:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,316
Активни 616
Страници 21,219
За един ден 1,302,066

Варна отправи молитва за асфалт

Уличните дупки свършиха две хубави работи – вдигнаха гражданството и дадоха хляб на археолозите
Кирил Йорданов разяснява как градът ще блесне до 1 юни.
Варна се слави като най-европейския български град, но тези дни бе емблема на всичко българско и родно в най-трагичния му вариант. Дупките по уличната мрежа са на всеки сантиметър, ямите трошат нерви и автомобили. Гражданите се вдигнаха на протест, който започна добре и продължи в класическия жанр на активните мероприятия. "Случайни" медийно-политически съвпадения подгряха събитието. Но има и добра новина. На ул. "Капитан I ранг Добрев" се свлече яма, която телепортира Варна в предното хилядолетие - под тротоара, на 2 метра дълбочина, зейнаха улиците на античния Одесос. Няколко момчета директно влязоха в дупката на времето, тъй като трябваше да извадят паркирал в наши дни автомобил. Футуролозите все още мълчат за този експеримент, а археолозите трескаво дебатират дали качеството на разкритите древни улици не е по-добро от настоящото.



Лунни пейзажи



По принцип във Варна винаги е имало дупки, но тази зима ситуацията стана трагична. И в другите градове ги има, но тукашните лунни пейзажи като количество и качество бяха уникални.

Защо стана така, никой не разбра. И друг път е имало тежки зими, топящи се снегове, голям трафик, кърпежи през пръсти и непрекъснати прокопавания заради тръби и кабели на нови сгради. Но положението сега стана наистина ужасяващо - кратери по булеварди и тихи улички, стотици потрошени автомобили, огромни задръствания вследствие на траповете, закъсващи автобуси на градския транспорт. Таксиджиите почнаха да псуват, застрахователите да изплащат обезщетения, те пък да съдят общината, а адвокати да търсят потърпевша пътна клиентела. Дори журналистите се осмелиха да питат какво става с дупките. Кирил Йорданов, който по принцип си харесва дългогодишния кметски труд, първоначално реагира пренебрежително: "Да докажат, че нарочно правим дупките".

Някъде през януари се появиха и групи в интернет мрежата "Фейсбук", които бързо набраха последователи. Стана ясно, че за 1 март се подготвят шествие и митинг. Йорданов съобразително смени тактиката - седмицата преди протеста бе посветена на всекидневен отчет къде какви дупки се запълват. И наистина, докъм 1 март бяха покрити 2.3 декара ями. Според обясненията на общината това е т.нар. студено полагане на асфалт, което само временно решава проблема. За топлото полагане били нужни топли дни, а Варна щяла да блесне до 1 юни.



Политическа целесъобразност



Успоредно с гражданското недоволство нарасна и любопитна политическа активност. В един прекрасен февруарски ден общинският съветник от ГЕРБ Красимир Узунов (бизнесмен със своя партия, гравитирал преди това край НДСВ) възнегодува, че общината плащала твърде много на фирмите, ремонтиращи пътищата. Той се оплака, че никой не е виждал договорите, въпреки че не беше прав. Виждал ги е най-малко колегата му Николай Пашов, който хем е съветник от опозиционната във Варна ГЕРБ, хем изпълнителен директор на една от фирмите - "Хидрострой".

С поддръжката на варненските пътища чрез договори от 2008 г. до 2011 г. и по цени, фиксирани през първата година на контрактите, се занимават и дружествата "Инжстрой инженеринг", "Пътища и мостове" и "Автомагистрали - Черно море". Четирите фирми изпълняват и доста други инфраструктурни дейности, възлагани от общината. Узунов бе подкрепен и от колежката си от БСП Калояна Димитрова, която изчисли, че в бюджета за тази година за полагане и монтаж на канализационна тръба по бул. "Христо Смирненски" са предвидени 405 лв. на линеен метър, а пазарната стойност била най-много 175 лв. "Планираните пътни проекти са раздути с 2 млн. лв.", изчисли Калоянова. На другия ден съвсем изненадващо и ненадейно столичен вестник описа схема как агенция "Пътища" е била източвана, а като облагодетелствани бяха посочени и част от фирмите, с които работи община Варна. За капак прокуратурата се присети за общонадзорните си функции и обяви, че ще стартира проверка на всички пътни ремонти в града след 2008 г.

Горните активности показаха, че не само редовото гражданство, но и далеч по-важни и отговорни хора са загрижени за това кой как пълни дупките на Варна. И съвсем спонтанно точно сега решиха да правят изчисления и калкулации, въпреки че договорите са от 2008 г. Вероятно един ден ще се разбере дали важните хора се принадиха към народното недоволство, или лекичко, както те си знаят, му удариха рамо. Само действията на Йорданов не бяха случайни, а съвсем характерни за стила му. Каза, че през 2008 г. се е водил от високите цени на горивата, а сега напълно подкрепял нов ценови подход, който да отговаря на пазарните тарифи. Похвали се, че е сключил анекси с фирмите, чрез които услугите им поевтиняват с около 15%. Но пък точни данни не даде, тъй като било сложно.



Всеки ден ще е така....



Митингът на 1 март събра към 1000 души. Те бяха изненадващо много, като се има предвид, че нямаше кой знае каква официална разгласа. Като главен организатор се афишира студентският лидер от Икономическия университет Кирил Георгиев. Именно той инициира недоволството във "Фейсбук".

Множеството гневно хвърли джанти и гуми на входа на общината, поиска оставката на кмета, блокира кръстовище и принуди десетки цивилни полицаи да изкарат дежурство под прикритие. Недоволните искаха кметът да се яви пред тях, което нямаше как да стане, тъй като той предвидливо бе напуснал общината по-рано. "Искаме асфалт", скандираше митингът и се закани всеки ден да е така, докато не го получи.

Още по-интересен бе следващият ден. Кметът покани на диспут инициаторите на протеста. Студентът Георгиев не се яви, вместо него цъфна Светлозар Николов, който ту се представя като лидер на асоциацията на българския бизнес, тук като общественик от някаква организация за самозащита. За близо година Николов натрупа богата революционерска биография - протести срещу лихвите, срещу продажбата на ската в Морската градина на Варна, срещу гръцките фермери... Но го нямаше никакъв на митинга срещу дупките. Други хора - наистина протестирали, го обвиниха, че е подставено лице на Йорданов. И припомниха, че тъй както скачаше срещу продажбата в Морската градина, този буден гражданин седна и подписа "обществен договор" с инвеститорите.

Цялата галимация се разигра пред десетки журналисти. С тънка усмивка Йорданов доложи, че внимателно проверил човека, който внесъл искането за митинга, и се оказало, че въобще не е варненец, а жител на Велико Търново. Протестиращ поиска договорите с поддържащите фирми. Кметът размаха папка и обяви, че всеки може да я види. Друг поиска по-настоятелно папката, той любезно посъветва да мине по реда за достъпа до обществена информация. Трети го пита дали ще я качи в интернет, но кметът се нервира - въпросът бил безсмислен, щом ще я дава по реда на достъпа. Накрая обобщи, че папката е общодостъпна, и я прибра.

Вечерта се проведе втори протест. Към стотина души се разходиха из улиците, пробваха да блокират кръстовища, за което нямаха разрешение. Студентът Георгиев се оплака, че е имало внедрени провокатори. Навести полицията, но отрече да е задържан. Към медиите съобразително потекоха инициали на страшни хора, които участвали в шествието. Някои от тези хора дори имали няколко нарушения на закона за движение по пътищата.

А дупките наистина бяха уникално много и големи. И никой не е сигурен, че другата зима пак няма да е така.
 Народното творчество е твърде язвително към кмета.
 Внимание море!
 Това е най-обикновенна яма според варненските лунни стандарти
Снимки Импакт прес груп
Варненци поискаха асфалт и размахаха счупени автомобилни части на митинг пред общината
32
3804
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
04 Март 2010 00:06
Има решение, вземете полезен съвет!
Натиснете тук
04 Март 2010 01:38
Абе ко стаа бе, едно време варненския асфалт беше фин, много по-хубав от софийския.

Но причината сигурно е в броя на колите - в 2007 г. 4 пъти повече от 1989 г., сега може би още повече. Във Варна в 2008 г. се продадоха 25% от колите (и нови, и стари) в България - повече, отколкото в Пловдив и Бургас заедно. Строи се доста като за у нас, но пътната мрежа изостава страшно от потребностите. Вкл. поради съпротивата на народонаселението - като собствениците на незаконно узаконени имоти по трасето на т.нар. в проекта за ОУП бул. "Варна".

Инфраструктурата ни вече отблъсква и чуждия инвеститор.
04 Март 2010 03:13
Това не беше ли най-хубавият град за живеене?
04 Март 2010 04:23
Беше, ... сега е града на ТИМ.
04 Март 2010 04:50
И газовите фирми били виновни, много разкопавали и не оправяли.
04 Март 2010 05:01
Първо, трябва да има контрол върху качеството на асфалтована смес, т.е. на съставките й като количество и качество, според БДС. Второ, при самото поставяне да се спазват изискванията - добре почистени от кал дупки и при това сухи. Може би е важна и температурата на самата смес в момента на полагане. При цялостно преасфалтиране да се проверява дали дебелината на слоя съответства на платеното количество, т.е. да няма далавера между общинарите и производителите на асфалтова смес. Ако тези неща не са спазени, последствията са предвидими.
04 Март 2010 06:54
Хубава статия - с предистория, с анализ, с определени лични виждания по проблема.
----------------------------------------- ------------------------------
Блогът на Генек


04 Март 2010 07:07
Накрая обобщи, че папката е общодостъпна, и я прибра.
04 Март 2010 07:08
Тъй ще е тя. Приднестровие БГ.
04 Март 2010 07:29
И газовите фирми били виновни?


Тва камиче на посоки хвърлено, пък току виж... А, чиче?
Обаче - грешно предположение и мърляво внушение.
Колкото и да изглежда невероятно (то като за у нас си е направо чудо), но полагането на тръбите от газовите фирми е като по часовник, а след тях тротоарите и уличните платна са изцяло нови - нови стабилни плочници, нови бордюри, нов здрав асфалт. Остават само да стърчат плътно до фасадите жълтичките тръбички на домовите отклонения със знак "газ".
И няма как да е иначе - цялата конструкция под, над и около тръбите е от значение за безопасността и се изпълнява без отклонения от стандартите.
Съм очевидец.
А ти?
04 Март 2010 07:56
Варна се слави като най-европейския български град.

Ха-ха!
04 Март 2010 08:36
Причерноморие БГ е по точно... и арх. М.Митев -губернатор...
П.П. Я, бе Гмурецо , я кажи кой е най- европейския град ..., че аз да ти отпера едно ХА-ХА. Варна не е Брюксел , ама не е и Каспичан.

Редактирано от - керпеден_1 на 04/3/2010 г/ 08:39:04

04 Март 2010 08:54
Аз лично съм виждал да кърпят дупки във Варна по време на дъжд. Ако има някой специалист , да каже колко време биха издържали и дали това не се прави умишлено.
04 Март 2010 09:10
24 h....
04 Март 2010 09:11
Приятели от Варна, мъчно ми е за Вас.Вчера бях във вашият иначе хубав град и си помислих, че едва ли ще оцелее бедната ми колица.
04 Март 2010 09:41
То не може хем ТИМ, хем Варна.
Или едното или другото.
04 Март 2010 09:44
Засега практиката не отговаря на теорията ти.
04 Март 2010 10:37
Хе-хе, ако това във Варна го имате за дупки отидете в града на Лечков за да видите какво е!
(За незнаещите - Лечков е феодала на Сливен)
04 Март 2010 11:10
Не става само с крадене...требва да се върши и по малко работа...
04 Март 2010 13:30
Асфалтът не иска молитви, а гьостерици!!!!
04 Март 2010 13:42
Ами какво да добавим - всеки си заслужава управника и дупките...Ако пак си го изберат за нов мандат, значи така им харесва
А що не насадят в дупките палмичките, които си ги бяха поръчали преди време...?
04 Март 2010 13:46
Кой какво е направил и дали са 2, 3 декара закърпените дупки не знам. Но първата от посочените, тази с плаката на кмета още си стои - повече от 15 дни, тя не е със спорните 8см., а си е баш кратер - около 30см и метална шахта до нея. Цапниш ли гумата - гарантиран ремонт. А кмета живее май на около 300 метра от мястото - можеби го държи за авторитет???
04 Март 2010 14:00
Simplified Solutions


Ти си очевидец на кое??? Къде мине газова или кабелна фирма да положи нещо под тротоара, след такава операция остава лунен пейзаж. Очевидецо. Но това пак си се води вина на администрацията, щото си мълчат, вместо да глобяват и да карат фирмите, да редят изцяло нов тротоар, с нови плочки, а не да вадят старите с кирки и после да ги натъманяват с чукове върху изкопаната пръст, вместо под пясък...
А за кратерите по улиците писах и вчера, виновни са строителните фирми които разкарват тежкотоварната си техника по централните улици и правят асфалта на мармалад. Същия този Узунов е един от виновниците, инфраструктурата да е на това дередже... барабар с другия пич, мистър Планекс. И двамата общински съветници и много устати, ама дваж по виновни. А общината пак е виновна, щото са вкарали някакви правилници и глоби, обаче никой не следи дали се спазват и танковете /багери на платформи, бетоновози, мощни хидравлични чукове/ минават на парад и огъват улиците като ламарина... за лятото имаше забрана такова нещо да влиза в града, щото прави омекналия асфалт на желе. Познайте дали не си шетат и дали някой спира. Същата техника, направи града кален като населено място от Дивия Запад от времената на Били Хлапето. Имаше разписания, преди да излязат от строежите, да се мият гумите... КОЛКО глоби има за това, че не се спазва тази разпоредба, КМЕТЕ? Ама нали ТИМ, Планекс, Дънката и сие строят, кой да им се озъби...
04 Март 2010 14:47
Никъде не видях в статията това, че протеста еволюира само в едно искане- долу Кмета. Вижте малко Варненски сайтове за подробности.
04 Март 2010 15:40
Диего Симеоне,
04 Март 2010 16:25
Кво ли си вика ЧФ - Ех, защо тези снимки не са от София, щехме да бутнеме тулумбаджията
04 Март 2010 17:12
хаха ... присмял се хърбел на щърбел ... Боко Перфектния кмет, а?
идеал и красота ви завеща ... докато беше кмет ревеше как държавата му вземала парите, макар държавата да му финансира метрото което ТОЙ построил... а като стана премиер забрави как щял да остави местните данъци, не да отиват в общия бюджет... поне като сте боколюбци, не се опитвайте толкова нескопосано да му изписвате вежди с повод и без повод... той си е самодостатъчен, за какво сте му като фалшиви фанфари, ей това не ми е ясно?!
04 Март 2010 18:28
Казах какво бих направил, ако от мен зависи. Ако обаче, моят кумир Дянков е примерно кмет на Варна, би постъпил другояче. Той би проверил плащат ли се надлежно местните данъци и такси... Елементарно, Диянсън!
04 Март 2010 18:35

Блогът на Драгой
04 Март 2010 20:03
Ако някой иска да види какво са дупки, да мине през Ришкия проход.
Препоръчвам джип с по-голям просвет и подсилено окачване.
Карах през него тези дни и най-вероятно това ще си остане едно от големите приключения в живота ми...
04 Март 2010 21:17
Събитията във Варна са много добър повод да бъде приет закон за прозрачноста на обществените поръчки.
ДОГОВОРИТЕ НА ВСИЧКИ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ ДА БЪДАТ СВОБОДНО ДОСТЪПНИ В ИНТЕРНЕТ И ИЗЛОЖЕНИ НА ТАБЛА В СЪОТВЕТНИТЕ ИНСТИТУЦИИ!
Това ще реши проблемите из корен.
07 Март 2010 20:49
Диего , защо си мислиш, че всички софиянци гласуват за Разбойко?
Има си Банкя , човекът, не ни натиквай всички в кюпа.
Колкото се справи със София, толкова ще се справи и с България - кръпка където може, а където не може.....Еми, да може.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД