:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,948
Активни 703
Страници 14,851
За един ден 1,302,066
ПРОЕКЦИИ

Какви ще са градовете на бъдещето?

Западни архитекти съживяват масовото строителство от съветско време, но с по-високо качество и на по-ниски цени. В много държави вече се създават и селища по интереси - за пенсионери, за гейове, за авиатори
Самолет, паркиран пред дома, е нещо обичайно в селищата за пенсионирани авиатори.
Градчета за пенсионери и ентусиасти на екологичните движения, селища за летци, привърженици на религиозни течения и любители на екстремното - всички тези многобройни проекти са обединени от един елемент: да се създаде жизнена среда за хора със сходни интереси. Това са тенденциите в градовете на бъдещето, представени на архитектурното биенале в Ротердам. То бе разделено на две части. Първата бе проектът "Къмюнити: американският начин на живот", който събра изключително богатия опит на тематичните населени места в САЩ. Втората е проектът "Колективното", посветен на парадоксалната идея за връщането към типовото проектиране. Авторите доказваха, че въвеждането на нови градски строителни стандарти в съчетание с информационните технологии и глобализация на пазарите може не само да съкрати сроковете и стойността на инвестиционните проекти, но и рязко да подобри качеството на средата за живеене.

Проектът "Къмюнити: американският начин на живот" нагледно илюстрираше изключително интересния феномен на тематичните селища. В САЩ и до днес



са много силни идеите за обособеността и отделянето



Различни групи живеят в отделни населени места в зависимост от расата, доходите си, политическите предпочитания, хобита и прочие. Разбира се, това поражда много проблеми. Но от друга страна, води до невероятно разнообразие от видовете селища и начините на живот и позволява на хората да живеят заедно със съмишленици.

Градчетата и селищата за състоятелните американци може да наречем "населени места на победителите в капиталистическото съревнование". Определящото за тях е високият материален стандарт на обитателите им. Ярък пример е селището Golden Ocala в щата Флорида, чийто отличителен белег са престижният голф клуб и конюшните. Впрочем за селищата на богатите се пише достатъчно, много по-интересна е темата "къмюнити за пенсионери", каквито има много в същата тази Флорида. Най-привлекателният проект от този род е територията The Villages на около 40 км от Орландо, която е пълна със селища за възрастни хора. През 2007 г. там са живели 75 000 души и това е била най-интензивно развиващата се територия в САЩ.



Повечето селища имат формат "55+"



- жилища, които могат да бъдат купени само от лица над 55 години. Основните предимства са разбираеми - сигурност, добра екологична среда, големи възможности за спортуване и отдих - какво още трябва за достойни старини? Тук няма младежи и деца (лицата до 19-годишна възраст могат да пребивават не повече от 30 дни в годината), но затова пък има голф игрища и ресторанти, пешеходни пътеки, велосипедни алеи, фитнес център, магазини и прочие. Cottesmore в Южна Калифорния е пенсионерско селище от друг тип - за възрастни хора с разклатено здраве. Състои се от частни имоти, домове за възрастни, медицински център, жилища за служители и обслужващ персонал, хотели, ресторант. Пенсионерите имат достъп до широк кръг от услуги - от болногледачки до лекари с различни специалности.

Голяма част от темата за обособените общности е свързана с екологичното движение. В САЩ има много екоселища - например Serenbe, скрито в горите на щата Джорджия. "Ако искаш да промениш света, започни от собствения си дом" - това е девизът на селището, което самите му обитателите възприемат като пилотен проект на Новия свят. Всички къщи се строят съгласно стандарта "Изкуството на Земята" - това са енергийно ефективни сгради с ниски разходи за експлоатацията им и построени с помощта на спестяващи ресурсите технологии. В селището има страшно много зеленина, голямо внимание се отделя на чистотата на въздуха и водата, на тази цел са подчинени и градоустройствените методи. Приоритет тук са пешеходците - планирането предполага



минимално използване на автомобили



Освен жилища в Serenbe има пълноценен градски център с офиси, магазини, ресторанти, а също ферми за органично земеделие, където не се използват пестициди и химически торове. Не е чудно, че в тази общност живеят много хора с творчески професии - писатели, художници, музиканти.

Накрая има множество екзотични селища - като примерно за авиатори, построени край писти. Един от най-известните проекти от този тип е Jumbolair във Флорида. То е известно на света най-вече заради къщата на актьора Джон Траволта. Често самолетите са паркирани до къщите, откъдето може да бъдат прекарани до пистата, която пък преминава през селището. Пенсионирани летци често купуват имоти в подобни населени места.

Екзотичните селища поразяват с разнообразието си. Има Rainbow Vision, където живеят хомосексуалисти, лесбийки и травестити на пенсионна възраст. Има и чергарско градче Quartsize, направено от каравани, които се преместват на по-топли места през зимата. Има и селище за астрономи, разположено на няколко часа път от други населени места. В него няма улично осветление - така обитателите му наблюдават звездното небе без осветяване. Накрая има и "блещукащо" селище Black Rock City в щата Невада, което съществува само една седмица в годината - по време на фестивала Burning Man, на който от цяла Америка се стичат какви ли не артисти и самодейци, за да се изразят в кръг от съмишленици. През последните години фестивалът е събирал по 45 000 - 50 000 души.

Проектът "Колективното" изследваше трансформацията на социалистическия град под въздействието на капитализма. В представите на европейските архитекти съветските градове са едва ли не идеал за открития град - няма частна собственост, няма и граници вътре в града. Едва ли на планетата ще се намери град с толкова много обществени територии между постройките, както в съветските градове. "Капитализмът доведе до появата на частна собственост, рязко имуществено разслоение в обществото, взривен скок на количеството автомобили. Това се отрази пагубно на обществените пространства, които рязко намаляха и загубиха качеството си. Ръстът на престъпността превърна домовете в крепости", обясняват организаторите на ротердамското биенале. Заедно с това обаче чуждестранните специалисти правят неочаквания извод: при сегашния етап от развитието на технологиите и обществото може



"да се сгодят" крайностите



- качествената архитектура и евтиното масово строителство с използване на типови елементи. "Необходимо е повторно да се използват архитектурните проекти. Индивидуалното проектиране е дълго и скъпо. В Холандия от възникването на идеята до вдигането на сградата минават 90 месеца. Ако се погледне картата на света, ще излезе, че индивидуалното проектиране е развито само в няколко страни от Западна Европа. В останалите държави има строителство на стандартни жилища от стандартни елементи. Затова въпросът стои така: как евтиното строителство да стане качествено", казва Барт Голдхорн, отговорник на проекта "Колективното".

За Европа повторното прилагане на архитектурни проекти е почти провокация. Районите с еднотипните многоетажни блокове в Холандия и Франция от 50-70-те години на миналия век се смятат за груби градоустройствени грешки - тази стратегия отдавна бе отхвърлена. "Искат да ни върнат с половин века назад? Връщаме се в света на еднаквите къщи?", бе първата реакция спрямо проекта "Колективното". Става дума обаче не за връщане към старото типово строителство, а за разпространението на успешни съвременни проекти на масово строителство.

Новият подход има няколко разлики. Първо, предлага се за единица проектиране да се вземе не отделна сграда или микрорайон, а цял квартал. "Именно кварталът с неговата плътна мрежа от улици отговаря най-адекватно на скока на автомобилизацията. Първите етажи в квартала, където се намират магазини, офиси, ресторанти, ще работят за града. Това не може да стане в къща с ограден двор", пояснява Барт Голдхорн. Второ, повторното използване на проекта изобщо не означава еднакви сгради. Не е трудно проектите да се модифицират, като фасадите например могат да бъдат различни.

Изследванията на автомобилния, корабостроителния и обувния сектор показаха, че



серийното производство не означава ниско качество



За да се използват предимствата на серийното производство, трябва да се въведат стандартни размери и формати в архитектурата. Тогава с въвеждането на стандартните параметри за кварталите, подобно на размерите за обувките, архитектурните проекти могат да станат глобален продукт.

"Пазарът за проектиране може кардинално да се промени. След като стандартите бъдат определени, ще се създадат открити сайтове с каталози на проектите. Всеки строител може да влезе в сайта, да си избере харесания проект, да го купи, модифицира, да го промени според местността и да го построи. Веднъж построените квартали могат да получат сертификат, който ще позволи да не бъдат съгласувани втори път. Така някои архитекти ще работят като част от програмистите - не за конкретен човек, направил поръчката, а директно за глобалния пазар", предрича Голдхорн.

Да си представим, че такъв проект е реализиран. Клиентът повторно купува проекта, което рязко ще намали стойността на проектирането и сроковете за изпълнение. При това той получава оптимизиран продукт с гарантирано качество, където вероятността от грешка е значително по-малка в сравнение с индивидуалното проектиране. Съответно падат и разходите по строителството. Страничният ефект ще е появата на нова класа поръчители - общност от граждани (подобно на жилищно-строителни кооперации). Днес такива групи не могат да си построят жилищна кооперация, защото процесът изисква висок професионализъм. Но при повторното използване на проектите всичко се опростява: група граждани получава терен с комуникациите, купува готовия проект, наема изпълнител и си вдига блока. Отпадането на строителния предприемач от схемата ще намали цената на жилището. Ако вземем предвид необходимостта от опростяване на строителството в условията на криза, може да очакваме не нова епоха в индивидуалното строителство, а по-скоро връщане към типовото строителство отпреди половин век.
 Black Rock City се "построява" веднъж годишно - по време на фестивала Burning Man
 Селището от каравани е мобилно - стане ли студено, се премества на юг.
СНИМКА: www.serenbecommunity.com
Концерт в селището Serenbe, разположено в горите на американския щат Джорджия. То е обитавано от природолюбители. В него се развива земеделие без грам химия.
СНИМКА: www. storage3.album.bg
Архитекти и проектанти на Запад са убедени, че типовите елементи на масовото строителство от времето на социализма може да пасне идеално на изискването за евтин и качествен продукт.
СНИМКА: www.golftipshome.com
Семейство от селището на победителите в капитализма Golden Ocala, щата Флорида, отмаря с голф - отличителния белег на елитното населено място.
35
5505
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
07 Март 2010 23:33
Оппа, к'ва се оказа работата ...май че с панелните комплекси сме скочили 50 години в бъдещето.
... и че гадния комунизъм произведе сгради за които сега можем само да мечтем
07 Март 2010 23:52
"В представите на европейските архитекти съветските градове са едва ли не идеал за открития град - няма частна собственост, няма и граници вътре в града. Едва ли на планетата ще се намери град с толкова много обществени територии между постройките, както в съветските градове."

Май сме живяли в различни градове
Аз доколкото си спомням в нашия комплекс (град) преобладаваше 1 тип архитектура - 8 етажен панелен блок с 4 входа. В града имаше стотици такива ... добре че имаха номера за да ги различаваш иначе вървиш 10 минути огледаш се имаш чувството че си на същото място.
Обществените територии между постройките пустееха ... хората ги бяха превърнали в паркинги, футболни игрища, пенсионерите гледаха зеленчуци а през есента се варяха компоти и лютеница ... понеже зимата винаги беше тежка и студена
По Гергьовден от балконите почваха да блеят агнета а после по балконите заедно с прането висяха луканки и наденици.
Обществените пространства в блоковете (входовете) бяха с изпочупени стъкла и мирешеха на урина (особенно между етажите).
Избите на тези елитни жилищни сгради се ползваха като складове бяха пълни с всичко необходимо за физическото оцеляване на семейството през тъмните и студени зими - нафта, дърва, хранителни продукти.
Кражби нямаше вярно ... но пък то нямаше много и какво да се краде
Всички притежаваха хладилник Мраз, пералня Перла и цветен телевизор Електрон запознали се с високите качества не тези продукти гражданите бяха загубили желание да ги крадат
А и продуктите бяха доста тежки и обемисти и физическа кражба беше почти невъзможна.
Крадяхме си чистачките ... не че нямахме наши, ама така за спорта, нали все пак нещо трябваше да се краде.
Също се крадяха външни гуми ... ако някоя кола беше прясно обута особенно със западни гуми ... доста често осъмваше на трупчета.
Също се крадяха и акумолатори но по-рядко.
Имаше и ниско строителство "търговски и офис сгради" главно няколко ламаринени бараки едната беше регионалният офис на "Плод и Зеленчук" другата беше централата на "Газирани напитки" и пред 2 та търговски обекта редовно се редяха хора с мрежи и чакаха с часове за нещо незнам сигурно бизнеса е вървял, документи са оправяли нещо.
В елитните жилищни сгради не бяхме събрани по интересни, а по скоро по нужда имаше всякакви, лекари, шофоьри, монтьори, зидари и професори, имаше и бивши затворници.
Мога и още да пиша но ме мързи ... моля някой да продължи .
07 Март 2010 23:57
Не мога да се сдържа да не се засмея!
Ще се строи нов, модерен социализъм, то се е видело...


Редактирано от - Han на 07/3/2010 г/ 23:59:34

08 Март 2010 00:52
Какви ще са градовете на бъдещето?

сп. "Космос"
08 Март 2010 02:20
Градовете на бъдещето са по-градски - по-скоро като Манхатън, отколкото като Левиттаун (първият масов събсърб след ВСВ на Лонг айлънд). Манхатънския жител хаби в пъти по-малко енергия (пет пъти по-малко от изкопаеми горива) от средния субурбанит, много по-малко вода, отделя много по-малко отпадъци, живее по-природосъобразно, храни се по-здравослвно (малки бакалии с малки пазарски чанти, носени в ръка, вместо Костко с планината кашони и бидони в багажника) ходи много повече пеша и тежи средно 6 кг по-малко.

Масовият градски транспорт, възможен само при определена минимална гъстота, живеенето в блокове с апартаменти с централно отопление и охлаждане, публичните паркове вместо частни дворове са решаващите фактори.

Градският живот е и много по-благоприятен за качеството на живота - не говоря за разнообразието и неочакваността на социалните контакти и за качеството на културния живот, а даже и за общуването с природата.

Красотата на града също иде от гъстотата, congestion-а на Колхаас. Какво харесваме в Търново, стария Пловдив, стария Кан, стария Лисабон... - ако не гъстотата, уплътнеността? Така и в Манхатън.

За съжаление нашите сини и тук сигурно ще са на светлинни години от правилното разбиране.

Аз съм против кампусния тип строителство с големите необитаеми и често безстопанствени площи между блоковете и смятам определено, че уличната застройка е много по-добра. Но панелните комплекси трябва да се санират и благоустроят.

Във Варна започва първият проект за цяло "европейско каре", доста голям правоъгълник между бул. Осми полк, Чаталджа, Ген. Колев и Царевец, в който има и стар монолитен жк - като жк Яворов в София (бивш жк Ленин, ако правилно съм запомнил новото име), и бивши казарми, и модерната в 70-те години сграда на завод Дружба, и олющени панелни блокове от 70-те години, и училище, и няколко детски градини плюс сиропиталище, и административни сгради, и пазар, и магазини, и един голям нов израелски строеж на манхатънски тип луксозен билдинг със стъпаловидни пентхаузи, Оркид гардънс.

За планирането по квартали от втората половина на статията - и у нас се появи възможност за такъв проект - комплекса от пет зелени ваканционни градчета (за общо 15 хил. жители) "Черноморски градини" в м. Карадере до Черни нос, община Бяла, по проект на световноизвестния англ. архитект Норман Фостър - бизнес на брата на Станишев, архитект Георги, и един офшорен фонд Мадара.

За съжаление не само мнението на непрофесионалната публика, но и на архитектите, с които говорих, не беше на равнището на замисъла. Сега проектът е спрян, води се борба с/у заменката, Мадара предложи да върне на държавата гората, която била купена много евтино, и била предназначена за буферна зона, ако последната гарантирала, че няма да се застроява. Градчетата щяха да са супермодерни - напълно пешеходни, със стъпаловидни улици, в "местен стил" и материали, минимално "инвазивни" - вписани в терена, растителността и водата.
08 Март 2010 02:43
Оппа, к`ва се оказа работата ...май че с панелните комплекси сме скочили 50 години в бъдещето.
... и че гадния комунизъм произведе сгради за които сега можем само да мечтем

Там е работата че панелното строителство не е измислено от социализъма, а пак е копиране на гнилия капитализъм. Но за разлика от оригинала - Западна Германия, соц. панелното стоитлество се отличаваше с безобразно ниско качество, грандомания и недостижима грозотия.
Пък някой тръгнал да мечтае...

Редактирано от - Oraсle на 08/3/2010 г/ 02:47:08

08 Март 2010 02:59
Градчетата щяха да са супермодерни - напълно пешеходни, със стъпаловидни улици, в "местен стил" и материали, минимално "инвазивни" - вписани в терена, растителността и водата.


... и добре че нищо не стана с тоя проект, щото щеше да е поредното оси*ане на Черноморието ни.

Редактирано от - Петел на 08/3/2010 г/ 03:02:10

08 Март 2010 02:59
През 60те и 70те години в Швеция има програма за построяване на 1 000 000 нови жилища, доста от които са апартаменти в панелни блокове.
08 Март 2010 03:30

панелното стоитлество се отличаваше с безобразно ниско качество, грандомания и недостижима грозотия.


...определено качеството и естетиката на панелните блокове са по-добри от повечето кооперациики дето ги ак*т в последните 20 години.

В доста от новопостроените пипаш тавана без особени усилия.
А за качеството не коментирам...само ще спомена , че не е като да нямаше условия да се пести желязо и да се лее бетон с неясен произход в последните 20 години.
08 Март 2010 03:37
Така като гледам студентският град е много близо до идеала. Кръчмите, бардаците и останалите места за общуване са вече там. Остава да се уплътнят жилищните блокове без площи между тях за да закипи онзи интензивен градски живот, пълен с изненадващи контакти и щепсели.


Идеята за пенсионерските селища също е добра. Около Бузлуджа - землянки, бараки и палатки. Гейтед с три реда бодлива тел и ток.
08 Март 2010 05:14
Идеята за пенсионерските селища също е добра. Около Бузлуджа - землянки, бараки и палатки. Гейтед с три реда бодлива тел и ток.


E, а горките сини бабички-реститутки, кво ще правят тогава? Ми те ще си хартисат там Ще трябва да си правят гето в гетото. Идеята трябва да се изпипа
08 Март 2010 06:41
Дайте по-добре Жул Верн, "Стоманените пещери" и "Голото слънце", Стругацки...Поне четеш истинска литература!
----------------------------------------- --------------
Блогът на Генек
08 Март 2010 08:52
Съответно падат и разходите по строителството. Страничният ефект ще е появата на нова класа поръчители - общност от граждани (подобно на жилищно-строителни кооперации). Днес такива групи не могат да си построят жилищна кооперация, защото процесът изисква висок професионализъм. Но при повторното използване на проектите всичко се опростява: група граждани получава терен с комуникациите, купува готовия проект, наема изпълнител и си вдига блока. Отпадането на строителния предприемач от схемата ще намали цената на жилището. Ако вземем предвид необходимостта от опростяване на строителството в условията на криза, може да очакваме не нова епоха в индивидуалното строителство, а по-скоро връщане към типовото строителство отпреди половин век.

Айдееее, оттекоха и строителните предприемачи и цените на жилищата, а с тях и кредитите и банките!


____________________________
Кредитът - модерното робство
08 Март 2010 08:58
Това е къщата и един от самолетите на Траволта - само не знам от незнаие или по някаква друга причина преписвачите са пропуснали да го кажат.
08 Март 2010 08:59
Още веднъж гвоздеят на материала:
Отпадането на строителния предприемач от схемата ще намали цената на жилището.

Само от това перо цените на жилищата падат поне наполовина! А като се махнат и лихвите по тази половина, падането е тройно и нагоре.



____________________________
Кредитът - модерното робство
08 Март 2010 09:17
Щурави хора с идиотски идеи живеят по цял свят.
08 Март 2010 09:34
Acho1
08 Март 2010 09:38

Незнам за другите, но за себе си съм предвидил, да живея в РАЙСКИ градини...
08 Март 2010 09:47
Без да имам и хал хабер от стройтелство винаги ми е било чудно защо да се гради с тухка е по добре от панел. Верно панелките бяха грозни но вероятно това са били изискванията кьм проектите не недостатьк на технологията. Иначе стана ясно че тухла + (банка *3) + предприемач = невьзможно да го платиш за 1 живот.

банка * 3 = заем за терена, заем за стройтелството, заем за купуването - тоест от последния бальк в веригата се очаква да плати лихвите на 3 заема
08 Март 2010 09:55
Acho1
08 Март 2010 10:59
Acho1,
Колкото до начина на живеене - ами както и всичко в природата - получава се добре когато има 2-те задължителни условия - съответния манталитет на обителта и правилният баланс. Демек - когато живеят нормални хора, а не простаци и ганьовци или сноби и псевдо-еколози като Фичлето - получава се балансирано общество.
Пример за мирно съвместно съществуване какъо на къщи (от мънинки до тип холивудски снобарски палати), блокове (condo) и много, много зеленина на едно място във вид на добре уреден град е например Торонто.
А както твърди метеорологът от "Улицата" - когато майничките и селяндурите (да не се бърка със селяни) тръгнат към Софето - балансът се нарушава, произвежда е дисбаланс и населението - натежава...

08 Март 2010 11:15
В продължение на Ачо1, който много точно е описал кварталната архитектура – без да задълбавам ще се опитам да направя една бегла съпоставка между съвременната градска архитектура и едновремешната:
- МОЛ = РУМ /Районен универсален магазин, а в София – ЦУМ/ + кино, „бърза закуска”, сладкарница;
- бизнес център, офис център = „битов комбинат”, „битови услуги” /ателиета, обущари, часовникари, шивачи, кожари, шлосери, монтьори, електротехници и др.;
- базар = кооперативен пазар, на който най-често селскостопански производители продаваха лично произведена селскостопанска продукция /плодове, зеленчуци, животни/ на градските жители /която беше евтина и истинска/, а сега предимно търговци препродават вносни такива;
- маркет или хипермаркет = гастроном, супермаркет, бакалия, смесен магазин и задължително „плод и зеленчук”;
- магазини „секънд хенд” = битпазар.
В жилищата имаше килер /”сухо помещение”, а някъде и „мокро помещение”/, а сегашните нямат дори и антре.
Другото интересно наблюдение е, че в резултат от повишаване качеството и стандарта на стоките и услугите, се увеличава и тяхното търсене от лицата, които се препитава с тяхното криминално отнемане и препродаване /понякога и на същия собственик/, а също така идеите за измами се оказват неизчерпаеми.
Поне имаше детски площадки и общински игрища между блоковете, които безплатно се ползваха, макар, че бяха „изтърбушвани” за отрицателно време.
И в духа на прогреса – у нас вече се изграждат „градове на бъдещето” – затворени пространства с високи огради, преградени с бариери, опасани с камери и СОТ, охранявани от „гардове”, в които животът е затворен и спокоен.
И който иска да продължи …
08 Март 2010 11:42
соц панелките безспорно бяха зле и като дизайн и като изпълнение. за сметка на тва планировката на кварталите беше доста по-разумна. отстоянията между сградите бяха нормални, предвидените зелени площи - по норматив (макар и неподдържани). прави впечатление идеята за зелени пояси между жилищните сгради и централните булеварди като сградите бяха изнесени навътре по-далеч от шума. добри примери са изкуствените хълмчета по ляпчев, по българия, унищожения вече дървесен пояс по ГМ Димитров от страната на дианабад че и от страната на студентски гр. след кръстовището със зографски към зоопарка. в надежда неслучайно старите къщички по Станкето не бяха разрушени, а блоковете бяха изтеглени навътре. сега анархията е пълна, но най-чудно ми е кой се намира да ги купува и да живее в разни 12 етажни мегаздания надвиснали над бул.България или в "средновековната" атмосфера на лозенец между кемпински и басейна спартак. още по-интересно ми е за чий ще си купя апартамент в затворено комплексче на майната си от центъра и същевремменно свряно пак така че се гледате със съседа на 5 метра а извън коплекса се е ширнало едно поле. и кво ме компенсират италианските мебели и немската цветна дограма като изгледа ми е по-ограничен в сравнение с 90% от панелките???
08 Март 2010 11:50
Финансирах дъщерята и купих такъв апартамент в Халандал бийч. Всичко е великолепно , картинка , но пенсионери /кукуфилки/.
Що няма такива затворени комплекси , но с к?рви?
08 Март 2010 11:51
Поредната простотия, по която се захласват тия-ония. То това му е интересното на 'общостта', че има хора всякакви и от всякакви възрасти. "Пенсионерско селище" ще е доста тъжна картинка - като старчески дом, но доста по-голям... Селище на летци - те нямат ли деца, училища, болници, паркове, коли... Само от самолета ли живеят?
08 Март 2010 12:16
Бай Драгане, селище на к?рви просто не може да има, защото всяко друго селище (дори и пенсионерските) имат нужда от к?рви
08 Март 2010 12:18
А както твърди метеорологът от "Улицата" - когато майничките и селяндурите (да не се бърка със селяни) тръгнат към Софето - балансът се нарушава, произвежда е дисбаланс и населението - натежава...

Никой нищо не бърка. Селяни са, докато си стоят по селата. Решат ли да тръгнат към Софето, стават селяндури.

Редактирано от - plod4e на 08/3/2010 г/ 12:22:11

08 Март 2010 12:35
Има и такива които си се раждат направо в градовете. Явно за да се ускори миграционния процес
Еволюция
08 Март 2010 12:37
Маги-то,
ти ги разбираш повече тия работи.
Но сред толкова пенсионери/над 80 г./ , трудно се пребивава. От собствен опит ти го казвам.
А ето изглед от един такъв комплекс с 3 жил.блока с около 2000 апартамента общо. И в този затворен комплекс има всичко каквото ти дойде на ум - 4 тенис корта , басейн с топла вода за 3 възрастови групи , фитнес , сауна , барбекю...
http://www.panoramio.com/photo/33011249
08 Март 2010 13:50
Бианалето в Ротердам не подсказва нищо за селищата за прекалили със солариума хора с интереси към джебджийството, вторичните суровини и гробищните паркове?
08 Март 2010 14:24
Бианалето в Ротердам не подсказва нищо за селищата за прекалили със солариума хора с интереси към джебджийството, вторичните суровини и гробищните паркове?

Е може да се ползва предложението на оІо - туряме ги при црвените бабички, у кампуса с електрифицираната бодлива тел, разгеле и политическите им формации се обединяват. Става нещо като "црвена бабичка-еврором-црвена бабичка-еврором-немска овчарка-автоматчик-црвена бабичка-еврором..."
08 Март 2010 14:37
Няма никаква техническа причина от панелите да се строят непременно огромни еднообразни кошери. Спокойно можеха да ги правят по-раздвижени и по-малки. Това явление - и на Запад, и тук - беше по-скоро израз на класовото презрение на върхушката към обикновения човек. Защото винаги се правеха по проекти за достъпно масово строителство.
Въпреки това поне се спазваха рационалните норми за съотношение между зелени площи, население, транспортни мрежи. Затова в повечето ж.к. на София се живее далеч по-добре отколкото в центъра. Докато не изгадят всичко с колите...
08 Март 2010 16:01
е, пак нещо не е ясно - ами ако един пенсиониран пилот е малко така гей, в кое точно място му е мястото?...
08 Март 2010 18:15
Градът на бъдещето ще се състои от гета, а комуникацията между тях ще се контролира от монопол. Влизането и излизането от него ще е почти невъзможно или равно на физическа смърт.
Понамирисва на средновековие!!!
09 Март 2010 18:53
Животът сега е в селата близо до големите градове. Циганските тартори вече се окопават яко там. Строят почти еднотипни кичозни "палати" изкупувайки няколко парцела. Огради, беседки, мерцедеси и т.н. Българинът май пак ще търси закрила в планината (там пък са мутрите). Не знам защо, циганинът планината не го влече.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД