По останалото, Ламбе,
така, както сме си седнали в началото да започна с една френска приказка, която обичам много:
Un imbé cile qui marche ira toujours plus loin que deux intellectuels assis.
И една детска песничка да ти припомня „Чело коте, чело коте, чело коте книжки, как се ловят, как се ловят ...“ - и какво става накрая, като дошъл големият мишок?
Ще направя и една трета уговорка по принцип, необходима, за да разбереш позицията ми и в частност дали искам или не искам да се връщаме някъде.
Всъщност аз съм съгласен с много от констатациите ти, дори съм съгласен, че в България сме притежавали ценно знание, което за съжаление сме загубили с едно уточнение – аз различавам поне 3 нива на знаниетото по принцип: информация, същинско знание, мъдрост. Живеем в информационно общество, но информацията е вай-нетрайна. От тази гледна точка, между другото, аз отново ще се съглася с теб, че истинската революция на ИТ технологиите тепърва предстои – посоката е знание и мъдрост.
Та, моята уговорка е следната: мисля, че навремето в много области и в информационните технологии в частност, сме имали много информация, доста знание и недостатъчно мъдрост. Първото сме го загубили 2-3 години след промените, второто все още се намира тук-там, но мъдростта щеше още да е тук, ако я е имало над критичната маса. Затова те попитах и ти ми отговори проф.Иван Попов. Това е бил мъдър човек, за мен е без съмнение - знаех, че е имало такъв, ти ми каза името. Спомняш си моят простичък въпрос, нали: как хитра, твърда шопска тиква като бай-тошовата е разбрала на дърти години, че трябва да развива информационни технологии? Не искам да разводнявам темата, но фактът, че проф. Иван Попов е бил фр. възпитаник изобщо не ме учуди, напротив, нещата си дойдоха на мястото.
Затова нещата се сговниха – ние нямахме достатъчно иван-поповци т.е. мъдрост. Тъжна, много тъжна гледка е беден, стар, озлобен, глупав човек тръгнал с празна туба за минерална вода да си ползва безплатната карта за транспорта.
Точно обратното е в Китай, тази държава се възражда от пепелта, благодарение на мъдростта, а по едно време тя нямаше нито информация, нито знание! За да разбереш Китай трябва добре да се разбере, че там старостта е на почит, както на запад младостта. В резултат аз чета басни от династията Тин, за да разбера съвременен Китай?!
Така че, (за разлика от теб?) аз не съм склонен да превъзнасям миналото чак толкова, защото то е било обречено, според мен. Животът изкуствени неща не търпи: L'espé rence de chaque spé culation est nulle (Louis Bachelier, « Thé orie de la spé culation », 1901)
Край на уговорката без която си давам сметка, че ще остана неразбран.
Но първо едно директно следствие от уговорката ми: ти упрекваш младите, че нямат знание, аз упреквам старите, че нямат мъдрост. Как мислиш, кой има време да се поправи? Ето защо аз би трябвало да съм по-голям песимист от теб, а не съм – няма смисъл. Защото животът продължава и докато не умрем това ще е все така.
Ламбе, ако животът беше толкова сложен, ние досега да сме ритнали бакърчето, приятелю. Или баба ни, или баба й, но все едно, ако животът беше толкова крехък, колкото си мислим, ехеее, нас изобщо нямаше да ни има. Казвал съм ти разликата за песимиста и оптимиста – тънка е, а аз съм реалист по особен начин. (за пропусналите да я припомним: говорили си оптимиста и песимиста, песимистът казал: те от това по-лошо не може да бъде! Оптимистът отговорил – може, можеее!). България спокойно може да изчезне, обаче, аз това не го отричам - 2 пъти вече е изчезвала, от 13 века 7 са робство -фактите са налице. Тъй че разбирам и споделям песимизма ти. Като миксирам се явявам чист реалист. Е, надявам се – това винаги се научава пост-фактум, но песимизмът като цяло генерира конфорт, а оптимизмът желание да продължиш – засега се чувствам точно така :-)
Та от тази гледна точка, казвам така: ние знание за реформи нямаме, следователно трябва да се оправяме без него. Толкова. Ти казваш – трябва да го добием. Аз казвам – няма време, невъзможно е. Ти казваш – не знаем какво правим като правим реформи. Аз се съгласявам и казвам, реформите при това са скъпо удоволствие, лукс, който не можем да си позволим в момента. По-лошо, една работа ако не знаеш как ще я завършиш по-добре хич не я почвай. В ел. техникума ни казваха – никога, никога не пипай голи ръце жица на която не виждаш другия край. А ако нито знаеш какво правиш, нито как и КОГА ще свърши – това е гарантиран провал. Ето защо за мен БГ преход е свършил и се е провалил. Ама какво било всъщност преходът и кога бил свършил? На кой по дяволите му пука? Ние не знаехме това, когато бяхме в него, какво значение ДОРИ да го установим постфактум? Провалил се е, било е толкова. Какво искаме – още едни реформи, които нито знаем как да направим, още по-малко как да завършим, да не говорим, че нямаме парите? Какво искаме – да превърнем прехода в още една национална катастрофа ли? Не, преходът свърши, провали се, толкова. Време е за нещо друго, какво е то?
Съгласен съм с казаното от теб за Симеон – съвпада с това, което съм чувал от чужди инвеститори в БГ.
Парадоксално и точно обратно на Симеон Станишев царуваше, но не управляваше. Станишев изобщо няма способности да управлява, нищо че ми е доста по-голям батко и това е доста притеснително, не знаеш кой управлява всъщност. БСП първо ни натресе Виденов, после Станишев. Те били аутсайдери, но бил подставени лица иначе Партията имало много кадърни хора. Значи, казвам аз и третия път ще бъде подставено лице, а кадърните хора в БСП пак няма да ги видим. Мерси – дръжте си ги, вие не ни ги давате тях, ние пък не щем вас.
Аз, да ти кажа, ако приемем, че ляво-дясно в политиката все още има някакъв смисъл (не мисля!), но в старите категории бих се определил като ляв. Имам простичко обяснение – 1 млн. долара мога да напечатам за 1 минута – трябват хартия и мастило. Дете, обаче, се отглежда 20-на години и трябват много време, усилие, пари и любов. При това положение аз не мога да приема, че капиталът ще е бог, а детето на Никола Вапцаров ще умре от глад, да не говорим за моето. Това е абсолютно неприемливо за мен. Примерът има смисъл, защото забележи – парите първо се печатат и после се печелят! Парадоксално, но факт - как функционира банковата с-ма и в частност съвременният кредит е отделна и много интересна тема.
Защо ти казвам това? Защото политическото махало в световен мащаб бе отишло твърде надясно и сега предстои да тръгне наляво, но по особена траектория, защото е махалото на Фуко. Има реална опасност, ако и сега не се разследват зулумите, които причини БСП на власт, както това пропусна да направи Костов след Виденов, има реална опасност БСП, мимикрира в някакъв „нов“ „ляв“ проект да се върне отново на власт след 8г и това ще е краят на България. Защо? Защото безнаказаността (в частност на Виденов и сега на Станишев), води до още по-страшни изстъпления. Дори само това съображение навежда на мисълта, че наследството на Станишев е по-страшно от това на Виденов. Ако фалиралото управление на Виденов бе разследвано и правосъдие за крахът в държавата бе раздадено още тогава, БСП нямаше да се превърне в политическото чудовище, което се показа като най-нагло би студентите миналата зима, хайде да не отварям дума за пари. Това разследване Виденов би било добро за БСП, би било добро и за България. Тук е историческата грешка на Костов, който остава един от шепата добри политици на БГ за мен. Защо не го направи? Не знам, а и това е друга тема.
Аз не искам да споря с теб за политика. От една страна е рано, като успея в бизнеса и дойде време за политика, тогава. Второ, подозирам убежденията ти и съм сигурен, че пристрастията ти се дължат донякъде на носталгия, въпреки здравия ти разум и не мога да те упреквам за това, като съдя по носталгията, която ме наляга от време на време, а аз се водя още младо пичлеме.
Споменах ли досега Бойко Борисов, а виж ти, забравих! Значи независимо какво мисля за него лично, той има историческата мисия да приключи с комунизма в България, защото това, което стана на 10.11.1989 бе партиен преврат. Не е длъжен да я изпълни, но и да не успее и да успее ще влезе в учебниците по история. Достатъчно е да я поеме, а той, според мен го прави. Защо е достатъчно да я поеме? Та нима Левски успя или пък Ботев, Кочо, Неофит Бозвели? Стамболов, който продължи делото на Левски, при това го доведе успешно до НЕУСПЕШНО въстание, който бе успешен мин. предс. и заедно с Константин Стоилов след него заложиха икономическия бум на БГ след Освобождението, нима успя или бе посветен в рицарство със сабя насред София? Или пък К. Стоилов не умря млад?
Просто така работи историята по принцип – личностите отключват процеси, които те самите най-често не владеят. Но без тези личности историята би била друга. Следователно по-маловажен въпрос е, дали Борисов ще успее или ще се провали, за мен е достатъчно да отвори кутията на пандора. Дали Борисов разбира това, за също не е ключов въпрос. Може би да, но може би в стремежа си да оцелее в капана, който му остави БСП & Ко ще направи точно това. И това го има в историята.
Такива ми ти работи. Отделно за Борисов мога да пиша много, но има ли смисъл? Вж. малко по-горе, че няма. Но е интересна тема и понеже ти сподели мнението си, да ти кажа и аз: като човек, чиято специалност е да вади закъсали проекти от л**** мисля, че се справя добре (учудих всички, нали
) и е един от малкото политици от които се уча. По-важно е друго: Борисов е много, много неадекватно критикуван. Мен, ако ме вземе за съветник (като човек, който никога няма да се запише в партия, особено пък дясна едва ли) ще му скъсам задника. :-)
Та, когато разсъждавам така и чета статии като въпросната, добре че са форумците да не се отчаям съвсем. Коментарите много често са по-интересни от статията, а пропо не е ли лесно да си политик в наши дни?! Просто четеш коментарите под събитието в електронния вестник и знаеш хората какво мислят. Преди за такова нещо е трябвало месеци! Със здраве и спорна работа - болните ви поздравяват!