:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,367
Активни 387
Страници 27,777
За един ден 1,302,066

Не че сме добре, но не сме Гърция!!!

Не са луди чиновниците, които не са давали пари за здраве. Не са виновни хората, които протестират срещу орязването на заплатите си. Виновни са правителствата, които не са направили навреме реформите и са създали благодатна почва за протести
Петьо Цеков
Възхищавам се на студената пресметливост, с която икономисти и финансисти предричат гръцки вариант в България. Шапка им свалям. С една такава лекота говорят за Апокалипсиса, с едно такова смирение...

И всички са единодушни - не бива да се удовлетворят исканията на хората за по-високи заплати, щото гърците така направиха и затова са на това дередже. Да, така е в Гърция - данъчните протестират и не събират данъци, митничарите не работят, органите на реда не пазят реда. Всички гърла са зейнали и накрая кабинетът им развързва кесията, покрива претенциите на електората, но в същото време трупа дългове. Така страната затъва в блатото.

У нас всички са единодушни - България не бива да се поддава на натиск, като покрива всички претенции, не бива да обрича на дълг внуците си, като се разплаща с бъдещи вземания. Ако минем по пътя - протест, развързване на кесията - протест - трупане на нови дългове, накрая ще свършим като гърците - ще тропаме по вратите в Германия, Франция и САЩ и жално ще протягаме ръка.



Ако никой не работи, държавата не може да си напълни портмонето



Факт!

Много местни специалисти обаче правят грешно заключение - който протестира тук, е прът в колелото на прогреса... Не е така.

България няма нищо общо с Гърция дори и в сферата на социалните бунтове. Тук никога не е имало протести за 13-а и 14-а заплата. Тук хората знаят, че като работят, трябва да плащат данъци. Или поне да се направи всичко възможно да си на нула за пред НАП. Тук се краде не по-малко от Гърция, но си имаме валутен борд и поне държавните ни бюджети винаги са били "реалистични и изпълними". Дългът на България не е 300 млрд. евро.

Тук хората протестират едва когато ножът е опрял до кокала. Допреди седмица можех да се закълна, че икономическата криза не може да доведе до протестна вълна в страната. Сега обаче съм сигурен, че протестна вълна може да има, но тя ще се случи само защото държавата я организира. Да, абсурдно или не -



държавата организира протестна вълна



В събота ще протестират служителите на МВР, после идват хората от съдебната система, чиновниците, а накрая сигурно ще дойде и армията. Всички те ще протестират заради предстоящото орязване на доходите им - средно с 13%, което ще бъде пряк резултат от отказа на държавата вече да им поема осигуровките.

И за да е ясно още тук - всеки трябва да плаща данъци и осигуровки върху доходите, които получава! Когато тези, които си плащат чинно осигуровките, поемат през бюджета и осигуровките на още няколкостотин хиляди души - това не само не е честно, това си е жива дискриминация. Това е привилегия, която не би трябвало да бъде допустима по конституция.

Естествено, че никой полицай или военен няма да е щастлив от факта, че ще му намаляват доходите. И семействата им няма да са щастливи, и роднините. Естествено е да се очакват и протести. Но това е правилна мярка и юнаците от ГЕРБ трябва да бъдат подкрепени - все пак те се захващат с неблагодарна задача, която ще им свали рейтинга. След като искаха да бастисат целия народ с ръст на здравната вноска, сега поне намериха аргументиран подход за пълнене на държавната каца.

Но всичко това - кой плаща осигуровки и кой - не, кой има право на протест и кой няма, какъв трябва да е ръстът на заплатите и какви да са данъците и осигуровките - са вторични проблеми. Големият проблем на държавата в момента е, че



тя не може да си изпълни бюджета



Тъй като не е в състояние да си събира приходите, тя се принуждава да скатава разходи - не си плаща задълженията - и да търси нови попълнения, като смъква още кожи от данъкоплатците. Ако беше в състояние да си изпълнява бюджета, тя нямаше да реве, че й липсват някакви си 250-300 млн. Сега й липсват пари за здраве, утре ще й липсват пари за образование. И какво ще прави тогава - ще вдига налози? И пак ще предизвиква протести. Накрая никой няма да плаща нищо на държавата. Като в Гърция. Но и тогава пак няма да станем като тях. Няма да протестираме, просто ще спрем да ползваме услугите на държавата. Децата ще ги раждаме вкъщи, сами ще ги обучаваме. И, разбира се, ще се върнем към разменна търговия.

Истината е, че постъпленията от акцизи спаднаха със сто милиона за два месеца, вместо да растат, както е предвидено в бюджета, и да достигнат до плюс 500 млн. Вносът също рухна и това е логична последица, за която дори не са виновни митничарите. Дори и единственият положителен знак за икономиката - нарастването на износа, е в минус на хазната, щото тя трябва да плаща ДДС. И основният въпрос е:



не можеше ли всичко това да се прогнозира



при правенето на бюджета, за да не стигаме до ексцесии сега? Не можеше ли преди пет месеца да обявим, че чиновниците трябва да си плащат за здраве, защото така се възстановява справедливостта и ще има повече пари за здравеопазване? Не можеше ли още преди 5 месеца, когато се съставяше бюджетът, да се предвидят резерви, откъде да се покрият разходите в първите месеци, когато приходите по традиция куцат? Без да се създават истерии! И къде, за Бога, е връзката на митниците с НАП, откъдето щеше да капе поне още по 1 милион на ден?

Та не заклеймявайте тези, които ще протестират. Спомнете си -



не е луд този, който яде баницата



(не плаща здравни вноски), а този, който му я дава. Държавата не си върши работата - това е проблемът. Ей такава уста е зинала да преразпределя парите ни, а не може да покрие най-елементарните разходи! Ами като не може, да го остави на онзи, който може - на пазара! Защо ни е нужен ковчежник, дето само ни обяснява колко зле е положението и как трябва да съблечем по още една кожа, за да позакърпим нещата?! Най-лесното е да се опиташ да събереш повече приходи с увеличаване на данъци и осигуровки. Много по-трудно е да направиш непопулярните реформи, които биха съкратили драстично разходите и биха оптимизирали тежката държавна машина, чиято мудност, некомпетентност и издръжка са истинският прът в колелата на прогреса.

Тук не е Гърция и никога няма да бъде. Но опасност от задълбочаване на кризата има - това е факт. Когато има некомпетентни политици и лоши решения, винаги има опасност от криза - това може да се случи навсякъде. Няма значение дали държавата се казва България или Гърция...
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Държавата първо трябва да си плаща задълженията към бизнеса, а после да има претенции към данъците и осигуровките.
60
14612
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
15 Март 2010 23:15
Много е важно е МВР да продължава да озаптява престъпността, но това което увеличава социалното напрежение, е когато ни лъжат че трябвало да се установи принципа на равенство пред закона за всички граждани - НО в ТОЗИ СЪЩИЯТ МОМЕНТ министърченцето Дянков ми говори, че бил в контакт с председателя на корпорацията Цвет - и как за нейните служители, чело да се мисли отделно, а за останалите държавни служители нема - ще се налага равенство, да стискат зъби! Е това аз наричам нагнетяване на напрежение. Тия явно ни имат за безмозъчни дебили за да ни лансират едновременно две взаимноизключващи се тези! И сега когато Пицикатото Флик спестява 150 милиона лева, какво си мислим че ще стане - НИЩО - осезателен РЕЗУЛТАТ НЯМА ДА ИМА защото в здравеопазването не влизат повече пари (каквато би трябвало да е целта, само дето фискът престава да плаща-най-лесното нещо)! Просто се използва лозунга че сме "в криза" за да намаляват заплатите на дето когото заварят - ами да го питам месир Дянков, така като новоизлюпен неистов хамериканец - така ли неговата бестяща нова родина гледа на собствените си държавни служители - нищо че кризата май тръгна от нея (Enron, Lehman, AIG и сие) ма да няма оратории колко били компетентни тамошните държавни докато тука ... и др. под. простотии!
Аз съм нещо като държавен служител и благодарение на всички политически хомяци яхали държавната власт досега НИКОЙ от моето семейство вече няма работа - НИКОЙ - и сега това! Халал да са на Глупаците за Европейски Резил на България тези мизерни пари, но за тях утре от мен повече няма! Защото не са честни спрямо народа си и нямат воля да водат честна политика. И това е всъщност много големия им проблем! Но както е казано - който е прозд е задълго, ако не завинаги!
16 Март 2010 00:04
***

Редактирано от - sybil на 16/3/2010 г/ 00:28:35

16 Март 2010 00:10
Не съм чела статията, но да питам за заглавието - че кво им е на гърците? Мигар са по-бедни, получават по-ниски заплати от нас и идват тук да ни мият задниците техните висшисти?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
16 Март 2010 00:33
"Виновни са правителствата, които не са направили навреме реформите и са създали благодатна почва за протести"
***
Прав си Цеков, ама кой те пита!? Дреме им на правителствата!
16 Март 2010 00:41
Това че не сме Гърция - хубаво ли е, лошо ли е ....


16 Март 2010 01:33
не можеше ли всичко това да се прогнозира

Можеше и даже беше прогнозирано, че съчетанието от криминален генезис, некомпетентност, махленски манталитет и компрадорщина, ако бъде допуснато пряко до държавната власт ще доведе точно до това. Бе прогнозирано доста отдавна. Тук във форума. Когато нещата бяха поправими. Когато Дянков си беше още в Америка и не подозираше, че ще става министър.
Както бе прогнозирано и , че ако това се случи , виденовата криза ще ни се вижда, като безобидна шега. Сега тази прогноза може да бъде само потвърдена.
-
От спиралата надолу (намаляващи разходи водещи до свиване на потреблението и намаляващи приходи), в която навлиза правителството, чрез политиката си, няма измъкване. Поне това правителство не може да го направи. Нито знае как, нито иска, нито обвързаностите му му позволяват.
-
Ако политиката в държавата не се обърне на 180 градуса, ако не се бръкне в същността на проблемите (липса на българско производство, изтичане на национален доход навън, свръх концентрация на собствеността и доходите), което унищожава размяната, то скоро положението на хората в България ще стане толкова лошо и безизходно, че ни чака истинска революция. Нещо, като Венецуелската.
16 Март 2010 01:43
Абе Г-н Обама има най квалифицираните съветници по икономия в света и има трудности.Да не говорим за Бг един Дянков сам да оправи цела държава.Който и да дойде нов няма да се различава от него.
16 Март 2010 02:00
Ти да не си ги препитвал съветниците на Обама та си сигурен че са най-квалифицираните в света?
16 Март 2010 02:02
Който и да дойде нов няма да се различава от него.

Не е така. Човек трябва да е пълен олигофрен за да не знае, че бюджетът се пълни от вътрешното потребление. Основно от ДДС, Акцизи и мита. Данък печалба е малък. Отделно, че най-лесно се крие.
-
Кризата на българският държавен бюджет си е българско дело и задълбочаването й ще има все по-малко общо със състоянието на икономиката в останалия свят.
-
Износът нараснал. Добре. Това означава, че останалият свят излиза от кризата и там хората имат пари да потребяват. Но какво общо има това с българският бюджет, освен, че в него не влиза почти нищо. А дори точно обратното - излиза ДДС ?
Дръпването на световната икономика щяло да издърпа и българската, а дотогава трябвало да чакаме и да стискаме зъби. Пълни глупости. Нито прането на виртуални пари в България вече ще се възстанови за да стимулира имотния пазар, нито ишлемето ще тръгне (просто китайците правят всичко несравнимо по евтино), нито чакаме да се отвори пазара за някакви български високотехнологични продукти, нито българските монополи приватизирани от чужденци ще почнат да не изнасят приходите от тях.
-
Не вярвам всички управляващи да са чак толкова прости, че да не го знаят. Тогава ?
16 Март 2010 02:11
Тогава ? Тогава защо го правят. Защо се опитват да ни успиват ? И какво всъщност правят ?
-
Ами просто макроикономика, перспективи пред българската икономика и свиването не ги интересува. Интересува ги да не издънят тотално бюджета и борда още известно време, докато успеят да шитнат безценица на чужди компании всичко което могат. И да приберат комисионните. Просто правят пачки. Хаосът и паниката им е добре дошла. След тях и потоп.
16 Март 2010 02:19
Брайтман, виж колко хора си мечтаят да сме като гърците, където правенето на виртуални пари е много по-напреднало. Дори сега, когато те са изправени пред избора да изпросят от някъде истински пари, които да им покрият вересиите или да откажат яденето за двайсетина години (или по-хуманното 100 грама черен хляб на ден за 200 години плюс 14-часов работен ден), пак Кайли пита не може ли и ние така. Е, да не мислиш, че на бате Бойко не му се ще?
16 Март 2010 02:25
Воци всички са с по неколко дипломи и то истински.
16 Март 2010 02:28
хикса,
че що си мислиш, че сме по-малко задлъжняли от гърците ? Щото за тях казват, че имали 300 милиарда дълг, без да уточняват обаче държавен или частен. За нас казват, че държавният дълг бил около 5 милиарда, ама услужливо пропускат колко е частният. А за една икономика е важен целият дълг - и държавният и частният . Даже частният е по-важен, когато икономиката е приватизирана, а не държавна, както беше у нас до 1989 г.. Че даже и товава българският дълг не беше държавен, а на Булбанк и се наложе държавата с решение на Народното събрание да го признае за държавен за да започнат преговорите за уреждането и редуцирането му.
16 Март 2010 02:37
Въпросът не е за състоянието на една или друга страна, а за начините това да се преодолее. Капитализмът е основан на размяната. Всеки произвежда нещо, разменя го и го потребява изцяло. Проблемът възниква, когато един произвежда прекалено много повече, отколкото маже да потреби, а 1000 произвеждат всичко, което въобще може да бъде потребено от милиарди. Тогава милиардите нямат какво да предложат насреща, а 1000-та ги кредитират, защото иначе няма на кого да продават...
16 Март 2010 02:56
starija hush, вервам ти за по неколкото дипломи. Ама съветниците на президента се назначават главно по ПОЛИТИЧЕСКИ , а не по научни критерии. Та така .
16 Март 2010 03:01
Брайтман, брутният ни външен дълг е ?37, 6 милиарда в края на 2009-та, десет пъти по-малък е от гръцкия. Ето ти подробности
16 Март 2010 03:38
хикса,
благодаря.
Значи да обобщим с числа:
-
Гърция има Брутен вътрешен продукт от около 273 милиарда евро и дълг 300 милиарда евро.
-
България има Брутен вътрешен продукт от около 37 милиарда евро и дълг от над 37 милиарда евро.
--
С други думи и двете страни за задлъжнели повече от Брутните си вътрешни продукти. Гърция малко повече, като съотношение, но пък и потенциала на икономиката й е по-голям.
16 Март 2010 04:21
И потенциалът за срив И е по-голям.
16 Март 2010 05:12
Що сравнявате публичния (държавен) дълг на Гърция със съвкупния дълг на държава, фирми и лица в България. Дружество "Георги Кирков" уж го затвориха.
16 Март 2010 05:31
Това е положението... Няма желаещи и можещи сред политиците за реформи... Пълно безсилие отгоре, ама безразличието отдолу май свършва
16 Март 2010 06:38
The Latest External Debt Position of European Countries 1 comment
December 17, 2009 |


Натиснете тук


Gross External Debt Position (in US$ millions)
Source: The World Bank
16 Март 2010 06:45
olo,
Интересуваме се от общия външен дълг, защото обслужването му изисква превръщане на левове в евро.
Един е взел заем в евро и построил МОЛ, спечелил левове, но трябва да ги върне в евро. България има 37 млн. евро външен дълг, а 13 млрд. евро краткосрочен. И освен това има 56 млрд. чужди инвестиции. „Била” печели в левове, а печалбата трябва да се превежда в евро


Редактирано от - galia2 на 16/3/2010 г/ 06:51:27

16 Март 2010 06:59
Ми интересувайте се, бе. От интересуване до сравняване има разлика. Kогато се сравнява брутния дълг на България, да се сравняава със съответната величина за Гърция. Виж линка на Дарвин и сравни с числата na Брайтето.
16 Март 2010 07:00
Не знам хубаво ли е, че не сме Гърция, но това "и няма да бъде" е доста реалистично и песимистично.
Гърците имат интереси и натискат държавата си да им угоди. Ние в името на държавата стискаме ръце и езици в юмрук и мълчим.
Защо в модерното време, когато човекът е уж център на всичко, тоя човек се потиска в името на държавата? На слугата?
----------------------------------------- -------------
Блогът на Генек


16 Март 2010 07:01
/:/ "Не че сме добре, но не сме Гърция!!!"
......................................... .....................................
ТЪЙ-тъй!
Добре сме, ама ще се оправим!
16 Март 2010 07:05
Брутния външен дълг на Гърция е 391.1 млрд. евро или 163% от БВП
16 Март 2010 08:45
Абе Г-н Обама има най квалифицираните съветници по икономия в света и има трудности.

Аз се чудех защо при най-квалифицирания в Европа и по всичките земни кълбета супер спец Пицко я закъсваме - пък то било от супера му...
16 Март 2010 09:02
Правилно! Трябва всички да са равни!
А сега им разрешете на шапкарите да членуват в партии и профсъюзи и да си имат фирми или да работят и на друго място!
16 Март 2010 09:04
Доколкото разбирам, общата теза на автора е: "Лошата държава не си върши работата, добрите чиновници страдат". Ама чакай бе, джанъм, държавата не е някакво изолирано създание, работата на държавата я вършат именно тези чиновници и други държавни служители - те събират данъците, те преследват укриващите данъци и други престъпници, те разкриват измами. Ще рече - държавните служители не са си свършили работата и съответно страдат заслужено. Отделните държавни служители, които са си я свършили, страдат покрай общата маса.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
16 Март 2010 09:29
Вярно е че се влиза в една спирала - по-ниски доходи, по-малко потребление, по-малко данъци и т.н. Но не е вярно, че това винаги води до революция. Защото това може да стане ако цените си стоят на едно и също ниво. Но ако цените падат тогава това не е проблем. Извода е че за да се нормализира състоянието в България цените трябва да падат. Така е когато нямаш износ, а разчиташ само на вътрешен обедняващ пазар. Цените в САЩ и ЕС паднаха /недвижимости и коли - едни от най-скъпите стоки/, въпреки, че там не са голтаци като нас, просто фирмите реагират на пазарното състояние. Частните фирми в България ще имат възможността или да свалят цените и да оцелеят или да фалират с гордо вдигнати глави и непоколебимо магарешко упорство. Но простотията ходи по хората и особено в Югоизточна Европа.
16 Март 2010 09:35
В България зор става за 5 и 6 заплата в много от фирмите- примери от шивашкото съсловие колкото щеш! та тука народа дори и на сън не вижда 13 и 14 заплата, камо ли великденски агнета, които в гърция се полагат на офицерите от армията и висшите служители!! Живуркаха си гърците и това никой не може да го отрече, яко си мързелуваха на гърба на европците!! НО
Когато тези, които си плащат чинно осигуровките, поемат през бюджета и осигуровките на още няколкостотин хиляди души - това не само не е честно, това си е жива дискриминация. Това е привилегия, която не би трябвало да бъде допустима по конституция.
АБСОЛЮТНО ТОЧНО, щото такива неплащащи осигуровки по вчерашни данни са 1600000 човека!! тях какво ги правим, като се знае, че са неграмотни, полуграмотни, неплащащи ток, вода, наеми и всички останали данъци и такси!!!
16 Март 2010 09:50
Манрико,
Чети още изнесеното в подзаглавието и ще ти светне. Човека ясно ти го казва - виновни са правителствата. Главата, от която се вмирисва рибата. Кой краде най-много чиновникът или неговия шеф - кмет, министър, или техните кукловоди. Ръководителят на ведомството е сложен там за да въведе ред и правила, а чиновникът да работи съобразно правилата! И тогава, друже, ще прогледнеш, че от чиновниците не повече от пет процента са корумпирани и то в комбина с началниците си.
Твоите идоли в момента навсякъде в държавната администрация са създали пълен хаос. Правят едни "реформи" дето още повече объркват създадените дотук системи. Държавната администрация е спряла да работи демотивирана от чудовищната им некадърност. И не ме връщай при тройната - липсата на алтернатива не е оправдание за некадърност.
16 Март 2010 10:10
Съвсем очевидно е, че Гърция не са зле заради високи заплати, както манипулативно се опитват да ни втълпят, с идеята да си траем и да не искаме нормално заплащане, защото видите ли щяло да стане както е в Гърция. Е, в България от 20 години заплатите са от мизерни по-мизерни и ние добре ли сме или сме по-зле и от Гърция? Точно обратното е, ако гърците не протестираха за по-високи заплати, сега щяха да са още по-зле, а ако ние протестирахме за по-нормално заплащане, очевидно щяхме да сме по-добре и икономиката ни щеше да дръпне поне малко напред.
Както често се казва:
Нещата не са такива каквито изглеждат.
16 Март 2010 10:22
Крайно време е в държавата всеки да си поеме своя дял за данъци, осигуровки и т.н. А данъчните да не се почесват, а да подпукат за данъци собствениците на скъпи коли и имоти, което отдавна уж се канят да направят. И няма начин за измъкване, даже и фиктивните продажби, защото всички предишни собственици също трябва да доказват произход на парите си.
16 Март 2010 10:23
Започвам да си мисля, че ББ си свърши работата, колкото можеше - Махна тройната ламя, поизгони най-корумпираните, понаправи това-онова и толкоз, идеите му се изчерпаха... Иде време за нови избори и непопулярните решения на ГЕРБ се аплодират най-силно от преките им конкуренти. Както се вика - политика, просто бизнес.
16 Март 2010 10:25
И тогава, друже, ще прогледнеш, че от чиновниците не повече от пет процента са корумпирани и то в комбина с началниците си.
Досещаш ли се, че има разлика между корумпиран чиновник и чиновник, който не си върши работата? Или за теб чиновник, който виси на работното си място и не е корумпиран, си върши работата? А че рибата се вмирисва от главата, е ясно.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
16 Март 2010 10:34
Тези 1.6 милиона неграмотни, полуграмотни, неплащащи ток хора са резултат от политиката да се плащат ниски заплати и да се пести от образование и медицина. И ако се върнем на дискусията от сутринта в резултат на глупавото управление през последните десетилетия България (фирми и държава) има да връща на останалия свят сума малко по-голяма от годишното й производство и да изхранва 1.6 неграмотни и полуграмотни хора. Тук има интересен материал за перспективите в тази ситуация да ни приемат в еврозоната. Натиснете тук.
16 Март 2010 10:36
Брайтмане, е със долния цитат ми падна непоправимо в очите , като някой който разбира от икономика
"Износът нараснал. Добре. Това означава, че останалият свят излиза от кризата и там хората имат пари да потребяват. Но какво общо има това с българският бюджет, освен, че в него не влиза почти нищо. А дори точно обратното - излиза ДДС ?"
Айде нека някой да му обясни откъде идва богатството на една нация (която няма суровини и/или огромни разходи за отбрана, за да си набавя чрез сила необходимите суровини и богатства).
И неслучайно Франция критикува Германия че е направила фирмите си прекалено конкурентноспособни и чрез ИЗНОСА си изтеглят богатствата на другите страни, и то не на Зимбаве и Гана , а на страните от ЕС, косто си е доста трудничко.
Богатството идва от МНОГО ИЗНОС, и малко внос.
16 Март 2010 10:46
А бе Цеков! Що говориш , пардон, пишеш глупости без да си проверил! Преди години като влезе в сила закона за държавния служител, на всички, чиито статут се промени, заплатите бяха НАМАЛЕНИ с процента , който държавата пое като осигуровки. Сега ще го удържат още веднъж! КЪДЕ Е ТУК СПРАВЕДЛИВОСТТА? Най-лесно е да се плюе срещу служителите дето са с по 400-500 лева заплата, но тези, които носят оръжие, (военни и полиция) ще си получат компенсациите протев прокламираната справедливост. А другите?
16 Март 2010 11:04
Богатството идва от МНОГО ИЗНОС, и малко внос.


Богатството се създава от инвестициите, а не от вноса и износа. Но МНОГО ИЗНОС, и малко внос се изисква, за да си обслужваме заемите на останалия свят. Може и в комбинация малко износ и още по-малко внос. А това означава, да произвеждаме повече, отколкото потребяваме; може и в комбинация по-малко производство и още по-малко потребление.
16 Март 2010 11:08
Става дума и за 150 000 партизани,
назначени СЛЕД 2001 година.
Те тежат като воденичен камък на бюджета.
16 Март 2010 11:11
Износ, внос, производство, търговия губят смисъл
когато има ОГРОМЕН ИЗЛИШЪК от чиновници,
които се хранят от данъците,
наложени върху производители, търговци и т.н.
16 Март 2010 11:29
"Досещаш ли се, че има разлика между корумпиран чиновник и чиновник, който не си върши работата".
Пак не четеш - вече отговорих на въпроса, кой е отговорен за това чиновника да си върши работата. Между другото това е и същият, който може да му попречи да краде и да взема подкуп.
16 Март 2010 11:43
Ето нещо интересно по темата. Натиснете тук
16 Март 2010 11:59
Гледам, че пак не се прави разлика между държавен служител, човек работещ в структура на бюджетна издръжка и човек работещ в обществения сектор. Освен това неразбиране пак го има и второто неразбиране - за какво служи държавата и защо я има навсякъде по света.
16 Март 2010 12:03
Всеки ден непрекъснато се сблъсквам с всякакви хора работещи в частни фирми, повечето, от които са адски некомпетентни, мързеливи, глупави, не си вършат работата и т.н. Защо се пренасят автоматично тези качества и към държавните служители, с които българина на практика почти няма взаимоотношения в масовия случай?
16 Март 2010 12:48
Една от най-комичните гледки в последно време е как медиите хорово ни плашат с "гръцка криза". Да си помисли човек, че фанариотите масово щурмуват границите ни, търсейки места за гледачи, берачи, чистачи, сервитьори.
Докато дикторския глас в ТВ новините ни разправя за гръцката финансова катастрофа, вървят кадри от шествия на работници от комуналните услуги, които имат вида, осанката, самочувствието на наш банкер. Та ние на пика на икономическия бум през 2007-2008 не можехме и да мечтаем за стандарта на Гърция в момента.
Ако е вярно, че гърците само си клатят краката , това иде да подчертае, че тъпото, безцелно бъхтене, практикувано у нас, е най-прекият път към немотията.
Защото гърците са ужасни лентяи, паразити, хитреци, с две леви ръце, с грозни жени, ако щете, всякакви, но СОЛИДАРНИ.
И затова имат силата да прехвърлят полагащия се дял от бремето на кризата върху олигарсите.
Докато ние тъпо мълчим и ровим с мотиката.
16 Март 2010 14:24
И затова имат силата да прехвърлят полагащия се дял от бремето на кризата върху олигарсите.

По-точно върху данъкоплатците от другите държави от Еврозоната. Олигарсите - бълха ги ухапала.
16 Март 2010 15:11
Ако гърците си бяхма с драхмите цялата тупурдия щеше да се размине за една нощ.
Девалвираш и на другата сутрин си леко махмурлия, ама живота продължава.
Кой прецакан, прецакан.
Кой намазал - дава интервюта по телевизии и вестници колко било необходимо и как гръцкия бизнес сега щял да се наеме и покори нови простори.
Да, ама не могат да печатат евро и за тва е това болезнено бавно рязане на опашката.
Ние си имаме нашто левче и тъй както му махнахме трите нули, можем да му сложим още една или две отзад, ако видим голем зор.
После пак ще ги махнем ама требе да мине време и хората позабравят кое как е било.
16 Март 2010 17:02
Олигарсите или ЕС, няма значение. И в двата случай не става без солидарност. А ние само се чудим как да продадем народа си по-евтино. Затова те пъшкат и страдат с 300 млрд БВП, а ние цъфтим от щастие с 30 млрд.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД