:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,719
Активни 539
Страници 11,622
За един ден 1,302,066
Дискусия

Защо БГ-музикалните продуценти предпочитат безплатната любов?

Българската музика е в тежко положение не защото музикантите не могат да получават възнаграждения от интернет, а защото не желаят да разберат, че онези, които би трябвало да им защитават правата, защитават собствените си интереси
Вени Марковски
Борислав Иванчев от дует "Авеню" е решил да се впусне в дейност, която явно не му е присъща. Под заглавие "Безплатната любов скоро ще убие българската музика" той разсъждава по темата за авторските права. Казвам, че тази дейност не му е присъща, защото обикновено другата половинка от дуета - Велизар (Заки) Соколов - се занимава с популяризирането на безкрайно грешната и фалшива теза, че в България масово се нарушавало авторското право. За тези, които не знаят, Заки дълги години се подвизаваше (а може и още да се представя) като "юридически представител на BSA". BSA е лобисткото сдружение, благодарение на което България вкара в касите на посредниците по сделките с "Майкрософт" стотици милиони за никому ненужен софтуер.
Схемата, която проработи в софтуера, явно се е усладила на участниците в нея и те се опитват да започнат кампания и в музиката. Тя се състои най-общо от четири стъпки:
1.Появяват се уж независими организации, сдружения и др., които започват да твърдят, че в страната масово се нарушава Закона за авторското право и сродните му права.
2.Тези организации си намират подходящи министри, които бързо биват мотивирани да подхванат аргументите им, за да наложат промени в ЗАПСП и Наказателния кодекс.
3.С промените в законите и правилниците ГДБОП като организация, която разполага с капацитета (хора и техника), е накарана да се занимава с тези проблеми, макар те да не са с такава висока степен на обществена опасност, нито пък са резултат от организирана престъпна дейност.
4.Организациите (или представителите на носителите на авторските права - интересно би било да се узнае кои са те) се включват като ищци в наказателния процес. Това е така, защото само в този случай те не дължат никакви държавни такси; ако преследват правата си по реда на ГПК, тогава трябва да вкарват по 4 % от претендираната сума.
Разбира се, хора като Иванчев и Соколов обвиняват преди всичко интернет, където имало фирми, които правели пари, пък не давали нищо на продуцентите. Най-смешното е, че самият Иванчев дава за пример как YouTube, MySpace и др. сайтове били уредили авторските права, но българските сайтове, видите ли, не искали.
Нека припомня нещо от историята на интернет у нас, за да стане ясно на читателите на в. "Сега", че писанията на Иванчев не са нищо друго освен подготвяне на почвата за поредната далавера. Още преди десетина години интернет-операторите (аз тогава бях управител на БОЛ.БГ, втория в историята на България доставчик след "Цифрови системи" - Варна) предложиха на музикалните и видео продуценти да заплащат такса на всеки потребител в страната. Ако не се лъжа, предложението ни беше да плащаме всеки месец по едно евро на потребител, без значение дали потребителят сваля, или не сваля музика и филми. В момента това би носило на носителите на авторските права около 50 милиона евро годишно. Те отказаха!
Ако се чудите защо (както се чудехме и ние тогава), покойният шеф от ГДБОП Бойко Николов навремето посочи една причина защо разните представители на чужди организации предпочитат България да бъде страна, известна като "пиратска". Когато България е включена в "черните списъци" на страните, в които има голямо равнище на "пиратски" софтуер, тогава сдружения като посочените по-горе получават средства от своите задокеански партньори за... борба с "пиратството"! Когато "пиратството" намалее, сдруженията не получават средства. Тези средства, за разлика от парите за авторските права, остават в ръцете на самите сдружения, т.е. чисто икономическият интерес на сдруженията е в България да има повече "незаконен" софтуер, повече "пиратство", повече шум в медиите (готов съм да се обзаложа на бутилка "пепси лайт", че преводи от материалите се пращат зад океана и колкото повече статии има, толкова по-добре)
Ако изпълнителите искат да получат някакви пари от българския интернет, по-добре е да си направят читава организация, която да защитава правата им и да се договорят с големите интернет сайтове или с доставчиците, за да получават пари за музиката и филмите, които хората така или иначе ще гледат.
Впрочем от цялата статия на г-н Иванчев не става ясно как аджеба, след като в YouTube, Myspace, Dailymotion, 24/7 и др. сайтове, човек може да слуша законна музика и да гледа законни клипове, да не може да го прави в Zamunda.net, arenabg.com, data.bg? Собствениците на тези портали да не са идиоти, с които човек не може да се разбере? Има само две обяснения: или българският музикален бизнес им предлага условия по-лоши, отколкото са били предложени на YouTube и компания, или на този бизнес му е по-изгодно да има "незаконна" музика в българския интернет.
От примерите, които приведох по-горе, се вижда, че второто обяснение е по-близко до реалността.
Българската музика и творческият сектор като цяло са в тежко положение не защото не могат да получават възнаграждения от интернет, а защото не желаят да разберат, че онези, които би трябвало да им защитават правата, защитават собствените си интереси.
"Безплатната любов", за която г-н Иванчев твърди, че убива авторите и продуцентите, всъщност е най-сигурната гаранция, че любителите на българската музика я слушат и ще продължат да я слушат. Въпрос на избор на авторите и продуцентите е, че не искат да правят пари от това. Може би, защото в България човек не е свикнал да изработва парите си, а иска някой да му ги дава. Така, както задокеанските партньори на българските сдружения им дават пари за борба с "пиратството".
-------
* Авторът е председател на УС на "Интернет общество - България"
50
4887
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
09 Април 2010 22:29
09 Април 2010 22:49
Може би са чели изказването на Линус Торвалдс: "Софтуерът е като чукането - най-добре е да е безплатен"
09 Април 2010 22:53
Всичкото хубаво, но отде тези 4 милиона потребителя на интернет в страната?
09 Април 2010 22:57
... е, и мангалите, и мангалите ...
09 Април 2010 22:58
09 Април 2010 22:59
Може би са чували крилатата фраза на Линус Торвалдс : "Софтуерът е като чукането - най-добре е , когато е безплатен!"
09 Април 2010 23:27
09 Април 2010 23:33
Не съм фен на Вени, но в случая е сравнително кратко, точно и ясно. С две думи -- в десетката.
10 Април 2010 00:42
Много е просто. В Швейцария всеки плаща процент от гигабайт закупено устройство (HD, Flash card или каквото и да е носител) и никой не те търси за сваляне от торенти или кавото и да е друго.
Преди няколко години имаше някаква организация много нахъсана да се бори с пиратството. Та същата събирала Ip адреси на хора ползващи торенти, Швейцарският съд я осъде да плати голяма глоба, защото е незеканно да го правят.
10 Април 2010 04:43
От цяото това писане едно ми стана ясно - сегашните събирачи на налози, не са тези които Вени харесва.По една или друга причина...
10 Април 2010 07:22
Pojar, вчера писах и съжалявам, че ще се повторя но примера на Швейцария отдавна е въведен и в България но всички пропускат да го обявят, защото хората ще се ядосат. А и ние по принцип обичаме някой да ни обвинява и да се чувстваме виновни. По закон в цената на всеки празен носител са включени 5% авторски права. Съжалявам, че се повтарям но това означава, че в цената на всяко ЦД на което сте качили семейни снимки има включени 5% за тези, които реват, че никой не си плаща авторските права. Аз отдавна съм отказал да приема, че съм пират. Ние потребителите плащаме авторски права по няколко пъти за едно и също нещо. Плюс това, както споменах и вчера аз лично от няколко години съм се отказал от БГ музиката. Не ходя и по концерти на наши изпълнители, защото там освен посредственост и непрофесионализъм не намирам нищо друго. Съветвам всеки, който не го е правил да отиде на концерт на някой чуждестранен изпълнител и ще види, че дори той да е световно неизвестен на сцената се държи като професионалист, пее правилно и организацията е на ниво. Това се отнася дори за изпълнители, които събират по 200-300 човека на концерт.
10 Април 2010 08:18
Да, добра полемика. Но и твърде лековат беше опонента - елементарно хищничество на незначително човече.
-----------------------------------
Блогът на Генек

10 Април 2010 09:04
А как тези 5% стигат до авторите?
10 Април 2010 09:46
Пламене, как стигат тези 5% до тях не е работа на потребителите е нещо, което се урежда между заинтересованите страни. Нали авторите си имат организации, които защитават прават им. Да си ходят при вносителите да си търсят парите но не и да обвиянават нас потребителите, които си плащаме тази такса. Само, че както Вени Марковски отбеляза интересът клони към друга страна. Доколкото съм чувал т.нар. Заки е взимал пари от чужбина на заведено дело а не на спечелено. Не го знам със сигурност. То затова и всички дела после завършват срещу неизвестен извършител, защото парите са взети и интересът се губи. От друга страна Вени Марковски споменава и за проблем, който е меко казано скандален. Всъщност с проемни в закона на държавата се вмениха функции да взима страна по частно-правни отношения. Това е меко казано нелепо.
10 Април 2010 09:53
Преди известно време в ББТ гостуваха 2 госпожи, които се оплакаха, че вече нямало звезди - еми какво да им отговоря - когато госпожите непрекъснато слушат отстрани от съратници: "Добър апетит!!! Добър м.нз.с!!!" - то в един момент звездите свършват и НЯМА ПОВЕЧЕ... После остава САМО ДА СЕ ОПЛАКВАТ...
Пък и някои ходжи обичат звезди - за да освещават новопостроени джамии - "Градил Илия килия (джамия)..."...
А наскоро Анелия я пращат при кюрдите - но тук "Дяволът обира спатиите..."...

Редактирано от - Bongo ot Africa на 10/4/2010 г/ 10:03:44

10 Април 2010 10:51
Посочете ми разликите:
1. Купувам си (с фактури) телевизор и лаптоп с ОС.
2. Плащам си всеки месец (по банков път) такса за кабТВ и за ИНет.
3а. Пускам телевизора, въртя каналите, гледам филми и концерти без да се интересувам дали предоставящия ми контента е платил лицензионни права и съм честен гражданин.
3б. Включвам си лаптопа, ходя из свободни за достъп страници и си избирам свободен за сваляне контент без да се интересувам дали предоставящия ми го е платил лицензионни права, но съм пират.
Защо?
10 Април 2010 11:13
Намерих нещо близо до темата и го препостнах в блога си - Блогът на Генек

10 Април 2010 14:16
Съветвам всеки, който не го е правил да отиде на концерт на някой чуждестранен изпълнител и ще види, че дори той да е световно неизвестен на сцената се държи като професионалист, пее правилно и организацията е на ниво.

Това е меко казано невярно. Крещящ пример е последният концерт на Мадона в София - плейбек, плейбек, плейбек и една-две изграчени "на живо" песни. А цената на билета беше умопомрачаваща за да гледаш как американска пенсионерка се клати по сцената като извратена реклама на мехлем за ставни болки.
За сравнение миналата година имаше импровизирана сцена за Деня на София в бившия "Парк на свободата", сега Борисовата градина. Там пяха Тоника, Дует Ритон и др., а сравнението с великата "чуждестранна изпълнителка" от по-горе е направо неуместно.
Така че благодаря на професионалните "чуждестранни изпълнители", но не - мерси! Особено на тия великите, които се сещат за България малко преди пенсия.
---
генек, знаеш ли кога рекламата се превръща в антиреклама? Когато стане прекалено досадна и натрапчива. Затова когато даваш връзки към блога ти е добре да са към конкретен материал, свързан с темата, а не просто така - да се вижда, че имаш блог. Казвам го като градивна критика, не се заяждам.
10 Април 2010 14:19
БГ-музикалните продуценти


и кои са тия велики продуценти? какво продуцират? чалга и скръб.
аз не намирам абсолютно нищо, създадено в последните 20 години, което си струва да бъде свалено и записано.
за чалгарето ми е през ...
за какво ли точно фърчат палци нагоре
10 Април 2010 14:34
"...но съм пират. Защо?"
Щото си от БГ. Се пак, това е по-добре от разтегливото понятие терорист.
10 Април 2010 14:43
По темата, винаги съм се чудел защо т.н. "носители на авторски права" не искат да продават в Интернет?! От гледна точка на клиента далеч по-лесно е да си купиш една предплатена карта от 15 лв., да влезнеш в официалния сайт и да си заплатиш легално mp3-ката - с гарантирано качество. А не да се чудиш кой откъде я е копирал, как я е кодирал, дали е фалшиво стерео и т.н. Еле пък в някой момент от песента да чуеш известния рефрен "раафтер дата беге".
За филмите да не говорим. Откакто изчезнаха видеотеките за мен настъпи същински ад! Първо, да свалиш филма с нормално качество на картината и звука, така че да е гледаем на 22" дисплей е истинско предизвикателство, не ми се мисли за хората с по-големи телевизори. Повечето филми в Интернет са т.н. CAM release, сиреч снимани в киното с любителска камера, а качеството е толкова покъртително отвратително, че не си струва дори мрежовият трафик. Дори т.н. DVDRip са със скромно качество и като ги разпънеш на голям телевизор стават неприятни за гледане.
Но "деветият кръг на ада" определено са субтитрите. В общия случай ги превеждат неграмотни тинейджъри, които трудно говорят български, какво остава за чужд език. Но дори в редките случаи, когато превода е поносим, то нагласянето на тайминга е същинско китайско мъчение.
Колко пъти сме си говорили с приятелката ми, докато тя ме чака да "пусна филм", как бих дал не 2, а 5 лв. само и само да си спестя мъките от свалянето. Колко пъти сме си купували пуканки и ядки, и сме си лягали без да гледаме каквото и да било, защото времето отива в сваляне и редактиране на субтитри, а утре сме на работа...
Тъй че търсене определено има, а т.н. "пиратство" е резултат от неадекватното пазарно поведение на "носителите на авторски права". Аз като клиент нямам вина за това.
10 Април 2010 14:48
Марковски,
10 Април 2010 15:21
Откакто изчезнаха видеотеките за мен настъпи същински ад!

Кога са изчезнали? Къде?
10 Април 2010 16:06
Аз като клиент нямам вина за това.

Ти не си клиент, а пират. И то нагъл - оплакваш се от качеството на бут-лег филми, които сваляш от интернет. Освен ако не си де.
10 Април 2010 16:09
Повечето филми в Интернет са т.н. CAM release

Божеее, защо пращаш такива насам
10 Април 2010 16:45
И, все пак, не е ли време да уточним: какво са "авторски права", какво е бизнес с "авторски права" и имат ли авторски права търговците с "авторски права"?
Казват, че авторските права на "Патиланско царство" държали наследниците на Ран Босилек. Та - те ли са авторите или все пак писателят?
10 Април 2010 17:02
Лого е прав! Ако се определи прилична и лесно платима цена за добро качество и аз не възразявам да си плащам за музиката и за филмите! Ама ако ме бъзикат със "само едно евро" за "здрасти" - ще крада! Вече съм свикнал
А както сега научавам - даже съм си плащал с някакви 5%!

Редактирано от - Пламен Пенев на 10/4/2010 г/ 17:04:28

10 Април 2010 17:56
Генек,
прав си! Но това е тънка материя, за която в някои университети има цели специалности и не мисля, че е по устата на този форум.
То и аз коментирам от гледна точка на потребител, а не на юрист-познавач или нещо такова.
За пояснение на грую, който направи плах опит да се включи по темата , всички видеодеки в моя квартал, в София са отдавна закрити. Сега на тяхно място има плод-зеленчуци, фризьорски салони или просто празни помещения. Някои по-големи видеотеки в центъра, за които знаех също са закрити. Честно казано към момента не знам къде в града има работеща видеотека или подобно място, където бих могъл да наема DVD филм.
И да, 3 лв. за наем на филм са прекалено висока цена! Аз като потребител не съм много склонен да я плащам. От там нататък топката е в полето на този, който предоставя съдържанието - в какъв формат и на каква цена ще го продава.
Но явно на носителите на "авторски права" капитализмът не им се отразява добре. Уж пазарът бил върховен регулатор, пък сега искат някакви социалистически мерки, като 5% от носителите на данни, за да им гарантират печалбата! Интересно, нали?
10 Април 2010 18:14
Лого, не се излагай бре.Из тракерите има конвертирани от блурей дискове музика и филми с отлично качество на картина и звук.Аз не знам някой нормален човек ценител или просто киноман да дърпа КАМ и ТС формати.За субтитрите, и там си в грешка.
10 Април 2010 22:42
sorry,
Така е...
Вероятно новият колега не е наясно с добрите тракери и най-вероятно прави грешки при свалянето, а може и да е от плейера му...
Първо, да свалиш филма с нормално качество на картината и звука, така че да е гледаем на 22" дисплей е истинско предизвикателство, не ми се мисли за хората с по-големи телевизори.

Е, и на екран 122" може да се получи добро качество...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 10/4/2010 г/ 22:43:38

10 Април 2010 22:47
Доколкото ми е известно, на сървърите на arenabg и замундата няма нелегално съдържание. Има ли български закон, който да инкриминира хостването на торенти? По същата логика, ако аз сега сложа във форума линк към някакъв файл, разположен на дата.бг, това ще направи ли вестник сега нарушител на закона? Абсурдни са тези обвинения.
10 Април 2010 22:49
Колко пъти сме си купували пуканки и ядки, и сме си лягали без да гледаме каквото и да било...

Е, дано след лягането да се справяте по-добре, отколкото със свалянето на... филми...
И, ако проблемите Ви продължат - пишете - за това сме съфорумци - да си помагаме...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 10/4/2010 г/ 22:53:08

11 Април 2010 08:47
"Ти не си клиент, а пират. И то нагъл - оплакваш се от качеството на бут-лег филми, които сваляш от интернет. Освен ако не си де"
Пират е баба ти!
Едно от неизменните човешки права е правото на достъп и разпространение на знания и информация, както и на произведения на изкуството. Признато е от ООН и от Всеобщата Декларация за правата на човека, заедно с правото на защита на собствеността, вкл. и интелектуалната.
Цялото развитие на европейската и западната цивилизация от Ренесанса насам стъпва върху образованието, грамотността, разпространението и предоставянето на достъп на информация на всички граждани.
Цялата тази простотия с "пиратството" е смешна. Защо? Защото съществува такъв един институт - Библиотеката. Тя съществува във всяка цивилизована страна, във всяко село и паланка, във всяко училище и университет. Една от основните функции на Библиотеката е да осигури евтин, а по възможност и безплатен достъп до колкото се може повече източници на информация. Нещо повече, във всяка цивилизована страна съществува и закон за депозита. Всяко публикувано с търговска цел литературно, научно художествено и т.н произведение се депозира безплатно, задължително и под страх от наказание в определен брой копия за целите на библиотечното дело на съответната страна. Във всяка цивилизована страна съществуват и национални филмотеки, в които също по закон се депозират копия от пуснатите на пазара филми. Така се гарантира, че съществува начин всеки гражданин на страната има достъп до това произведение безплатно! Такава е и една от функциите на обществените радиостанции и телевизии. Такава е и основната функция на оригиналния интернет, съдаден от учени, а не от търговци за да може да се улесни и ускори достъпът до знание и информация.
Нещо повече, в ЕС, САЩ, Япония и т.н. се разработват проекти за създаване на дигитални библиотеки, достъпни безплатно онлайн за всички граждани.
Защото знанието е всеобщ ресурс, достъпен за всички.
Тази мания по авторските права е вредна, антидемократична и в пряко противоречие с цивилизационните ни норми и ценности.
Битката не е от вчера, но победата ще бъде за здравия разум.

Редактирано от - popangelov на 11/4/2010 г/ 08:54:11

11 Април 2010 08:48
Член 2
Всеки човек има право на всички права и свободи, провъзгласени в тази
Декларация, без никакви различия, основани на раса, цвят на кожата, пол, език,
религия, политически или други възгледи, национален или социален произход,
материално, обществено или друго положение.
Освен това няма да се допускат никакви различия, основани на
политическия, правния или международния статут на държавата или
територията, към която човек принадлежи, без оглед на това, дали тази страна
или територия е независима, под попечителство, несамоуправляваща се или
подложена на каквото и да е друго ограничение на суверенитета
11 Април 2010 08:49
Член 19
Всеки човек има право на свобода на убеждение и на изразяването му;
тази свобода включва правото безпрепятствено да се придържа към своите
убеждения, както и правото да търси, да получава и да разпространява
информация и идеи чрез всички средства и без оглед на държавните граници
11 Април 2010 08:51
Член 27
1. Всеки човек има право свободно да участвува в културния живот на
обществото, да се наслаждава на изкуствата, да участвува в научния напредък
и да се ползува от неговите постижения.
2. Всеки човек има право на закрила на моралните и материалните си
интереси, които са резултат от каквото и да е научно, литературно или
художествено произведение, на което той е автор.
Член 28
Всеки човек има право на социален и международен ред, при който
правата и свободите, провъзгласени в тази декларация, могат да бъдат напълно
осъществени.
11 Април 2010 09:10
popangelov каза:
Цялата тази простотия с "пиратството" е смешна. Защо? Защото съществува такъв един институт - Библиотеката.

popangelov
Ще добавя в същия дух. че в индивидуалния егоизъм няма нищо лошо, ако е умерен, но интересите на общността в човешкото общество винаги са стояли над интересите на индивида. Достъпността до ВСЯКАКВА информация. научна или културна, е важна за развитието на обществото и не може предварително да се прогнозира как точно ще се прояви тази полза.
Не казвам, че създателят на нещо трябва да мре от глад, разбора се, но в индивидуалния егоизъм всичко е изкривено до абсурд! С какво един певец, питам, е по ценен за общността от един режисьор в театъра, да кажем, та певецът трябва да се вози на собствен самолет, а режисьора да се чуди как да си плати парното?
Вече знам защо не съм пират popangelov... Благодаря!
11 Април 2010 10:40
И да, 3 лв. за наем на филм са прекалено висока цена!

Лого, в допълнение - и ако си дал тези 3 лв. за наем за илм, за който си гледал страхотен 2 мин. трейлър (реклама, демек), а се окаже, че филмът е тъп до безобразие? В този случай дори нямаш право да се позовеш на членовете от закона за зашита на потребителите, касаещи непочтенната реклама. И това като се повтори няколко пъти, щеш не щеш отиваш на тракерите за да изтеглиш филм, дори и CAM или TS, за да се увериш, че трейлърът съответства на съдържанието и тогава да си го купиш/наемеш в добро качество.
Попангелов, наведе ме на една мисъл - из тракерите, а и из други виртуални библиотеки, има огромно количество наша, преводна и на оригинален език литература; художествена и техническа. Но не съм чул някой да иска авторски права за нея. Нима авторите й са по-малко автори от композиторите и режисьорите? Или просто холивудската гилдия е много по-алчна и по-гласовита?
11 Април 2010 11:06
Защото съществува такъв един институт - Библиотеката.

Ами то съществува и един такъв институт - Банката. Що не идеш па да си земеш колкото пари си искаш? Или по интернет да си ги прехвърлиш в сметката?
За софтуер значи изобщо да не питам, него го създават фотосинтезиращи зеленчуци и качват в мрежата за всеобщо, безплатно ползване. Даже и поддръжка са длъжни да ти осигуряват, а ти си в правото си да им търсиш сметка, нали така?
Като гледам обаче, безсмислено е да споря с нашенци за интелектуална собственост, отказвам се. Стане ли дума за келепиреца, бай Ганю забравя цвят, убеждения, всичко. Али Баба и 40-те му колеги да имат много здраве, балканското аматьор ще ги отнесе като куцо пиле домат.
11 Април 2010 11:11
Stern па ме фрли у музиката , ами то според тебе може да идеш на ресторант, да ядеш и пиеш и после да кажеш, че не ти харесва и да не платиш, така ли? А на проститутка га идеш? И там така. Аа, там първо парата, па после харесал-нехаресал - брои ти се.
11 Април 2010 11:40
Днес май са учредявали Пиратската партия в България.
11 Април 2010 11:49
Ленче, в библиотеката вече не пускат свободно - само след абордаж, черна превръзка на лявото око и ръждясал сатър в ръчичката
11 Април 2010 11:49
Я арбитъра на елегантността се заел да ми решава интелектуалните проблеми, не знам да се радвам ли, че тия по изкуствата са повечето меки китки, да не зема да прифана и аз нещо да стана като него
11 Април 2010 11:51
Ми заповядай, ще ти присадим самочувствие по директната метода. За нещо по-мекичко ще трябва да замолиш Манрико
11 Април 2010 11:57
Кара,
Разбирам от какво си се разлютил днес, но опитай с народна медицина:
Натиснете тук
11 Април 2010 12:02
Сократе, съчувствам. Опитай с чайче от лайкучка и промивки със смрадлика. Казват, че помагало, но може да е слух. В краен случай, обърни се към алопатите, те притежават хапове за всичко
11 Април 2010 12:05
Груефф, ако ти е спешно, огледай се наоколо, че съм зает в момента. Мога да помогна само с полезни съвети, безплатно.
11 Април 2010 12:19
Кара, аз влизам в книжарници Нанси /нямаме си Хеликон у наше село/, та там може и без пиратска превръзка
11 Април 2010 12:27
Опитай с чайче от лайкучка и промивки със смрадлика.


Правилно казва народът: Не питай старило, а патило.
11 Април 2010 12:46
Айде сега, и за интелектуална собственост ли искаш да ти плащам? Разберете се с Груефф, щото аз съм милосърден, ама всичко си има граници...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД