"Ако нещата не се променят, пациентите ще излязат на улицата. Крайно време е да ни чуят и да се съобразят с нашите искания", предупреди вчера Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на деца с диабет, цитирана от "Фокус". Тя съобщи, че в края на февруари в аптеките отново не е имало инсулин, въпреки че пациентите се съгласиха да доплащат за продуктите на "Ново Нордиск". Доплащането за инсулин се въведе за пръв път от години.
Проблемите за диабетиците са от миналото лято, когато "Ново Нордиск" отказа да свали цените на инсулините си и нямаше кой да поеме разликата до стойността, която плаща здравната каса. След дълго протакане се реши, че в крайна сметка болните ще си доплащат. След това пък НЗОК започна да бави парите на изпълнителите на медицинска помощ, включително аптеките. Затова и част от тях нямаха инсулин и други скъпи препарати, поети 100% от касата. "Липсват им оборотни средства, с които да купуват медикаменти от дистрибуторите", обясни пред "Сега" председателят на асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. От декември касата бави плащанията и не се знае дали това няма да продължи и занапред.
"През декември министър Божидар Нанев каза, че не е редно диабетиците да плащат за инсулин и че трябват три месеца да се регулират нещата. Минаха три месеца и ни притиснаха да плащаме за инсулина. Сега е дошло време да поискаме оставката на Божидар Нанев", каза пък Адриан Стоев от Българската асоциация "Диабет".
Пациентите са и срещу промените в закона за лекарствата, които кабинетът ще предложи на парламента. Според тях здравната каса сама ще определя колко и дали да плаща за даден препарат. Болните се опасяват, че така ще се стигне до орязване на процентите от цените, поети от касата, и до намаляване на достъпа до медикаменти.
|
|