- Г-жо Стелиянова, обучението, квалификацията и преквалификацията на безработни и заети е основната антикризисна мярка на пазара на труда. Тя се реализира основно с европейски пари. Какъв е интересът към отделните схеми?
- Най-голям интерес има в момента към схемата "Аз мога". Тя е за заети и самонаети лица, които се обучават, квалифицират и преквалифицират в извънработно време, и върви най-успешно. Само за два месеца са постъпили над 20 000 заявления от желаещи да се обучават. Издадените ваучери са към 6000, което прави 20% от планираните 27 000 ваучера за 26 млн. лв. Ако вървим с този темп до края на тази година, може да изчерпим заложения лимит, предвиден до 2012 г.
- А вариант да се увеличи ресурсът има ли?
- Има, но нека първо да изчерпим този. По тази схема "Аз мога" най-много ваучери досега са издадени за чуждоезиково обучение - над 3400. Най-голям интерес има към английски, италиански и гръцки език. По-рядко към немски, френски, испански и руски. Вече има одобрени около 260 обучения, които са на максимална стойност за 1800 лв. Те ще стартират през март, ще приключат до края на годината, така че плащанията по тях ще бъдат през следващата.
- Какво е обяснението за интереса към италианския и гръцкия?
- Наблюдаваме засилен интерес основно в Южна България. Предполагам, че това е свързано с географската близост и възможността за миграция. Освен това там има доста италиански и гръцки фирми.
- Какво означава минимална и максимална сума за ваучер - какви обучения покриват?
- Всяко лице има право на два ваучера - един за професионална квалификация и един за ключови умения. Но не може едновременно да осъществява и двете обучения. Минималната сума за ваучер е 70 лв., срещу която лицата се обучават на умения за водене на разговори и контакти с клиенти. Към момента има издадени ваучери на 21 лица за това. Максималната сума от 1800 лв. се полага най-вече за оперативно счетоводство. Най-много издадени ваучери имаме за счетоводство, бизнес администрация, икономика и мениджмънт. След това са за производство на храни и напитки, където влизат и готвачите. Следват ваучери за работници в строителни специалности и накрая са за козметика и фризьорство. Към 400 са одобрените обучителни центрове, с половината имаме подписани споразумения. Пускаме софтуер, чрез който всяко лице може да влезе в сайта на Агенцията по заетостта и да види кои центрове предлагат избраното от него обучение или квалификация.
- Строителните специалности продължават да са интересни?
- Да, защото в България предстои да стартират доста инфраструктурни проекти. Нормално е още преди това лица, които желаят да работят, да повишат своята квалификация с цел да бъдат по-конкурентоспособни.
- Другите операции как вървят?
- По "Отново на работа" близо 800 семейства са подали заявления, че търсят детегледачи на бебета от 1 до 3 г. А към 1100 безработни - че искат да работят това. Одобрените първо ще минат кратък курс за детска психология, оказване на първа помощ и т.н. Одобрените ще получават минимална работна заплата и ще бъдат осигурявани. Семействата трябва да знаят, че е допустимо детегледачите да бъдат безработни близки и родини, но не и пенсионери. По "Адаптивност" имаме 13 работодатели за 155 лица. Това е операцията, при която лица, минали на непълен работен ден, ще получават до 176 лв. на месец до 6 месеца срещу обучение в останалата част от деня.
- Тази програма май върви най-трудно, защото има повече изисквания, повече ангажименти на работодателите.
- Помолили сме колегите в страната да уведомят абсолютно всички работодатели, че тя е отворена. Тези, които са кандидатствали за компенсация от държавата и отговарят на изискванията, но не успяха да се класират поради изчерпване на лимита от 3 млн. лв., могат много бързо да подадат документи за включване в "Адаптивност". Средствата от бюджета не стигнаха за около 1800 работници и служители. По "Адаптивност" сме предвидили 90 млн. лв. за преминали на непълно работно време и обучение на 42 000 лица. По "Отново на работа" също има още много капацитет, защото предвидените средства са за 8000 лица. Но за нея има много запитвания. Всеки ден някой се интересува как е възможно да се включи.
- Остава операция "Развитие", която е насочена към обучение и квалификация на безработни лица.
- Тя стартира в първите дни на март с набирането на заявки на работодатели за работни места, на които после биха наели обучени безработни. Въз основа на техните заявки безработните лица ще бъдат насочвани към обучение посредством ваучери. След приключване на обучението те трябва да бъдат наети по специалността. По нея ще могат да кандидатстват както частни работодатели, така и общини, областни и държавни администрации. При държавните и общинските структури обаче дейностите трябва да са различни от ОП "Административен капацитет". По тази причина те могат да кандидатстват например за професии в областта на строителството, на машиностроенето, за поддръжка на пътна мрежа, ВиК. Не говорим обаче за метачи, защото хората трябва да бъдат обучени и да работят по специалността си. Изискването е след това завършилите успешно курсовете да бъдат наети за период между 9 и 12 месеца. На наетите от общинските и държавните администрации ние ще заплащаме минималната работна заплата за годината плюс всички плащания по Кодекса за социално осигуряване и Кодекса на труда. На частните работодатели заплащаме единствено минималната работна заплата, а те трябва да осигурят средства в размер на още толкова, които отиват основно за осигуровки.
- Значи ли това, че тези безработни ще бъдат обучени едва при осигурени работни места?
- Трябва да има осигурени места. По програмата е предвидено да бъдат обучени около 65 000 лица, а заетост да бъде осигурена на 52 000, тъй като обикновено при всеки курс за квалификация реално завършват около 80-90% от курса. Освен това работодателят ще има възможност да избира и да наеме най-добрите.
- Колко общо работни места очаквате по европрограмите?
- По "Развитие" и "Отново на работа" е планирана заетост за 60 000 души. По другите програми основно е запазването на заетостта. Но и придобиване на нови знания и умения, така че ако се стигне до освобождаване, те много бързо след това да бъдат ориентирани към свободни работни места. Това е много важно за хора, които дълги години - 10-20, са работили в едно предприятие и реално изгубват пригодност за пазара в момента.
- Изборът на безработните за обучение покрива ли се с търсенето на определени специалисти от фирмите?
- Като имаме предвид, че повечето от издадените ваучери са за ключови компетенции, мисля, че общо взето съвпада. Почти няма обява, в която да няма изискване за владеене на чужд език и компютърна грамотност. За двата вида обучения има издадени най-много ваучери и най-много желаещи. Ако погледнем от професионалната квалификация какво се търси, много са обявите, свързани с административни дейности, счетоводители винаги се търсят. Това оправдава големия интерес към тези специалности. Както и към готвачи и сервитьори, тъй като такива липсват в България.
- А има ли вече яснота в най-засегнатите от безработица райони какви специалисти се търсят?
- Анализ за пазара на труда ще можем да получим след първия месец от старта на "Развитие". Предстои стартирането на голямо изследване по оперативната програма. От него, първо, ще се види каква е ефективността на мерките до момента. Второ, какво предстои за бъдеще. По отношение на работодателите ще изследваме какво се търси от малките предприятия, големите предприятия, в районите с ниска безработица, с висока безработица.
- Първите резултати какво показват - по-страшна ли ще е 2010 г. от прогнозите на пазара на труда, или е нормално?
- Нищо неочаквано не се е случило. Дори очаквахме безработицата през януари да бъде малко по-висока, но тя остана под 10%. През първите три месеца очакваме тя да мине 10-те процента. Но това, което за нас е важно, е какви заявки за сезонна заетост ще бъдат дадени в началото на април. За момента сме с абсолютната увереност, че ще успеем да изпълним заложения план за заетостта от средногодишна безработица от 11.4%.