:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,796
Активни 552
Страници 11,699
За един ден 1,302,066

Мачът МВР - съд ще се играе на евротерен

Магистратите търсят фенове в ПАСЕ, МВР - в Евросъюза
Светослав Терзиев
МВР и съдът се разбраха поне за едно: мачът между тях под мотото "Ние ги хващаме, те ги пускат" да се играе на европейски терен. От края на февруари и двете страни използват спортна терминология, като взаимно се заплашват с европейски арбитраж. Време е да започнат залагания, но за целта е полезна допълнителна информация кой какви шансове има.

"Ще си послужа със спортната терминология, за да ме разберат някои - всеки бяга по своята писта. Няма държава, в която играчите едновременно следят за спазването на правилата и ги определят. Винаги има арбитър. В този смисъл съдът е арбитърът, а съдиите нямат повече търпение да слушат непрекъснати безпочвени и немотивирани обвинения", заяви на 25 февруари председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев.

Вътрешният министър Цветан Цветанов пое предизвикателството и още на другия ден обясни, че всички знаят как реагират гражданите във футболен мач, когато съдията отсъжда в една или друга посока. "В момента сме играчите в един футболен мач, за който говори Лазар Груев, съдията трябва да отсъди справедливо и ние точно това искаме", каза Цветанов.

От изявленията на двамата стана ясно, че



мач ще има, но къде?



"Оценката на българския съд я дават българските граждани и докладите на Европейската комисия", изтъкна вътрешният министър и така изрази предпочитание към Евросъюза, т.е. към Брюксел. Съюзът на съдиите в България отвърна с отворено писмо до премиера Бойко Борисов, в което на 26 февруари се оплака от Цветанов и заяви, че ще сигнализира европейските институции и ще поиска експертиза за независимостта на съдебната власт в България от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), т.е. от Страсбург. Така разбираме, че възможните терени са двете столици на Европа - Брюксел и Страсбург. Не е изключено мачът да се играе при разменени гостувания на двете места, като в първия случай символичен домакин ще бъде МВР, а във втория - съдът.

Очевидно



Цветанов разчита на най-много фенове



в Европейската комисия (ЕК), на чиито доклади се позовава. На всеки шест месеца те хвърлят тежки камъни в градината на българското правосъдие и значително по-рядко подмятат по нещо в полицейските лехи. Така например в последния доклад на ЕК от 22 юли 2009 г. са отправени 21 препоръки към България как да се пребори с организираната престъпност и корупцията на високо равнище, като 11 от тях са адресирани до съда, а нито една не визира специално полицията. Отделно са дадени много остри оценки за българския съд, според които "съществуват сериозни притеснения във връзка с необосновани забавяния в съдебните производства". Те се дължат на "прекомерния формализъм в наказателната процедура" и на "известна пасивност от страна на съда".

Нашите магистрати са критикувани, че не се придържат към единно прилагане на закона, че или се туткат, или злоупотребяват с ускорената процедура, като присъждат минимални наказания на виновниците. "Вследствие на това обществеността смята, че правосъдието в България е бавно, понякога небезпристрастно", отсича ЕК, с което МВР повежда с 2:0 срещу съда. Брюксел обаче признава и един гол във вратата на изпълнителната власт, защото добавя, че "в някои случаи върху съда се оказва влияние и има намеса в работата му", което си е грубо нарушение за дузпа и е в синхрон с оплакването на съдиите от натиск на правителството. Резултатът става 2:1, но към края на доклада



магистратите получават нов тежък удар



точно по най-болното място, заради което търсят закрила в Европа. "Необходимо е да се оказва постоянен натиск за постигането на резултати", пише ЕК и обяснява какво разбира под "резултати": "Нужни са по-съществени резултати в разследването, съдебното преследване и произнасянето на присъди по дела за корупция по високите етажи и дела, свързани с организираната престъпност". Резултатът скача на 3:1 и за капак Брюксел добавя, че "все още не е започнала задълбочена реформа на съдебната власт", което оформя крайното 4:1 за МВР.

В Страсбург магистратите разчитат на правозащитната роля на ПАСЕ. Неслучайно те заплашват да се обърнат също към свързания с тази организация Европейски съд за правата на човека. В тяхна полза би могла да се произнесе и т. нар. Венецианска комисия към СЕ - съвет на мъдреците, който е особено ревнив към независимостта на съдебната власт. Удобният момент обаче е изпуснат. Правителството на Сергей Станишев подля вода на българския съд чрез демонстративно пренебрежение към Съвета на Европа. Председателят на Комисията по наблюдение към ПАСЕ Серхий Холовати (Украйна) написа на 7 април 2009 г. доклад за България, в който изрази огорчение: "Имам общото впечатление, че откакто е член на ЕС, България не смята за приоритет задълженията си към Съвета на Европа".



Грехът е главно на изпълнителната власт,



но покрай нея критики отнася и съдебната: "За съжаление реформата на съдебната система премина през многобройни "козметични промени", които я тласнаха в нежелана посока". Дотук резултатът е 1:1, но по-нататък в доклада следва цяла глава "Функциониране на съдебната власт", в която изненадващо темата за "независимостта на съда" се обръща точно срещу него. "Проблемът за съдебната независимост трябва да се разглежда в по-широк контекст на реформата на съдебната система в България. Българският съд се люшна като махало от строго подчинена на правителството юридическа машина, наследена от тоталитарната система, към твърде безотчетна и анархистична съдебна система днес, разглеждана като неефикасна, непрозрачна и корумпирана". Само едно изречение прави хеттрик във вратата на българския съд и резултатът скача на 1:4 за негова сметка. Факторът символично домакинство в Страсбург не му помага особено.

Вижда се, че и в двете столици



позицията на съда е незащитима,



докато не даде имена на осъдени мафиотски босове и бивши министри. България вече си е спечелила образа на държава с ширеща се корупция на високо равнище и организирана престъпност и съдът няма друг избор, освен да се отбранява с бързи и убедителни присъди. Този месец ЕК ще огласи първия си междинен доклад за България след смяната на правителството миналото лято и в него вероятно ще прозвучат похвали за демонстрираната нова политическа воля на кабинета "Борисов" да се бори с престъпността. В същото време няма да има какво да се отчете в полза на съда, защото още липсват знакови присъди. През април пък ПАСЕ ще обсъди дали да поднови процедурата за наблюдение над България, прекратена преди 10 години. Рискът е много голям, защото Станишев демонстративно обиди асамблеята на Съвета на Европа, като не покани нейна делегация на последните избори, докато тя сама не си изпроси поканата. Борисов не носи отговорност за неговото недипломатично поведение, но последиците ще бъдат за цялата държава, а не само за правителството. Главният аргумент за подновяването на наблюдението вероятно ще бъде зле работещата съдебна система. За целта ПАСЕ не трябва много да се старае, а просто да препише докладите на ЕК.

Ако при тези сигнали някой все още се изкушава да заложи на победа на съда в евентуален европейски арбитраж, значи има широки пръсти, защото си е спечелил лесно парите - като престъпниците например.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Премиерът Бойко Борисов и представители на Висшия съдебен съвет се разбраха да играят на европейски терен по въпроса за съдебната реформа.
19
3621
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
07 Март 2010 23:45
"Оценката на българския съд я дават българските граждани и докладите на Европейската комисия", изтъкна вътрешният министър и така изрази предпочитание към Евросъюза, т.е. към Брюксел.
07 Март 2010 23:56
Докато не почне същият по сила натиск за реформи в МВР, промяна няма да има!
08 Март 2010 00:23
Натиск до дупка да спрат да ги фащат
08 Март 2010 01:48
Браво Терзиев.

08 Март 2010 05:30
За автора
Но да видим как са тези, които непрекъснато ни поучават за бързо и качествено правораздаване:
- процесът срещу Словодан Милошевич. Колко години се проточи и накрая си отиде неосъден за престъпленията?;
- арестът на Коце Маца - белезници, специален самолет, като за голям шеф на мафията. Накрая някаква условна присъда и глоба???
08 Март 2010 06:05
Отчайващо закъсняла статия, г-н Терзиев. Причините за закъснението могат да са различни , едната , да предположим , е двадесет години от както сте използвали мъдростта " По-добре късно от колкото никога" в някоя от публикациите си и това е някакъв трибют, или преди десет години сте използвали - "След още десет години " ... Всъщност вече няма значение, защото едно бщество е загубило своята критичност за тези години и това го доказва еднозначно форума на вестник "Сега". Можете да си представите , г-н Терзиев, какво е положението извън форума на този вестник, ако не ви липсва въображение , разбира се.
На подобна тематика се пишеше в един отдавна вече несъщестуващ форум , този на вестник "Монитор". Нека той бъде отправната точка за измерване на времето в ГОДИНИ и изчислявайте с колко сте закъсняли .

Мач ... не трябва да има , г-н Терзиев , съжалявам за увереността и моята ерес .. Може да ми простите , предполагам ? Няма логика в една нормална държава, браншовете на отделните видове власт да са в противоборство, няма логика ... като изключим, разбира се българската , ... с извинение ... Различните видове власт трябва да се обединени от и под властта на едно единствено нещо - закона ! Той опрделя функционирането на една държава и конституцуята , г-н Тезриев, е точно този закон . Мисля, че не правя откритие, но това не означава, че българската журналистика или българския народ няма да могат да направят подобно ... Дори си мисля, че е време , ... крайно време е !

Битовизмът в статията ви е нещо от което тя нямаше нужда, той си живее спокойно във форума на сии вестник и не е загубил хранителната си среда , напротив, вирее с успех. Изрази като подливане на вода, пързаляне, манерки, канчета, резби и бидони, прашки, кюфтаци , зелени чорапи и други са доказателство , ако се приеме . Изпозлването на битовизма за мача в статитята ви , не я прави по-разбираема, напротив - по-неразбираема за истинските проблеми в България. Единият от които е .... ЛИПСАТА НА ДЪРЖАНОСТ , ако не сте забелязали. Как се стигна до него ли ? Тайна, г-н Терзиев , тайна !

Никакъв арбитраж и никъде не може да реши проблема с липсата на дръжавност, с абдикацията на държавата, с нейното пълно разрушаване, което се наблюдава в Бъглария от години ! ЕС не може да реши функционалната импотенстност на една държава, той може да арбитрира спорен проблем , но само в една функционираща държава. Това може да направи арбитража в нормалните държави , които са различни от ненормалната българска такава.

Защо проблемите са в нефункциониращата държава ли ? Ами защото те не се ограничават в двустранна среща ма МВР - Съд , г-н Терзиев , а са както вече видяхме между: президентство ( пълно с ниско образовани и с липса на интелект хора - селяни от градски тип ) - МС , МВР-Прокуратура , Прокуратура-Съд, МС - Съд ( споменети си заплатите !!!) . В Парламетна какво е пък ... бардак , г-н Терзиве, публичен дом в добрия традиционен смисъл на думата публичен ...

г-н Терзиев, засегнали сте само една част от проблема и то не най-значителната и то не както трябва с острота и критичност и с точно поднесени факти и примери. Ако аз съм в Страсбург или Брюксел и трябва да арбитрирам нещо свързано с тематиката по статията ... не бих казал, че бих могъл, съвем меко казано .... Знам само , че в Страсбург се решават конктретни дела и България е най-осъжданата страна, а от Брюксел се изпращат конкретни докалди за това кое е нарушено , как и какво трябва да се направи. България , се оказа че не може да изпълнява простички инструкции и съвети , да не говорим за правила и задължения, трябваше да изпраща дори обянснения по оправдателните си и веднъж вече обяснени писма ... г-н Терзиев, вие изпуснахте шанса си да дадете пример на една абсолютно нефункционирщата държава, чиито президент не каза нищо по международния скандал в Москва, разиграл се в сграда с дипломатически статут , а след това се зае с хумористинчите сценки на някакво най-гледано и най-мразено шоу в България ... Нищо, след още двайсет години , г-н Терзиев ...
08 Март 2010 06:26
Съдът НЕ трябва да е "независим"- а и няма как да бъде реално!
Напротив, Съдът ТРЯБВА да е мнооооооого ЗАВИСИМ- зависим от Народа/ в името на Когото Съдът издава Присъди и Решения!/!
Шефовете на всички нива Съдилища трябва да бъдат ПРЯКО избирани от Народа- за да са Му "зависими" и подконтролни!
Същото важи и за шефовете на всички нива на Прокуратурата и за шефовете на всички нива на Полицията!
Това е Пътят- друг Път няма!
КАЗАХ!
08 Март 2010 06:36
За статията -
А проблемът се решава лесно - бързи съдебни процеси и по-строги наказания за корумпирани съдии.
--------------------------------
Блогът на Генек
08 Март 2010 08:10
Шефовете на всички нива Съдилища трябва да бъдат ПРЯКО избирани от Народа- за да са Му "зависими" и подконтролни!
Същото важи и за шефовете на всички нива на Прокуратурата и за шефовете на всички нива на Полицията!

Параграфе, привет. Хубави идеи, но неосъществими у нас. А и не зная дали Сидеров би ги подкрепил. Защото сигурно нямаше да бъде депутат, а да търка нара
08 Март 2010 09:25
Няма да има такъв мач.Като затихнат акциите на МВР , а те вече са на изчерпване, ще затихне и шумотевицата за съда.Всичко е следствие на желанието на хората за бърза справедливост , но то е спорно понятие даже и за големите демокрации.Трябва да свикнем с мисълта , че каквито сме си всички българи , такова ни е правосъдието , и здравеопазвнето , и полицията и образованието и т.н. . Единсвеното положително е , че в момента сме член на ЕС и под натиска , а и с тяхна помощ, могат да настъпят положителни промени във всяка една област.Но всичко това трябва да стане по пътя на еволюцията.
Революционният начин вече го пробвахме - не става.
08 Март 2010 09:26
Само голи факти:
Делото срещу престъпната група Стойков-Николов
е отложено ОТНОВО.
В ролята на закрилник на престъпниците - Агент Гоце от Сирищник.
Точка.
Другото е словесна плява за парлама.
08 Март 2010 10:40
Мда
бихме добавили, Станишев що още е без обвинение
Шадраванския овлажнител, Офчарофф??
Етем, Сарайския летящ чиниец?
Със зменките ко тана? Затворници има ли?
Горите на Готски, секат ли се?
Имотите??
08 Март 2010 11:30
и пак, за пореден път се опитват да ми внушат, че само съдът е виновен, че показните акции са професионално проведени и доказателствата са изключителни, ама подкупните съдии не си гледат работата. Не съм съгласна! Не искам полицейска държава! Върховенството на съда трябва да се съхрани, а не да се опорочава с обществен и властови натиск. Не оправдавам корумпираните съдии, защото не може да ги няма и у нас, но да се срива институцията с предположения и медийни и МВР атаки ми се струва направо антидържавно!!!
08 Март 2010 13:41
Съдът си е виновен за проблемите си. Едно време всички съдии бяха към ДС и изпълняваха "повелите" на ДС... После се смесиха с групировките и мафиите, възникнали по време на прехода. Сега има ново поколение съдии, но те са много неориентирани - няма добре действаща държава, по която да се водят - всичко се прави "на парче"... Не са се отказали да действат, но всичките им действия са "поставени под въпрос"... Трябва да се създаде тайна държавна доктрина за съдебната власт - съдиите, като във всяка държава, трябва да се "съобразяват с нещо"... Ние нямаме всепризната и регламентирана Държавна сигурност - а такава е "най-добрият регулатор на съдебната власт"... Става много лесно - всяка Държавна сигурност има дейност извън страната, така се постига "добра целеустременост и добре развити способности" и от това, индиректно, може лесно да се осъществява контрол върху съдебната власт... Друг подход, също много добър, е "агресивен подход" на правителствата към "контрол на съдебната власт" - последната трябва да бъде постоянно "заплашена от касаещи я законодателни промени"... Не трябва да се позволява съдебната ни система много да се обвързва с "проблемни организации" на съдебни системи на други държави (най-вече на имперските) - поради невъзможност да злоупотребяват в собствените си страни, последните много често създават паралелни властови лостове в нашата съдебна система - така ставаме "неконтролираният боклучарник" на съдебните системи на САЩ и ЕС... Не трябва да се позволява нашата съдебна система да прокарва промени и решения, на базата на "прецеденти в света", взети по избор от разни случайни държави, защото така се създава "хранителна среда" за безконтролна власт, манипулиране и обсебване на облаги от страна на съдебната ни система и мафиотизирани нейни членове...
08 Март 2010 14:24
Има едно лошо нещо, което ни нападна около историите с ЕС - това е законът за държавия служител... На държавния служител, който е защитен от всичко, включително и от "лошия и нездравословен въздух", трябва непрекъснато да му се поставят задачи и де се изисква от него да ги изпълнява - ако не - намаляване на заплатата и допълнителните възнаграждения... Държавният служител е едно ново явление, което го има едиствено и само в ЕС - това е някаква нова форма на създаване на феодали - гарантирана служба, гарантирано безконтролно и "неистово желано" "странно" образование до края на живота, безконтролни и ненужни командировки, възможности за своеволия и т.н.... Единственото, което им е забранено е "взимането на самостоятелни решения" и "едно странно "кастриране" на личния им живот със закона"... Това много прилича на управлението на евнусите в древната Персийска империя и имам странното усещане, че от там е взето... У нас, както и в ЕС, държавните служители имат гарантиран "безметежен живот" срещу "личностно кастриране", а от "кастрат" не можеш да очакваш кой знае какво добро - в Персийската империя често народът ги е трепел накрая, писнало му от глупостите и безхаберието им...
08 Март 2010 14:29
А настилката изкуствена ли ще бъде, или чимовка от Граовско полЕ
08 Март 2010 16:36
Да, бе, да... Болната съдебна система е втората по бързина за "бърза смърт" на държавата, след финансовия крах; на трето място е войната... Не напразно едновремешното ДС разката държавата с "разпасването" на съдебната система - така се прави "мътна вода" и се "лови хубаво риба" - хубаво, че поне война не ни докараха - но ни докараха финансов колапс и разпаднала се, и самозабравила се съдебна система (в природата всеки си има врагове - в съдебната система искат да нямат - но това води да цялостно заболяване и израждане - доказано е по всички природни закони)...
08 Март 2010 17:08
Когато Чарли си говори за необходимостта от Радикално преструктуриране на системата на политическото ни общуване в Общество , тезата му следва да се схваща , като за налагаща се необходимост от Преструктуриране на целокупната система на Властта и всеки от отделните й компоненти . Преко дописката , български "мач на евротерен" не е възможен , без пряко участие в него на българска евроагитка . Като затуй , Светльо - за изложението на проблемата - и Паро , , за близостта на позициите ни по не една парливи теми ...
08 Март 2010 20:46
engels, прав си в отоговора ти към параграфа. Бих също така добавил, че избирането на съдии от народа може да доведе и до изкривяване на безпристрасността на съдебните решения (както многобройно бе доказано в САЩ, например)

Г-н Терзиев,
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД