Фискалният резерв към края на февруари е на ръба на минимума, който е заложен в закона за държавния бюджет - 6.3 млрд. лв., сочат сметките. Правителството и другите бюджетни организации са имали 5.95 млрд. лв. в БНБ към 26 февруари. Отделно държавата държи към 0.5 млрд. лв. в търговски банки, което означава, че общата сума на резерва ще е малко над минимума.
Фискалният резерв е част от валутните резерви на страната, които се управляват от БНБ. Той се влияе от бюджетния баланс - при излишъци се увеличава, а при дефицити намалява. Друга причина за движение на парите в резерва могат да бъдат т. нар. операции под черта, например капитализирането на различни държавни дружества и операциите по външния дълг.
Най-високите си нива резервът достигна през есента на 2008 г., когато надхвърли 12 млрд. лв. Точно преди Коледа тройната коалиция разпредели 4 млрд. лв. от него. В края на 2008 и началото на 2009 г. много пари отидоха и за капитализирането на Българската банка за развитие - 500 млн. лв., Българския енергиен холдинг - 400 млн. лв., "Национална компания индустриални зони" - 100 млн. лв., Българския нанотехнологичен център - 50 млн. лв., и т. н. През втората половина на м. г. правителството стабилизира резерва на ниво малко под 8 млрд. лв., но заради дефицитното бюджетиране от януари насам той вероятно е паднал на нива около минимума от 6.3 млрд. Оперативни данни се очакват от финансовото министерство днес.
|
|