:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,371
Активни 723
Страници 30,936
За един ден 1,302,066
Алтернативи

Как Европа излиза от кризата? С много пари!

Трябва да пипнем в резервите, спестени за черни дни, смятат синдикати и бизнес. У нас обаче се върви точно в обратната посока - увеличаване на осигурителната тежест за населението
СНИМКА: ЕПА
В Гърция дните, в които никой не протестира, вече са по-скоро изключение.
Нова работна група от експерти на синдикати, работодатели и държава към Националния съвет за тристранно сътрудничество анализира вече доколко икономиката ни е цъфнала и вързала с досегашните 84 антикризисни мерки. Те уж стартираха на 27 юли 2009 г., а действието им изтича на 27 април т.г. Експертите имат задача и да предложат нови мерки и актуализиране на сегашните, за да имаме през април дългосрочен пакт за излизане от кризата, който да действа поне 2 години.

И синдикати, и работодатели са категорични, че по-голямата част от



мерките досега изобщо не са задействани



Други са загубили актуалност и са неизпълними заради драматичната ситуация с дълговете на бюджета към бизнеса. "Държавата спря да плаща и това промени всичко. Другите проблеми станаха толкова дребни, че не си струва да им се обръща внимание", обясни шефът на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

В същото време Икономическият и социален съвет на България, който обединява експерти на социалните партньори и други институции, и до който се допитват правителства и министерства, анализира по собствена инициатива антикризисните мерки и опита на другите държави в Евросъюза. Подготвя се доклад с предложения кои от тях стават и за България. В доста страни намалението на данъци и осигуровки е основна мярка, но у нас дори се върви в обратна посока - кризата в здравеопазването по всичко личи ще бъде стоварена върху гражданите чрез безпрецедентно увеличение на вноската в средата на годината. Все по-невероятно звучи и държавата да спази обещанието си за ново намаление на осигурителните вноски.

"От анализа става ясно едно - трябват пари.



Без пари не става. Нали за това ги трупахме -



за черни дни. Ето, сега са черни дни, време е да пипнем малко резерва, щом трябва, но без да страда валутният борд", обясни вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. Планът за икономическо възстановяване на ЕС е подкрепен с финансиране от европейските фондове в размер на 200 млрд. евро, пише в доклада на ИСС. От значение е улесненият достъп до еврофондовете.

В своите антикризисни програми страните членки са насочили основно внимание към запазване на заетостта с цената на значителни финансови средства за обучение и квалификация, компенсации, помощи, както и чрез освобождаване от данъци и осигуровки на отделни категории хора и работодатели. Въвеждат се по-гъвкави работни режими. Голямо внимание се отделя на възможностите за работа на агенциите за временна заетост, на дистанционната и надомната работа. Тук България фатално изостава, защото вече години само се говори за изготвяне на нормативна база за регламентиране на тези видове заетост.

Най-ефикасна мярка за запазване на трудовата заетост и създаването на нови работни места се оказва гъвкавият подход към



използването на непълното работно време



Подобна практика се наблюдава в Австрия, Белгия, България, Франция, Люксембург, Малта, Словения.

У нас компенсацията с до 120 лв. на дохода на хората, минали на непълен работен ден, през 2009 г. е запазило 19 000 работни места. Тази година от него ще могат да се възползват едва около 6000 работници. Затова пък е отворена подобна мярка с европари - операция "Адаптивност", където има стипендия до 176 лв. срещу обучение и квалификация в останалата част от работния ден. В същото време беше взето решение възможността да се работи на непълен работен ден да бъде увеличена временно от 3 на 6 месеца и през 2010 г., както беше през 2009 г.

Непълното работно време се приема като частична безработица. Във Франция, една от първите страни, отчели съживяване на икономиката си, компенсациите за нея стигнаха до 90% от последната заплата. Нарастване на размера на обезщетението за безработица при непълна заетост е предвидено в Люксембург - от 80 на 90%, в Испания - от 40% на 60%. Удължаване на периода на изплащане на обезщетения и на техния размер е въведено в Чехия. По-кратък задължителен осигурителен стаж за ползване на това право е елемент на реформата във Финландия.

В Словения за намалено работно време е предвидена компенсация между 60 и 120 евро. А временно освободените от работа могат да вземат в срок не повече от 6 месеца 85% от средното им възнаграждение за последните три месеца, но ако се включат в обучение. Сумата не може да бъде по-малка от минималната работна заплата и не може да надхвърля 805 евро (т.е. максималния размер на обезщетението при безработица). Финансирането се осигурява от държавата (65%) и от работодателите (35%). В Холандия също е разширена възможността за получаване на обезщетения за безработица при непълно работно време срещу споразумение за обучение на работниците за времето, в което не работят. В Белгия са вдигнати обезщетенията за т.нар. временна безработица, което значи неплатен отпуск - от 60% на 70% спрямо последната заплата, но до 2206 евро. Холандците са осигурили 375 млн. евро за компенсации на половин работен ден, но ако работникът загуби работата си, работодателят е длъжен да върне половината от парите.

В Испания са предвидени 82.5 млн. евро за отпускане на субсидии в размер на



1500 евро за всяко наето безработно лице,



което издържа семейство. В Малта работодателите се стимулират да въведат четиридневна работна седмица. Така имат един ден, в който могат да спестят от консумативи за издръжка на предприятието. При нас това е незаконно, дори на намалено работно време часовете трябва да се разпределят за пет дни, защото работната седмица е петдневна, а трудов стаж и различни обезщетения се изчисляват върху броя работни дни през месеца.

В Люксембург има Фонд за заетост, от който се изплащат компенсаторни обезщетения при намален работен ден. Там може и да се заеме работна ръка - предприятие, което има работа, да поиска кадри от такова, което няма. ИСС намира за удачна практиката в Холандия за създаване на национална мрежа от 30 центъра за мобилност. Те на място следят каква работна ръка се освобождава и къде се търси такава, за да насочват хората бързо към нова заетост. У нас на сайта на Агенцията по заетостта има е-борса, в която са описани свободни работни места в цяла България, за да може всеки да се информира къде какви хора се търсят. "Тя ще бъде разширена и ще бъдат вкарани още работни места", обеща шефката на АЗ Росица Стелиянова.

Идеята намалението с 2% на осигурителната тежест у нас да бъде само за коректните фирми срещна отпор с обяснението, че административно не може да се приложи. В Португалия обаче една от антикризисните мерки е точно избирателното намаляване на осигурителните вноски - само за работодатели в микро- и малките предприятия и за работниците над 45 години. В Чехия предприемачи и предприятия с повече от петима служители са



освободени от авансово плащане на данък



върху доходите, като спестените средства могат да се използват за преодоляване на спада на поръчките или за инвестиране в машини и инструменти.

В Испания има намаление с 50% на осигуровките, плащани от работодателя, при суспендиран договор или когато работното време е временно намалено. Той изцяло е освободен от осигуровки при наемане на безсрочен договор на безработни, които получават обезщетение за безработица. В Румъния е дадена възможност на малките и средните предприятия да компенсират възстановения ДДС чрез платения ДДС или чрез други дължими данъчни облагания. Намаляване на ДДС върху храните е предвидено във Финландия.

В Белгия са отпуснати кредитни линии за плащане на разходи за социално осигуряване и ДДС, което ще се обсъжда като добра практика и у нас. Осигурени са и 300 млн. евро за подкрепа на малките и средните предприятия и самонаети лица. Над 1.2 млрд. евро са останали в семействата в кризата покрай освобождаването от авансов данък за доходи от професионална дейност. Актуализирането на семейните и социалните помощи заедно с намаляването на енергийните разходи за домакинствата са изчислени на около 500 млн. евро.

В Румъния държавната помощ за развитието на малките и средни предприятия е увеличена от 5 млн. евро на 100 млн. евро за периода 2009 - 2011 г. Освен това 20% от бюджета за 2009 г. е предоставен за публични инвестиции в инфраструктури. В Испания е създаден държавен фонд за местни инвестиции, ориентирани към нови работни места в стратегически за тамошната икономика сектори. В Чехия се увеличават гаранциите по заеми на малки и средни предприятия, както и времето и размерът на обезщетението за безработица. Държавна гаранция за определени фирмени заеми е въведена в Австрия. В Малта се акцентира върху подпомагане на туристическия сектор и по-големи усилия за привличане на инвестиции в областите, в които страната има конкурентно предимство (финансови услуги, ИТ-услуги и производство на фармацевтични продукти). В Ирландия е поставено



изискване към банките да предоставят



най-малко 10% по-голям ресурс за кредити на малки и средни предприятия. Почти навсякъде в Европа се стимулират инвестициите във възобновяеми енергийни източници и енергийната ефективност на домовете и обществените сгради.

Втори ключов приоритет са инвестиции в усъвършенстване на уменията за задоволяване на нуждите на пазара на труда. При нас за квалификация и обучение на безработни и наети лица са осигурени 250 млн. лв. по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". В Испания е приета специална програма от мерки за професионална ориентация, обучение и включване на пазара на труда, обезпечена с 201 млн. евро.

В Холандия са предвидени 150 млн. евро от Европейски социален фонд за обучение на нискоквалифицирани работници или работници без квалификация и 90 млн. евро за реинтегрирането им в сферата на заетостта. С цел насърчаване на работодателите да наемат работници от други отрасли, им се предоставя безвъзмездна помощ за преквалифицирането им максимум до 2500 евро.

Намаляване на подоходното облагане с цел подкрепа на покупателната способност на домакинствата с най-ниски доходи е предприето в Ирландия, а в Австрия работници с по-ниски заплати (до 1200 евро месечна брутна заплата) ще заплащат 380 евро по-малко данъци годишно. Намалението на данъците за 2009 г. там беше за 2.3 млрд. евро. 500 млн. евро са осигурени за финансови помощи за семейства, за сестрински грижи, за изплащане на 13-а семейна надбавка. Във Франция намаленото данъчно облагане на домакинствата, чиито доходи са най-ниски, се съчетава и с



еднократни помощи за най-ниско заплатените



работници. Предвидено е при определени условия изплащане на еднократна помощ в размер на 500 евро на заетите лица с несигурни работни места, както и на всеки, който се регистрира като активно търсещо работа лице.

Повишаване на семейните помощи и актуализиране на техния размер е предвидено в Белгия. В Испания тази мярка е част от общата антикризисна програма и се разглежда като мярка с пряк ефект върху стимулирането на икономиката. В Австрия финансовите помощи се увеличават до размер от 500 млн. евро. Финансова подкрепа за семействата с ниски доходи също е предвидена и в Португалия. Интерес представлява предприетата от Малта мярка по отношение на по-възрастните работници, на които се разрешава да останат на работа и запазят правото си на пенсия и след пенсионната възраст (61 г.), ако заплащат сами социалните си осигуровки до навършване на 65-годишна възраст.
СНИМКА: ЕПА
На 2 февруари Франция беше парализирана и от стачка на железопътните работници.
СНИМКА: ЕПА
Три френски синдиката свикаха под знамената държавните служители през януари отново с искане да не се режат работни места.
СНИМКА: ЕПА
Стачките се превърнаха в ежедневие в Европа. В края на февруари пилотите на "Луфтханза" предизвикаха грандиозни проблеми по летищата с настояване за увеличение на заплатите, обещание да няма съкращения и да не се прехвърлят дейности към по-нискобюджетните подразделения на компанията.
СНИМКА: БГНЕС
Социалните партньори засега няма защо да ръкопляскат на държавата за антикризисните грижи.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
В България възможностите за намаляване на данъчноосигурителната тежест изглеждат изчерпани. Властта заговори даже за обратното - повишаване на здравната вноска.
44
4554
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
10 Март 2010 23:59
У нас е противопоказно да се изливат пари, защото веднага ще се образуват приятелски, родниниски и прочее кръгове. Ако искат да помогнат на бизнеса нека най-после да ни осигурят условия за нормална работа. После да запушат митницата и ще си вържат не само бюджета, ами и гащите! В момент, в който всички обороти падат ( със съответните последствия от това по веригата), да повишаваш данъчната тежест е лечение тип "средновековен тарикат" - пусни му кръвчица, ще му мине. И така, докато он се спомине.
11 Март 2010 00:53
Някои - "со паре", други - "со дупе". Глупавото е че вече ясно се наблюдава тенденцията за изчезване на българите, а лидерите ни все още се борят за кокала.
11 Март 2010 01:01
Същите тези хора искаха от бат'Серго да изразходва държавния излишък за...
Не си спомням точно какво.
За щастие той не изпълни препоръките им. Верно, че 'изля' предизборно известни суми от него, но те бяха нищожни на фона на вече натрупания резерв.
Какво би се случило, ако бяхме предишното Правителство бе се слушало в съветите им?
Дали щяхме да сме на мястото на Унгария, Румъния и Гърция или щяхме да сме още по-зле???

Без съмнение запасите би могло да се използват, но безкрайно предпазливо.
Особено щом имаме шанса за толкова много европари...
11 Март 2010 01:27
нещо много сериозни луфтове между заглавието и подзаглавието от една страна и съдържанието от друга.

редакторът пак не е чел статията
11 Март 2010 01:54
"Трябва да пипнем в резервите, спестени за черни дни, смятат синдикати и бизнес."

Ако сега не са от черните дни, кога ще дойдат? Пациент се спасява докато още диша, а не се оставя да умре - пък после да се възкресява. Е, от профилактиката по-хубаво няма, ама ББ-вите хора отдавна профукаха този момент.
11 Март 2010 07:09
Интересно за колко време ще стигне резерва? Резерва трябва да се ползва в кризисни ситуации, ако примерно икономиката работи добре, но поради външни причини има проблеми с внос на енергоносители например и държавата трябва да изгражда спешно тръба за да подпомогне. Но да се наливат пари за папкане, ами те ще се опапкат по навик, бързо и вкусно от Братко Батко, Черепи и носители на "Стара Планина". На мене не ми е ясно защо се получава разминаването в оценките на правителството на ББ и в частност Дянков от ЕС и местната пропаганда? Лекарите им закъсняли парите с един месец и хайде национален протест. А за здравната реформа така и не стана ясно кое боли и кое сърби? Няма и не може да има организирани протести в Бг без някой да налива пари в мероприятието.
Аз съм ЗА здравна реформа. Плащам някакви здравни осигуровки, а после доктора и зъболекаря ме одират в частния си кабинет.
Аз съм За влезли ефективни присъди на престъпници от администрацията.
Всеки който подкрепя атаката срещу правителството, подкрепя Станишев и Доган.
Критика ДА, но това си е планираната атака още от есента на 2009.
11 Март 2010 07:23
Точен анализ. И много по-логичен и нормален от излиянията на всякакви "специалисти" като далавераджията Каролев, некадърника Дянков и другата икономическа паплач.
Обаче - ако се налеят пари в родната икономика, там ли ще отидат?
Или през пясъка ще се стекат в касичките на някои групировки, кръгове, партии и нормални банди?
----------------------------------------- ------
Блогът на Генек

11 Март 2010 07:50
Аз не съм склонене да мисля, че кризата се бори с пари, така се удължава агонията на нежисненоспособни стопански структури.Но извън това, у нас пари няма или поне няма достатъчно, някои винаги забравят, че сме най-бедната държава в Европа!
И гореизброените държави, за разлика от нас, не се управляват от ягмаджии и откровени башибозуци.А поне аз не съм чул, президента на някоя европейска държава да има прякор, агентурно име и авторитет на циганин-семкаджия...
11 Март 2010 09:03
кризата се бори само с пари, но давани навреме!!!
боя се че герберите и поразяващата уста "устремили" се към "нулев" бюджетен дефицит на ВСЯКА ЦЕНА, за да получат потупване по рамото от МВФ, просто изтърваха това време и стана "късно е либе за китка..."
Виж Орешарски преди тях се справяше къде по добре с тази "тънка" работа, борбата с кризата ........ ама ние си искаме поразяващата уста ....
-------------------------------
Барабойко, ако и не работил в СБ, се усети и леко "промени" целите в движение за да оправдае грешката, уж се стреми да влезе в еврозоната чрез "хубав дефицит", щото тогава ЕС ще трябва да ни дундурка когато закъсаме (справка Гърция)
--------------------------------
ДА, ама НЕ, просто изтърва влака...... едва ли Меркел е токова балама да "вкара" барабойко в еврозоната след "гръцкото" светопредставление....
по скоро ще влезем в НАФТА отколкото в еврозоната....
11 Март 2010 09:22
Що ли пак гледаме в канчето на старшията?(Eвропа)
По всичко си личи, че е играла "стъкмистиката"та може да се окаже, че резервът ни се е изпарил, незнайно къде, а и няма да е за първи път(е..ни сме е..ниии).
Пример:- Гърците не са по-големи лъжци!
11 Март 2010 09:43
Пълни глупости на търкалета. Пазарното стопанство няма нужда от намеса на държавата в стопанските операции, за да се оправи само. Просто ако някой е сбъркал фалира и друг идва на неговото място. Само че в момента пазарно стопанство няма нито в ЕС, а още по малко в САЩ, с изключение на дребните риби, за които на държавата изобщо не й пука. САЩ можеха да се оправят до сега, ако не бяха го ударили на луд социализъм и не бяха започнали да спасяват най-затъналите и най-виновните банки и тем подобни финансови недоразумения Фани - Фреди и сие. В резултат на този глупав социализъм нищо не се е променило и САЩ не излиза от кризата, ами напротив окопава се здраво в нея. Също важи и за ЕС. Това не е никаква пазарна, глобална и сие икономика. Това е Държавно-частно-имперска полит-икономика, която не е ясно до кога ще издържи, но няма да е много. Прсто се оказа че конкурентната държавно-частно-имперска полит-икономика на Китай е по-добра.
А щом вече се очаква от политиците да се справят с икономическата криза, това означава, че полит-икономиката, вече е повече полит, отколкото икономика.
11 Март 2010 09:47
Herr_Vasko
11.3.2010 г. 07:50:12
Аз не съм склонене да мисля, че кризата се бори с пари, така се удължава агонията на нежисненоспособни стопански структури.

Хайде сега да обясниш що е то "нежисненоспособна стопанска структура"?
Всяко предприятие може да стане жизнеспособно или не. А колко ще са във финансово затруднение - то зависи от изземването или внасянето на капитали в оборот. Ако капитали по един или друг начин бъдат иззети от икономиката, или бъдат спряни да се въртят, то повече предприятия стават "нежизнеспособни". Държавата, като голям клиент на икономиката, като спре да плаща, както е сега, сама прави много предприятия "нежизнеспособни". И обратното - ако се налеят пари, хората получават пари, връщат се обратно като клиенти, и икономиката се завърта.
Точно това е което правят по света, да си оживят икономиките, а у нас тоя женствен недорасляк се грижи само за бюджетния баланс.
11 Март 2010 09:56
Може да се вземе заем в крайна сметка. Към момента държавният дълг е под 5 милиарда евро, лихвите по него са под 6% на година, и разхода по тях е 550-600 милиона лева. А самата доходност на книжата по дълга е още по-малка, така че може и да се емитира нов дълг, срещу който да се изкупува стария, и да се намалят лихвените плащания.


Впрочем, винаги ме е очудвало това мислене на повечето българи. Като стане въпрос за бюдженти разходи, огромната част от хората се държат и разсъждават така, сякаш бюджетните приходи са дошли САМО от техните данъци, а бюджетните разходи ще отидат САМО у други хора. И съответна като иска някой пари, като има стачки, протести или какво да е свързано с бюджетни разходи, преобладаващото настроение у непряко засегнатите е против искащите.
Сякаш никой не съобразява че всички тия хора са пряко или косвено и негови клиенти, и като имат повече пари, значи и повече приходи за него ще има.


Въпросът е да се намери баланса, и да не се изпада в огромна обща задлъжнялост, не от друго, но лихвените плащания значимо натежават. Но от друга страна разсъжденията с изходна точка нулев дефицит и никакви нови дългове, и всичко друго да се прави като следствие от това, могат да са още по-вредни.
11 Март 2010 10:33
Намаляване на подоходното облагане с цел подкрепа на покупателната способност на домакинствата с най-ниски доходи е предприето в Ирландия...

Не знам откъде авторката е взела тези данни за Ирландия, но те въобще не са верни. Данъците не са намалявани, а точно обратното - чувствително увеличени с допълнителна държавна такса с две стъпала (levy) върху целия доход. Впоследствие се реши от тази такса да бъдат освободени най-ниските доходи. Е, ако това е намалението...
Плюс това ДОО се увеличи чувствително, особено за хора с доходи, по-високи от средните. Намалени бяха заплатите на държавните служители (10%), увеличени бяха вноските им за втора пенсия. В частния сектор също има намаление на заплатите.
Социалните плащания: детски и социални помощи също се намалиха. Държавните пенсии останаха на същото ниво.
Увеличи се ДДС, а върху горивата зелените идиоти наложиха такса "глобално затопляне".
Виж тук
Добре е журналистите да не пишат наизуст, а да потърсят необходимата информация в подкрепа на тезата си.
Авторката защитава тезата, че държавата трябва да увеличи разходите си и съответно бюджетния дефицит за излизане от кризата. Е, прекалените разходи, базирани на кредити ни докараха до това положение. Това е все едно да се препоръча на болен от диария разслабително.
И няма защо да гледаме надалече, Гърция е до нас.

11 Март 2010 11:13
Ето какво се получава на практика, когато тези, които идват да ти помагат, не ти мислят доброто: Натиснете тук

Ние сме възрастни, ама ни помагат, както помага вълкът на овцете.
11 Март 2010 11:40
Здравните осигуровки не са данък.
Останалото нема смисъл да се чете.
11 Март 2010 11:42
Cruella de Vil,
Авторката защитава тезата, че държавата трябва да увеличи разходите си и съответно бюджетния дефицит за излизане от кризата. Е, прекалените разходи, базирани на кредити ни докараха до това положение.

В Ирландия действително е имало значително увеличаване на данъците през 2009, но ние сме далеч от бюджетния дефицит (12% от БВП) и държавния дълг (около 70% БВП) на Ирландия. Това, което ни обединява с отличниците на ИПИ – Ирландия и балтийските страни е балонът на недвижимите имоти и свръх разрастването на строителната индустрия. Отличниците , бележат и най-голям спад на БВП – Ирландия - 7½ %, Естония – 14%, Латвия и Литва -18%.

Редактирано от - galia2 на 11/3/2010 г/ 11:45:03

11 Март 2010 11:47
"В Белгия са отпуснати кредитни линии за плащане на разходи за социално осигуряване и ДДС, което ще се обсъжда като добра практика и у нас." И що така от целия матриал и опит европейски отново в Бг се възприема само кредитирането /от банки предполагам/ като решение на проблема с липсата на пари? Банково лоби се усеща из въздуха.
11 Март 2010 12:12
galia2,
Моята забележка е за неточната информация, с която авторката подкрепя тезата си. На практика нещата стоят точно по обратен начин: не намаляване, а драстично увеличаване на данъците.
Бюджетният дефицит трябва да се управлява много внимателно за да не се стигне до лавинообразно увеличение на разходите. Да се инвестира само в инфраструктурни проекти, а не в увеличаване на бюрокрацията и социалните разходи. Горчивият опит на другите страни да ни е като обица.
Това, което ни обединява с отличниците на ИПИ – Ирландия и балтийските страни е балонът на недвижимите имоти и свръх разрастването на строителната индустрия.

Констатацията ти, за съжаление, е абсолютно точна.
11 Март 2010 12:21
BWW:
САЩ можеха да се оправят до сега, ако не бяха го ударили на луд социализъм

Не се казва "луд", а "див" социализъм


____________________________
Кредитът - модерното робство
11 Март 2010 12:39
По света увеличават данъците на тези, които могат да си позволят да ги плащат - по-добре платените. А у нас е точно обратното! Здравната вноска се увеличава за тези, които си я плащат сами. А за тези, за които плаща държавата - не!!! Техните пари отиват "автоматично" в резерва на НЗОК - т.е. не се плащат и не участват в самото здравеопазване. Вчера тихомълком отмениха безумната наредба за двойно данъчно облагане на малките фирми и то само защото до тях се наредиха и засегнатите от тази "мярка" таксиджии....Нали се досещате, че ако протестираха само фризьори, шивачи и счетоводителки нямаше да успеят? В играта се намеси и тежката артилерия на едрия бизнес, както и синдикатите - те също са за намаляване на данъчната тежест в условия на криза. И хванати за ръка попречиха на НАП под мъдрото ръководство на МФ да набута дребните производители в сивата икономика и да отнеме от паричния ресурс на едрия бизнес точно сега, в кризата. А иначе ни будалкат с война между институциите!
11 Март 2010 13:07
Некадърност или корумпираност? Това се чудя от известно време и май ще се окаже очаквано добра комбинация.
Ще попитам разбирачите един прост въпрос-всички говорят за увеличаване на здравната вноска. Никой не повдига срамната тема обаче че осигурителинят праг е доста нисък и практически тези с 1600 лв. плащат една и съща вноска с тези с 2600 лв. доход.
Е тези не са много , ще ми кажете. Не са, но са достатъчни за да гарантират повече приходи в бюджета и дори да се върне необлагаемия минимум. Ако тези чутури искаха, щяха да поправят безумното недоразумение болен здрав носи, което се явав плоския данък и сътоветно да преосмислят осигурителните прагове. Но дали искат?
Докато бедните носят на гърб богатите тая страна няма да се оправи. А после супербибойко ми реве, че по-страшно било по верме на война. Смях в залата!
11 Март 2010 13:43
Държавата ТРЯБВА да контролира пазара. Само малоумниците още не са разбрали, че капиталист, оставен сам на себе си и на възможностите за печалба, изкукуригва и се превръща в ракова метастаза, която оглозгва, докато не и загине донорът и тя самата с него.
Държавата ТРЯБВА да се намесва при кризи, защото единствено свежите пари в населението могат да позволят на икономиката да си стъпи на краката.
Държавата ТРЯБВА да извади пари от себе си и да ги вкара в икономиката, както правят РАЗВИТИТЕ КАПИТАЛИСТИЧЕСКИ ЕВРОПЕЙСКИ ДЪРЖАВИ, вместо да следва малоумниците от форумите, които ратуват за още по-голямо свиване.
По резултатите ще ги познаете - къде сме ний, къде са останалите страдащи от световната криза евродържави.
То има методи за лечение на болен и има следене на резултатите от прилагането на тия методи. Не е като само да малоумничиш по форуми - интернет, партийни и световни.
Резултатите са, че у нас затъваме все повече, а Западна Европа преживява кризата много по-спокойно.
Чие лекарство помага и чие вреди?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
11 Март 2010 13:57
Cruella de Vil
11.3.2010 г. 12:12:15
Моята забележка е за неточната информация, с която авторката подкрепя тезата си. На практика нещата стоят точно по обратен начин: не намаляване, а драстично увеличаване на данъците.

А моята забележка е че се изсилваш.
С колко е увеличена общата тежест на данъците че го наричаш "драстично увеличаване на данъците".
ДДС станало от 20 на 21%. Осигуровки и ДОО с колко?
11 Март 2010 15:05
Ето ти линк за данъците:
Виж тук
Rates and thresholds: 1 January 2009 to 30 April 2009
Income up to ?100, 100 per annum 1%
Income between ?100, 101 to ?250, 120 per annum 2%
Income in excess of ?250, 120 per annum 3%
Rates and thresholds: from 1 May 2009
Income up to ?75, 036 per annum 2%
Income from between ?75, 037 to ?174, 980 per annum 4%
Income above in excess of ?174, 980 per annum 6%
The levy does not apply:
Where an individual's income for a year does not exceed ?15, 028 per annum.
For individuals aged 65 or over where their annual income does not exceed ?20, 000 per annum
For Full Medical card holders
To Social Welfare payments

11 Март 2010 15:06
парадокси като това "лявата" бсп да води крайно дясна политика по време на икономически бум, а "десния" герб да води лява политика по време на криза са възможни само в абсурдистан!
11 Март 2010 15:21
Само като прочетох за "експерти на синдикатите" и се разсмях.
11 Март 2010 15:27
проблема с липса на пари в държава, където 90% от средствата са в ръцете на 10 % от населението е нерешим, ако и богатите не развържат кесиите.


брашняния чувал на работническите доходи просто е съвсем излинял и изподран - не стига че заплатите са мизерни, а и претенциите към тях непрекъснато растат.
11 Март 2010 16:00
Какви са тия данъчни кредити, Кру?
Чета за самоосигуряващи се който получава по-малко от ?352 на седмица е освободен от някакви данъци. Че то тук който получава толкова за месец се счита средно съсловие.
Какво е това PRSI, с тия мижави суми от по 5%, нещо като нашия ДОД, де се облагаме с по 10% за всичко ли е?
Или Levy играе тая роля?


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
11 Март 2010 16:14
Какво е това PRSI, с тия мижави суми от по 5%, нещо като нашия ДОД, де се облагаме с по 10% за всичко ли е?

Нещо като ДОО. ДОД е по друга скала с максимален праг 41%.
Но върху брутния доход се начислява допълнителна държавна такса заради кризата с три прага от 2, 4 или 6%.
Да се има предвид, че бонусите отдавна ги махнаха, заплатите в държавния сектор намаляха с 10%, отделно вноските за пенсия също ги вдигнаха.
Не казвам, че не са необходими мерки, даже и закъсняха с тях. Коментарът ми беше за неверните данни в статията.
11 Март 2010 16:29
Чакай сега да се ориентирам
Искаш да кажеш, че социалното и здравно осигуряване там е 6% при доход до 52000 евро годишно?
Демек ако получаваш по 4000 на месец, осигуровката ти е 6% в т.ч. и здравна?
А ако си самоосигуряващ се - до 26000 доход годишно плащаш 5% за цялото си осигуряване?
.
36, 400 @ 20%
Balance @ 41%
Това е все едно наште 10%, така ли. Как точно се тълкува?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
11 Март 2010 16:53
Ох, системата е много сложна и зависи дали си сам или със семейство. Но да речем до 36 400 плащаш 20% ДОД, като 0т 35 400 се около 5 000 необлагаема сума. За сумите над 36 400 плащаш 41%.
Осигуровката (ДОО) е ниска, но ти покрива само част от медицинските услуги, примерно за всяко посещение при джипито се плаща (40-50 евро), изследванията се плащат, престой в болница - също и т.н. Ако искаш повече - частна застраховка.
11 Март 2010 16:58
Аха, е добре, ама социалното осигуряване излиза 3%?!?
Тва за пенсия и старост?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
11 Март 2010 17:24
Ей го тука данъчния калкулатор за пресмятане на всички удръжки.
Виж тук
Общо казано, при 5000 месечно за сам човек получаваш чисто 3414. Ако съпругата (съпругът) не работи удръжките са по-малко.
11 Март 2010 17:27
Е, пенсионната възраст е 65, сега става 66, с тенденция да достигне 68.
11 Март 2010 17:48
Значи ако взимаш 500 евро на месец, което у нас е направо висока заплата и затова я смъкват още повече,
за година имаш 6000 евро.
Таблицата ми дава 0 данъци, това значи, че хора с доходи от 500 евро на месец не се облагат, ама им тече здравна и пенсионна ли?
Такси почват да се отчитат и то по малко яваш яваш, като надмине месечната заплата 1500 евро. Нещо май не разбирам, киде ли са манерку или неатку ме светнат...
.
Като го промених на 1000 евро месечно, и на такс кредит за сами да речем, мръдна. Наистина се получават данъци в размер на 5% годишно.
Демек от общо доход 12000 евро годишно калкулаторът сметна 570 евро данъци. Т.е. 2% здравна и 3% за пенсия приблизително.
Да не излезе, че различните доходи се осигуряват на много ниска ставка за осигуровки здравни и социални, а високите данъци се плащат от високите доходи само?
5% данъци за бедните, които им покриват и пенсия и здраве и всичко?!?

Редактирано от - kaily на 11/3/2010 г/ 17:58:23

11 Март 2010 19:21
Kaily,
Престани да питаш, защото утре Дянков ще увеличи ДДС за погребенията или ще наложи данък криза на всички с доход под 500 лв., за да не се мъчат.
Истината е, че всички ще платим за пазарния фундаментализъм, защото няма безплатен обяд.
11 Март 2010 19:24
Аз 20 години плащам и не знам за какво, повече няма да плащам. Пък ти продължавай да се примиряваш.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
11 Март 2010 19:42
Не искам да се примирявам, но песимизма ми за състоянието на икономиката расте (с или без Дянков). Започвам да харесвам и малоумната идея за премахване на плоския данък.
11 Март 2010 20:14
Ми виж на ирландците осигуряването им е плоско и безумно ниско.
Ама данък върху доходите прогресивно расте.
Така всички имат нормални доходи и прилични пенсии, а държавата не прибира от бедните, а от богатите.


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
11 Март 2010 20:27
Ми виж на ирландците осигуряването им е плоско и безумно ниско.
Ама данък върху доходите прогресивно расте.

Зависи от гледната точка. Богати е силно казано, най-много плаща средната класа. Богатите винаги при всички положения се измъкват. На мене една трета от заплатата ми отива за данъци и осигуровки и въобще не ми дреме кое какъв процент е след като ме дерат яко. Естествено, че преливат от бюджета в пенсионния фонд и здравния фонд. Но и възрастовият състав на Ирландия е друг: това е най-младата нация в ЕС.
По принцип всеки иска да увеличат данъците... на другите.
Та същото е за България. Ако въведат стръмна скала ще хванат средната класа професионалисти, които не крият доходи и си плащат надлежно абсолютно всичко.
11 Март 2010 22:16
И тук взимат 1/3 от доходите като данъци, само че на всички. 100 лева да ти е месечният доход, пак са ти ги прибрали.
А там и при 1000 лева данък не взимат. Така че дето се вика в къщата на обесения не се говори за въже.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
12 Март 2010 09:36
Виж тук
Това са официалните данни за данъчната тежест. Както казах вече всеки иска да увеличат данъците на другите.
Справедливостта предполага конфискация на незаконните доходи и имоти, а не дране на професионалистите с данъци.
12 Март 2010 11:43
Не съм сигурна дали са най-ниските.
На теб 1/3 от доходите ти отиват за данъци, при нас е същото.
Само че данъците са разпределени по различен начин. При нас се облагат най-бедните, при вас се облагат най-богатите. И един яде свинско, друг зеле, а накрая изчисляват, че у нас свинското със зеле е най-мазно.
Най-общо на око и най-вече за нагледност - при вас за средни доходи се плащат 10% осигурителни и 24% данък печалба така да го наречем.
При нас се плащат 24 осигурителни и 10 данък печалба.
Т.е. сменена е философията на цялото облагане.
Колко ви е ДДС? И него смяташ ли го в данъчното си бреме от 1/3 от доходите или ти излиза отделно?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД