По-добре идеите да се сменят през няколко дни, отколкото да се стои на една идея, която не е най-добрата, заключи вчера вицепремиерът Симеон Дянков по повод сагата със здравните вноски. |
Мярката се взима като алтернатива на вдигането на здравната вноска за всички работещи, която тази година се запазва на ниво 8%, обяви финансовият министър Симеон Дянков. "Това не е само финансова мярка, а и начин да се постигне равнопоставеност между служителите в държавния и в частния сектор", обясни финансист №1. В момента изброените групи бюджетни служители не плащат никакви осигуровки, поради което те се поемат на 100% от държавата. За сравнение работещите в частния сектор, учителите и чиновниците, които работят на трудов или граждански договор, плащат 40% от осигуровките, а работодателят им - останалите 60%. Единствено за полицаите ще се търсят начини за допълнително стимулиране, обясни Дянков.
Промяната ще спести на хазната 150 млн. лв. за тази година, които ще се насочат за допълнителни разходи в здравната система, обясни Горанов. Междувременно утре правителството ще отмени гласуваното миналата сряда увеличение на бюджета на здравната каса с 300 млн. лв., които трябваше да дойдат от увеличената от 8 на 10% здравна вноска за гражданите и бизнеса, каза още Дянков. "Преди да се дават допълнителни пари в здравеопазването, трябва да сме сигурни, че течовете от системата са спрени и че тя предлага по-добро качество", аргументира се министърът. Той уточни, че ако в средата на годината приходите в хазната и качеството на здравеопазването се подобрят, ще има увеличение на средствата за системата.
"Досега нямаме анализ, който да показва, че системата на здравеопазването има нужда от допълнителни пари. Цифрата от 300 млн. лв., която се споменаваше, не бе придружена от анализ", призна Дянков. Той добави, че повереното му ведомство вече е готово с остойностяването на медицинските дейности и ще ги представи на съсловието утре.
Поредния завой в политиката на ГЕРБ Дянков коментира с думите: "Да не се срамуваме от това, че някой път може би не най-добрата идея временно е спечелила доверието на част от нас". Според него е по-добре идеите да се сменят след обществен дебат, отколкото да се държи на една идея, която обаче не е най-добрата.
Въпреки че хазната е в трудно положение, Дянков заяви, че държавата не търси външни заеми. "Преговори с МВФ или с друга международна организация за заем не се водят и такъв заем не ни трябва", каза министърът.
ПРЕМИЕРЪТ
"Това, че имаме ходове, в които тръгваме и се връщаме, по-точно ги оптимизираме, се дължи на това, че никой няма рецепта във финансово-икономическата криза как да действа", коментира вчера и премиерът Бойко Борисов. "Да, има непопулярни мерки, които въвеждаме, но по смисъла на закона всички са равни. Ще се опитаме впоследствие да компенсираме там, където може, след като държавата тръгне нагоре", обясни той по повод опасността от протести. Борисов се зарече правителството да се захване още по-амбициозно с реформата в здравеопазването. "Аз моят пасив, ще си го консумирам, защото знам, че трябва да ги направим и ще ги направим", допълни той.
ОТПОР
След полицаите и военните негодуват срещу идеята на правителството да поемат сами плащанията на осигуровките си. Председателят на националния синдикат "Отбрана" към КТ "Подкрепа" Тодор Воденов каза, че ако бъде наложено здравно осигуряване на държавните служители, трябва да им бъде дадено правото на колективно трудово договаряне, т.е. да могат да договарят заплатите си. Според него е нормално държавните служители да допринасят лично за добро финансово осигуряване на здравната каса, а държавата да компенсира с по-високи заплати. "Ще има недоволство, но така или иначе цената трябва да бъде платена. Когато говорим за солидарност и поемане на тежестите на кризата, тези тежести трябва да се поемат от всички", каза още Воденов. Полицейският синдикат вече се обяви срещу промяната и също поиска срещу увеличението повече права.
Частният сектор осигурява над 1/2 от бюджета на НЗОК
В момента бизнесът, работещите на трудови договори и самоосигуряващите се плащат 1.5 млрд. лв. здравни вноски, а трансферът от републиканския бюджет за пенсионери, деца, безработни и др. е 941 млн. лв. Така реалният сектор осигурява 57.3% от бюджета на НЗОК, при положение че прави вноски само за 33.4% от всички осигурени лица. Тези данни обяви вчера Българската стопанска камара. Публичните разходи за здравеопазване за средния европеец са 73% от общите разходи, а у нас - едва до 60 на сто, което прави нашата осигурителна система по-малко солидарна с европейската. В същото време над 860 млн. лв. вече са вкарани в държавния резерв и на практика не отиват за здраве. За 2010 г. е предвидено сумата, отделена за резерва, да е нови 829 млн. лв., посочиха от БСК. Оттам приветстваха новото предложение на правителството да няма увеличение, но лични вноски вече да плащат и държавни служители, военни, полицаи, съдебна власт.