:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,862
Активни 125
Страници 30,427
За един ден 1,302,066

100 жертви по-малко на пътя не са утеха

Похвално е, че България е намалила броя на загиналите в катастрофи, но не може да се твърди, че тенденцията е необратима
Снимка: Борислав Николов
Рано или късно камерите сигурно наистина ще изместят катаджиите, но сега те наблюдават дори с бинокъл за пътни нарушители.
Една значителна новина мина тихомълком. Жертвите на катастрофи по българските пътища през миналата година са били най-малко за последните четири десетилетия.

През 2009 г. са загинали 901 души, което е с близо 100 души по-малко от предходните години. Според статистиката и данните на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението толкова малко жертви в България не е имало от 1967 г. насам.

Това наистина е много важно - истинско постижение е, че 100 човешки живота са били пощадени от безумната пътна касапница, причинена от лоши пътища, технически неиздържани автомобили, тотална корупция, нагли шофьори, хулиганство ...

Разбира се, те не са от особено значение за роднините, близките, майките, децата на



загиналите 901 души в разцвета на силите си



Амбицията на МВР да намали броя на загиналите с още 40 % е много добра, стига да не остане само една гола декларация.

Бе обявено, че намаляването на жертвите на катастрофи се дължи на мерките на МВР, сред които са и камерите за видеонаблюдение по пътищата. Твърди се, че само за месец 15-те камери са засекли 28 000 нарушения. При това сега те все още били настроени да "хващат" само когато водач е надвишил допустимата скорост за съответния участък с повече от 35 км/час.

Но няма как действащите камери да са причина за по-малкото жертви на пътя. И да се настоява за още и още пари за тях, както и те да се обявяват за поредната панацея. Защото сега работят само 15 и се предвижда някога да станат 400. Защото една камера струва 30 хил. евро и изобщо не е ясно колко години ще минат, за да се намерят пари за още 385 камери.

Освен това не всяко хванато нарушение от камера се санкционира. Защо? Не е ясно. Примерно само на едно кръстовище камерите хващат за ден по над 2000-3000 нарушения. От тях обаче се наказват много по-малко.

Има обаче и друго. Сега се иска снимките не само да са доказателство пред съд, но и всеки заснет



първо да си плати глобата и след това да може да обжалва



пред съд. Иначе преди това може да се обжалва пред ръководителя на съответната областна дирекция на МВР, но той ще може да анулира фиша само в два случая - ако колата е била обявена за издирване преди заснемането или ако автомобилът е със специален режим на движение (линейка, пожарна, полицейска, НСО, депутатска и т.н.). И още куп нови предложения за промени в закона за движение по пътищата са направени и съвсем скоро част от тях ще излязат от парламента като действащи норми.

И пак ще има нови и още по-високи глоби, камери и всякакви абсурдни задължения за водачите. А всички знаят, че в основата на трагедиите по пътищата е корупцията и манталитетът на хората зад волана, които безобразничат по пътя и плащат подкупи, като нарушат правилата на движение. Заслуга имат и катаджиите, които вземат рушветите, и полицаите, които спасяват провинилите се, като им крият актовете.

Самото МВР си признава съществуването на масова корупция по пътищата, но обвинява шофьорите, които плащат. Така е, няма спор. И през ден съобщава за заловен шофьор, предложил подкуп, или се хвали с някой катаджия, отказал подкуп. Но това не е достатъчно. В този смисъл трябва да попитаме какво стана с камерите, които щяха да бъдат на катаджиите? За да се знае във всеки момент къде са, кого са спрели, какво са направили. Защо ги няма?



Не по-малко учудващо е и че съществува почти пълна безнаказаност,



включително и в съдебна фаза, където процеси се точат с години, за да се стигне до условна присъда за причинена смърт, дори на по няколко лица. Всеки пък се признава, че е нарушена системата за обучение на шофьорите, че се купуват книжки. Обявява се и че над 20 000 водачи на МПС управляват автомобилите си без книжки - или изобщо нямат, или не им пука, че са им отнети за определен срок. И на това положение няма никаква промяна. Изчисляват се и дупките в държавата - около 1 милион. И там никаква промяна.

Публична тайна е, че корупцията не е само в КАТ, но и при шофьорските книжки, и при техническите прегледи, и при разрешителните за таксита, маршрутки или товарни камиони, и при делата за катастрофи, и при вещите лица, и при лекарите, и медицинските сестри, които подменят кръвни проби за алкохол. В общи линии навсякъде. И какво може да очакваме освен агресия, безпардонност, технически проблеми по колите, катастрофи, жертви?
20
1763
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
11 Март 2010 00:57
Статията завършва с въпрос. Да задам и аз моите. Кога КАТ и катаджиите ще бъдат принудени да осъзнаят и изпълняват основната си функция - ПРЕВЕНЦИЯТА на ПТП? Кога ще застанат открито на опасните участъци и с присъствието си ще респектират неразумните шофьори. Кога те самите ще започнат да спазват правилата и ще дават пример за това, а не да са най-големите нарушители, минаващи си спокойно на червено, без да са включили лампи и/или сирени? Кога ще спрат да се крият зад храстчетата, дебнещи "нарушители" на прав участък с отлична видимост и широк път, снабден обаче със знаци за ограничение 40 км/ч., също полускрити в дървета и храсти? Или на подходящо място след табелата за населено място, изнесена заради тях на километър-два отвъд реалните граници на селището? Кога ще съдействат и изискат от общините премахването на безумните ограничения по пътищата, за да може шофьорите да почнат да вярват на знаците и да знаят, че неспазването им наистина ги застрашава, да бъдат сигурни, че ако един завой е обозначен като опасен и има ограничение 40 км/ч. то НАИСТИНА при 50 км/ч колата ще поднесе, а не да може да се взима спокойно и с 90 км/ч при мокър път. Кога в КАТ ще разберат, че с тия малоумни ограничения повтарят приказката за лъжливото овчарче и стават ПРИЧИНА за не малко катастрофи и жертви. И последен въпрос: кога катаджиите, хванали нарушител на описаните по-горе места, ще спрат да задават култовия си въпрос "Ми ся кво ша праим, акт ли ша пишем или...?"
11 Март 2010 01:30
похвално щеше да е, ако държавата имаше по-голяма роля за намаляването от дарвин.
11 Март 2010 07:08
Според статистиката и данните на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението толкова малко жертви в България не е имало от 1967 г. насам.



Таварисчи, фнимавайте в преписването. 67-а още жигула немаше като такава.
11 Март 2010 07:23
Ограниченията по пътищата не са сложени от КАТ, а от стопаните на пътя.
А иначе касапницата ще спре тогава и само тогава, когато санкцията стане неизбежна. Какво има да се обжалва, ако джигита е заснет с техническо средство? Ще обжалва времето ли? Скоростта ли? Айде стига с тая демокрация. Пращат му снимката по пощата и изпращат покана за плащане на глоба. После лихви. И при 2000 нарушения на кръстовище (както и споменато в статията), по 100 лв да му вземаш на джигит, това са 200 000 лв. Колко камери са това? Нека да е една, а остатъка да се заделя за бюджета и за пътя. Защото пътищата са в ужасно състояние.
Колкото до прословутото клечане на катаджии по пътищата - това е безсмислено при наличието на толкова много камери. По-добре да следят обстановката и да отиват само там, където има нужда от тях.
11 Март 2010 07:25
Бараба -
Изобщо - кога ще има превенция, а не дебнене за пари?
Превенция чрез пътно строителство, чрез контрол на пътя, чрез наказанията?
Кога КАТ ще е загрижен за транспорта и хората, а не за допълнителните доходи?
Изобщо - щом катаджия е станало нарицателно за корумпиран /заедно с митничар, чиновник и т.н./, какво да очакваме?
----------------------------------------- -----
Блогът на Генек

11 Март 2010 08:45
ba_ra_ba
писал си общо взето глупости и откровенни идиотщини.
ограничения Трябва да има.разбираемо че искаш да си караш пернишкия голф 2 с губер по седалките. навсякъде и да се правиш на самолет.
обикновено подобни забрани за забрана на ограниченията са плод на неуморен опит за само доказване..
превенцията ще има Ако има Големи Глоби бързо и безкомпромисно събирани.
Българина ако не го удариш по джоба- няма оправия.
11 Март 2010 08:55
не си прав авторе успехът на МВР с намаляване на жертвите до нивото на 1967 е повече от голям, щото каруците дето се търкалят по пътищата сега са в пъти повече от 1967 .....
Така че ако гоним още 300 трупа намаление в следващите години трябва да инвестираме в КАТ, заплати, тренировки, оборудване, камери, коли и каквото още трябва паралелно с инвестициите в пътищата .... "парЪта прай борбЪта", ако перефразирам един световен шампион....
11 Март 2010 09:34
Това не е никакъв успех, ами чиста случайност. За да бъде дадена случка успех, трябва да е имало някакви действия, които да я предизвикат. Такива действия през 2009, а и изобщо в последните години, нямаше. Никакви. Е, освен ако не броим безкрайните изменения тип "от пусто - в празно" на ЗДП, информационните ала-бала кампанийки и малоумните доклади на ДОККПБДП ( ).
11 Март 2010 10:42
А всички знаят, че в основата на трагедиите по пътищата е корупцията и манталитетът на хората зад волана, които безобразничат по пътя и плащат подкупи, като нарушат правилата на движение.


Ами нали точо за това искат да се глобява само от показанията на камерата и да няма човек намесен в цялата работа:
Няма човек, няма корупция.

Кучето скача според тоягата, колкото повече ги глобяват хората, толкова по-културно ще карат. Поучете се от Френския опит.
11 Март 2010 10:43
Все пак тези 100 души са 10% намаление на смъртите...
В България около 1/3 от загиналите от злополуки са при ПТП...
Проблемите ни не са с липсата на Закон, с пропуските при прилагането му - не случайно за КАТ се говори, че в местата за редови контрольори не се назначава, а се наследява. Но явно така иска Народа - той си избира управниците в последните 20 години
11 Март 2010 11:35
Споко, мистерията е разгадана. Криза е, бензинът поскъпна, лихвите по лизинга също, в София най-сетне свързаха с метрото Люлин и Младост (в тях общо живеят към 1 млн. души), много хора оставиха колите си вкъщи. По-малко коли на пътя => по-малко катастрофи => по-малко жертви.
Аз това на майтап го пиша, ама никой ли от горните не се е сетил за тия фактори, които бяха налице през 2009 г.?
11 Март 2010 12:56
Смешно е, че г-н Dinain сам оценява напълно точната си диагноза за причините, довели до намалена смъртност през 2009, като смешка. Именно понижената подвижност на населението (в следствие от сдухването на икономиката и изперкването на народо) е същинската причина за понижената смъртност. Това ще бъде потвърдено и от данните на ЦЛПМ (извинете - ЦИПТНЕНС ) за трафика по републиканската пътна мрежа за 2009, когато (или по-правилно да кажа „ако“) същите бъдат комплектовани. В подкрепа на тази диагноза бих желал да приведа данните за смъртността за 1997, когато беше регистриран другият най-нисък брой смъртни случаи по пътищата след 1967 - около 915 човека. Нужно ли е да приповням какво се случваше през 1997? Е, положителната новина е, че има изгледи подобни работи да се случват и през 2010 г., така че има шанс да бъдат спасени още невинни животи!!!
11 Март 2010 13:39
ba_ra_ba
Нямаш си представа колко си прав.
11 Март 2010 14:07
За да има ефективност от каквито и да е глоби, първо трябва да се повиши събираемостта им. Ама не чрез спиране от пътуване зад граница, а както се прави в цивилизацията - запор на авоари и/или имущество. Защото има хора с по 3-4 лични карти и паспорти, които ис пътуват без никой да им каже копче. Фалшив документ струва колкото две бутилки фалшиво уиски. Но това е друга тема...
11 Март 2010 14:15
На първо време трябва да се преразгледат безумните знаци по пътищата, поставени и забравени с единствената цел "хранилка", а не безопасност на движението. Трябва абсолютно да се забрани КАТ-аджиите да стоят скрити и да спират без да има извършено нарушение.
11 Март 2010 14:18
Който не може да се зарадва на малкото
никога няма да постигне нещо голямо.
10% намаление на жертвите никак не е малко.
Тази година - още толкова.
Глобите по камера на масата!
ПОСЛЕ който иска да ходи да се съди.
11 Март 2010 14:50
В България не спирам на полицай, не плащам глоби и карам без българска книжка. Заслужили са си отношението ми. Вече станаха няколко години така, а шофирам всеки ден. Правете си изводите за държавата и за некадърността на КАТ, за това колко е сбъркана цялата система. В Америка не съм си и помислял да не спра на полицай.
11 Март 2010 15:02
по-малкото жертви по пътя са за съжаление само временен резултат от кризата, понеже някои хора си оставиха колите в къщи и хванаха автобус, а другите гледат да не въртят излишни километри. така че в случая просто по-малко трафик = по-малко катастрофи.
11 Март 2010 15:04
Заглавието и подзаглавието са по скоро въпроси. Имаше и програма 2003-2010 за намаляване бр. на убитите с 50% , но както виждаме резултата е никакъв. Никой не си изпълни задълженията по тази програма. Не искам да правя анализ , но ще спомена само , че голямата част от отговора на полувъпросите в заглавието и подзаглавието на статията са в съждението “Амбицията на МВР да намали броя на загиналите с още 40 % е много добра, стига да не остане само една гола декларация”. Ако беше амбиция на всички , а не само на МВР тогава тези програми щяха и ще имат успех. И тук само ще вметна , че в системата човек, път , автомобил участват около 97% от населението на страната. По голяма и на 100% е само Съртта. Е може ли само едно МВР да се справи с сигурността в такава огромна система. Отговорите сами идват . Всички министерства и общини да си свършат работата , а на МВР да останат само функциите , които са вменени в повечето страни от ЕС . Ако една държава я е грижа за хората , ще принуди съответните институции да си свършат работата . Тогава няма да казват , че една камера струвала Х лева/води до~ 17% намаление на жертвите в ЕС/, че няма средства за оказване на спешна помощ/при навременна помощ с тежко пострадали могат да се спасят ~30% повече /, че дупката докато не добие размер на кратер не трябва да се кърпи /~Дълбоко замаскирани % защото срещу стопанина на пътя не бе редно да се пише акт/, или да разрешиш да се построи кафе на осевата линия/малко преувеличено , но може и токова разрешение да се получи в N-ката община в БГ/ . Тук обаче трябва да благодарим на общините в големите градове и особено на столична , че поради многото задръствания и дупки броя на жертвите по обективни причини намаляват на съответните места, за сметка на тенекиите. Трябва да се разбере , че на децата не можеш само да им покажеш какво е светофар , но и да ги научиш и възпиташ да минават на зелено/при не формално отношение и на родители и на учители и институциите към превенцията може да се намалят ~5%/. И най важното, ако не се осъществява превенцията при водачи на ППС, кандидат водачи на ППС , техническа изправност на ППС и пътна инфраструктура и организация на движение пак ще си останем на този хал.Тук вече мнения колкото броя на населението , но по-важното е с какви нормативни документи се работи и ще се работи. Нормативните актове касаещи темата са ~60. С ДРУГИ ДУМИ КАЗАНО ВСЕКИ ДА СИ СВЪРШИ РАБОТАТА , ОТ ПАРЛАМЕНТ ДО ВСЕКИ ГРАЖДАНИН УЧАСТНИК В ДВИЖЕНИЕТО.
Колкото до утехата , не е утеха , но и един спасен човешки живот трябва да ни радва и да вървим в такава посока , че това да се превърне в тенденция.
11 Март 2010 16:18
ba_ra_ba, само в едно си прав . Това е , че трябва да има превенция , за съжаление това което пишеш не е превенция за намаляване броя на загиналите по пътищата. Тя започва от съставянето на нормативния акт/качествен или не , зависи от тези които го съставят и приемат/ и минава като права и задължения към институциите и гражданите. По самото изпълнение и неизпълнение на тези правила си личи и качеството на правилата и уменията на изпълнителите. В крайна сметка , ние като потребители на тези права и задължения можем да ги отстояваме или да се борим да ги променим. Още повече не трябва ние да вмняваме права и задължения , те са вменени от нормите.Отговор на всичките въпроси които поставяш се крият в разбирането , че нормите в страната ни се четат отзад напред и се работи по този начин. Не започваме и не поставяме в рамка чл. 1 от ЗДВП , а на преден план изтикваме други , което е и в основата на всичко.Така е навсякъде в държавата не само в КАТ
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД