Въпреки предизборните си обещания новите управляващи се притесняват да позволят на избирателите да пренареждат партийните листи. |
Едно от най-важните предизборни обещания на ГЕРБ бе въвеждането на преференциален вот в изборите за парламент с нисък праг. Това означава да се даде право на избирателя да отбелязва в листата на партията, за която ще гласува, предпочитан от него кандидат. Ако този кандидат събере определен брой отбелязвания или преференции, той отива на първо място в листата дори ако е е бил на последно според подредбата от партийната централа. Подобно нещо досега имаше на изборите за евродепутати, но заложеният праг бе твърде висок, за да има размествания по листите.
От ГЕРБ разсъждаваха
прагът на бъде между 5 и 8%
На едно от последните заседания на временната комисия за изборното законодателство обаче експертите обясниха, че ако този праг е над 3%, от него няма да има никаква полза. И герберите, както и партньорите им от "Синята коалиция", се стреснаха. Въвеждането на преференции в изборите за общински съветници, каквито предстоят догодина, пък е направо обречена кауза. Основният мотив е, че в по-малките общини една рода ще може да определя кой да стане общински съветник.
Политиците винаги са били майстори в изнамирането на обяснение как даването на реална власт в ръцете на хората всъщност нарушава правото им на свободни и честни избори. Преференциалното гласуване е най-невинната форма на мажоритарен елемент, но депутатите се плашат дори от нея. Няма нищо лошо в това прагът за преференции да бъде 3%. Единственото лошо е за партийните централи, тъй като това създава реалната възможност листата да бъде пренаредена. И хората да предпочетат местния кандидат, а не спуснатия от София водач парашутист. Ниският праг предполага и силна конкуренция - някои ще съберат 3% преференции, други 5%, трети 10% и т.н. Това би било великолепно тържество на народната воля и солидно
кроше в мутрата на партизанщината
Аргументите срещу въвеждането на преференциален вот в изборите за общински съветници също са несъстоятелни. В момента подобна възможност няма. Но в по-малките общини отделни фамилии избират съветници. А понякога дори съветници от различни партии са роднини. Всички сме братовчеди в България, както казваше един бивш премиер. Едно от големите политически предимства на малките общини обаче е, че там хората се познават. И затова е напълно възможно да има противодействие срещу кандидат-съветници, които водят родата под строй до урната или прибягват до други нерегламентирани средства.
Истината е, че какво точно ще се случи, ако се въведат преференции с нисък праг на парламентарни и местни избори, никой не знае и може само да се гадае. И обяснението е просто - досега такова нещо не е имало. Резултатите от евровота не могат да бъдат мерило, защото този избор е съвсем различен като нагласа и активност у избирателите. Да се изтъкват обаче само лошите неща, които биха могли да се случат, издава
неуважение към суверена
и неговата воля
В крайна сметка обаче би било добре, ако от ГЕРБ все пак спазят предизборното си обещание и въведат преференции, дори с 5% праг. На парламентарните избори активността винаги е била по-висока и със сигурност ще се повиши, ако има и мажоритарен елемент. Дори само това да се постигне като резултат - няма да е малко. А и в крайна сметка нищо чудно прогнозите на специалистите да не се окажат съвсем точни. И от преференциите да има полза дори ако прагът е повече от 3%.
Най-важното обаче е политиците да спрат да се страхуват от народа си, който ги е избрал. И да престанат да шмекеруват на дребно с изборното законодателство. Дано ГЕРБ да не забравя, че на последния вот спечели всички мажоритарни мандати, освен тези в смесените райони, заради шмекериите на предишните управляващи. И да не прави като тях.