:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,982
Активни 786
Страници 21,885
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Мисията в Афганистан не е финансово бреме за страната

Посолствата започват да пишат публични отчети, казва външният министър Николай Младенов
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Николай Младенов
Николай Младенов е роден през 1972 г. Завършил е международни отношения в УНСС. Защитил е магистърска дисертация в Кралския колеж в Лондон. Между 1996 и 1998 г. заема поста програмен директор на фондация "Отворено общество". През 1999 г. основава Европейския институт в София и е негов директор до 2001 г. Депутат от ОДС в 39-ото НС. Бил е консултант на Световната банка. Владее английски и френски.

-----

- Г-н Младенов, свикнахте ли с мисълта, че вече сте министър на външните работи, а не на отбраната?

- Свикнах, да.

- Доколкото знам, при съставяне на кабинета е обсъждана и идеята в едно ведомство да се обединят външните работи и отбраната. Какви биха били предимствата на един такъв модел?

- Освен това аз да изпитам удоволствие да държа и двете министерства под ръка, не виждам друго предимство. Колкото и да изглежда логично, не е практично.

- Защо?

- Работата е доста различна. И институционалната култура е различна. Много трудно ще стане събирането на проблематиката в областта на отбраната с нуждите на външната ни политика. Защото във външната ни политика имаме страшно много работа не само за това да се създаде по-положителен образ на България, което може би е най-лесното. По-сложният въпрос е България да може ефективно да използва инструментите, които има в НАТО, в ЕС, по принцип, за да създаваме възможности за българските граждани и бизнес. Докато в отбраната проблемите са по-скоро насочени навътре - как да организираме цялата структура на отбранителния ни сектор.

- Във Външно влязохте с летящ старт заради общите теми като Афганистан, евентуално разполагане на ПРО в България. Имате ли информация как обществото реагира по тези две теми?

- Надявам се обществото да си дава сметка, че част от работата на всяка държава е да гарантира сигурността на своите граждани, както чрез военни, така и чрез граждански средства. Това означава в момента да се предпазим от онези заплахи за сигурността ни, които биха дошли до България, ако в Афганистан ситуацията не се подобри. Затова и участваме в операцията в Афганистан. Както и постепенно да изградим защитата си срещу нови опасности, които вероятно през следващите 10-15-20 г. ще бъдат реалност за нашия район. Каквито са все по-лесният достъп до ракети със среден обсег на действие. Особено в райони, които са характерни с нестабилността си. Затова мисля, че обществото си дава сметка, че ние трябва да се предпазваме от този нов тип заплахи. Но може би недостатъчно е воден разговорът в България за това как го правим. Още в отбраната аз поех един риск, за който много приятели добронамерено ме предупреждаваха. Казваха ми - стой далече от темата Афганистан, недей да я коментираш постоянно. Но аз смятам, че напротив, ние трябва да я коментираме постоянно. Хората в България трябва да знаят защо сме там, защо участваме в тази операция. Същото е валидно и за външната ни политика.

- Как ще постъпите с евентуално поставяне на ПРО в България? Диалогът ви с хората ще предхожда официалното решение или по-скоро след това ще се опитате да обясните тази тема?

- Когато говорим за противоракетната отбрана на НАТО, трябва да сме наясно, че целта на новата система, която оттук нататък се изгражда, е да покрива територията на всички натовски страни, особено тези на юг и югоизток. Как се изгражда тази система, какво се разполага и къде от нея - е по-скоро технически въпрос. Затова за мен най-важният момент е категорично да защитим тезата, че с изграждането на тази система тя трябва да покрива и защитава и българската територия. Това е задължителната линия. Ако в един момент се стигне до преговори за евентуално разполагане на някакви елементи от тази система или за по-пряко участие на България в нея, това ще стане с мандат на правителството и със съгласието на НС, със съгласието на партньорите ни, с много сериозно обсъждане точно от какви рискове ние се предпазваме с тази система в България. Но дори нищо да не се разположи в България от нея, основният въпрос остава, че трябва да бъдем защитени от новата заплаха, срещу която се изгражда противоракетният щит в Европа. Може да сте сигурни, че обществото ще има достатъчно информация, преди да се стигне до подписването на каквито и да е спогодби. Пак казвам, че към този етап ние не сме преговаряли за разполагане на елементи на системата в България.

- Може ли да кажете на какъв етап са разговорите ви с партньорите от НАТО?

- Разговорът ни с партньорите е на етап избистрянето как би функционирала тази система, как ще изглежда нейното командване, защото тя ще бъде система на НАТО, но с много сериозен американски елемент. Разбира се, и с елементи от другите страни. Има доста консултации, проведени във формат министри на отбраната, във формат министри на външните работи. Назад във времето отиват още до срещата на държавните глави от НАТО в Страсбург.

- Ще ходите ли отново в Афганистан? Това беше в рамките на шегата. Но сериозно - възможно ли е страната ни да помисли да ограничи своето присъствие там заради финансовата криза?

- Мисля, че не, защото още когато през миналата година бяха направени съкращенията на бюджета, правителството изрично реши средствата за участието ни в мисията ни в Афганистан да не пострадат от ограниченията на бюджета. Защото не можем да си позволим да изпращаме там хора без достатъчна подготовка или екипировка и защото чрез нея участваме в общите усилия да се овладее ситуацията в Афганистан и се намали рискът. Но мисията е много полезна и за трансформацията на българските въоръжени сили, т.е да помогне на нашите военни да бъдат оперативно по-съвместими със съюзниците ни.

- Но има държави, които се възползват от кризата, за да поискат намаляване или изтегляне на контингентите. България не е ли мислила в тази посока?

- Успяхме чрез по-добро управление на бюджета през 2009-2010 г. да съкратим част от разходите, които имахме за Афганистан, като ги споделим със съюзниците ни. Т.е. за нас участието в Афганистан не е финансово бреме, което не можем да си позволим. Запазихме почти същото ниво на разходи за тази година (около 90 млн. лв.), но имаме възможност да увеличим участието си. В началото на годината изпращаме 30 души и имаме опция до края на годината да изпратим още 70.

- Наясно ли сте вече каква част от планираните съкращения във Външно са основателни?

- Направените вече съкращения няма как да бъдат отменени. Моето желание обаче е тези, които са планирани до края на годината, да бъдат внимателно анализирани, за да не оголваме места, където по принцип трябва да задържим хора. Например там, където има много български граждани, не е логично да съкращаваме под санитарния минимум броя на консулите, които ги обслужват. В същото време има хора и дори цели мисии, които трябва да съкратим. Надявам се до края на другата седмица да имаме визията за това какво и как ще бъде съкратено до края на годината.

- Интересувате ли се от това доколко качествени кадри работят в мисиите ни зад граница, получихте ли оплаквания за някои от тях, защото форумите са пълни с оплаквания?

- Пълни са и съм сигурен, че в доста случаи хората са прави да недоволстват. Но също така съм сигурен, че всички ние не сме наясно точно за какво можем да се обърнем към едно българско посолство. Много често хората се обръщат с въпроси, на които няма как да им отговорят. Много важно е всеки посланик да носи в голяма степен отговорност за работата и ефективността на едно посолство. Иска ми се в един момент да има по-голяма отчетност, не само навътре към министерството, а и към обществото. Особено за ключови посолства, в големи държави, за това, какво са свършили през годината. Но не на формален принцип, а по същество. Това означава, че определени посолства могат да започнат да публикуват годишен отчет за свършената работа. Това е нещо, което ГЕРБ беше заявил още в предизборните дискусии.

- Но защо само големите мисии да се отчитат? Имахме посланик Никола Филчев в Казахстан и никой не разбра какво свърши той. Друг посланик се оплакваше, че е досадно да лежи по цял ден край басейна?

- Като казах големите, имах предвид, че отнякъде все трябва да се започне. Това е принцип, който постепенно трябва да въведем.

- Ще подменяте ли дипломати зад граница, защото за тях има критичен брой оплаквания?

- Има случаи за хора, които не са подходящи и които са допуснали нередности. Заради тях не би трябвало да продължат да изпълняват длъжностите си. Има един-двама засега, които ще разгледаме в най-скоро време.
34
2881
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
03 Март 2010 23:49
.
04 Март 2010 00:00
Чичо Фичо да внимава в картинката.
04 Март 2010 00:02
Когда говорим САЩ падразумеваем НАТО когда говорим НАТО подразумеваем САЩ.

tode3n
04 Март 2010 00:09
.
04 Март 2010 00:21
Тинтири Минтири. Даите да борим някви голтаци щото Usa казала така. Аз бих казал: Даите да си направим Европейска Въоръжена Отбрана, а НАТО да го духа, начело със САЩ.
04 Март 2010 00:25
.
04 Март 2010 00:27
Програмен директор на фондация "Отворено общество"??? Нема ли образовани хора от по-нормална зодия?



04 Март 2010 00:30
Няма начин Николай Младенов да твърди обратното, защото изхвръква веднага по допирателната. Ние имаме едно абсолютно васално управление, и наистина когато се говори за НАТО, трябва да се разбира изключително Америка. НАТО стана удобен параван за всички геополитически безобразия, които Щатите водят в последните години, причина за колосалните военни разходи, които поддържат американската военна индустрия. НАТО е досущ като съюза между плъха и жабата от баснята на Езоп, където жабата повлякла и удавила плъха, защото били здраво обвързани.

04 Март 2010 00:55
Както се казва - кукла на конци, човек без собствено мнение или достатъчно задръстен, за да ни убеждава в нещо което е противно на логиката. Май не си е доучил .....
04 Март 2010 01:34
Танковете да дойдат ... в Афганистан.
*
Още един борец против каманизма.
04 Март 2010 01:34
"...всяка държава е да гарантира сигурността на своите граждани, както чрез военни, така и чрез граждански средства. Това означава в момента да се предпазим от онези заплахи за сигурността ни, които биха дошли до България, ако в Афганистан ситуацията не се подобри. Затова и участваме в операцията в Афганистан...." Демек, ако се провали НАТО‌ в Афганистан, тук идват талибаните и ни взривяват...Г-Н Министъре, а не може ли първо да освободим българските Родопи от пълзяща ислямизация? Гарантирам Ви. че ще струва по=малко от афганската мисия, щото много ще са доброволците.
04 Март 2010 02:56
Meto ot Interneto
04.3.2010 г. 00:27:21
Програмен директор на фондация "Отворено общество"???

Е, тие сега ли го научи това. Известен факт е.
Пък на 24 години да станеш програмен директор на Отворгеното общество, трябва и да си по-особено отворген.
04 Март 2010 04:11
.
04 Март 2010 04:58
трябва и да си по-особено отворген.


да е жив вуйчо.
04 Март 2010 06:37
Малкият танкист.
04 Март 2010 06:48
Видях заглавието, видах интервюирания ис е отказах да си губя времето с демагогии, несръчни манипулации и откровени политиканствания.

----------------------------------------- ----------------------
Блогът на Генек


04 Март 2010 07:52
Този с всеки изминал ден заприличва все повече на зомби.
04 Март 2010 09:23
Власт в сянка съществува в 33 от общо 34 афганистански провинции.
Откакто се включи в международните сили в Афганистан през 2002 г., България увеличи над 10 пъти числеността на своя контингент. Мотивацията за участие в Афганистан става все по-колеблива и проблемът идва не толкова от съюзниците със скромни възможности като България, а от по-сериозните участници. Всички помним как преди 10 години, през 2000-та година, годишното производство на опиум рязко падна от 4 тона до нула на следващия сезон. Това стана след нареждане на талибанския лидер молла Омар, който обяви опиума за "харам" - забранен. Такова постижение прилича повече на сън, отколкото на реална действителност. В момента има максимално производство на опиум и хероин.

+
Натиснете тук

04 Март 2010 09:27
Да нямаш собствена политическа мисъл, както и собствена външна политика, понякога е съдба на малките държави, но дори да не направиш опит да имаш - това е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!
04 Март 2010 11:44
Европейският институт в София също ли е финансиран от Щатите? А какво ще рече "магистърска дисертация"? Пак ли комплексарите си измислят гръмки термини? Магистърската степен завършва с дипломна работа, дисертация се защитава за докторска степен.
04 Март 2010 12:58
Много неприятен парашутист

А т'ва , че разполагането на ПРО било само ТЕХНИЧЕСКИ въпрос и сравнението между атентата в "Света Неделя" и Възродителния процес-просто не искам да коментирам

Да не забравя-"Отворено общество"....
04 Март 2010 13:20
Ме те са си от едно и също калъпче на ЦРУ - Надка Михайловата, Соломончо Паси, Маринчо Райков и компания. За тях няма друга външна палитика освен "Зиг Хайл Америка!"
04 Март 2010 14:01
.
04 Март 2010 14:31
Че какво чудно, Паяко, ЦРУ-то
не го интересуват досиетата ни на родословието дърветата, а колко активно работят на ползу "US Юбер Алес." Проследи само за последните петнайсетина години кои от политическия ни "елит" и колко пъти отидоха да четат лекции в американски университети и не питай колко парички в цвят зелен си прибраха - свободни от данъци и такси, разбира се!
04 Март 2010 14:36
Жалък си Младенов! Вижда се до каква степен сме се превърнали послушковци без право на мнение. Лъжа до лъжа.
Българската сигурност зависи толкова от пущуните, колкото USА икономиката от вноса от Кампучия. Харчат се много повече пари от обявените, но за тях си има отделни пера и не се обявяват. Но даже и плахо вметнатите 90 млн са безумна сума на днешният ни хал.
Въпрос на време е кога НАТО ще се махнат от там по начин, близък до руския. А той щял още войска да праща. Това са нашите пари на данъкоплатците, а не от Отворено общество. Горко на марионетките.
04 Март 2010 14:40
Как ще е финансово бреме мисията ни в Афганистан? Че и в Ирак не е, трябва нови мисии - в Сомалия, Мадагаскар, Източен Тимор и къде ли още не - има бол български лакоми задници да отидат да си оставят костите, защото така е по-лесно!
04 Март 2010 14:44
Естествено, че е финансово бреме за държавата!
04 Март 2010 15:07
С извинение, ама в сравнение..бриг.генерал Самандов ми стана симпатичен!
04 Март 2010 16:19
без да изразявам мнение относно интервюирания, сметам че газетата в случая е изтипосала менте заглавие. което, в съчетание с жалейката на цеков по бонтона в съседство, е леко комично.
04 Март 2010 19:48
След тази статия разбирам, че нямаме външен министър.
И външна политика...
04 Март 2010 21:31
Добрютро добадоба! Как спахте?
04 Март 2010 21:34
Проблемът е как да се измъкнем от тази ситуация и вече е ясно, че комсомолец (по рождение и мироглед) Младенов не е човека, който ще успее да го направи... А ББ?
09 Март 2010 16:53
Да , възможно е мисията в Афганистан да не е финансов проблем.Но дали не е морален?Колко душИ убиха нашите рейнджъри в Кербала/ирак/?И колко в Афганистан?Плащат ли американците на отстрелян "терорист"?
10 Март 2010 19:43
И е финансов проблемът и е морално престъпление и военно също. Въобще 3в1.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД