Ендокринолозите, казват останалите лекари, са най-богатите в цялото съсловие. По отношение на материалното благосъстояние те са нива над другите специалности. Причината - ендокринологията е относително рядка специалност с много пациенти, повечето хронично болни, и със социално значими диагнози - напр. диабет. Терапията пък е предимно консервативна - лекарства, често скъпи. Които здравната каса плаща. Оттук е и тясното сътрудничество на ендокринолозите с фирмите, които произвеждат медикаменти. Не, това не е корупция. Това е просто колаборация, при която изборът на даден лекар за нужното лекарство може да бъде "подпомогнат" по най-различни начини - от пари в кеш през бонуси и конгреси с почти безплатно ядене и пиене до екскурзии.
Дали и колко са богати ендокринолозите, не личи черно на бяло на Деветия национален конгрес по ендокринология, организиран от Българското дружество по ендокринология с председател проф. Анна-Мария Борисова, кандидат-министър. Да, това е събитието, чиято организация накара Борисова да помоли за отсрочка на гласуването на кандидатурата й в парламента. Тя предпочете колегите си, науката и симпозиумите пред депутатите и блатото, наречено "здравеопазване". Дори демонстрира нечувана скромност - кандидатурата й спокойно можеше да бъде гласувана в сряда, а конгресът започна в четвъртък и Борисова можеше да иде и да открие конгреса не само като шеф на БДЕ, но и като министър.
Кой не би се поблазнил от подобен триумф, при това сред свои?
Е, може да не е скромност, а липса на достатъчно материал, събран от бъдещия министър из "Гугъл" по въпросите на здравната реформа. Или пък лошо преценени приоритети. Пък може и да няма особена причина...
По традиция конгресът се провежда в "Новотел" - Пловдив. Трае 3 дни и е спонсориран от самия хотел и още над 30 фармацевтични компании. Благодарение на това таксата за участие за членовете на дружеството по ендокринология е 30 лв., а нощувката - едва 15 лв. Колите отпред са масово произведени след влизането на България в ЕС, има дори лимузина "Бентли", но не е задължително да са на ендокринолозите. Напротив - част от тях изглеждат така, сякаш са дошли с автобус. Освен това разликата между лекарите и представителите на фирмите, които също са стабилно представени във фоайето и коридорите, е очевидна. Хората от фармацевтичните компании са като от калъп - ай-фони, усмивки, скъпи костюми и излъскани обувки с остър връх. Повечето ендокринолози са далеч от този блясък.
Първото събитие по програма е обядът, наречен от организаторите "Добре дошли", със спонсор "Рош". Немислимо е да решим, че не са осигурени достатъчно млечни продукти - основният враг на остеопорозата. Докато участниците в конгреса се хранят, специално наета двойка китаристи свирят популярни мелодии във фоайето, а фирмите довършват подготовката на щандовете си. На тях има листовки, информация и дребни подаръци като химикали и тефтери.
Журналистите пък са окупирали пътя от ресторанта към залата, където председателят на БДЕ ще открие конгреса. Проф. Анна-Мария Борисова се появява, облечена в стилна бежова рокля до коляно с къс ръкав и черна чанта в ръка. Репортерите се нахвърлят, но професорът ги отминава с вдигната глава, заявявайки "Само ще се усмихвам". Дребничката жена върви уверено към залата, а походката й е като от статия "Как да вървим съвършено" в женско списание -
изправен гръб, повдигната глава, малки крачки
Борисова е кралица на мълчанието - с перфектна походка оглавява процесията, а около и зад нея подскачат репортери с микрофони, образувайки своеобразен шлейф.
Професорът стига до президиума в залата, където шлейфът намира златен шанс да изкопчи новина и започва обстрел с кресливи провокации.
- Готова ли сте да поемете поста здравен министър?
- Усмихвам се.
- Вярно ли е, че сте се отказала да ставате министър?
- Усмивка.
- Смятате ли, че е трудна работата, която трябва да върши един министър на здравеопазването по принцип?
- Само се усмихвам. Този фотоапарат май е любителски - успяхте ли да ме снимате как се усмихвам?
- Какви са вижданията ви за реформата?
- Усмивка!
- Много сте красива...
- Не съм красива, но съм симпатична и очарователна за годините си и се усмихвам. И вие сте много хубави.
- Поне за остеопорозата няма ли да ни кажете нещо?
- Само се усмихвам!
- А какво ядохте на обяд - за да знаем и ние какво да ядем?
- Усмихвам се!!!
И действително успява да остане усмихната докрай, макар жестът да има повече общо с истерията, отколкото с усмивката.
Най-накрая дори на журналистите им става жал и оставят Борисова на мира. Залата се е понапълнила - време е да открие конгреса. "Добре дошли в нашия дом, така съм свикнала вече с този хотел, че го чувствам втори дом - тук се събираме на всеки 3 години", обръща се професорът към колегите си. "Крайно време е вече да го купим", добавя по този повод под нос лекарка от публиката.
Борисова отчита невиждан интерес - 470 участници. Толкова не са се събирали никога. "И те са регистрирани преди вестта, която след това дойде", казва Борисова, намеквайки за високата чест, оказана не само на нея, но и на ендокринологията като специалност, излъчила следващия здравен министър. Е, думите на Борисова могат да се тълкуват и като похвала, че колегите й идват не защото са натегачи, а от интерес към науката.
На конгреса ще бъдат изчетени 99 лекции и 12 сателитни симпозиума, има 8 чужди лектори, включително и проф. Фукомато, дошъл от Япония и "пътувал цели 22 часа". "Вижте какъв букет", възкликва председателят на БДЕ. Тук е мястото да поясним, че на медицински конгреси има 2 части - едната част са учебните сесии, на които водещи лекари докладват нови методи, постижения, случаи и т.н., т.е. на тях лекарите научават как и накъде се развива специалността им. Т. нар. сателитни симпозиуми са
презентации, финансирани от фармацевтични компании
Това не значи, че лекторът говори само за дадено лекарство, но рано или късно става дума и за това. На настоящия конгрес проф. Борисова е обявена като модератор на 4 подобни спонсорирани лекции.
След краткото резюме на проявата Борисова апелира към колегите си да дарят средства за децата с диабет в Хаити, което е инициатива на Международната диабетна федерация. Препоръчва се дарението да е над 80 лв. Тези, които дарят по-малко, ще получат грамота за милосърдие. На тези, които дарят повече, ще бъде подарена художествена фотография от екзотични места, дело на касиера и съществен член на организационния комитет на конгреса д-р Александър Шинков. Снимките са изложени пред залата и свидетелстват, че само през 2009 г. д-р Шинков е снимал природата в Кения, Танзания (резервата Серенгети), Шотландия, Лондон, Тиренско море и Плитвице. С просто око се вижда, че за фотографиите лекарят има талант, хъс и скъпа апаратура. Заслужават си 80 лв.
"Отворете сърцата си, дарете. Бъдете сигурни, вашите пари ще отидат където трябва", уверява Борисова и показва писмото от международната федерация, а също и банков код. Парите ще събира тя вероятно заради опита си като касиер на входа, в който живее.
Конгресът е открит. Започва първият симпозиум - "Статините - ключова интервенция за контрол на диабет тип 2", финансирана от "Алкалоид". Борисова не проявява интерес към темата и напуска залата, следвана от шумния шлейф от микрофони.
Този път дори не се усмихва
Спасява се от нашествието в асансьора. Слиза от стаята си едва след почти 2 часа, когато е ред тя да бъде модератор - на симпозиума "Bonviva - най-предпочитаният бифосфонат в лечението на остеопорозата", финансиран от "Рош", производителя на този препарат. Дали е прекарала времето в подготовка на лекцията си, или пък е ровила в "Гугъл" за проблемите на здравеопазването? Не знаем...
Борисова е с нов тоалет - бяло сако, обточено по края с червен флорален мотив, и черен панталон. Аксесоарът е миниатюрна бежова чантичка. Шлейфът, разочарован от липсата на новини, вече е напуснал полесражението, но Борисова отново е царствено сама - по пътя я спира само една лекарка с медицински въпрос. Професорът го отклонява за по-късно. Минавайки покрай охраната на залата, подхвърля: "Значи журналисти няма да пускате". Дори не спира, а момчето бързо кима зад гърба й: "Да, да". И изобщо не си дава сметка, че човекът, влязъл след Борисова, е точно репортер.
Въпреки че си е осигурила гърба, Борисова изненадващо напуска залата и не се връща. Лекцията за остеопорозата се води от Александър Шинков и Пламен Попиванов при умерен интерес от страна на ендокринолозите. Дали професорът се е отказала от лекцията заради постоянното натякване от пресата за връзките й с "Рош" или по други причини - не се знае. Защо е толкова важен конгресът, след като тя не се включва в него - също не разбираме.
Бил ли е конгресът ползотворен - в едно или друго отношение, още не знаем - той приключва днес. Дали и колко струва цялата държава да чака проф. Борисова да го посети, вместо да започне работа в министерско амплоа - със сигурност ще разберем съвсем скоро.
Медицината срещу хората.
Натиснете тук