:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,750
Активни 785
Страници 21,653
За един ден 1,302,066
НАБЛЮДАТЕЛ

Европейският начин на живот е застрашен

Гърците настояват страданието им да бъде споделено и да получат заем, но в ЕС смятат, че алкохолизмът не се лекува с още една бутилка с пиене
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Гърци протестират срещу мерките на правителството за справяне с бюджетния дефицит, които предвиждат замразяване на заплатите и вдигане на данъците. Без подобна "финансова хирургия" страната няма да излезе от кризата и да предпази еврото от бъдещи сътресения.
Политиците в САЩ често говорят за американския начин на живот. Във Великобритания също има много политици, готови да защитят британския начин на живот. Новият председател на Европейския съвет Херман Ван Ромпой заговори за "европейския начин на живот". Политикът се опасява, че той е застрашен. "Той не може да бъде поддържан с бавен растеж", твърди Ромпой.

Доскоро председателят на Еврокомисията Жозе Барозу говореше надълго и нашироко "да превърнем Европа в ефикасна, всеобхватна социално-пазарна икономика, която да отразява това, което ни прави специални - или европейския начин на живот".

Думите на политиците рядко са конкретни. Този "европейски начин на живот" е малко трудно да бъде определен, но неевропейците обикновено смятат, че той означава социално благосъстояние, високи обществени разходи, добри пенсии и стабилни мрежи за сигурност. За мнозина тези фактори са ключов елемент за едно цивилизовано общество.

Част от проблема, предизвикан от рецесията, е, че се налага да се намалят обществените разходи. Това орязване не е доброволно, то се налага от пазарите, които принуждават правителствата да съкращават дефицитите си и да си оправят финансите. Но в момент на крехко възстановяването извършваните от правителствата



големи съкращения могат да задушат първите признаци на възстановяването.



Да вземем Ирландия. Тя прие план за строги икономии в размер на 4 млрд. евро. Заплатите в обществения сектор рязко са паднали. Намалени са и пенсиите. Подобен пакет от мерки би бил политически немислим във Великобритания. Испания обмисля 4-годишен план за строги икономии в размер на 50 млрд. евро - нищо, че държавният дълг като процент от брутния вътрешен продукт (66%) e под средния за ЕС. Предвижданите мерки не са толкова тежки като в Ирландия, но наскоро стана известно, че е възможно намаляване на пенсиите. Синдикатите скочиха и идеята бе изоставена, но случаят е показателен накъде духа вятърът. Склонността към щедра социална политика е толкова силна, че кралят трябваше да се намеси и да призове на висок глас към единство.

Португалия също подготвя план за икономии и оглежда



от кои инфраструктурни проекти да се откаже



Във Франция президентът Никола Саркози е изправен пред трудни преговори с профсъюзите и работодателите, за да прокара реформа на пенсионната система. Пенсионирането на 60-годишна възраст вече не се възприема като нещо неотменимо.

И, разбира се, Гърция - тя замрази заплатите в обществения сектор, вдигна пенсионната възраст и е принудена да окастри разточителната си социална система.

Дефицитите може да променят европейския начин на живот. Този извод трудно се преглъща. Доказва го Гърция. Гръцкият премиер Георгиос Папандреу играеше ролята на "мистър строги икономии", когато седеше до европейските лидери (на срещата на върха на ЕС за кризата в Гърция, състояла се миналия месец - бел. ред.). Но тонът му се промени, когато се върна в страната си:



Евросъюзът е плах пред лицето на кризата.



Ако иска да види "плахост", той трябва да посети Германия, където по-голямата част от населението иска Гърция да бъде изхвърлена от еврозоната. Защо? Защото с мълчаливото съгласие на Брюксел Гърция е подправяла статистическите си данни, за да се присъедини към еврозоната. А след това е фалшифицирала сметките.



Германците не са склонни да проявяват щедрост.



"Не искаме да помагаме на алкохолик, давайки му още една бутилка алкохол", твърди Франк Шефлер, зам.-говорител на либералната Партия на свободните демократи. Зам.-председателят на парламентарната фракция на Християндемократичния съюз на канцлерката Ангела Меркел сподели: "Ако сега дадем заем, докъде ще стигнем?".

Много от гърците, с които говорих, смятат, че страданието им трябва да бъде споделено. Според тях именно това означавало да си част от Европейския съюз. В добрите времена вероятно би било така, но гърците не трябва да разчитат на германските и френските работниците, които не желаят да им се бърка в джобовете, за да ги спасяват. Заемът няма как да бъде скрит. Хората ще научат и част от данъкоплатците могат да възразят. Точно затова Международният валутен фонд се превръща в привлекателна опция. Европейците ще трябва да преглътнат част от гордостта си и да позволят неевропейско финансиране за нещо, което според тях е политически трудно осъществимо.

В Брюксел Папандреу казваше, че Гърция не иска заем. Да, още не иска, но човек от неговото най-близко обкръжение ми сподели, че пазарите не вярват в способността на Гърция до 2012 г. да свие бюджетния си дефицит до 3% от БВП. Нито пък, че ще бъде спасена или ще бъде оставена да не си плаща задълженията. Това е посланието, което отнесох от Атина.

Дори ЕС да одобри спасителния пакет, еврото е ранено. Твърде много икономисти смятат, че в него са заложени много пукнатини. Трудно е да се поддържа обща валута, когато отделните страни имат различни фискални политики. Някои в Брюксел виждат в това възможност за по-нататъшна интеграция. Но това е ход, пълен с риск.



Няма доказателства, че избирателите желаят това,



както стана ясно на някои от гласуванията за Лисабонския договор. И такова прехвърляне на суверенитет може да не предизвика одобрително кимване, сякаш става дума за някаква незначителна поправка. Всеки случай, ако еврото се ръководи от една хазна, това ще задълбочи разделението между страните във и страните извън зоната.

Както често става в политиката, събитията се движат с висока скорост. Само допреди няколко седмици европейските официални лица искаха да се чуе гласът им в света. Сега обаче еврото е изправено пред несигурно бъдеще, а "европейският начин на живот" е още по-трудно да бъде определен.
СНИМКИА: ЕПА/БГНЕС
Работници от френската петролна компатия "Тотал" раздават тениски на бензиностанция в град Дюнкерк. Тениските са с призиви срещу затваряне на местна рафинерия. Работниците във Франция, а и в западна Европа не са склонни да им се бърка в джоба, задето гърците са живяли на широка нога последните три десетилетия.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Президентът на ЕС Херман Ван Ромпой (вляво) и гръцкият премиер Георгиос Папандреу на пресконференция в Атина. Докато белгиецът алармира, че бавният растеж застрашава европейския начин на живот, гъркът е принуден да предприема мерки, които ще забавят растежа.
51
5521
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
03 Март 2010 23:21
Под Европейски начин на живот какво се разбира
Гарантирана до живот държавна работа с работно време от 10-14 (с един час почивка).
Гарантирана 13, 14, 15 заплата ... гарантирана 2 месеца отпуска.
Годишно увеличение на заплатата с минимум 2%-3%
Безплатно висше образование, 50 годишна пенсионна възраст.
Социални помощи за всякаква паплач дошла от всички краища на света без нито 1 работен ден трудов стаж и навъдила по 5-6 деца.
Цял ден киснене по кафенета и ресторанти и приказки за великата древна култура и цивилизация от която произхожда.
Иначе че Европейският Социализъм е застрашен в това спор няма.
04 Март 2010 00:10
A кифтетата га ядохте?
04 Март 2010 00:15
Германците разбраха кои са даскалите на Гъция за да мами Брюксел затова ще го духат.Да отидат на Уолстрит и в Голдман Сакс и там да искат помощ .

tode3n
04 Март 2010 00:41
Византийски номера.
04 Март 2010 01:01
Acho1 .....
Много добре си го описал....
Аз също съм противник на тази паплач, дето освен деца и да мрънка за пари, друго не може да прави. Не позволявайте на мюсулманията да завладее Европа, както това се прави в Канада и САЩ .....
04 Март 2010 01:42
Не позволявайте на мюсулманията да завладее Европа, както това се прави в Канада и САЩ .....

И кое се прави в Канада и САЩ? Завладяването, или непозволяването на завладяването?
04 Март 2010 02:42
Както писаха специалисти, кризата в Гърция ще завлече целия регион, значи и нашата бедна България.

04 Март 2010 06:52
Наистина - какво е европейски начин на живот?
Май е свързано с отделянето на обществени средства - социална издръжка, висок стандарт при намаляващо производтсво, неумение за пестене и перспективно мислене за "черни дни".
С тия социални помощи, дето позволяват да не се работи, с тия арабески, негри, турци и всякаква друга паплач на държавна издръжка - е, как няма да е застрашен ДОСЕГАШНИЯТ европейски начин на живот?
Светът е динамичен, положението на човек, на нация, на държава, на съюза е като на пумпал. Или се върти, или падай.
----------------------------------------- -----------
Блогът на Генек


04 Март 2010 07:47
Да, Европа е по-социална!
Какви са тези призиви да се американизира?
Още повече пък от нас "големите работници".
04 Март 2010 08:38
Под Европейски начин на живот какво се разбира?


СОЦИАЛИЗЪМ

Дали е националсоциализъм, фашизъм, комунизъм...провала им е вграден от
минутата на създаването им.
04 Март 2010 08:42
Acho1 и от мене
04 Март 2010 08:47
А няма ли гръцки начин на живот? Щото е за предпочитане пред другите.
04 Март 2010 08:53
Защото сме Цоциалисти
04 Март 2010 08:58
Проблемът съвсем не е в това, че Еврипа е социална Проблемът е, че след САЩ и Европа почва да не произвежда. Проблемът е, че Китай и Югоизточна Азия са производителите. Въобще загърбиха теорията за базата и надстройката. Надстройката е социалната политика. Но базата все повече се изплъзва. А при капитализма единствения критерий е печалбата, а голямата печеалба е да се произвежда евтино в Китай и да се продава скъпо в Европа. Я погледнете на електроуредите Philips, какво пише, къде са произведени. Чатите на нермските коли се правят в Източна Европа и Рурция. Когато не произвеждаш, а исдкаш да лапаш - да получваш големи заплати, така става.
04 Март 2010 09:23
Никак няма да е лошо да изхвърлят маляките от ЕС.

Това племе е толкоз мързеливо, че ако се умираше от мързел досега да са изчезнали , като нация!
04 Март 2010 09:36
ЕС - инстинктите за политически суверинитет надделяха..
Прехвърляне на суверенитет от националните столици към Брюксел няма да се състои скоро. Никола Саркози, Ангела Меркел и Гордън Браун не изглеждат склонни да отстъпят нови правомощия в икономическата и социалната сфера на Брюксел в момент на криза. На срещата на върха на Европейския съюз, свикана от новия президент на Европейския съвет Херман ван Ромпой сеочакваше най-вече спасителен план за затъналата Гърция и стратегия за предотвратяване на подобни проблеми в други страни от еврозоната, като Испания, Португалия, Италия и Ирландия. Обезценяването на еврото и нуждата от допълнителна координация на антикризисните планове на отделните държави подхранваха очакванията за спешни и сериозни решения.Самият Ван Ромпой също беше натоварен с големи очаквания, но нищо не се случи - абсолютно нищо.Очакваното предложение на Ван Ромпой - за засилване на "общностния" елемент в управлението на европейската икономика, беше посрещнато хладно от британския премиер Гордън Браун и германския канцлер Ангела Меркел.

.
Натиснете тук

04 Март 2010 09:36
Орташката работа я пиши бегала. Ако аз бях на мястото на Германия, Австрия, Словения, и донякъде Англия, минута нямаше да стоя в ЕС и да храня разни брюкселски и балкански лапачи.
04 Март 2010 09:38
валутен борд, пенсионна възраст и пенсии съобразени с реалното им демографско състояние, нулеви бюджетни дефицити до постигане на стабилност. и е крайно време да започнат да работят гръчулята а не да се подмотават, да щавят всеки попаднал им чужденец и да навикват чуждестранния си персонал между сутрешното си ориенталско кафе, обедната кана вино и вечерната бутилка узо.
04 Март 2010 10:06
Да вземем Ирландия. Тя прие план за строги икономии в размер на 4 млрд. евро. Заплатите в обществения сектор рязко са паднали. Намалени са и пенсиите.

Мерки, които закъсняха точно с една година.
За съжаление навсякъде в Европа управляващите са страхливи и нерешителни в опитите си да противостоят на кризата. Профсъюзите допълнително усложняват обстановката и винаги са против всякакви мерки за икономии, а стачките по време на рецесия водят само до нейното задълбочаване.
Проблемът съвсем не е в това, че Европа е социална Проблемът е, че след САЩ и Европа почва да не произвежда. Проблемът е, че Китай и Югоизточна Азия са производителите.

Проблемът е точно в това, че Европа е твърде социална и работната заплата е обременена с огромни данъци и социални плащания. Ефективни в Европа могат да бъдат само почти напълно автоматизирани производства, които обаче изискват много малко заети в тях.
04 Март 2010 10:20
А, да! Гръцките мерки срещу бюджетния дефицит са направо смешни.
Но, както казах вече, политиците са нерешителни и страхливи. И да падне правителството след стачки и протести, който и друг да дойде трябва да прилага подобни мерки. Независимо дали искат или не. Изгубеното време прави ситуацията още по-трагична и необходимите мерки още по-крути.
04 Март 2010 10:21
Ей тук ще предложа на Дянков няколко съкращения, които да ни помогнат да излезем от кризата:
1. Намаляване на всички държавни заплати с 10%, ама на всички-от полицая до премиера.
2. Изплащане на всички задължения на държавата към частния сектор-това косвено ще доведе до по-големи обороти=повече данък печалба, хората ще си получат заплатите, съответно ще се увеличи покупателната способност на населението=повече данък печалба от търговията.
3. Всички суперлуксозни и бронирани лимузини с които се придвижват "уважаемите" министри и депутати-да се продадат/или върнат, ако са на лизинг/ и да се закупят, може и нови обикновени /нормални/ автомобили. Полицаите се придвижват с едни астрички-мисля че са перфектни за случая. Може да се ползва и метрото.
4. Да се задължат всички министри и депутати да си купуват български "служебни" облекла, за не повече от 400лв. за костюм, същото важи и за обувките-до 100лв.
04 Март 2010 11:34
"Живот на кредит" е балон, който се пукна в САЩ, а въздуха под налягане отнесе и нас...Нейсе
04 Март 2010 11:36
Германците да не се ОСЛУШВАТ, а да ПЛАЩАТ!!! И то без да мрънкат много, защото когато искат да са европейски лидер се говори едно, когато настане време за разплата - друго. Е не може така!

ЕС копира модела на САЩ, не съм чул там да има дебат върху това дали Ню Йорк например да погасява задълженията на икономиката на Алабама - една държава, един дълг. Да не забравят, че Ромпой е в качеството си на ПРЕЗИДЕНТ на ЕС, стоящ по-високо от президента на скапаната им република. Нямат право на глас! Ако не им изнася да напускат съюза, те са го измислили така.
04 Март 2010 11:40
Гърците на времето изпортиха и Римската империя щото искаха Империята да работи за гърцизма и сега им се дощя и ЕС да съсипят.

Лошото е, че и ний не сме по-заръчани.
04 Март 2010 11:59
Хубаво го е казал този Франк Шефлер!
"Не искаме да помагаме на алкохолик, давайки му още една бутилка алкохол", твърди Франк Шефлер, зам.-говорител на либералната Партия на свободните демократи
Само е можело да добави към метафората си "мързелив". И фразата му да звучи така: "Не искаме да помагаме на мързелив алкохолик, давайки му още една бутилка алкохол". Тогава щеше да уцели точно в десетката с определението си за гръцкия народ. Имам предвид сегашния гръцки народ, който нямо нищо общо с предшествениците си по тези земи от времето на Древна Елада.
04 Март 2010 12:05
Ти, любезни Abruptum, вероятно си се наредил току що с лъжицата до общия казан и одма започваш да разпределяш кой - къде да стои около него?! Дори и да гониш, а?

Вероятно не знаеш, но най-големите нетни донори на този ЕС казан са Германия и Франция и те са мотора на ЕС.

Без тях, зимната униформа на умниците с лъжиците у кунките, въздух между ушите и мързел под потурите, ще е потник и джапанки втора употреба. И не от казаня с чорбата ще сърбат, а ще лазят и хрупат тревица от ливадата. Ако е останала!

Хайде, со здраве!
04 Март 2010 12:16
Eisenhauer,

Както ясно се изразих - ако искаш да си лидер и No.1 в отдавна ОБРЕЧЕНАТА кауза, наречена Евро Съюз трябва да ПЛАЩАШ!

Никой не оспорва, че скучните шваби са "парният" двигател, само че ако искат обединена Европа да се случи и сработи (идеята не съм я измислял аз), ще трябва да се бръкнат още няколко пъти доста дълбоко. Сори!

Докато стандартът в цяла Европа не се изравни така ще е! С подкупи и изкупуване на местните икономики и земята ни от страна на западните ни "братя" нема да стане, мисля ясно е вече. С дърпане на уши също. Трябва солидарност.
04 Март 2010 12:47
ако искаш да си лидер и No.1 в отдавна ОБРЕЧЕНАТА кауза, наречена Евро Съюз трябва да ПЛАЩАШ!

Айде, бе! Трябвало било! Начи, баламите-германци да плащат за балканските гяволъци, тарикатлъци и манафлъци на гърчулята, тъй ли? Брях, маамустара! Някой да ги е карал НАСИЛА да влизат в ЕС? Да е нахлула германската армия в Гърция и да е спретнала на гърчулята един горещ аншлус?
А това, че ЕС бил копирал модела на САЩ, е нов връх в моделната копирна мисъл. Разлика между ЕС и САЩ - колкото от земята до небето.
Който плаща, той поръчва музиката.
04 Март 2010 12:48
Abruptum малко погрешно я разбирап солидарността
Солидарността не е точно безплатен обяд, нито пък е помощи без край, нито пък финансови измами, кражби, лъжи и корупция без край.
Нито пък е да подадеш на някой пръст пък той да ти отхапе ръката.
А Германия не е лидер но.1 на ЕС (за съжаление) иначе щяхме да се върнем в 1944 и до всеки мързелив грък щеше да им по 1 немец със шмайзер и немска овчарка и щяха да въведат ред в гръцката кочина за нула време.
А няма как всички да имаме един стандарт докато едните са по умни и работливи а другите по глупави и мързеливи.
Всеки трябва да се простира според чергата си ... само дето Гърците се разпростряха много нашироко ... че сега с ритници трябва да ги върнат където им е мястото.
04 Март 2010 13:21
Нещо не разбирам - вие двамцата - защитници на чуждите интереси, противниците на балканските нрави и милата си родина както и съседните вам православни - Сърбия и Гърция, а може би сами забравяте откъде сте се пръкнали?! Точно това е лошото господа, че е пълно с дребни душици като вас, предатели на национални каузи и интереси в интерес на "по-добрия си живот" и личен интерес. Един съвет - за немците не се грижете (и как да им запазите богатството)! Не случайно гръцкият премиер преди дни добре им го каза като зададе интелигентния въпрос къде е ЗЛАТНИЯ резерв, който Хитлер е отмъкнал от Атина. А колкото до финансирането на Гърция, Португалия, Испания и Ирландия - дошло е времето НАКУП ги позлатят, в противен случай евро-зоната отива на кино. Аз не съм ентусиаст да строя СЪЮЗА и светлото бъдеще, дойчовците и франсетата са идеолозите, така че ще трябва да се бръкнат, както вече казах.

Ау, ау, аншлус, 44-та, едните били по-умни от другите?! Закъде сте тръгнали бе братя, мисленето ви наистина е от втората световна ми се струва... никакъв прогрес.
04 Март 2010 13:30
Abruptum,
Нещо много си се засилил по нанагорното.
Ама и аз що ли съм седнал да си губя времето с разни абруптуми, абортуми и препуциуми...


04 Март 2010 13:37
Драги ми Abruptum, с нахалство, агресивност и прочие други прекрасни качества - нищо не се постига. Изглежда, че и училищната скамейка ти е била доста къса...

Не искам да гадая, но да не би тази вяра, че другите требе да плащат оти циганетата са много и искат да папат, но ги мързи - пренесено върху псевдопотомците на старите елини, да е подплатена със заплатка при Голдман-Сакс?

Щото на тези "благодетели чиляшки", сега им е много нужно да ритнат еврото, та да успеят да позакрепят Зелената шума - да не я издуха веторот? Затова и ънкел Сорос прави обичайните си игрички...

Да не надушвам, случайно и нещо като прескочило оградата?

- Айде, со здраве - научи се да правиш копи-пейст, ако не знаеш латиницата, та "грешиш" у прафописот на ника ми.


PS Сега виждам, че ускорението ти къде върхот е нараснало. Нищо лошо. Но изглежда, че съвсем си се объркал, ако мислиш, че централните ЕС-държави са заритали за мързеливи прахосници, при това и нахални на всичко отгоре. И още, че Съюза ще се разпадне ако ги няма тези нетни смукачи на евро-фондове?! Бе що се не дръпнете из съюза на извънка, сами?

Щото ще прокопсате и ще вържете, нали?

Ар, слагам те на "игнор".

Редактирано от - Eisblock на 04/3/2010 г/ 13:43:49

04 Март 2010 13:41
Проблемът е точно в това, че Европа е твърде социална и работната заплата е обременена с огромни данъци и социални плащания. Ефективни в Европа могат да бъдат само почти напълно автоматизирани производства, които обаче изискват много малко заети в тях.

Круела,
Не очаквах че още си на фаза фантастични романи от ученическа възраст.
04 Март 2010 13:49
Eisblock
04.3.2010 г. 12:05:45
Вероятно не знаеш, но най-големите нетни донори на този ЕС казан са Германия и Франция и те са мотора на ЕС.

Само дето е много прав Abruptum


Приказката е - който плаща, той поръчва музиката.Като връзката е двупосочна, валидно е обратното - комуто свирят музика, трябва да си плаща. Само баламите свирят някому за без пари.


ЕС е нещо което се случва в интерес на по-големите и по-богатите народи. Такава е музиката, която те са поръчали. Така е конструиран ЕС, с партитура за такава музика. Затова трябва да си плащат.
04 Март 2010 13:51
Лошо няма от известно поевтиняване на еврото - ще се стимулира икономиката, от друга гледна точка и ще се подкрепи долара, който доста се разклати от неимоверния бюджетен дефицит на Щатите, та чак се появиха приказки за смяната му като световна валута.
От друга гледна точка всички журналистически писаници за крах на еврото са тотална глупост, която едва ли може да се случи в следващите 100 годинки...
04 Март 2010 14:10
Здравей отново, човеко от ледената епоха!

Ако си мислиш, че икономически България е много по-различна от Гърция дълбоко грешиш - по-скоро много по-зле. Да не говорим че, тепърва сме приритали за еврото, по-различна съдба от гръцката е просто немислима. За разлика от нас гърците поне притежават някаква икономика и производство, както и работещ туризъм.

Сам разбираш парадокса на своята теза - изритайте Гърция, Португалия, Испания и Ирландия и приемете нас.

Thank you, Charlie!
04 Март 2010 14:17
Чарли Дарвин, не, че ми се дърдорят празни приказки, но посочи моля, заради какво точно, т.н. "богати държави" трябва да плащат безумията, корупцията и некадърността на "бедните" държави? Може би защото:

1. Са ги завлекли насила в Евро-съюза?
2. Защото те са виновни за банкрута им - по-специално на гърците?
3. Защото огромните суми внасяни в ЕС от тях, са малко и гражданите им трябва още да опъват жили да работят, та да плащат още повече от реалните до сега близо 58% от брутодоходите си на държавата за да има и за Гърците?
4. И каква, по-точно, музика им свири Гърция - с лъжите, измамите и заговори с Голдман-Сакс, та да бъде хонорована допълнително?
5. Знаеш ли каква част получава и каква дава Гърция всяка година на ЕС?

Инак - моите уважения към теб, ценя те, но нека оставим празните приказки за пред чаша бира или нещо друго от този сорт.

- Нито Германия, нито Франция, а още по-малко Италия, са длъжни и ще вземат да осиновят Гърция за да я дундуркат.

PS Аре пак с послеписа.

- Каква теза, какви 5 лева? За какво изритване става дума? Просто никой, никого не държи на сила! Много просто. И аз не говоря за България, а написах срещу смехотворните ти претенции, други да плащат прекомерно много за глупостите на дребни шмекери. Гърция получава заем и трябва да си стегне колана. Това е!

Ако България не се управляваше до сега от мошеници, крадци и некадърници, щеше да е на друг хал! Същото важи и за Гърция.

Да, да. Знам, че и другите в ЕС имат сестри.

Редактирано от - Eisblock на 04/3/2010 г/ 14:22:33

04 Март 2010 14:35
Не случайно гръцкият премиер преди дни добре им го каза като зададе интелигентния въпрос къде е ЗЛАТНИЯ резерв, който Хитлер е отмъкнал от Атина.

Този резерв германците са го надплатили под формата на евросубсидии.
04 Март 2010 14:37
Abruptum е прав в едно. Цялото разширяване на ЕС на Изток и приемането на нови членове подейства неимоверно благотворно върху икономиката на старите държави-членки, в т.ч. на Германия и Австрия, въпреки воплите им колко се били бръкнали за интегрирането на "бедните роднини" от Изтока. Истината е, че това беше огромна експанзия на пазари, приток на евтина и сравнително образована работна сила, която в огромната си част се интегрира доста добре в западните общества. През 2006 г. обемът на търговския обмен между новите и старите членки на ЕС надхвърля за пръв път обема на същия между ЕС-15 (демек старите членки) и САЩ. Доста показателно за какво става дума. Още един пример. Благодарение на източното разширение Австрия успя да постигне невероятен икономически бум, най-вече заради експанзията на довчера световно неизвестните си "брендове" като Райфайзен, Била и ОМВ на източните пазари. Така че нещата не са еднопосочни. Не може да черпиш само ползи от разширения ЕС, насърчавайки износа си и да не носиш и негативите. Това важи и за случая с Гърция.
04 Март 2010 14:47
Има няколко причини защо "т.н. "богати държави" трябва да плащат безумията...". Най-важната е, че кредитори на Гърция са точно тези "богати държави". Друга, не толкова очевидна - когато се създаваше Еврозоната, скептиците мърмореха, че няма как единна валута да се поддържа без единна политическа власт. Сега виждаме, че са били прави, но тогава точно германци, французи, холандци и пр. напъваха, щото им беше изгодно.
Без подкрепа сега, Гърция най-вероятно ще обяви дефолт, ще излезе от Еврозоната и ще си напечата необходимите тонове драхми. Еврото ще падне с 20%, Португалия, Ирландия и Испания съвсем ще издъхнат и Германия ще си спомни с носталгия за Райхсмарката

Редактирано от - Caravaggio на 04/3/2010 г/ 14:51:47

04 Март 2010 14:52
Какъв "дефолт" ще обяви пък Гърция? Може би парите досега са им стигали за коричка хляб и чаша вода и вече няма накъде? Едно е да нямаш какво да ядеш, друго е да намалиш узото, да сменяш по-рядко мебелите, телевизорите, колите...Нито едното е приятно нито другото, ама второто поне се преживява.
04 Март 2010 15:02
Ми такъв - дефолтен
Ще спре да си обслужва дълговете, няма да плати на Тисен-Круп и т.н. Може и да продаде две-три никому ненужни островчета, ама надали.
04 Март 2010 15:03
и Германия ще си спомни с носталгия за Райхсмарката
И за Дранг нах Остен?
04 Март 2010 15:07
Heat

Много ми е смешно като почнем точно ние да се присмиваме на гърците и да вещаем някакви апокалиптични картини там. За разлика от нас, Гърция има немалко резерви, откъдето може да се закърпи положението. Тя притежава доста активи в предприятия, които са мажоритарно или изцяло държавни. В общи линии имат доста по-балансирано разпределение на собствеността. Понеже се правехме на по-големи католици от папата и приватизирахме 99 % от икономиката, ние сме тези дето трябва да му мислим. Банки, телекомуникации, електроразпределителни дружества и какво ли още не са вече в чужди ръце и трябва да треперим какво ще скимне на новите чорбаджии. Отделно от това, сме почти изцяло зависими от притока на чужди капитали и сме оставени на милостта на "инвеститорите". Тъй че Гърция не я мислете толкова, все ще му намери цаката.
04 Март 2010 15:46
И за Дранг нах Остен?

А бе те немците към политиката "Дранг нах Остен" няма да се върнат, ама ще направят добре, ако хванат яко остЕна и подбоднат гърците с политика от типа "Драг наш остЕн".
04 Март 2010 15:51
Могат да спрат да си плащат дълговете, само че тогава всичко дето внасят ще е срещу 100% авансово плащане, а пък всичко дето изнасят има опасност да бъде посрещано от съдии изпълнители или други събирачи на дългове. За получаване на евра срещу хартийки подписани от правителството естествено и мисъл няма да минава в ничия глава. При този вариант наистина могат да стигнат до проблеми и с коричката хляб и чашата с вода.
04 Март 2010 17:06
..При този вариант наистина могат да стигнат до проблеми и с коричката хляб и чашата с вода..


О, да! Точно това се случи, както знаем, на аржентинци и на руснаци преди тях. Направо мряха по улиците на тълпи на тълпи.
04 Март 2010 17:33
Германците щели да "плащат" ама кога гърците им продават безлюдни острови...Ха ха.
04 Март 2010 18:57
Цялото разширяване на ЕС на Изток и приемането на нови членове подейства неимоверно благотворно върху икономиката на старите държави-членки, в т.ч. на Германия и Австрия, въпреки воплите им колко се били бръкнали за интегрирането на "бедните роднини" от Изтока. Истината е, че това беше огромна експанзия на пазари, приток на евтина и сравнително образована работна сила

Стоянчо, само дето Гърция не е при донорите от "Изтока", а при получателите. Повече и от Германия и Австрия, що се отнася до нас. Взеха от баницата ни големи парчета в банковия сектор, телекомуникациите, металургията, цимента, търговията, леката и ХВП, медиите и къде ли не още.
04 Март 2010 19:54
Горко ... Не ни стига Турция , ами и Гърция вдига "диаметъра" на тръбата си за източване . Галиба , Вулгаристан ще ставаме . В Европа да си , що годе прав да ти е макарона , а да не сетиш начина на европски живот . Баф , базовото ниво и сичкия ни исторически карък . Хамериканските галуни , вече чипкат Сърбия , за водеща страна в региона . Баф , и сичката урва на политинтересчийството ...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД