затова те му дават +.
03 Март 2010 11:17
Объркано, антиправителствено и антинаучно писание!!! Продиктувано от лични интереси!!! Късогледо и провокативно!!!
.
Всеки знае, че най-добре за честния български пролетарий ("chalga lover" по данни на българомразещата BBC) е държавата да не плаща на капиталистите!!! Това са едни червени разбойнически капиталисти до един!!! Държавата, това е Бате Бойко, а в Бате Бойко живее частица от всеки Истински Български Патриот!!! Затова когато държавата ги мачка, българинът печели!!!
.
03 Март 2010 11:38
Абадабчо, когато наесен се озъбим с 15% безработица и над 3% бюджетен дефицит плюс хиляди фалирали фирми ще без значение всички положителни оценки давани оттук и от незнам къде си. Основните проблеми които донесе Дянков са : 1 създаване на истерия относно злоупотребите с ЗОП което доведе до пълно недоверие към държавата като инвеститор. Най-добре ще е за всеки който се захваща оттук нататък като подизпълнител на държавни поръчки да помисли много добре и три пъти да премери преди да се захване с такъв договор. Защото може и да не спечели но със сигурност Дянков първо ще го обяви за крадец и престъпник второ ще го викнат в един кабинет и ще го накарат да направи отстъпка 10% ако иска да вземе поръчката и накрая ще го обяват за Октопод. 2. Оряза разходите - добре ама никой не пита къде са приходите. Приходите от Митниците като ДДС и акциз главоломно падат а като гледам магазините не са се изпразнили от стока и Българина не е спрял да кара кола или да пуши и пие. 3. Невероятната манипулация с ЯРЕМ II. как па не се намере един смел политик да признае че еврото в България ще е политическо решение а иначе трябва да чакаме докато минималната заплата стане поне 400 евро за да се разреши въвеждането на еврото.
03 Март 2010 11:54
Основният проблем е, че икономиите на работна заплата водят до срив в икономиката.
По две причини:
-няма пари, няма потребителско търсене, няма реализация на продукцията, няма производство - СРИВ
-няма заплата, няма работници с добра квалификация, няма качествено производство, няма пазари за него -СРИВ
Не знам колко пъти и къде трябва да го повторя, че изобщо някой да го разбере. Не икономист, икономистите от рода на младите юпита и кролики каролики никога няма да го разберат, защото е над тяхното ниво на разбиране.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
03 Март 2010 12:21
Абадабчо,
Ако аз те похваля, че си пестелив, ама децата ти не излизат да играят с другите деца, защото не си им купил дрехи, ти ще се гордееш или ще се срамуваш?
03 Март 2010 12:28
Дянков е застанал като един бент
пред пълноводния поток на преуспяващата българска икономика.
Ще съсипе всичко,
постигнато с толкова интелект, почтеност и трудолюбие от Тройната коалиция под мъдрото ръководство на Агент Гоце от Сирищник.
03 Март 2010 12:37
Смърф, . Аман от отличници на всяка цена - ама ще я плащат и внуците ни!
03 Март 2010 14:00
***

Редактирано от - sybil на 03/3/2010 г/ 14:35:18

03 Март 2010 14:05
Смешен плач!
Точно кризата помага нездравите части от икономиката - обръчите на Гоце, партийните дренажи за източване на пари от триглавата да бъдат резнати от държавната трапеза.
03 Март 2010 14:14
От специалиста по ОТРЗ разбрахме какво е , когато няма пари.Тръгне ли се по
този наклон ИПК"Родина" ще ни спаси ли?
03 Март 2010 14:23
***
Убеден съм в правотата на действията на Дянков, защото това са и мои убеждаения. По скоро бих го посъветвал да не прави крачки назад или в страни (политически компромиси) и да действа още по категорично. Сега е шансът на България, пропилеем ли го ще имаме поне още три загубени поколения (а след тях цигания).
Това дали Дянков ще го има или не не е толкова важно, важното е това, което е започнато да не се спира, въпреки квиченето на мафиотско-фашистко-комунистическите криминални маргинали и техните храненици у нас и по света облъчващи ни с помоща на откраднатите пари по медиите.

Редактирано от - sybil на 03/3/2010 г/ 14:34:25

03 Март 2010 14:25
Доколкото разбирам (а то не е много), има предложение да се назначават възможно най-много хора на кухи длъжности, за да се намали безработицата. Това дали ще стимулира икономиката?
03 Март 2010 14:35
Финансовият министър Симеон Дянков променя прогнозата си кога ще видим края на кризата през седмица.Май че стигна отдавна нивото си на некомпетентност.Сега пък смята, че това ще се случи към края на тази или в началото на следващата година.Може да е започнал да чете блоговете.

.
Натиснете тук

03 Март 2010 14:39
100 Пъти едно и също.

Забави плащанията на подписаните от Станишеф договори, много от които даже и ги нямаше в Бюджета. Всички знаем как, кой и какви договори подписваше с държавата по време на предното правителство. Така, че най-вероятно ще фалират спонсорите на тройната коалиция.

Ама както и да е. Аз така и не разбрах вие какво предлагате. Спред мен орязването на държавните разходи е правилно, ЗАЩОТО е доказано многократно, че държавните пари в България се крадът, харчат се непрозрачно и корупционно. Докато няма ясни сигнали, че тове се е променило няма смисъл да увеличаваме държавните харчове.

Поне аз така си мисля.
03 Март 2010 14:41
"-няма заплата, няма работници с добра квалификация, няма качествено производство, няма пазари за него -СРИВ
Не знам колко пъти и къде трябва да го повторя, че изобщо някой да го разбере."

-Малко хора го разбират и това е добре.Дано повече разберат:производителност, конкурентноспособност, пазари=пари.
03 Март 2010 14:43
Освен това, Smurf,

Ами ако ти имаш някакво съмнение, че 80% от фирмите слкючили договор с държавата са на шуреьобаджанащия принцип, аз хич не се съмнявам. Според мен коректните фирми не искат да имат взимане даване с държавата, защото до сега това беше запазено право на близките до властта фирми.
Разходите са СИЛНО ограничени и в бюджета за 2010 е включено разплащането на дължимите от държавата пари. Не знам дали си обръщал внимание, но Бюджет 2010 предвижда 18 млрд приходи, Бюджет 2009 предвиждаше 23 млрд приходи, при него беше заложено 4.7% ръст, но реално имахме 6.5% СПАД. Бюджед 2008 имаше 19.5 млрд приходи. Така, че Дянков не го мисли, той сметката си я е направил.

ВИж вас освен да плюете и да пръскате паранои и необосновани твърдения като "НАЕСЕН ИМАМЕ 15% безработица, която обаче реално ще е 45% защото има скрита безработица ЛЮЛЮЛЮЛЮЛЮ" за друго не ви бива
03 Март 2010 14:43
важното е това, което е започнато да не се спира, въпреки квиченето на мафиотско-фашистко-комунистическите криминални маргинали и техните храненици у нас и по света облъчващи ни с помоща на откраднатите пари по медиите.

За това ли става дума бе, бай Иване:
Приходите в хазната падат главоломно
Дефицит от половин милиард зейна през първия месец на 2010-а


03 Март 2010 14:47
Mladya hqsh

С тази малка разлика, че този дефицит Януари беше предвиден и заложен в Бюджет 2010, за разлика от дефицита юли, август и т.н., който не беше заложен в Бюджет 2009. Абе щом има неплатени държавни сметки от 2007 можем да си представим за какво иде реч.
03 Март 2010 14:51
Какви икономии?

Колегата Heat е припомнил:

Вероятно любовта към Симо Дянков променя дори и публикуваните числа.
През януари 2009 по консолидирания бюджет са събрани 2, 616 млрд лв и са изхарчени 1, 709 млрд лв.
През януари 2010 по консолидирания бюджет са събрани 1, 749 млрд лв и са изхарчени 2, 248 млрд лв.
Елементарните сметки показват, че Най-Добрият в Източна Европа е събрал за същия месец на годината 867 млн лв по-малко от гадните червенопрашковци, но пък е изхарчил 539 млн повече от тях.
03 Март 2010 14:52
Няма държавни- частни разходи.Има ефектни и ефективни разходи.При 70%
загуби от В и К системата и с 15% кредит да се ползва ефективноста е видима.
03 Март 2010 14:55
***
От предния януари до сега имаме 6.5% СПАД на икономиката. Я помисли пак.

Редактирано от - sybil на 03/3/2010 г/ 19:21:18

03 Март 2010 14:56
За първите ШЕСТ месеца на 2009та имаме 25% увеличение на разходите спрямо първите шест месеца на 2008ма, но за сметка на това имаме намаляне на приходите с 15%.

Защо не коментираш това, ами цитираш Хеатчо, дето е цар да си подбири извадени от контекста фактчета.
03 Март 2010 14:59
През януари 2009 някои още вярваха на социологическите СИ агенции.
03 Март 2010 15:00
Не знам, що са образи сте, но за мен фактът, че ЕК ( както и СБ и МВФ) ни похвалиха за финансовата ни политика ( което значи също и че НЯМА да взимаме заем от МВФ, повтарям НЯМА), ми е достатъчно да съм доволен от текущата финансова политика.
А, че всеки може да си извади някакви данни от контекста и да ги пейства в интернет нищо не значи.

Абе истината, че че червените тъпаци пикаят газ в момента и им е много гадно, плюат и дезинформират, но без ефект. Дянков ще го видим колко струва наесен, като видим как и колко прозрачно похарчи бюджетния излишък, защото пак ще има такъв.

03 Март 2010 15:50
Смърф,
Но доста оптимистично си го оценил - чак есента, 15% безработица. Може и до пролетта. Като тръгне коня у ряката, нещата се развиват много бързо.

Абадабчо,
Само че политиката на Дянков, долкото я има, е на засилване кризата и дефицита. Той може и да не го разбира още, напълно е некомпетентен като министър.
03 Март 2010 16:18
А пък от 01.03.10 Хер Флик ще ощастливи баш управленците, от редови депутат през ръководство на парламент та до правителство и президентство да се увеличават заплатите им от 35% до 70% ...
Родното управление през устите на финасовия недоносник и олигофрут хер Флик тръби, оповестява, а и ще го наложи най-вероятно да се замразят заплатите и пенсиите на ОБИКНОВЕНИЯ БЪЛГАРИН за неопределено време......... За какво говорим беднийй ми българино..........Къде е Станишев..... и за къде е пътник хер Флик....
03 Март 2010 16:19
Силата на философите е в икономиката, на цоциалистите - в енергийните проблеми
03 Март 2010 16:32
Кайли,
-няма пари, няма потребителско търсене, няма реализация на продукцията, няма производство - СРИВ
-няма заплата, няма работници с добра квалификация, няма качествено производство, няма пазари за него -СРИВ

Омръзна ми да цитирам Аденауер и програмата за следвоенно възстановяване на Германия.
Блокаж на цените, увеличаване на заплатите, увеличено потребителско търсене, увеличено производтсво, освобождаване на цените - германски бум. Високи цени, високи заплати, висок стандарт.
Е, аз го давам по-елементарно, но който иска - може да намери и прочете какво са правили Аденауер и Ерхард.
У нас е обратното - запор на заплатите, слободия на цените, съответно упадък.
Кому е притрябвал национален просперитет, когато драпа за личен такъв!
03 Март 2010 16:35
За първите ШЕСТ месеца на 2009та имаме 25% увеличение на разходите спрямо първите шест месеца на 2008ма, но за сметка на това имаме намаляне на приходите с 15%.
Защо не коментираш това, ами цитираш Хеатчо, дето е цар да си подбири извадени от контекста фактчета.

За първите 6 месеца на 2009 има приходи за 13 млрд и разходи за 12.7 млрд, тоест изхарчено е по-малко от събраното. Това е контекста.
Съвсем между другото спадът на приходите за първите 6 месеца на 2009 срямо същите през 2008 е 9% а не 15%.
Когато се лъже, трябва да е поне за неща които трудно се проверяват.
03 Март 2010 16:42
Съвсем точно.Тъпото е, че може и да не схващаш, какво дробиш.
03 Март 2010 17:12
Абадабчо, Абадабчо Твърдението че всички фирми които до сега са изпълнявали държавни поръчки и ерго са корумпирани и са се занимавали само с кражби потвърждава моята теория че държавата е не надежден инвеститор от което следва че до сега работилите с държавата фирми са престъпници и трябва да фалират. Ами тогава какви фирми ще дойдат на тяхно място? читавите трябва да са луди за да се хванат с държавните поръчки. Тогава кой остава - фирмите на приятилите на нашите приятели които хич ама хич няма да си поплюват все пак инвестираха много в проекта Борисов и трябва да си връщат инвестициите. Точно това поведение на Дянков засилва кризисните явления в България а и получаваш бонус по-ВИСОКА не по-ниска а по- ВИСОКА надбавка за риска. Точно това се случи в нашата фирма . Когато през октомври започнаха проблемите нашите партньори от Германия ни помолиха за обяснение /държавата ни дължи 500 000 лева и не се знае кога ще си ги получим и дали ще си ги получим въобще никой не оспорва конкурсите просто са казали на шефовете много много да не си искат парите защото може и нищо да не получим. точно като се разговаря с мутри кога ти дължат пари/
След като им разказах историята в подробности след две седмици " Кофъс" ни намали кредитният лимит от 50 000 евро на НУЛА обяснението е че ако така действа държавата в отношението си с подизпълнителите си това означава огромна нестабилност и голяма добавка в риска. Точка, апропо по думите на Дянков вече одавна лихвите в България трябва да са паднали ама нещо това не се случва и то се дължи на факта че оценката на риска за България не се прави в кабинета на Дянков а на други места а там не са малоумни и съсели.
03 Март 2010 17:28
Smurf

Е аз не казах всички, така на око - 80% . Но трябва да признаеш, че голяма част от фирмите бяха откровенни крадци, друга голяма част некадърници и някаква част коректни и работещи. Не знам. Според мен, ако се правят прозрачно търговете, да се слага всичко в интернет и т.н. И договорите се пишат с доволни неустойки за забавяния в работата и плащането, и да се качват в интернет, всичко с времето ще си дойде на мястото.

Това дето го разправяш е гадно. Съгласен съм, че държавата е рисков партньор, точно това и аз казах - няма смисъл да се увеличават държавните харчове, щом очевидно държавата не може да се грижи за собствените си пари.

Докато това не се промени, да се надяваме, че покрай засиления контрол на евросредствата ще се сетят и нашите пари така да ги пазаят, няма смисъл да се увеличава харчлъка, за което пледират и повечето антиДянков тролове.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД