:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,131
Активни 661
Страници 30,696
За един ден 1,302,066
Истинската история

Битката при Клокотница отново въздига България като велика сила

Чрез войната от 1230 г. Тодор Комнин се подготвя не толкова за нападение на Цариград, за чиято обсада няма сили, а да седне всъщност на българския престол, за който има всички права
Илюстрация: автора
Възпоменателен надпис за победата на цар Иван Асен II (1218-1241) при Клокотница (9 март 1230 г.) върху колона в църквата "Св. 40 мъченици", Велико Търново (по Ф. Успенски, 1901): "В лято 6738 [1230], индикт 3, аз, Иван Асен, в Христа бога верен цар и самодържец на българите, син на стария цар Асен, издигнах от основа и с живопис украсих докрай пречестната тази църква Аз, Драган писах в името на светите 40 мъченици, с помощта на които в дванадесетата година от царуването си, в която година се изписваше този храм, излязох на война в Романия [Тракия] и разбих гръцката войска, а самия цар кир Тодор [така е в оригинала] Комнин взех в плен с всичките му боляри. И цялата му земя от Одрин и до Драч превзех, гръцка още и арбанашка [албанска] и сръбска; а пък градовете, които се намират около Цариград, и самия този град владееха фръзите [латинците], но и те се покоряваха под ръката [скиптъра] на моето царство, понеже нямаха друг цар освен мене и благодарение на мене прекарваха дните си [съществуваха], тъй като бог така заповяда, понеже без него нито дело, нито слово не се извършва. Нему слава во веки, амин." (превод на В. Златарски); Фон - плащаница, подарена от Тодор Комнин и жена му Мария на охридския архиепископ Димитър Хоматиан, около 1224 г., Национален исторически музей
Малко са историческите събития, които с такава охота се обсъждат навсякъде, където това е възможно - на маса, край огъня вечер в планината, в двора на лятната къща в горещ летен ден. Това наистина обичано историческо събитие винаги ни изпълва с гордост вероятно защото показва колко народополезна работа може да се "отхвърли", колко опасности да се преодолеят, когато владетелят (царят, генералният секретар, министър-председателят) е заедно с народа си в малък, но здрав юмрук, който може да посрещне всяка заплаха.
Обикновено рисуват подробни схеми на битката, но достоверните подробни сведения за нея са оскъдни. Византийският летописец Георги Акрополит е основен извор за събитието, макар да не е пряк свидетел на войната. През 1230 г. той е едва 13-годишен. Описанието на битката най-често е в резултат на легендарни сведения от по-късно време. Всичко това едва ли е от особено значение. Важното е едно - малобройната, но силно мотивирана българска войска заедно с неколкостотин кумани нанася чудовищно поражение на солунския владетел. Поражение, което остава незаличим спомен в балканските политически отношения дори през следващите няколко столетия.
В резултат на Клокотнишката битка цар Иван Асен II приема титлата "цар и самодържец на всички българи и гърци", България присъединява към територията си обширните земи "от Одрин до Драч". Според житието на св. Петка, написано от патриарх Евтимий, са покорени "цялата Македонска област, още и Сяр заедно с цялата Атонска, или по-добре да се рече Света планина . . . славния Солун, и цяла Тесалия, също и Тривелия, а общо и Далмация, която се нарича Албанска държава, дори чак до Драч" (Ив. Дуйчев, 1944).
* * *
Не може да има никакво съмнение за категоричните права на коронования вече за византийски император епирски деспот Тодор Комнин и върху българския престол. Макар и по строго женска линия, Тодор Комнин е правнук на императрица Ирина, съпруга на византийския император Алексий I Комнин (1081-1118) - баща му Йоан Дука е син на Иринината дъщеря Теодора. Самата императрица Ирина от своя страна е правнучка на цар Иван Владислав (1015-1018) - майка й Мария е дъщеря на Иван Владиславовия син Траян. Така по линия на прабаба си Ирина Тодор Комнин е наследник на български царски род, а по линия на прадядо си Алексий I Комнин - на един от най-благородните византийски владетелски родове, излъчил от своите редици шестима императори в Цариград, отделно братовчедите им в Трапезунт.
В същото време родословието на Асеневци стига, според триумфалния и възпоменателен надпис от търновската църква "Св. 40 мъченици", само до "син на стария цар Асен". Всички опити да се стигне до по-големи дълбини са обречени на неуспех, докато не се открият нови извори, което е занимание в пълна степен рисково и лишено от гаранции.
Абсолютно сигурно е, че още като епирски деспот Тодор Комнин има пълното знание за благородното минало на знатния си род. Някои сетнешни негови действия показват това. Та от края на управлението на прабаба му Ирина е изминал по-малко от век и само още век до славното време на дедите му като български царе.
Повечето български родове и днес имат запазен ясен спомен за миналото си в рамките именно на този срок, около 200 години, при това без помощта на почти никакви писмени сведения. Съвсем ясно е, че владетелски род като Комнините ще има много по-детайлна представа за миналото си от съвременно средно българско семейство.
Могат да се посочат значителен брой факти, които, взети заедно, представят една по-друга историческа картина от обичайната. За византийски император Тодор Комнин е коронован от охридския архиепископ "на цяла България" Димитър Хоматиан. Вярно, това става чак след отказа на солунския митрополит да извърши обряда. За това си деяние Хоматиан е обсипван с упреци в кореспонденцията си с Никея и подложен на кръстосан разпит - откъде има миро за миропомазването, кой и кога го е приготвял, има ли право да го използва.
И нещо много показателно - след победата при Клокотница Тодор Комнин е ослепен. Тази жестокост на цар Иван Асен II изглежда в контраст с милосърдното отношение към пленените войници, но само докато си спомним, че ослепяването е обичайното наказание за бунтовниците, за узурпаторите на престола или при опит за узурпиране според средновековната балканска наказателна практика.
Впрочем, за правата на Тодор Комнин върху българския престол с абсолютна сигурност е знаел и самият Иван Асен II. Оказва се, че българският цар трябва да е бил също напълно наясно с правните основания за стремежите на Тодор Комнин към българския престол. Вече в сферата на хипотезите можем да предположим и друго. Макар и коронован за византийски василевс, Тодор Комнин не може да не си е давал сметка, че няма да успее да задържи тази титла дълго време. И правно, и исторически, и военно византийският престол по това време се намира в Никея и оттам той може да отиде единствено в Цариград и никъде другаде. Изглежда, че чрез войната от 1230 г. Тодор Комнин се подготвя не толкова за нападение на Цариград, за чиято обсада няма сили, а да седне всъщност на българския престол - престола на дедите му по женска линия. Така обикновено представяната като българо-византийска или българо-епирска война от ранната пролет на 1230 г. се оказва стандартна междуособица, опит за отстраняване от авторитетния български престол на новоаристократите Асеневци. Опитът не успява може би защото затворените в себе си средновековни аристократични родове често се износват, губят сили и отстъпват пред напористите новаци.
Вярно, че напоследък в съответствие със сезонната мода в историческите изследвания Асеневци е препоръчително да се свързват с някаква прабългарска аристокрация, дълбоко законсервирана и засекретена. Излишно е и тук да се изтъква, че за такива произволни твърдения няма абсолютно никакви основания три-четири века след последното споменаване на този етнос.
И още. Изглежда последвалият брак между Иван Асен II и дъщерята на Тодор Комнин има за цел да бъде узаконено юридически и исторически правото на Асеневци върху българския престол - право, което те отвоюват успешно от края на ХII в. насетне. Романтичните разкази за красивата Ирина и за любовта на застаряващия цар нямат никакво място в политиката. Там всички чувства минават само през голия интерес. Една достойна Асеневка - сестрата на цар Иван Александър и сръбска кралица/царица Елена, с гордост е оставила век и малко по-късно представителното си генеалогично дърво в стенописите на църквата в Матейче.

Извори

"И тъй, след като Тодор Комнин се издигнал с успехите си и станал съсед на българите, той сключил договор с царя на българите Иван Асен [II]. . . А Тодор Ангел [Комнин], понеже бил дързък и се държал своеволно не само в царските, но . . . във всички държавни работи, постоянно престъпвайки клетвите и нарушавайки споразуменията със съседите, скъсал договорите с Иван Асен и тръгнал срещу българите, като събрал голяма войска, съставена от ромеи и италийци. Той минал край Адрианопол [Одрин] и вървял край горното [средното] течение на Еврос [Марица], търсейки да завърже сражение с българите. А всъщност търсел собствената си гибел. Защото той смятал, че българите ще се уплашат и не ще издържат изобщо дори първото нападение на войската му. Но българите не мислели така. Иван Асен, уповавайки се повече на нарушението на клетвите и договорите от страна на Тодор Ангел, отколкото на войските си, взел малка помощ от скитите [куманите], които не наброявали [дори] хиляда, и се понесъл смело в сражението, като закачил на знамето, както казват някои, писмената клетва на Тодор. Войските се сблъскали някъде около едно място край Еврос, което наричат Клокотница. И за да ви изложа накратко всичко, Тодор бил решително победен от българите . . . Били пленени от враговете той и мнозина от роднините му, от висшите длъжностни лица и знатните и всичките им вещи станали плячка на българите. Иван Асен се отнесъл към плененото множество човеколюбиво, освободил повечето от войниците, а най-вече по-простите и сбирщината и ги отпратил по селата и градовете им . . . Всички му се възхищавали и го облажавали, защото не употребявал оръжие срещу своите и не се опетнявал с убийства на ромеи, както българите преди него. Затова той бил обичан не само от българите, но и от ромеите и от другите народи."
Из "История" на Георги Акрополит
Превод на М. Войнов
56
14020
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
10 Март 2010 23:04
Иван Петрински
11 Март 2010 00:52
Далечен спомен от едно славно минало.

Какво ли би казал Иван Асен II, ако ни види васали на сегашният ЕС?
Дали би се зарадвал или не?..
11 Март 2010 01:02
Хайде стига с тези душевни мастурбации! Дали България е била велика или не - не е нито наша заслуга, нито наша вина. По-добре да се опитаме да помислим как да си оправим съвременната кочина!
11 Март 2010 01:18
Знаете ли, че Роджър Бейкън е живял горе-долу по времето на Иван Асен II? Също Албертус Магнус, Робърт Гросетест и Дън Скот. Защо изпуснахме Ренесанса, а спечелихме при Клокотница?
11 Март 2010 01:36
Клокотница е хубавото име, с което един ден ще преименуваме гр. Хасково. Сегашното село може да стане Стара Клокотница, квартал на гр. Клокотница.

Ахрида е хубаво средновековно име за гр. Кърджали, Дъбилин - за гр. Ямбол, Велбъжд - за гр. Кюстендил.

Остава да се намерят хубави имена и за новите ни големи градове, възникнали по османско време, без доосмански имена - Бургаз, Акче Къзанлък и Татар Пазарджък. Може и за Харманли.
11 Март 2010 05:41
Българската цивилизация издига в култ познанието и науката за човека
Средновековна Европа копира нашите постижения - от военното дело до медицината и музиката-
Натиснете тук
11 Март 2010 07:28
Тоз Иван Асен II - узурпатор лош, заел престола на великия Теодор Комнин...
И защо преводът е по Ф. Успенски? Друг в уикито нямаше ли?
----------------------------------------- -------------------------
Блогът на Генек

11 Март 2010 07:57
В нивите на село Ябълково още изравят костите а загиналите в битката при Клокотница.
11 Март 2010 07:59
А на Варна да и върнем красивото име гр Сталин...Чичка, нещо си забравил илачите да пиеш, Хасково твърдо върви към Хаскьой, както и целия регион...България, чичка, си отива безвъзвратно...
11 Март 2010 08:27
В паузата между свалянето на Боко и учредяването на експертен кабинет Фичо разпуска с исторически екскурсии и териториално-селищна реформа. Държавник!
11 Март 2010 08:39
По надписи създаваме история. Да се чуди човек при съществуването на славянска писменост от няколко века да не остане нищо написано. Поне една книжица. Това ми напомня как отричаме всичко на предишната добра или лоша власт (спорни тълкувания) и дори разрушаваме по няколко пъти, защото нещо не ни достига, май в главата.
11 Март 2010 08:41
Хасково ще го преименуваме на Пайнерово.
11 Март 2010 08:50
браво на автора

11 Март 2010 09:30
Какви са тези първобитни колажи изготвени от Петрински? Някакъв тюрлюгювеч...
И дали е сигурен, че фона е плащеницата подарена от Комнин. Той е бил подарил и икона с надпис на рамката. Та този рамков надпис на иконата има нещо с българите, а не надписа на плащеницата. Може да видите:

Надпис на рамката на Христовата икона от Д.Хоматиан ( 1216-1234)

Украсата на иконата ти, о украсителю на света, е от Димитрий, архипастир на българите. Ти пък ме възнагради според моя дар, като очистиш грозния позор на страстите ми.



Надпис на покрова дар от Теодор Комнин (1216-1234)

Ти, Слово на Бога Отца, което по неизказан начин си получило от безмъжна дева плът, която виждаме предлагана за храна на човеците, въпреки че никой не е достоен, приеми този дар от Теодор Комнинодука и от неговата добра съпруга Мария Дука Комнинородена и им дай за това спасение на душите.
Натиснете тук
11 Март 2010 09:36
Според Макиавели, когато искаш да асимилираш един народ, едно от нещата, което трябва да направиш е да унищожиш всичко, свързано с бившето му величие и самобитност. Точно така са постъпвали турци и гърци по време на 5 вековното турско- гръцко иго, от оснанските административни и гръцките църковни власти. Затова са разрушени постройки и крепостни стени и са изгорили българските книги и архиви.
11 Март 2010 10:46
Огромна гордост изпитвам като българин, докато вися на опашката за регистриране на безработни с куркащ стомах. Още по-голяма гордост изпитвам, когато покрай опашката в това време преминава лъскав джип с преял политик /мутра, бизнесмен и т.н./.
11 Март 2010 10:52
Вчера писах за граовците... Сега ще пиша за шопите - шопите са смес от славяни и печенеги най-вече... Печенегите са били особен конен народ, вероятно с ирански произход (явно са били прогонени), не са използвали конете толкова "за война", колкото "за транспорт най-вече" (керванна работа)... Те били номади в пълния смисъл на думата... Заселили са се по нашите земи, но особеното им е, че живеели в села (където има мера за паша на конете), не са изградили нито един град, не са "спазвали хигиена" и "се познавали "по миризмата""... От тях са останали шопските танци, където "набиваш крака като кон", за да покажеш, че си "оправен" и "достоен за жених"... Могъл си да ги разпознаеш с живота им по селата и "миризмата"...

Редактирано от - Bongo ot Africa на 11/3/2010 г/ 10:53:39

11 Март 2010 11:00
Ставай старана агромная...магучая страна...Ади мъъъ...шъл ставаш
P.S Реанимацията е на долният етаж - третата врата в ляво...
11 Март 2010 11:04
Тук пише за куманите... Куманите били нещо като "циганите на конните народи"... Били доста комуникативни и най-добрите ни съюзници - с тях проблеми сме нямали... Оцелелите от татарите от тях се настаняват трайно в Северна България и се претопяват... Има ли са нещо като "цигански барони" (това им е било управлението) - те били доста "почтени", с чувство за справедливост, организирали нападения за грабеж, но, ако си отидел при "циганския барон" и той те харесал - връщал ти всичко, откраднато ти от куманите - били много отмъстителни и "хора на честта" - някои се плашели от тях и са им измислили доста лошо звучащи за тях легенди... Например, "циганският барон" Манастър бил убил цар Калоян - "бабини диветини" - истината е, че Калоянис много обичал "мъжкото" и "женското", и трябвало да е "финно", бил е жесток "сексуален убиец" ("търновското говедо" и е приемал масово сума ти ромеи в шатрата си, без да се "знае те какво правят там" - така, че е убит от ромеи ("по незнайни причини" под стените на Солун...
11 Март 2010 11:25
Най-страшният ни хан бил Крум... Крум е бил "Панонски българин" и идва от земите на сегашна Унгария... Бил е от шайката "главорези", наречени "Сребърни черепи", действала в земите на днешните Унгария и Украйна - обличали се в доспехи, подобни на скелети (вид войнска "гъзария" - по всяка вероятност не е останал "сребърен череп" (тогава среброто е било доста скъпо)... Идва в България и извоюва престола с двубои... Той е Крум Страшний... Истината е, че българските ханове, "ако се изродели" били сменяни или загивали - на аристокрацията им "светвали "фенерчетата на вълците"" - така, че под едно име много често се криели повече от един владетели... За Крум е гарантирано, че си е бил той - но са му помагали доста хора, иначе трябва "да се е движил по магистрали", за да свърши всичко, което е извършил...
Борис І бил слаб военачалник и, за да не го сменят, налага Християнството - от тогава българските владетели са явни и наистина са били те самите - но аристокрацията и владетелите "започнали да се израждат" - и започват робствата на България...
11 Март 2010 11:33
Остава да се намерят хубави имена и за новите ни големи градове, възникнали по османско време, без доосмански имена

Чиче, това за преименуването що не вземеш да го предложиш в щатите, че имат къде повече кандидати за преименуване, възникнали по испанско, френско, че и индианско време?
Почвай да търсиш хубави имена. Може да почнеш от Manhattan примерно

Редактирано от - Amilcar на 11/3/2010 г/ 11:43:24

11 Март 2010 13:07
Чичо, ти често предлагаш преименуване на селищата с турско-арабски имена в България. Това е чудесно, но не знам как може да стане. Имена ще се намерят, това е ясно. То и Петрински предложи преди време в "24 часа" София да си върне българското име Средец, ама нямаше отзвук. Само художника Георги Тодоров напук предложи София да стенела Света София.
Имена ще се намеря, пак казвам, при това много хубави български имена. Но как да стане. Предложението трябва да е на министерството на регионалното развитие (или нещо подобно), а утвърждаването - с указ на президента, който има други грижи сега. А и не е тип "реформатор", твърде е обикновен за да направи нещо по-революционно. Та кажи как да стане с преименуването. Комитет ли да направим, що ли . . .
11 Март 2010 13:50
Абе то хубаво, ама сещате ли се що чудо пари ще отидат за смяна на табели, документи и т.н. В тая криза!
Иначе за Русе аз предлагам Приста, не е българско, латинско е, но поне не е турско.
Разград, макар че е гъчкан с фесове, си е българско име - иде от римското Абритус, ще рече "отворен, открит град" и оттам "Разград-ен".
11 Март 2010 14:02
Пикачу, цената, първо, е незначителна в сравнение с това което е откраднато и продължава да се краде и разхищава от управляващите, и второ националното ни достойнство няма цена. И милиарди да срува пак трябва да се направи.
11 Март 2010 14:22
Аааааа, старо име на Варна е НЕ само Сталин, но и Одесос!
11 Март 2010 14:35
"Асково, близа до Узунджово" - така е бил известен в миналото.
Може да се помисли и за връщане на старото име на София - Сердика, на Варна - Одесос, на Пловдив -Филипополис, Марциана (вместо смешните Девня или Повеляново).
За съжаление твърде малко са топонимите останали с оригинални български имена (предимно от растителното царство) - Дряново (Дрян), Търново (тръни), Габрово (габър), Трявна (трева), Сливен (сливи), Оряхово (орех).
Всичко друго е турско или гръцко.
11 Март 2010 14:48
Макар Стара Загора да произлиза от "Ески Зара", Загора си е с чисто славянско потекло !
Само Берое !
11 Март 2010 14:54
Смешен си, полковник
11 Март 2010 15:23
Всичко друго е турско или гръцко.

Бяла Слатина, Враца, Елхово...и т.н.
11 Март 2010 15:25
Рядко тъпа статия. Теодор (не Тодор - без значение как е изписано името му на колоната) бил нахлул в България с претенции за престола, щото бил потомък на Иван Владислав
В този ред на мисли, би трябвало да е бил предоволен, щото потомците му, в лицето на Михаил ІІ Асен и по-късно при Шишмановци, са стояли на търновския трон

пп - и ако не ме лъже паметта, кир Теодор е ослепен не след битката, а доста по-късно, след участието си в заговор.
11 Март 2010 15:27
Блеки, бъркаш се с Балдуин Фландърски.
11 Март 2010 15:27
Лъже те
11 Март 2010 15:34
Тц, не се бъркам.
11 Март 2010 15:35
Иван Вазов Има факти, които говорят, че при нас Ренесанса е идвал по-рано, но всичко от тогава е загубено по времето на турското владичество. Няма продължение и запазване на това, което е постигнато. Търново по времето на цар Иванб Александър започнало да се определя за Третия Рим, защото Константинопол е бил западнал.
Фичо аз ти обясних, че БУРГАС идва от латинското БУРГУС, което означава крепост (гръцкото е Пиргос). От там идва и БУРГ - Петербург, Хамбург, Брандебург. Славянкото е БОР (Мариенбор). От там може и да идва думата СТОБОР.
11 Март 2010 15:42
Thé odore Ange est fait prisonnier par le tsar Ioan Asan II qui lui fait crever les yeux.
11 Март 2010 15:42
Прав си. А и ЙА2 не се жени за дъщеря му веднага след битката а много след това.
11 Март 2010 15:45
Да, прав си - и двамата са ослепени, по сходни причини ...
11 Март 2010 15:50
Самата императрица Ирина от своя страна е правнучка на цар Иван Владислав (1015-1018) - майка й Мария е дъщеря на Иван Владиславовия син Траян. Така по линия на прабаба си Ирина Тодор Комнин е наследник на български царски род



Тази посока на търсене на легитимност у Комнин е грешна. Иван Владислав е от Самуиловия род, който според официална Византия не е владетел на България, а бунтовник. Т.е. Комнин едва ли е претендирал, че произхожда от бунтовнически род, като освание за претенцията си за титла.


Иначе статията явно не е интересна, защото всички се занимават с мнението на Чичо Фичо. Да дам и аз моя принос: турските имена в завладените територии в повечето случаи са "потурчени" стари имена по много странен начин: намира се турски звучащо наименование, максимано близко фонетично до старото. Затова днес е такава каша с имената - не се знае кое е турско и кое "потурчено". Например дори "Истанбул" е гръцко (ε ἰ ς τ ὴ ν Π ό λ ι ν. Т.е. нищо чудно някои от имената, които днес смятаме за турски, да са всъщност славянски, но произнесени с турски акцент.
11 Март 2010 15:51
София е гръцко име, минало вероятно през турски (ударението), заменило бълг. Средец, което е изопаченото древно име Сардика (Сердика). Триядица е ромеизирано (гърцизирано) от Средец. Според Уики името София е засвидетелствано още в грамота на Иван Шишман.

Варна е древно име - най-старият жив топоним у нас (поне от 7 в., по-вероятно - от средата на 6). Първият и единствен топоним е, използван от ромейските хронисти (Теофан, Никифор) и латинскте (Анастасий) за описанието на идването на Аспарух в нашите земи около 680 г. ('до така наречената Варна близо до Одесос и до тамошното средиземие').

Версиите за произхода на името 'Варна' са три: (1) праславянска (от неметатезираното варн - сега вран, черен - заради черната кал в езерата или пък от вар заради варовиковите скали) - най-слабо вероятната, срв. р. Варно, гр. Варнемюнде; (2) палеоиндоевропейска (ПИЕ) от ПИЕ‌ корен *урн, *врн - вода - срв. инд. Варуна, богът на водите, свещения гр. Варанаси, или лат. урина; (3) персийска, от вар (бар), крепост, укрепен стан - най-новата и най-вероятната.

Първоначално името Варна не се е отнасяло до стария град на морето (Одесос), а до нещо друго близо до него - цялата долина с езерата, до самите езера, реката или до някакъв друг обект - напр. П. Георгиев смята, че това е военният римски лагер (кампус), седалището на Куестура Екзерцитус на имп. Юстиниан Велики в 539 г. н.е., най-вероятно м/у с. Тополи и Езерово. Според Георгиев Юстиниан основал някъде там и град Теодориас (Теодориада) за подопечните си арменски монофизити и искал да превърне цялата агломерация около езерата в голям имперски град, но не успял поради нашествията от средата на 6 в., в т.ч. на Заберган.

Името Варна не се променя в балканските езици. Вероятно е запазено и предадено на българите в 680 г. от арменците монофизити (от манастира Св. Мина на Джанавара). Това е мястото (заедно с Девня) на най-гъстото заселване на прабългари в 7 в. и според П. Георгиев и на вероятната столица на Аспарух и клана Дуло чак до края на 8 в., откогато датират първите находки в Плиска (Абоба), новата западна столица в Каспичанското поле. Първата столица край Варна вероятно също се наричала Плиск(ов)а. Тя изпълнявала някои столични функции и след издигането на Плиска (Абоба), чак до началото на 10 в.

Името Девня е също много древно, засвидетелствано към 7 в.н.е. (ромей. от трак. Диавена) и вероятно иде от ПИЕ *дхеу, *дхев - влага, заради изворите (над 30, с общ дебит в момента над 3.5 куб м/сек), от славяните възприето като Девина - от дева, аналогия с момата Маркиана, сестрата на имп. Траян, на която бил кръстен римският град. В турско - Девне, променено в 1934 г. на Девня.
11 Март 2010 15:57
Марксе, през 1085 кастилците превземат Толедо и за по-малко от 10 години Аристотел, Платон и други антични философи са преведени от арабски на латински и цяла Западна Европа е научила за тях. Ако тук бяхме създали нещо интересно то нямаше да изчезне яко дим. При осменското завладяване има и големи емигрантски вълни от българи към Европа. Ако бяха занесли нещо невиждано и нечувано, щеше да се знае, както се знае че богомилството е българско дело, от предходни емигрантски вълни. Тъжно, но истина.
11 Март 2010 16:16
Ха, богомилството е много, много странна работа... Летописите казват, че богомилите били потомци на манихейците, които според ромеите .дели деца... Основата на богомилството е "славянската съобщност", в основата е тъй нареченият дедец - това е вездесъщ "мислител", "облян в бяло", "вездесъщ" и е държал цялата власт в съобщността, той е "Белият старец от планината - самотника" - всичкото го е "прекарвал" през ".ная си работа"... Богомилството е било дуалистично - всичко на света е "било от дявола", но същевременно дедецът е "божият наместник на земята" - така, че той е "добрият герой"... Като отиват в Западна Европа, дедците стават "първообраз на просвещенските мислители" - те са с "божествен произход" и всичко казано от тях "се смята за "Истина""... Разбира се, "смятало се е", че дедците са обладани с "магически сили" и "контактуват с "висшите духове"" - оттегляли се в пещери, за да контактуват с тези "висши духове"... Дедецът е контролирал цялото имущество на всички в общността и го е пропилявал, защото било "дяволско" - имало е цял "култ" към "разхищението" и "пропадането в ръцете на дявола" на това имущество... Жените в общността били общи и не се е знаело чии са децата, които също "били от дявола"... Кланяли са се на дървени идоли, изработени "под транс" от дедците - от тук и идва и израза: "Дървен Господ!"...
11 Март 2010 17:21
Марксе,
И аз ти обясних, че Бургаз е типично за региона османотурско име (етим. от гр. пиргос, кула) - Люлебургаз, Кемербургаз, Яръмбургаз... нашият гр. Бургас е бил Ахело-Бургаз.

Бълг. съответствие на лат. 'бург' (и герм. 'берг') е 'бряг', от ПИЕ. Имаме много такива двойки думи, нокс - нощ, лукс, ит. луче - луча...

Аз съм твърдо за преименуване на по-големите ни градове с "османски" имена и също на кварталите и местностите в най-големите градове, които са в активна употреба в плановете, строителството и търговията с имоти. Това да стане отгоре след кратки консултации с тесен кръг експерти и без референдуми и всенародни обсъждания.

Също съм да се възстановят отгоре и грешно сменени в миналото или приети с калпави референдуми заменки - Монтана - Кутловица, Обзор - Козяк, Китен - Урдовиза, Царево - Босилково.

Преименуването на градове е масова практика на съседите, но често без никакви исторически основания - Гърция, Турция, Румъния. Нашите нови имена да бъдат обосновани исторически.
11 Март 2010 17:31
Хе... хе... хе... Това, за богомилите, май не трябваше да го "давам"... Ама, когато ядеш хляб, винаги трябва да дадеш трохите на демоните - демоните се хранят и пият от твоята трапеза - а консумирането е едно от най-страшните неща в човешката и животинската природи...
11 Март 2010 18:08
Например, "циганският барон" Манастър бил убил цар Калоян - "бабини диветини" - истината е, че Калоянис много обичал "мъжкото" и "женското", и трябвало да е "финно", бил е жесток "сексуален убиец" ("търновското говедо" и е приемал масово сума ти ромеи в шатрата си, без да се "знае те какво правят там" - така, че е убит от ромеи ("по незнайни причини" под стените на Солун.

Бонго, рядко се срещат толкова несвързани расъждения като вашите. Откъде черпите тази любопитна информация, споделете...
11 Март 2010 18:41
Чичка, а откъде идат имената на Бузовград, Шешкинград, Пърчовци и Кочовци?
11 Март 2010 18:50
"Бълг. съответствие на лат. 'бург' (и герм. 'берг') е 'бряг', от ПИЕ."
Чиче, да пиеш една гола вода с това съответствие.
Немският "берг" идва от старонемския burg - укрепен замък, и старонорвежкия borg - стена. Българската надставка нe e "бряг", а "град". Същото значение/произход има и в други славянски езици, напр. на чешки и словашки hrad е крепост.
11 Март 2010 18:56
Ндей са Мето, нали знаеш, че чичката списува Енциклопедия.
11 Март 2010 19:20
Хиршфелд
Макар Стара Загора да произлиза от "Ески Зара", Загора си е с чисто славянско потекло !
Само Берое !
11 Март 2010 19:23
въх мар майка, бай фичо пак сънува буден!
11 Март 2010 20:05
Мето,
Става дума за ПИЕ корен, еднакъв в 'бург', 'берг' и 'бряг', не за семантиката.
Така е и с 'кинг'/'кьониг'/'конунг' и 'княз'/'къняз'/'канас', през балт. 'конунгас'.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД