Представители на малкия и средния бизнес протестираха срещу указанието на НАП за двойното осигуряване пред финансовото министерство вчера. |
На 10 март НАП отмени указанието, но това според протестиращите е прах в очите, тъй като двойното облагане си остава в Кодекса за социалното осигуряване (КСО). "Указанието сътвори уникална глупост. Накара собствениците да плащат осигуровки дори и върху неначислен доход. Т.е. дължаха се осигуровки дори и за неполучена заплата. Това отпада, но пък остава изискването собствениците да се осигуряват върху най-високия праг за ръководни лица. Отделно от това се третират и като самоосигуряващи се", недоволства счетоводителката Мария Петкова, която бе един от 200-те протестиращи пред офиса на НАП-Варна. "За мен това означава осигуровки от 1200 лв., които са непосилни във време на криза", оплака се и бизнес дамата от Добрич Синтия Недялкова.
Във Варна протестираха и много таксиджии. "Целта на правителството е не да стабилизира малкия и средния бизнес, а да го ликвидира окончателно", констатира председателят на синдикат "Авто 94" Димчо Иванов. В Бургас митингуващите размахаха сочна и хубава пица, която се полагала на бизнеса, вместо постната, предложена символично от Дянков. Протестиращите настояха за промени в КСО, които да премахнат абсурдите и текстовете, които позволяват множество тълкувания.
-----НА КРАКА
Гражданите недоволстваха и от софтуера, чрез който би трябвало да могат да се проверяват дължимите данъци и осигуровки. В много случаи системата изкарвала длъжници хора, които са платили всичко. Това ги принуждава да носят на крак документи и да висят с часове на опашки. Счетоводителката Камелия Стоянова алармира и за още една недомислица. Работниците и служителите, които са командировани от наши фирми в страни от ЕС, следва да се осигуряват в съответната държава. При кратки престои обаче те не могат да се регистрират в чужбина като дължими лица. НАП пък не оказвала помощ, поради което много дружества се чудели как и на кого да платят осигуровките за времето в друга държава.