:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,944
Активни 795
Страници 21,847
За един ден 1,302,066
Истинската история

Паисий затваря последната страница от българското Средновековие

Българското Възраждане не започва от автора на "История славянобългарска", но е силно повлияно от неговия летопис
Паисий Хилендарски, "История славянобългарска", начало на втория (авторски) предговор, чернова, 1762 г., Библиотека на Зографската обител - Света гора. Стрелката сочи началото на откъса в "Извори"; Хилендарската обител - Света гора, общ изглед от 1779 г., гравюра, Национален музей за българско изобразително изкуство - София; "История славянобългарска", преписана от поп Дойно Граматик, начало на втория предговор, 1784 г., Национална библиотека "Кирил и Методий" - София
От трийсетина години насам си мислим, че всичко за границите на българското Възраждане е вече казано, което, разбира се, няма как да е вярно.
Дори съвсем бегъл поглед върху възгледите за границите на тази романтична част от българската история ще покаже нагледно, че всъщност споменатите трийсетина години са обичайният срок, в който се появява нова (или обновена) версия за началото на периода. Горната граница, т.е. краят на Възраждането, почти не се подлага на обсъждане - тя отдавна е точно поставена във времето на Руско-турската освободителна война, официалния акт на Освобождението на 3 март (19 февруари) 1878 г. и началото на съвременна независима България. Оттогава ни делят точно 132 г., което е добър отстъп във времето. Вече можем да отсъдим безпогрешно всички наши постижения след края на Възраждането и всяка година да бъдем, струва ми се, недоволни (или не достатъчно доволни, ако предпочитате) от резултата.
Долната граница на Възраждането, времето, което се приема за начало на периода, се колебае твърде силно. Първите идеи възникват у самите възрожденски деятели преди средата на ХIХ в. В. Априлов и Г. Раковски откриват началото на българското Възраждане в своята съвременност, някъде в 30-те години на века, облягайки се в съжденията си на започналите реформи в Османската империя и на вече повсеместно проявените типично възрожденски явления. М. Дринов през 1871 г. революционно смъква това начало цял век по-рано и го свързва категорично с появата на Паисиевата "История славянобългарска". Тезата на Дринов се основава на дълбоката му вяра, че великата личност сама по себе си е достатъчна да увлече след себе си, да ускори общественото развитие, да пренесе на плещите си цялото общество в нова епоха - вяра, която много от нас подкрепяха горещо през целия ХХ в., а със сигурност и днес. Тезата на Дринов остава най-разбираема, тя е свързана с точно датирано събитие и личност, помни се лесно, има ясно изразен романтичен ореол и отговаря на масовата представа за силата на великите в историята.
След още един обичаен, както установихме, трийсетинагодишен период около началото на ХХ в. Иван Шишманов пръв е разколебан по отношение на категоричността на Дриновата теза за силата на великата личност "да предизвика живителните сокове на една нова цивилизация" (Н. Генчев, 1978). Без да направи свое предложение, Ив. Шишманов остава само със съмненията си.
Нов обичаен срок ни отвежда в особеното време на трийсетте години на ХХ в. с тяхното злокобно предчувствие за предстояща катастрофа. Изглежда под въздействието на царящата обществена атмосфера младият тогава Хр. Гандев, но не само той, започва търсенето на началото на Възраждането в последните десетилетия на ХVI в. - все по-надолу във вековете, все по-близо до чуждите представи за начало на Възраждането. Опитите да се обясни началото на българското Възраждане с началото на дестабилизационните процеси в Османската империя от това време не можаха да се наложат и поради отсъствието на запомнящо се събитие, което да стане отправна точка на процеса.
Следва пак период с обичайната продължителност, но малко разтегнат поради безвремието на Втората световна война. В края на 60-те и през 70-те години на миналия век се оформят две тези. Първата, която бе съобщавана срамежливо, продължи бясно надолу през вековете, за да закове началото на българското Възраждане в 1259 г. - изписването на Боянската църква. Втората теза след дълги колебания още от 50-те години уточни търсеното начало, макар и с уговорки, в първите години на ХVIII в., "когато се проявява отчетливо цялата съвкупност от исторически явления и процеси, достатъчни по своята качествено нова социална същност да обозначи един нов период в нашата национална история" (Н. Генчев, 1978).
Идеята за начало на Възраждането в средата на ХIII в. не можеше да бъде защитена с методите и средствата за научно дирене през 70-те години на миналия век. А и беше съвсем реална опасността да попаднем в грозното меле от наддаване и надцакване между гръцките и сръбските историци кой е по-възрожденец, потъвайки безутешно надолу във времето, докато отнесем Възраждането в края на краищата до палеолита.
На практика в общоприета и "официална" се превърна тезата за поставянето на разделител между Средновековие и Възраждане в началото на ХVIII в. - теза, която бе абсолютно приемлива, откъдето и да се погледне.
* * *
Не може да има никакво съмнение, че отец Паисий, чието светско име не знаем, е сред най-светлите личности в българската история. Подкупващата напевност на неговата "История славянобългарска" сътворява образа на истинския българин, носител на най-прекрасните черти на народа ни. Този образ се оказва напълно достатъчен, на неговата красота не може да повлияе нито недостигът на лични данни за Паисий, нито отсъствието на портретно изображение. Представата за Паисий, която сам той безхитростно създава в "История славянобългарска", е самодостатъчна.
Въпреки някои отлики във формата и структурата, въпреки споделените в произведението съвременни на Паисий идеи, въпреки наличието на синхронни нему автори-историци като Г. Ст. Венцлович, Дж. Бранкович, Йован Раич (Сърбия), Г. Добнер и Й. Добровски (Чехия), "История славянобългарска" остава в същността си една средновековна летопис, която трябва да обобщи, да прослави, да популяризира и обезсмърти българското Средновековие. Нейното разпространение, влиянието, която тази книга оказва по-късно върху обществените процеси по българските земи, са вече в следващата историческа епоха. Обикновено това е съдбата на великите да преминават необезпокоявани през времето.
* * *
И така след поредния обичаен трийсетинагодишен период изглежда е време да се запитаме кога една историческа епоха сменя друга. При цялата условност на процедурата, разбира се, и с ясното съзнание за продължителност все пак на историческите процеси. Изглежда, че това се случва не само когато коренно се променят обществените отношения и нагласи, революционни изменения настъпят в стопанството, начините на производство и формите на собственост, възникнат съвършено новаторски произведения в науките и изкуствата, а преди всичко когато новите характеристики в своята съвкупност достигнат до възможно най-много хора и навлязат достатъчно широко във всекидневието и в бита. Дори не е необходимо тези промени да бъдат преобладаващи, а само достатъчно разпространени, водещи.
Така началото на нашето Възраждане ще попадне в последните години на ХVIII в., а Паисий и неговата "История славянобългарска" ще затворят последната страница на славното ни Средновековие. И това не е нито късно, нито рано, а съвсем едновременно с останалите народи в Европа.
(следва)



Извори

"Читаите и знаите да не бивате от други родове и язици подметаеми и укораеми. Аз излиха поревновах по рода и по отечество болгарское и много труд сътворих събирати от различни книги и истории, дондеже събрах и съвкупих деяние рода болгарскаго в книжицу сию ради ваша полза и похвала. Вам написах, кои любите свои род и отечество блгарское и любите знати за свои род и язик. Преписуите историицу сию и платите нека вам препишат, кои умеют писати и имеите ю да се не погуби!
А кои не любат за свои род болгарски знати, но се обращают на чужда политика и на чужди язик и не радат за свои язик болгарски, но се учат четати и думати по грчки и срамат се да се наречат болгаре. О неразумне и юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш по свои язик и не думаш? Или не са имали болгари царство и господство? За толико лета царствували и били славни и чуени по сва земла и много пути от силни римлане и от мудри грци дан възимали. И давали им царове и кралеве свои царски дъщери в съпружесво да би имели мир и любов с цари болгарские. И от всего словенскаго народа наи-славни били болгари, прво се они царове нарекли, прво они патриарха имели, прво се они крстили, наи-боле земла они освоили. Тако от свего народа славенскаго наи-силни и чесни били, и први свети славенски от болгарски род и язик просиал, како за то по реду све в сию историю написах; и за то имеют болгари от много истории свидетелство, защо е истина све за болгари, како и поменух.
Но от що се ти, неразумне, срамиш от свои род и влачиш се на чужд язик?"
Паисий Хилендарски, История славянобългарска, Втори предговор, 1762 г.
40
17617
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
03 Март 2010 23:39
Айде ново 10 пак - махалото се залюлява и отново ще връщаме Възраждането, само че този път напред в историята. Ей не разбрахте ли, че това е само никому ненужно лепене на етикети - това е Античност, това Средновековие, това "нам какво си?!?" Сякаш тогава живялите и творили люде са се събудили и са си казали: "Ех какво хубаво начало - от днес започва Ренесанса!" Ей тва е шменти-капели и бабини трънкини. Извинявам се на всички за последните изрази!
03 Март 2010 23:55
Защо бе, khovrat, и ние така си живеехме и творихме в комунизма и изведнъж се събудихме в капитализма. Обществото имаше едно устройство, а после устройството взе че стана друго без ти и аз да си мръднем пръста даже. Е, като не сме си мръднали пръста промяна няма ли?
04 Март 2010 01:30
Петрински е единственият автор, който системно е над равнището на форума. (Ето и първия коментар днес.) Опитва се да го компенсира понякога с любителски публицистични завършеци, прищити с бели конци, слава Богу, днес ги е спестил.
04 Март 2010 04:54
.
04 Март 2010 05:23
.
04 Март 2010 06:58
Странно! Уж нов поглед върху историята ни, а не намерих нищо, което да липсва от учебниците. Да не говорим за "страшно" оригиналното писание за отец Паисий.
Вчера Чарли Дарвин нападна статията за 3 март поради много ниското й, според него, ниво. Замълчах си - знаех, че днес ще смени мнението си.
----------------------------------------- -----
Блогът на Генек


04 Март 2010 08:46
Иван Петрински
04 Март 2010 08:47
Чичо Фичо, днес статията завършва със „следва“... Иначе темата за точната дата от която почва една епоха си е доста безсмислена. Биволе, ти на коя точно дата се събуди в капитализма? На 11.11.1989 беше още комунизъм сутринта.
А че Паисий се е интересувал от историята на средновековна България е ясно. То и Хаджи Димитър си е пришил едно Асенов към името по същата причина. Дали след 30 години няма началото на Възраждането да бъде изтеглено след краят му?
04 Март 2010 08:50
Точно попадение. Може би защото има точни източници. Иначе ще си измисляме как, кога и от кого е възникнала България и дали китайците не са ни братя.
04 Март 2010 09:39
04 Март 2010 09:43
Буламач с мента за корем.
Истината е:
С завладяване на Балканите от турците завършва средновековието и в България.
04 Март 2010 09:46
---
04 Март 2010 09:48
"Ех какво хубаво начало - от днес започва Ренесанса!" Ей тва е шменти-капели и бабини трънкини.

Книжничество, словоусукване, уманитарщина.
Грижливо са пропуснати други велики българи от преди обявяването на "ренесанса".
04 Март 2010 10:26
Не знам кога е започнало Възраждането в България, но определено Паисий е част от него! Защото какво е ренесансът, ако не вглеждане назад към едни забравени, по-добри времена? А Паисий точно това прави!
Твърдо не съм съгласен с ФЛ, че българското средновековие е завършило със стъпването на турците на Балканския полуостров! Турците донасят на Балканите отношения типични за ранното средновековие и според мен забавят развитието на балканските народи в културно отношение.
04 Март 2010 11:00
Възраждането, особено в живописта действително започва много рано у нас Даже ако отидете в църкавата "Свети Георги" зад Шератон и видите, колко ренесансова е фреската "лице на Ангел" от 10-ти век. Все едно, че е от Микеланджело. Същото е и за Боянската църква. Едуард Ерио е бил изненадан м когато я разгледал през 30-те.
Само, че нашето развитие е било спряно след падането ни под турско. Това е трагедията, не, че турската империя е била жестока. На Запад са се извършавали много по-големи жестокости, докато в империята е царял мир. Но на Запад след Ренесанса идва периодът на Хуманизма, след него Реформацията, след него перодът на Просвещението, след това буржоазните революции. Всичко това ние сме го пропуснали (както и другите Балкански народи) и това е причината за нашата изостаналост. Нашият капитализъм няма естественото развитие на Западния, а е присъден, със всичките недосртъци на това присаждане. През социализма се направи опит изоставането да се навакса, ама сега пак кротнахме в блатото на нашенския присъден капитализъм.
04 Март 2010 11:03
тъй като има буквоядци във Форума се извинявам за грешката по-горе не присЪден, а присАден.
04 Март 2010 11:15
За Паисий се знае малко. Бил дългокос мъж, леко шугав (не го е свъртало на едно място) и много пътувал. За "Историята" е чел документи по манастирите, но е взел и разкази, и мълви, запазени най-вече измежду хайдутите - те са му разказвали приказки, и той ги е записвал... Знае се, че е обичал да стои много в килиите, по цели нощи е писал и от светлината на кандилата зрението му сериозно отслабнало...

Базата (платното), върху която е написана (компилирана) "Историята" са приказки, митове и легенди за караконджули, таласъми и вили-самовили от родопския край ("Историята" прилича малко на "Приказките на Шехерезада"...

Редактирано от - Bongo ot Africa на 04/3/2010 г/ 12:13:49

04 Март 2010 11:30
Интересно КОЙ чужденец ни е пласирал
опашатата лъжа за изостаналия български "ренесанс"
и го е объркал внимателно с раждането на
българското национално самосъзнание.
04 Март 2010 11:34
Маркс,
Може и печатна грешка, но многозначително, и вярно се е получило.
У нас капитализмът си е присъда, като гледаме последните 20 години....
04 Март 2010 12:25
Караконджулите били диви същества, които като смоковете, се увивали около виметата на животните и бозаели мляко, нападали хора и ги плашели, държали се като прилепи; същевременно, успоредна теория им приписва черти на дявола - козя муцуна, нещо като зачатъци на рога, без опашки, приличали на съвременни кукери, и се задявали с жените...
Таласъмите били малки дяволчета (нещо като дяволчето "Фют" от "Ян Бибиян", с продълговати, издължени муцуни, пиели кръв, пакостели, танцували тежки дяволски хора, нападали хората-душмани (положителна черта), били нещо като малки вампири, плашели най-вече децата и по-малко жените...
Вилите-самовили били красиви, диви жени, правели "оргии" със същества подобни на козли; сплитали си косите, играели хора и се виели във въздуха, заедно, със сплетени коси, спираловидно нагоре, увличали мъже, като ги приспивали приятно и с ухажвания, и когато ги приспели - ги разкъсвали...
04 Март 2010 13:08
генек
04.3.2010 г. 06:58:27
Странно! Уж нов поглед върху историята ни, а не намерих нищо, което да липсва от учебниците. Да не говорим за "страшно" оригиналното писание за отец Паисий.
Вчера Чарли Дарвин нападна статията за 3 март поради много ниското й, според него, ниво. Замълчах си - знаех, че днес ще смени мнението си.

Вчерашното беше с качество..... много ниско.


А ти тук не виждаш нищо ново? Сигурно и Фичо така, даже приветства липската на завршек. То и аз не виждам нищо ново. Само че ние не виждаме нищо неизвестно ни по причина.... ЕГН.
А в днешните читанки какво има? Как е цитиран Паисий - "преведен" на съвременен книжовен; или си е така както са говорели нашите тогава, и както беше в читанките едно време - я как си се разбира всичко......
04 Март 2010 13:11
Но от що се ти неразумне, срамиш от свой род и влачиш се на чужди язик? Но са рече, грци по мудри и по политични, а болгари са прости и глупави и не имеят речи политични. За то рече лучше пристати по грци. Но вижд неразумне, от греци има много народи по мудри и славни. Дали оставъя некой гръг свой язик? И учение и род, како ти безумне, що оставлаш неимаш никои прибиток? От гречка мудрость и политика Ти болгарине не прелащай се, знай свой род и язик, и учи се по своему язику. Боле естъ болгарска простота и незлобие.
..............
Или се срамиш пред мудри и трговци, и славни на земли, от свой род и язик? Защо са болгаре прости и нема от них много трговци и книжици и хитри и славни на земли на това време, но са повече от них прости ораче и копаче и овчаре и прости занаятлии. Аз на то в кратце ти скажу.
..............
Колико биха праведни и исти пророци, патриарси нарекоха се велики, на земли и пред Бога. Не беше от них никой трговец, или прехитр и грделив, како сегашни хитрци, що ги ти имаш за почест и чудиш се у них и влачиш се на нихен язик и обичай.
04 Март 2010 13:51
Чини ми се че анализът на българското възраждане само ще спечели ако боравим с общоевропейски категории (не само с наши учебници).
- Има ранен обществено-икономически ренесанс от 12 в. - в който участва и ІІ-то българско царство;
- Има и "културен ренесанс" от 14-17 в. в който Боянската църква изпреварва Джото с десетилетия.
Борбите за национално освобождение не са спирали през 14-19 в. и са успели когато са могли да успеят, с разпада на отоманската империя.
04 Март 2010 13:53
.
04 Март 2010 14:08
За начало на Възраждането може да говорим, когато в България бъде завършена първата магистрала.
04 Март 2010 14:36
За начало на Възраждането може да говорим, когато в България бъде завършена първата магистрала.
И когато българинът престане да се чувства като мрънкящ обект, на когото ТЕ(нема значение кои, но винаги ТЕ) са му виновни,
а започне да действа като активен гражданин.
45 години феодална абсолютистка държава в България съществуваше с пасивното съучастие на раята.
В края на 20 и началото на 21 век феодализъмът беше изграден с пасивното съучастие на българските крепостни.
04 Март 2010 15:25
благодаря Чичо Фичо за оценката ти
04 Март 2010 15:28
Бивол по калдъръма: "Защо бе, khovrat, и ние така си живеехме и творихме в комунизма и изведнъж се събудихме в капитализма. "

Не става така - това са процеси и епохи, които се формират с години!
04 Март 2010 15:30
Благодаря за словесния каламбур Boatswain Spyder - поздравления - по-добър едва ли мога сътвори!
04 Март 2010 16:26
Като социален процес и практика на Идеята ни за него , първите белези на българското ни Възраждане следва да дирим във времето , между началото на разпад на Османската империя и появата на Въпроса за идентичността и съдбата на християнските народи от нейните владения , в междуособните грижи на Континента . За нас , то иде "от вън" през втората половина на 18-ти век и се свършва "вътре" , с Делото на Хилендарския монах ... Твърдя това , като "по-свободен" в оценката си , за общата ни История с "другите" . От там - насам , историците да си я казват ...
04 Март 2010 16:26
Поздрави , натиснете там- Натиснете тук
04 Март 2010 16:34
.
04 Март 2010 16:38
Трябва да се отчете времето, когато е писал Паисий - това са кърджалийските времена. За тормоз на раята Османската империя започва да изселва българи и да заселва диви и немирни племена, които са нежелани в "добрия мюсюлмански свят". Настава грабежно време, идва някой новодошъл мюсюлманин и ти слага главата на дръвника, и ти щеш, не щеш му даваш имуществото и имота си. Създават се огромни мюсюлмански земеделски владения. Цялата икономика започва да се върти около грабежите. Населението се затваря по селищата и се огражда за защита. Разпада се цялата данъчна система и икономиката. Турците се принуждават да подгонят развихрилите се бандити (кърджалиите), но не много успешно, поради зародилата се огромна корупция. Разпада се спахийската система и се заменя от "кърджалийска". В тази среда започва "шоково" самопробуждане на българската индентичност. Първо избива срещу по-слабия противник - експроприираната от гърците църква. Паисий е "омешан в тази църковна среда" и прави "първия повик за пробуждане на българите". Преди него има опити за самоосъзнаване, но те са основани на разчитане на помощ от империите...
04 Март 2010 18:11
Нищичко не разбрах от статийката на Иван Петрински, заглавието е фрапиращо а садържанието нещо друго.
По скоро българското Възраждане е в резултат на новите стопански отношние, развитеието на градовете и градския начин на живот.Не може в началото на 19 век да се говри за културеен напредък или напредък в развитето на образовните.През първата половина на 19 век българинът си остава балканджия-калпак, потурите , елека и цървулите продължават да бъдат основно облекло за 90 % от българите.Има икономическо съживяване по българските земи, увеличава се градското население, офрмя се
богата прослойка и едва след Кримската война може да се говори за целокупно Възраждане-икономическо, политическо, културно, образователно.
Историйката на Паисий не може да бъде последна страница от Българското средновековие но може да бъде първа от Българското Възраждане.

04 Март 2010 20:07
През първата половина на 19 век българинът си остава балканджия-калпак, потурите , елека и цървулите

А европейските селяни да не са ходили с фракове? Или български градинари са ги учили на зарзават? Български търговци са стигали до Египет и Индия, а децата им са учели в престижни колежи.
Или вместо да се правите на историци, да земете да попрочетете архиви, или барем питайте
04 Март 2010 21:02
Чарли Дарвин, на мен ми се струва ясно, какво е новото. Датира се началото на Възраждането по нов признак - бита.
04 Март 2010 21:07
А и, мен ако питаш, "новото" в Новото време е именно промяната в бита на европееца. Повечето хора са слабо запознати с литературата на Просвещението, но ползват с удоволствие в ежедневието си подобренията, които започват от ХVІІІ в.
04 Март 2010 21:17
Herodiada
04.3.2010 г. 21:02:55
Чарли Дарвин, на мен ми се струва ясно, какво е новото. Датира се началото на Възраждането по нов признак - бита.

Аз за друго "ново" казах, само тук за в статията. Като отговор на забележката на Генек, че нямало нищо ново и неизввестно му.
Та отбелязах факта, че за по-младите, това може би ще е ново - за първи път да прочетат част от "История словеноболгарская" в оригинал, или поне близко до оригинал. За първи път да чуят и усетят тогавашния език на който са говорели нашите.

Редактирано от - Чарли Дарвин на 04/3/2010 г/ 21:20:13

04 Март 2010 21:26
Bongo ot Africa за твое сведение т. нар. "кърджалийско време" се датира в самия край на ХVІІІ в. Знаеш кога Паисий пише своята история. По-скоро се пренасяш за времето на Софроний и описаното в неговия биографичен труд "Житие и страдания..."
04 Март 2010 23:22
khovrat мили ,
С кърджалийските времена приключва Епохата на "Козия рог" , към която бива и времето на Паисий . Подир него , дойде котленеца Софроний , който поживи богоугодното му дело и стори път на Раковски с другите - до Левски и Ботев да стигнат . А Европа тогава , започна и най-лютата битка за своето бъдеще - епохата на Просвещението . По същото време , Османската империя построи джамията Нуросмание и Високата порта към Великото си везирство в Цариград . История - в поучително сведение към днешното ни ...

Редактирано от - beagle на 04/3/2010 г/ 23:28:31

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД