Неотдавна управляващите се похвалиха с успешно реформиране на двете важни приходни агенции - Националната агенция по приходите (НАП) и митниците. Но ще оправдаят ли двете институции надеждите за все по-успешно събиране на данъци, акцизи и мита? Както личи от официалните отчети - засега не.
Постъпленията от акцизи изостават с 92 млн. лв. в сравнение със същия период на миналата година. Спадът за януари и февруари 2010 г. в сравнение със същите два месеца на миналата година е 13.8%. Вероятно ще дойде време, когато в парламента ще попитат премиера и министъра на финансите къде са допълнителните обещани 500 милиона? При намаление на вноса те трудно ще се съберат независимо колко добре работят митничарите.
Смущаващо е, че в България
продължава тоталният контрол върху движението на стоки
от и към страната, което е много демоде. Тотален контрол е възможен само за относително кратко време, тъй като разходите са големи, а резултатите не ги оправдават. Няма смисъл да се мъчим да слагаме "кранче" на фунията, през която изтичат държавни средства. Стоките трябва бързо да минават през митницата и бързо да вкарват пари в бюджета.
Но съчетават ли се бързина и намаляване на персонала? Броят на митническите бюра бе намален с 20, а на митническите пунктове - с 6. Редица звена понижиха статуса си от териториални митнически управления в митнически бюра или пунктове. Вероятно на места това е било належащо - например в доскорошни промишлени центрове вече почти няма експортно ориентирани предприятия. Но попитаха ли какво мисли бизнесът в съответните градове? Направен ли е анализ доколко и къде спадът в износа е траен и къде е конюнктурен?
Не е ли по-разумно, вместо да се закрива митническо учреждение, да се преструктурира работата му и неговите митнически инспектори
да подсилят звената за контрол на акцизите
Ротация и мобилност на кадрите звучат като модерни термини, но България ги е прилагала в митниците си още преди 1944 г., също както Германия - след обединението й през 1990 г. Става дума за разместване на митнически служители, които отивали на новото си работно място с почти удвоени заплати, осигурена работа за половинката, безплатно жилище.
Контролът върху акцизите, който до лятото на 2006 г. бе в НАП, е ахилесовата пета на митническата армия. Достатъчно е човек да се разходи по пазарите в София, където през 5 метра продават цигари без бандерол. Или да надникне в склада на селска или квартална кръчма, където се "лее" алкохол от туби и пластмасови бутилки с неизвестен произход.
В МФ се пише усилено наредба за поставяне на електронен уред за отчитане на всеки съд (в т.ч. и бъчви) за производство на алкохол, но и на вино, на което не се начислява изобщо акциз?!?
Редукцията на 104 щатни бройки от митниците и на 638 от НАП бе рекламирана като успех. Но дали съкращения, при това в администрации, които трябва да пълнят бюджета, са правилна мярка в разгара на кризата и при ескалация на безработицата? А знаете ли, че качествен данъчен или митнически инспектор се създава след поне 10 години стаж, а методолог, който да кове добри данъчни и митнически правила, трябва да има зад гърба си поне 15 години "на фронта". НАП "оптимизира" щатовете си в Северозападна България, Ямбол, Търговище и Разград, където икономическата активност е спаднала, но не разкри нови места в София, Варна, Стара Загора и Бургас, където има ръст.
АМ и НАП най-сетне се свързаха - започнаха да обменят информация чрез електронните си мрежи. Но
хартиеното общуване продължава
- остава си изискването екземпляр от всяка митническа декларация да се изпраща на данъчната администрация. А после листата отиват в нечие чекмедже или попадат в найлонов чувал, който се отнася в архива. Всъщност всичко трябва е "онлайн" и справки и засечки на информация да се правят с няколко кликвания. Нали митниците се похвалиха, че са въвели електронните декларации...
Досега регионалните митнически дирекции действаха като арбитраж при спор между фирми. След закриването на РМД търговецът на жито от Добрич, на тютюни от Харманли или на фъстъци от Садово ще трябва да чака висшия митнически служител от Агенция "Митници" в София да се произнесе по всеки отделен казус. Това може да отнеме месец-два.
Централното управление на митниците в нормалните страни се занимава основно със законодателството, структурата, подготовката на кадрите и международното сътрудничество. У нас обаче се натоварва и с оперативна работа.
Носят се митове и легенди за хора с прякори
като Шушумигата, Шперплата, които заемат ключови постове в Агенция "Митници". Други набедени в медиите "герои" като Пурата, Марадоната и Цайса си отидоха от системата, но докъде е стигнала съдебната ни система, ако изобщо Темида се занимава с тях? Остава без отговор и въпросът дали контрабандните канали през България си текат, само покровителите се сменят с всяко ново правителство?
Митническата администрация още тази година трябва да се фокусира в борба с измамите преди всичко по документален път, което е много по-сложно и по-трудно и изисква отлично международно сътрудничество.
Въпреки че митничарите отчитат все по-добра реколта от конфискувани контрабандни стоки, ползата за бюджета от това е нищожна - складовете са претъпкани с артикули, които залежават с години. Трупат се и разходи по съхраняването им. Ето защо Агенция "Митници" трябва бързо да раздвижи тези стоки - като ги предложи на търгове за продан, а каквото е подходящо, да бъде предоставено безвъзмездно на социални домове, училища, здравни заведения.
2.7 млн. пенсионери се надяват на увеличение на пенсиите, а бизнесът - на ново намаление на осигуровките. Но какво ще стане, ако през юли се окаже, че приходите от данъци, акцизи, мита са под планираното? Може би министър Дянков ще преосмисли реформите в НАП и митниците. А може би е време отново да помислим за ползите от създаването на фискална полиция.
Статията издиша още от началото - нормалното е да се покаже от вноса на какво са се формирали митата и акциза през м.януари 2009 в долари и евро и се отбележи стойността за този януари, да се отчете влиянието на курса на долара ако го има и тогава да се посочи спада в събираемостта колкото излезе.
Приказките за тоталния контрол - фунията и съкращенията на РМД толкова приличат на простотиите на бившия замшеф на митниците Толев в интервю за в. Пари от преди десетина дни, че не зная какво да си мисля.... РМД бяха абсолютно паразитираща структура - не решаваха нищо, рядко отговаряха и в законовия срок на казуси като описания в статията. Това на база личен опит от РМД Пловдив и РМД Русе от преди няколко години по спорове с местните митници. Решение - получихме само от съда.
Акцизните стоки без бандерол - митницата не може да направи чудеса, ако не се съчетае с работата на полицията - има икономическа полиция, която може да разледва стига да иска тези тези "дребни" играчи продаващи на пазара по 15-20 кутии на ден - та нали те ги вземат от някой по-едър пласиращ по 200-300 бр. на ден и т.к. Като ги хванат, ужили закона, това се покаже по ТВ и преса и се прави последователно с месеци и години - ще има много по-голям ефект от показните интервюта на прокурори и министър за разните нагли, октоподи, маргини и прочие. За алкохола е още по-лесно - знаят се производителите и вносителите на спирт - пак същата полиция може ако иска да проследи пътя на спирта до местата, където се разливат контрапродуктите без акциз..... Ама това си иска много работата и висене по кьошета в студ и припек и много здрава вътрешна мотивация..... Част от горе писаното може да прави и разследващ журналист......
Бяла, черна техника - внос на стоки по безумно ниски цени. пак същото - да е писал някой за последващ контрол по веригата ТВ за 10-50 долара: - внос-препродажба1 - препродажба2- продажба на дребно къде отива ДДС-то? Аз поне не съм чел.
Съкращения на чиновници - трябва да се правят и в София в главното управление; да има програма за обучение на 20-30 млади хора извън системата в европейски митници, които след година две да започнат работа тук. това е пътя да се нормализира работата на митницата - нови хора, съвместна работа с полиция и много, много работа.
А контрабанда и измами винаги ще има но ще са по-малко и не така нагло очевидни и повече пари ще влизат в бюдежета от акцизи, ДДС, мита.