:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,863
Активни 346
Страници 6,428
За един ден 1,302,066
Реформа

Властта за народа май пак ще се отложи

ГЕРБ и "Синята коалиция" се притесняват да въведат преференциален вот с нисък праг, което може да им изиграе лоша шега
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Въпреки предизборните си обещания новите управляващи се притесняват да позволят на избирателите да пренареждат партийните листи.
Депутатите от настоящото управляващо мнозинство уверено вървят по стъпките на своите предшественици по отношение на мажоритарния елемент в изборите. Всяка власт у нас се е страхувала да даде реална власт в ръцете на избирателите и се е пазела от подобна възможност като дявол от тамян. И като Дянков от стенограма. Вече има сигнали, че и новата власт вероятно ще последва този не чак толкова светъл пример.

Едно от най-важните предизборни обещания на ГЕРБ бе въвеждането на преференциален вот в изборите за парламент с нисък праг. Това означава да се даде право на избирателя да отбелязва в листата на партията, за която ще гласува, предпочитан от него кандидат. Ако този кандидат събере определен брой отбелязвания или преференции, той отива на първо място в листата дори ако е е бил на последно според подредбата от партийната централа. Подобно нещо досега имаше на изборите за евродепутати, но заложеният праг бе твърде висок, за да има размествания по листите.

От ГЕРБ разсъждаваха



прагът на бъде между 5 и 8%



На едно от последните заседания на временната комисия за изборното законодателство обаче експертите обясниха, че ако този праг е над 3%, от него няма да има никаква полза. И герберите, както и партньорите им от "Синята коалиция", се стреснаха. Въвеждането на преференции в изборите за общински съветници, каквито предстоят догодина, пък е направо обречена кауза. Основният мотив е, че в по-малките общини една рода ще може да определя кой да стане общински съветник.

Политиците винаги са били майстори в изнамирането на обяснение как даването на реална власт в ръцете на хората всъщност нарушава правото им на свободни и честни избори. Преференциалното гласуване е най-невинната форма на мажоритарен елемент, но депутатите се плашат дори от нея. Няма нищо лошо в това прагът за преференции да бъде 3%. Единственото лошо е за партийните централи, тъй като това създава реалната възможност листата да бъде пренаредена. И хората да предпочетат местния кандидат, а не спуснатия от София водач парашутист. Ниският праг предполага и силна конкуренция - някои ще съберат 3% преференции, други 5%, трети 10% и т.н. Това би било великолепно тържество на народната воля и солидно



кроше в мутрата на партизанщината



Аргументите срещу въвеждането на преференциален вот в изборите за общински съветници също са несъстоятелни. В момента подобна възможност няма. Но в по-малките общини отделни фамилии избират съветници. А понякога дори съветници от различни партии са роднини. Всички сме братовчеди в България, както казваше един бивш премиер. Едно от големите политически предимства на малките общини обаче е, че там хората се познават. И затова е напълно възможно да има противодействие срещу кандидат-съветници, които водят родата под строй до урната или прибягват до други нерегламентирани средства.

Истината е, че какво точно ще се случи, ако се въведат преференции с нисък праг на парламентарни и местни избори, никой не знае и може само да се гадае. И обяснението е просто - досега такова нещо не е имало. Резултатите от евровота не могат да бъдат мерило, защото този избор е съвсем различен като нагласа и активност у избирателите. Да се изтъкват обаче само лошите неща, които биха могли да се случат, издава



неуважение към суверена



и неговата воля

В крайна сметка обаче би било добре, ако от ГЕРБ все пак спазят предизборното си обещание и въведат преференции, дори с 5% праг. На парламентарните избори активността винаги е била по-висока и със сигурност ще се повиши, ако има и мажоритарен елемент. Дори само това да се постигне като резултат - няма да е малко. А и в крайна сметка нищо чудно прогнозите на специалистите да не се окажат съвсем точни. И от преференциите да има полза дори ако прагът е повече от 3%.

Най-важното обаче е политиците да спрат да се страхуват от народа си, който ги е избрал. И да престанат да шмекеруват на дребно с изборното законодателство. Дано ГЕРБ да не забравя, че на последния вот спечели всички мажоритарни мандати, освен тези в смесените райони, заради шмекериите на предишните управляващи. И да не прави като тях.
17
2765
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
16 Март 2010 05:50
Този път съм абсолютно съгласен с този автор!
НЕ мажоритарен вот, а пропорционален вот с преференциален елемент- това е пътят към истинската Демокрация!
Като НЯМА Консенсускрация, да има, поне, истинска Демокрация! ДАНО!
16 Март 2010 07:04
Тя никога не се е предвиждала.
---------------------------------------
Блогът на Генек


16 Март 2010 07:51
Демокрация?!Може, но след посткомунистическата държава...Още не са се окопали достатъчно надълбоко.
16 Март 2010 08:19
власт се взима с парета и со малко кютек, а не с ВОТ, ако искате власт осигурете си парета за себе си кютек за непослушковците и я вземете,
па тогава правете каквато искате избирателна система
а то байгън он мераклии които само за власт говорят и като я "вземат" ВЛАСТТА не знаят какво да правят с нея......
16 Март 2010 10:23
Отдавна не бях чел статия, пълна с толкова неразбиране.
Най-важното обаче е политиците да спрат да се страхуват от народа си, който ги е избрал. И да престанат да шмекеруват на дребно с изборното законодателство. Дано ГЕРБ да не забравя, че на последния вот спечели всички мажоритарни мандати, освен тези в смесените райони, заради шмекериите на предишните управляващи. И да не прави като тях.

Какви шмекерии, какви пет лева?
Тройната коалиция беше твърдо решена да даде власта на ГЕРБ и понеже не беше никак сигурно, че ГЕРБ ще има достатъчно мнозинство, решиха да им подарят няколко депутати, чрез така наречения мажоритарен вот, който винаги и навсякъде в света е давал предимство на партията с най-много гласове, както и стана. Мажоритарният вот е нож с две остриета и като цяло силно изкривява предпочитанията на електората в посока на партиите в сповече гласове. "Властта за народа" в българският й вариант трябва да е само пропорционален вот без изборен праг.
16 Март 2010 10:28
От една страна - добре, трябва да има преференциален вот
От друг - наистина не може да е ефективен при малки съвкупности - общински избори във Видин или Силистра, например - да не говорим за по-малки общини.
Но за парламентарни избори - напълно - стига да няма "райони" като Ямбол - с цели 4 дупетата!
16 Март 2010 11:28
ХУЗа:
Тройната коалиция беше твърдо решена да даде власта на ГЕРБ и понеже не беше никак сигурно, че ГЕРБ ще има достатъчно мнозинство, решиха да им подарят няколко депутати, чрез така наречения мажоритарен вот


А бе, ти изкъртИ всичкото миФка, съсе тръбопроводите!!!

-------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Д-р Тони Филипов
-------------------------------
16 Март 2010 11:52
Мурано,
това го писах още преди изборите, когато се обсъждаше и се прие изменението в избирателния закон, с което се появиха тези мажоритарни кандидати.
А който още не го е разбрал, толкова по-зле за него.
16 Март 2010 12:15
ХУЗе:
това го писах още преди изборите, когато се обсъждаше и се прие изменението в избирателния закон, с което се появиха тези мажоритарни кандидати.
А който още не го е разбрал, толкова по-зле за него.


Теорията, че "Земята е плоска и се крепи на слонове.." е още по-стара. Но, като гледам как подскачат комсомолците срещу ГЕРБ, сигурно и твоята е толкова меродавна!!!

-------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Д-р Тони Филипов
-------------------------------
16 Март 2010 13:51
Статията се е захванала с треската и не вижда гредата в окото си.
В България вота винаги е за партия, а не за личност. Доказателство за това са например мажоритарно избраните кандидати на ГЕРБ и ДПС. Едва ли повече от 1% знаеха за кого гласуват, а още по-малко са тези, които знаеха какво представлява мажоритарния кандидат за когото гласуват.
Най-демократичният вариант за България е пропорционална избирателна система без райониране и без изборен праг. Това разбира се няма да стане, защото не е в интерес на големите партии, които печелят много от изборния праг. Едно, че вкарват повече депутати в парламента и второ, не допускат създаването на конкурентни партии.
Преподреждането на листите, за което пише статията, е много порочно, защото позволява с много малко на брой купени гласове да се изберат "преподредени" кандидати за депутати. "Преподреждане" на листите може да има, само ако всички гласували са задължени да подредят предпочитанията си, което няма да стане.
16 Март 2010 16:01
"В България вота винаги е за партия, а не за личност."

За справка питай ЦАРО и Б.Б.
16 Март 2010 16:03
Каквато и избирателна система да се въведе, партийната мафия ще я осере.
16 Март 2010 16:15
В България вота винаги е за партия, а не за личност. Доказателство за това са например мажоритарно избраните кандидати на ГЕРБ и ДПС. Едва ли повече от 1% знаеха за кого гласуват, а още по-малко са тези, които знаеха какво представлява мажоритарния кандидат за когото гласуват.

Много вярно.
Така е не само в България а дори и в Англия, където имаме 'класическа мажоритарна система'. Там хората също гласуват не за Джон или Джордж, а за 'човека на тачър' или на Блеър.
16 Март 2010 16:41
герб са консерватори, и като такива вървенето по стъпките на предшествените е за тях очаквано поведение
16 Март 2010 20:14
Ние продължаваме да сещаме феномена на демокрацията , като повече или по-малко сбъркана мрежа от партизирани форми на гражданското ни общуване в Обществото . Оставащото от общия ни живот в него , но вън от сферата на упражняване на Властта , туряме в длъжност на неправителствените организации и ... готово . Така и безразсъдно , допускаме и търпим практиките на тоталитарното , в своеволията на еднозначно по своята корист , партийно управление на общия ни живот . Смяната на реални партийни субекти и реално липсващото участие на Обществото в Управлението , днес диктуват представите ни за достоверно демократично общуване . Така , ние и сами заменяме Обществения ни субект , с Партиен сурогат. Сами премачкваме Самоцелта на общия ни живот в Общество - неговото Самоуправление - драгоценното достояние на всяка достоверна Демокрация . В идеята за него е и рефрена ми , Господа - За повече Общество в Политиката !
16 Март 2010 20:56
***

Редактирано от - suhar на 16/3/2010 г/ 21:15:49

16 Март 2010 21:27
Suhar-е, ти май забрави да изключиш фурната, да?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД