:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,621
Активни 762
Страници 31,186
За един ден 1,302,066
Анализ

Има ли резултат от реформите в НАП и митниците?

Засега приходите падат, но истинският ефект ще може да се отчете през лятото
Неотдавна управляващите се похвалиха с успешно реформиране на двете важни приходни агенции - Националната агенция по приходите (НАП) и митниците. Но ще оправдаят ли двете институции надеждите за все по-успешно събиране на данъци, акцизи и мита? Както личи от официалните отчети - засега не.

Постъпленията от акцизи изостават с 92 млн. лв. в сравнение със същия период на миналата година. Спадът за януари и февруари 2010 г. в сравнение със същите два месеца на миналата година е 13.8%. Вероятно ще дойде време, когато в парламента ще попитат премиера и министъра на финансите къде са допълнителните обещани 500 милиона? При намаление на вноса те трудно ще се съберат независимо колко добре работят митничарите.

Смущаващо е, че в България



продължава тоталният контрол върху движението на стоки



от и към страната, което е много демоде. Тотален контрол е възможен само за относително кратко време, тъй като разходите са големи, а резултатите не ги оправдават. Няма смисъл да се мъчим да слагаме "кранче" на фунията, през която изтичат държавни средства. Стоките трябва бързо да минават през митницата и бързо да вкарват пари в бюджета.

Но съчетават ли се бързина и намаляване на персонала? Броят на митническите бюра бе намален с 20, а на митническите пунктове - с 6. Редица звена понижиха статуса си от териториални митнически управления в митнически бюра или пунктове. Вероятно на места това е било належащо - например в доскорошни промишлени центрове вече почти няма експортно ориентирани предприятия. Но попитаха ли какво мисли бизнесът в съответните градове? Направен ли е анализ доколко и къде спадът в износа е траен и къде е конюнктурен?

Не е ли по-разумно, вместо да се закрива митническо учреждение, да се преструктурира работата му и неговите митнически инспектори



да подсилят звената за контрол на акцизите



Ротация и мобилност на кадрите звучат като модерни термини, но България ги е прилагала в митниците си още преди 1944 г., също както Германия - след обединението й през 1990 г. Става дума за разместване на митнически служители, които отивали на новото си работно място с почти удвоени заплати, осигурена работа за половинката, безплатно жилище.

Контролът върху акцизите, който до лятото на 2006 г. бе в НАП, е ахилесовата пета на митническата армия. Достатъчно е човек да се разходи по пазарите в София, където през 5 метра продават цигари без бандерол. Или да надникне в склада на селска или квартална кръчма, където се "лее" алкохол от туби и пластмасови бутилки с неизвестен произход.

В МФ се пише усилено наредба за поставяне на електронен уред за отчитане на всеки съд (в т.ч. и бъчви) за производство на алкохол, но и на вино, на което не се начислява изобщо акциз?!?

Редукцията на 104 щатни бройки от митниците и на 638 от НАП бе рекламирана като успех. Но дали съкращения, при това в администрации, които трябва да пълнят бюджета, са правилна мярка в разгара на кризата и при ескалация на безработицата? А знаете ли, че качествен данъчен или митнически инспектор се създава след поне 10 години стаж, а методолог, който да кове добри данъчни и митнически правила, трябва да има зад гърба си поне 15 години "на фронта". НАП "оптимизира" щатовете си в Северозападна България, Ямбол, Търговище и Разград, където икономическата активност е спаднала, но не разкри нови места в София, Варна, Стара Загора и Бургас, където има ръст.

АМ и НАП най-сетне се свързаха - започнаха да обменят информация чрез електронните си мрежи. Но



хартиеното общуване продължава



- остава си изискването екземпляр от всяка митническа декларация да се изпраща на данъчната администрация. А после листата отиват в нечие чекмедже или попадат в найлонов чувал, който се отнася в архива. Всъщност всичко трябва е "онлайн" и справки и засечки на информация да се правят с няколко кликвания. Нали митниците се похвалиха, че са въвели електронните декларации...

Досега регионалните митнически дирекции действаха като арбитраж при спор между фирми. След закриването на РМД търговецът на жито от Добрич, на тютюни от Харманли или на фъстъци от Садово ще трябва да чака висшия митнически служител от Агенция "Митници" в София да се произнесе по всеки отделен казус. Това може да отнеме месец-два.

Централното управление на митниците в нормалните страни се занимава основно със законодателството, структурата, подготовката на кадрите и международното сътрудничество. У нас обаче се натоварва и с оперативна работа.



Носят се митове и легенди за хора с прякори



като Шушумигата, Шперплата, които заемат ключови постове в Агенция "Митници". Други набедени в медиите "герои" като Пурата, Марадоната и Цайса си отидоха от системата, но докъде е стигнала съдебната ни система, ако изобщо Темида се занимава с тях? Остава без отговор и въпросът дали контрабандните канали през България си текат, само покровителите се сменят с всяко ново правителство?

Митническата администрация още тази година трябва да се фокусира в борба с измамите преди всичко по документален път, което е много по-сложно и по-трудно и изисква отлично международно сътрудничество.

Въпреки че митничарите отчитат все по-добра реколта от конфискувани контрабандни стоки, ползата за бюджета от това е нищожна - складовете са претъпкани с артикули, които залежават с години. Трупат се и разходи по съхраняването им. Ето защо Агенция "Митници" трябва бързо да раздвижи тези стоки - като ги предложи на търгове за продан, а каквото е подходящо, да бъде предоставено безвъзмездно на социални домове, училища, здравни заведения.

2.7 млн. пенсионери се надяват на увеличение на пенсиите, а бизнесът - на ново намаление на осигуровките. Но какво ще стане, ако през юли се окаже, че приходите от данъци, акцизи, мита са под планираното? Може би министър Дянков ще преосмисли реформите в НАП и митниците. А може би е време отново да помислим за ползите от създаването на фискална полиция.
12
2737
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
11 Март 2010 05:05
Статията издиша още от началото - нормалното е да се покаже от вноса на какво са се формирали митата и акциза през м.януари 2009 в долари и евро и се отбележи стойността за този януари, да се отчете влиянието на курса на долара ако го има и тогава да се посочи спада в събираемостта колкото излезе.
Приказките за тоталния контрол - фунията и съкращенията на РМД толкова приличат на простотиите на бившия замшеф на митниците Толев в интервю за в. Пари от преди десетина дни, че не зная какво да си мисля.... РМД бяха абсолютно паразитираща структура - не решаваха нищо, рядко отговаряха и в законовия срок на казуси като описания в статията. Това на база личен опит от РМД Пловдив и РМД Русе от преди няколко години по спорове с местните митници. Решение - получихме само от съда.
Акцизните стоки без бандерол - митницата не може да направи чудеса, ако не се съчетае с работата на полицията - има икономическа полиция, която може да разледва стига да иска тези тези "дребни" играчи продаващи на пазара по 15-20 кутии на ден - та нали те ги вземат от някой по-едър пласиращ по 200-300 бр. на ден и т.к. Като ги хванат, ужили закона, това се покаже по ТВ и преса и се прави последователно с месеци и години - ще има много по-голям ефект от показните интервюта на прокурори и министър за разните нагли, октоподи, маргини и прочие. За алкохола е още по-лесно - знаят се производителите и вносителите на спирт - пак същата полиция може ако иска да проследи пътя на спирта до местата, където се разливат контрапродуктите без акциз..... Ама това си иска много работата и висене по кьошета в студ и припек и много здрава вътрешна мотивация..... Част от горе писаното може да прави и разследващ журналист......
Бяла, черна техника - внос на стоки по безумно ниски цени. пак същото - да е писал някой за последващ контрол по веригата ТВ за 10-50 долара: - внос-препродажба1 - препродажба2- продажба на дребно къде отива ДДС-то? Аз поне не съм чел.
Съкращения на чиновници - трябва да се правят и в София в главното управление; да има програма за обучение на 20-30 млади хора извън системата в европейски митници, които след година две да започнат работа тук. това е пътя да се нормализира работата на митницата - нови хора, съвместна работа с полиция и много, много работа.
А контрабанда и измами винаги ще има но ще са по-малко и не така нагло очевидни и повече пари ще влизат в бюдежета от акцизи, ДДС, мита.
11 Март 2010 07:29
Рекламното бюро на работа.
На ишлеме.
--------------------------
Блогът на Генек

11 Март 2010 08:32
Открийте разликите!


вестник "Пари", 19.02.2010

С емоции и закани митница не се управлява

Михаил Ванчев
19.02.2010 08:29


Агенцията няма да може да напълни хазната с онези приказни 500 млн. лв., казва Димитър Толев, бивш заместник-директор на Агенция Митници
Господин Толев, давате това интервю, защото искате да се върнете в митницата или по друга причина?
- Тридесет и осем години в митниците са ми напълно достатъчно. Нямам намерение да се връщам. Работата, която върша сега, и доходите ми от управлението на наследствените имоти на моето семейство напълно ме удовлетворяват. Живея в бащината си къща и се радвам на дом, семейство и приятели. Причината да говоря днес е, че прогнозите ми за това, което се променя в Агенция Митници, не са оптимистични. Опитът ми показва, че така променяйки се, митниците няма да може да си свършат работата, няма да напълнят хазната с онези приказни 500 или дори 700 млн. лв. допълнителни приходи. България разчита митническата администрация да събере половината от приходите на хазната. Искам да кажа, че по начина, по който се работи сега в митницата, това е малко вероятно да се случи.

Кое ви смущава в тези промени, какво не приемате?
- За мен е неприемлив стремежът към тотален контрол върху движението на стоки от и към страната. Това е много, много остарял подход, който няма шанс в една съвременна митническа система. Тотално можеш да следиш само за кратко време, защото разходите са големи, а резултатът - несъпоставим с тези разходи. Това е нещо, което е обречено на неуспех. Не мога обаче да си кривя душата: усилието да се намали броят на митническите бюра, на митническите учреждения в страната е нещо много положително. Вижте само какво струпване на митници има в една неголяма отсечка като Пловдив - Бургас. Митници има в Пловдив, Стара Загора, Казанлък, Нова Загора, Сливен, Ямбол, Бургас. Ами Димитровград - Хасково - Кърджали? И ако почнете да изследвате приноса в републиканския бюджет на всяка от тях, ще видите, че някои от тях просто не може да си платят електричеството. Друг е въпросът защо тези митнически бюра са "неизтребими". Отговорът е, че всеки местен ръководител умира да си има митническо бюро. И то не защото ще прави далавери, а за да назначи там свои верни хора на държавна службица. Чиновникът е пристрастен към "хранилката", това е отговорът. Не завиждам на министъра на финансите, който ще съкращава и закрива митнически учреждения, но ситуацията е такава, че на определени места няма икономическа дейност, тогава какво да прави тази митница там.

А регионалните митнически дирекции не бяха ли също мъртви звена?
- Не. Те изпълняваха нещо, което е много важно. Да започнем с това, че личният състав на петте митнически дирекции е не повече от 150 души. От 3700 общ състав на митниците като махнем 150 души, не е голяма икономия. Но е загуба, защото тези 150 служители са средният мениджмънт на митническата администрация. И сред тях не е имало случайно попаднали, не е имало "парашутисти". Това бяха хора с минимум 10-15 години стаж.

Добре, функциите на регионалните дирекции, които досега са били пръснати в страната, защо да не се поемат от центъра?
- Ей това е хубав въпрос! Идеята да съберем всичко под голямото око на "всевиждащия" и "всемислещия" е толкова остаряла. Търговецът от Видин, търговецът от Силистра, от Кулата, от Кърджали ще чака "онзи" от София да се произнесе по всеки казус, това ли е целта? Всичко това ще доведе до бъркотия, подписвам се под твърдението си.

Кои са онези присъщи на регионалните митнически дирекции функции, без които цялата система не може и сега трябва да отидат в София?
- Изброявам: методическа функция, контролна функция, арбитражната част в споровете между икономическите оператори в регионите. Централното управление на митниците във всяка страна от ЕС прави друго. То прави митническата политика на страната. То взаимодейства с чуждестранни митнически служби и Световната митническа организация. То подготвя законодателни актове, както и предлага промени във финансовото законодателство на страната. То се грижи за подготовката и квалификацията на кадрите. Е, сега като му трупнем и оперативната работа. Ами да вземем да закрием и митниците и да остане само централно управление и всички търговци под строй - в София.

Ще събере ли митницата сега допълнително 500 млн. лв.?
- Кой хвърляше в публичното пространство като на игрална маса тези "наддавания"? Хора, които не бяха виждали митница. Медийни пеперуди, които искаха да се харесат на обществото и на този, който ги е назначил. Ще дойде време, когато ще ги попитат: Къде са ви милионите? Да, митницата трябва да се стреми към подобряване на събираемостта, защото в нея винаги е имало и ще има калпазани, които не си вършат задълженията или още по-лошо, мамят, крадат, лъжат. Но да казваме, че в митницата е пълно с контрабандни канали, че от "дупките" изтича повече, отколкото се събира - не, не е вярно.
Ако ще се бори с нещо администрацията, това вече са митническите измами чрез документи - нещо много по-сложно и по-трудно. Но затова пък е международното митническо сътрудничество не само в рамките на ЕС. Вижте какви са приходите в бюджета от конфискувани контрабандни стоки - става дума за нищожни суми. Да, контрабандистите трябва да треперят от администрацията, но заловеното не пълни хазната. Друг е начинът и той е законово определен. Складовете на митниците и тези, наети от митническата администрация, са пълни със стоки, залежаващи с години. Колко са разходите по съхраняването на тези стоки? Необходимо е да се анализира този въпрос.

Защо според вас данъчни и митничари не обменяха информация, защо трябваше да дойде един нов министър, за да свърже информационните системи на двете администрации?
- За да няма добро взаимодействие между двата финансови стълба на държавата, вината е безспорно на финансовия министър. Независимо кой е той. Двете администрации - данъчна и митническа, са му пряко подчинени. Но не мисля, че те са някакви независими феодални владения. Да се казва, че сегашният министър на финансите е отпушил информационните потоци между двете си подчинени ведомства, е по-скоро самохвалство, отколкото реалност. И досега по закон един екземпляр от всяка, подчертавам - всяка митническа декларация, се изпраща по задължение на данъчните. Кой там ги бута в чувала и ги хвърля в кьошето, е друг въпрос. Да, сега министърът може да каже, че информацията трябва да не бъде на хартиен носител, защото е остарял този начин, но в случая е важно някой в данъчната администрация да желае да чете и анализира митническите документи, за да има резултат от взаимодействието. В ЕС акцентът е върху последващия контрол. Там е насочен сериозен професионален ресурс.

Господин Толев, ще се съгласите ли, че можем да гледаме на митницата като на фуния?
- В известен смисъл - да. Нека да е фуния, но не бива да слагаме кран на тази фуния, не бива да забавяме дебита на потока от стоки, който минава през нея. И преди 1989 г., и след нея се опитват да стесняват фунията, да слагат кранове и кранчета. Но това означава повече несвойствени задължения на митничарите. Повярвайте, митниците не го искат. Нека потокът от стоки премине бързо през митницата, нека бързо влязат парите в бюджета, но контролът не може да бъде оставен само на митничарите. Има ред подписани инструкции за взаимодействие между митническата администрация и Министерството на вътрешните работи, прокуратурата, министерството на земеделието, с Министерството на културата, със здравното министерство и т.н. Министерството на културата например трябваше отдавна да снабди митничаря с каталози за културните ценности. Сега човекът от митницата какво прави - ами усъмни се, че нещото е национална ценност и има опасност да бъде изнесена незаконно. И спира износа, врътва кранчето на фунията. Това добре ли е? Не е добре, това е "стрелба напосоки".

Отстрани погледнато, кой е най-големият недостатък на сегашния висш мениджмънт на митниците?
- Големият недостатък е, че най-отгоре в администрацията на митниците са хора, голяма част от които нямат нищо общо с митниците.

Добре, сменяме директора на Агенция Митници и вместо полицай отгоре застава митничар. И всичко тръгва като по вода?
- В много страни шефът на митниците е политическо лице. Добре - тук правим същото. Но експертите около началника на агенцията, специалистите по места и взаимодействието помежду им - това е важното. Защото в крайна сметка директорът на агенцията трябва да сведе политическите решения. Но когато специалистите са все по-малко и по-малко, резултатите не могат да бъдат добри. С емоции и закани митница не се управлява. Със страх - още по-малко. Когато резултатите от дейността на митниците се окажат различни от очакваното, тогава какво - ще върнем старото положение? Ами как се връща обратно? То човека, специалиста вече го няма, той е тръгнал по своя път.

А какво мислите за ротациите на митнически служители?
- С командироване не става, законът казва, че командировката може да бъде 30 дни. Тогава? Ами то е измислено. Вижте какво направиха германците, когато присъединиха източните си провинции. Те смениха законодателството си, за да изпратят експерти в тази източна част на Германия. Предвидиха всичко - заплащане, социални мерки. И западногерманските митничари отиваха на изток, движени от своя личен интерес, но едновременно изпълняваха държавната политика. Това е майсторлъкът в управлението. Какво пречи на България да направи същото?

Вие като бяхте в агенцията, защо не го направихте?
- Знаете ли каква съпротива има? Уверявам ви - свирепа съпротива. В България всички ругаят митницата, но никой не иска да помогне с ей толкова за преодоляване на слабостите. Когато става дума за помощ, всички започват да се крият като мишоци. Впрочем моделът за мобилност е съществувал и в България преди 1944 г. Просто е: като искаш да имаш действаща митническа система, трябва да се грижиш за нея. Само с ентусиазъм не става. Ентусиазмът в митниците на България е последното нещо, което може да бъде ефективна мярка.Визитка
Кой е Димитър Толев
- Димитър Толев е служил на българските митници 38 години.
- Започва кариерата си от най-ниската позиция на митнически инспектор VI степен и достига до позицията на Митничар щ 2 в България като заместник-директор на Агенция Митници.
- След като подава оставка през 2005 г., от митническата администрация преминава в частния бизнес. Участвал е в управлението на строителна компания. Сега работи като консултант и е подал документите си за пенсиониране.
- Димитър Толев е капацитет в областта на митническото разузнаване и разследване. Той е човекът, създал и наложил мобилните митнически групи чрез Краун ейджънс, напуснал митническата администрация, след като не склони да даде безконтролен достъп на службите за сигурност до информационните файлове на митницата. Според него по тази причина в публичното пространство се вадят и отупват от праха съмнителни истории, в които по думите му: "единственото вярно нещо е името ми".
11 Март 2010 08:58
Не е работа на митницата да събира акцизи. Тази работа трябва да мине към НАП. Митницата няма административен капацитет, за това и никога няма да има. Да си гледа контрабандата , физическата и документална чрез нереалните ниски цени и митнически тарифи.
А реформа в НАП така и не се случи. Както по отношение на управленските кадри, които 90 процента са пак същите от времето на Мургина, така и по отношение на данъчни закони, ДОПК, безумни процедури и инструкции, организация и закони против източването на ДДС. Нула. Кръгла нула.
11 Март 2010 12:05
Някой знае ли защо премахнаха ДДС сметката???


____________________________
Кредитът - модерното робство
11 Март 2010 12:07
Не само, че резултатна реформа не се случи. По стар български навик реформата се изчерпи само с реорганизация - там нещо закрили, тук нещо слели...
Резултатът е, че вече 7 месеца НАП, ведно с бившата агенция за държавни везмания и митници не работят. За ефективност да не става дума.
11 Март 2010 12:46
Аз все си мисля, че и никой не иска да работят истински. Всеки нов властелин лапа от митниците и се окопава там със свои кадри. Това си е стара истина, но не зная защо трябва да вярвам на Дянков, че ще разчупи този стереотип, тъй грижливо изграждан десетилетия. Видя се, че вярата е напразна. Сега пък трябвало да се чака за резултат от новите мерки - до кога? До следващия мандат на ГЕРБ ли?????
11 Март 2010 13:16
А кабело, кабело каде е?
11 Март 2010 13:49
Митниците = МНОГО‌ ПАРИ!!!
И аз не знам дали Дянков ще успее да направи нещо???
Едно ми е пределно ясно, обаче - ако той не може (дето нямат компромати срещу му), ще трябва да се почака още едни 20 години.

-------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Д-р Тони Филипов
-------------------------------
11 Март 2010 14:56
ако имаше резултат дянков щеше да е закърпил бюджета с парите от пресечена контрабанда и източване на ДДС.


но явно просто отчисленията са пренасочени към герберските каси, а на герберските спонсори е по-лесно да въртят контрабанда и измами.
11 Март 2010 15:39
В медицината съществува термин debridement, който означава отстраняване на мъртва или заразена тъкан при гнойни рани и изгаряния. С метален инструмент, приличащ на нож, се остъргва кнойната рана и мъртвата кожа, за да може на нейно място да се възстанови здрава. Мисля, че правителството и сегашното МВР са се заели именно с debridement. Процес труден и неприятен и за двете страни – и за болния, и лекуващия. За да се стигне до живо месо и чиста кръв трябва ножа да се натиска здраво и мръсната, сбръчкана и вонлива кожа да се остърже до дъно. Вече се чуват писъци, че делото не е хуманно. А не е такова, защото застрашава мръсните люспи от епидермиса на властта и сенчестия бизнес


ГЛАСЪТ НА ЖАБАТА

-------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Д-р Тони Филипов
-------------------------------
11 Март 2010 19:27
Мурано
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД