Организацията "Ислямски форум за Европа" (ИФЕ) вярва в джихада и шериатския закон и се е амбицирала да превърне Великобритания в ислямска държава, алармира британският в. "Сънди телеграф".
ИФЕ има свои поддръжници на изборни длъжности и твърди, че е способен да постигне "масова мобилизация" на гласоподаватели. Според британския аграрен и екоминистър Джим Фицпатрик фактически ИФЕ се е превърнала в скрита партия в рамките на управляващата Лейбъристка партия и в партийната система на страната.
"Те разпростират пипалата си, внедряват хора в политическите партии, наемат членове за тези партии, налагат отделни лица, включително на изборни длъжности, така че да могат
да прилагат политическо влияние и власт,
независимо дали на местно или национално равнище", поясни министърът. Според него "те са в пълно противоречие с програмата на Лейбъристката партия, с нашата подкрепа за светския характер на обществото".
Миналия август британските вестници писаха за скандала със сватба на мюсюлманска двойка в Лондон, в който се оказа замесен Джим Фицпатрик. Поканен от бащата на младоженеца, министърът напусна сватбата, след като организаторите разделили сватбарите по полов признак, а Фицпатрик и жена му трябвало да седят в различни зали. Двамата дискретно се оттеглили, за да не развалят празника, но скандалът така или иначе пламнал.
Джим Фицпатрик е депутат от източен лондонски район, макар че е роден в най-големия шотландски град Глазгоу. Той е пожарникар по професия и се е занимавал активно със синдикална дейност, преди да влезе в политиката. Политикът твърди още, че ислямистката структура прониква и "разлага" партийната структура на лейбъристите в източен Лондон по същия начин, както през 80-те години това е правила левичарската групировка "Войнстваща насока". Тя е изповядвала идеите на Маркс и Ленин, издавала е в. "Милитънт", а през 1972 г. по нейно предложение лейбъристите приемат резолюция "за въвеждане на социалистическия план за производство, който се базира на държавната собственост". През 1983-1987 г. групировката играе водеща роля в градския съвет на Ливърпул. След тежки вътрешнопартийни схватки лейбъристите и левичарите се разделят по идеологически причини в края на 80-те години.
Ислямският форум обаче не е само лондонско явление. Той има клонове в още 8 английски града - Бирмингам, вторият по големина британски град, Манчестър, Лийдс, Нюкасъл, Брадфорд, Лутън, Хайд и Олдъм.
"Сънди таймс" и Канал 4 на Би Би Си направиха 6-месечно проучване за ИФЕ. То бе извършено със скрита камера. И ето какво установиха:
- Активисти на ИФЕ се похвалиха пред репортерите под прикритие, че вече "са обединили... много влияние и власт" в "Тауър Хамлетс", лондонски район с бюджет от един милиард британски лири.
- Проучването установи, че организацията и поддръжниците им са прибрали над 10 млн. паунда от данъкоплатците, повечето от които са част от правителствени фондове, предназначени за "предотвратяване на насилие и екстремизъм".
- Лидерите на ИФЕ бяха заснети да се изказват срещу демокрацията и в подкрепа на шериата или пък да се надсмиват над цветнокожите. Организацията е провеждала срещи с екстремисти, включително с мъж, окачествен от правителството на САЩ като "непривлечен под отговорност съконспиратор" на бомбения атентат срещу Световния търговски център през 1993 г., а също с мъж, разследван от ФБР за съпричастност с терористичните удари от 11 септември 2001 г.
- Умерено настроени мюсюлмани в Лондон разказаха как ИФЕ и симпатизантите му са налагали твърдолинейните възгледи над останалата част от местната общност и какви мерки са вземали срещу поведение, което те считат за "неислямско". Собственичка на агенция за запознанства е получила заплашителни имейли от активисти на фонда, предупреждаващи я да си закрие агенцията.
- Британският депутат Джордж Галоуей, избран също от Източен Лондон, признава, че организацията е изиграла "решаваща роля" в изненадващия му триумф на изборите през 2005 г.
Сега обаче Галоуей твърди, че ИФЕ е била една от многото групи, които са подкрепяли антивоенните му виждания и никога не са се стремяли да му влияят.
Скандалният депутат Джордж Галоуей бе изключен от Лейбъристката партия през 2003 г. и впоследствие създаде лявото движение "Респект". Той е стар приятел на Саддам Хюсеин, посещавал е Ирак два пъти и се е срещал с диктатора през 1994 г. През 2005 г. комисия на американския Сенат изнесе данни, че заедно с бившия френски вътрешен министър Шарл Паскуа е получил квоти за нефт от Саддам Хюсеин по програмата на ООН "Петрол срещу храни". Галоуей минава и за приятел на арабите и за враг на Израел, а миналата година организира хуманитарен конвой с лекарства за ивицата Газа, блокирана от Израел. Конвоят не бе пуснат в Газа.
ИФЕ е в особено близки контакти
с общинския съвет на източния лондонски район "Тауър Хамлетс" с население от 220 500 души. Всъщност това е районът с най-многобройните етнически малцинства в британската столица. Белите там са все още мнозинство, но едва 54% процента - англичани, ирландци и други бели. Останалата част са с небритански произход - 30% са от Бангладеш, има и много пакистанци, други азиатци, араби, африканци и афро-американци. Лятната Олимпиада през 2012 г. ще се проведе в 5 лондонски района, единият от които е именно "Тауър Хамлетс". Кварталът е бастион на лейбъристите.
Сегашният председател на съвета Лутфур Рахман твърди, че седем настоящи и бивши членове на съвета са назначени на постовете си с помощта на ИФЕ. Някои казват, че за тях лично се е застъпвал и агитирал високопоставен служител на ИФЕ. След като Рахман е бил избран за председател, на поста помощник на директора, отговарящ за благотворителните фондове, е назначен Лутфур Али, който е в тесни контакти с ИФЕ. Това е било направено въпреки наличието на други кандидатури, фалшифицираната му автобиография и отрицателния доклад за него от комисията за пресяване на кандидатите. Впоследствие бил принуден да си подаде оставката самият директор по финансирането, който бил белокож.
Щом Рахман поема общинския съвет, започват да се отпускат повече субсидии и дарения на организации, които са тясно свързани с ИФЕ, установи разследването на двете медии.
В същото време е спряло финансирането
на други светски настроени организации и групи. В известния квартал "Брик Лейн" фондовете са пренасочени от предимно светски към религиозни дейности, заради които местните жители обвиняват общинския съвет в "религиозен триумфализъм". Съветът наредил на училища в района да не работят по време на мюсюлманския празник Ейд, макар че повече от учениците не са мюсюлмани (Ейд е абревиатура на наименованието на празника, с който се отбелязва края на Рамадана, месецът на постенето).
Рахман не отрича, че активист на ИФЕ агитира членовете на съвета от негово име. Той твърди, че в "Тауър Хамлетс" има много хора, които извършват подобен тип дейност.
Той не пожела да коментира безпокойството от проникването на ислямски активисти сред лейбъристите, казвайки, че това е "партиен въпрос".
Рахман добави: "Ако погледнете приоритетите ни, като примерно инвестиране на 20 млн. лири за жилищно строителство, ще видите, че работим за всички".
Ислямският фонд твърди, че не се е стремял да влияе върху съвета и не е лобирал за Рахман. "По-скоро лейбъристки членове са се присъединили към ИФЕ, отколкото обратно", гласи становището на ИФЕ. Организацията настоява, че не е фундаменталистка или екстремистка и не подкрепя насилието.(По чуждия печат)
|
|