Управляващите пожалиха МВР и само там няма да има 10 процента свиване на разходите. Но и в криза, и във възход от вътрешното министерство няма да има полза, ако 90% от наливаните там милиарди отиват само за заплати. А полицията да е принудена да пести всяка капка бензин, да търси спонсори за най-елементарните консумативи, да тъне в мизерия и да се оплаква от хронично текучество на кадри.
Според данни на самото МВР от януари само 26 861 от 61 170 служители във ведомството имат полицейски функции. Останалите запълват раздутата администрация, голяма част от която действа със спорна ефективност от години. Достатъчно е да видим ситуацията, която сега се разиграва при издаването на новите лични документи. МВР сключи договор за 116 милиона евро със "Сименс". Толкова, но в лева е целият бюджет на МВР за "Информационно осигуряване, научни изследвания и разработки и административно обслужване" тази година. Зад това наименование се крие финансирането на комуникациите между различните звена на полицията, МВР болницата и научната дейност в министерството. Както "Сега" вече писа, в системата на министерството има цели пет института - по криминалистика и криминология (с около 120 души щат), по специална техника (с близо 150 служители), по компютърни технологии (с около 60 учени), по психология (с близо 130 души персонал) и по пожарна безопасност и спасяване.
Институтът по специална техника е зает да разработва модерни решения в полза на полицейската работа. Точно негови служители например участваха в договарянето на системата за изработка на нови лични документи на "Сименс". Не знаеха ли какви са възможностите на компютрите, та допуснаха сключване на такъв договор? И всякакви опити на ръководството на МВР да прехвърли единствено на фирмата вината за сегашния хаос и тормоз на гражданите, са абсурдни. Да не говорим, че на всяко ежегодно изложение на охранителна техника и системи за сигурност в НДК най-бедно представените щандове са тези на института.
В същото време най-елементарната инвестиция с 100% бърза възвращаемост като модерни камери, които да снимат нарушители по пътя, се прави с кански мъки. Такъв е случаят с 15-те камери за по 30 000 евро всяка, които КАТ закупи и монтира на различни места в страната. На пръв поглед добро решение, но с малката подробност, че те нямат връзка с нито един център на МВР и трябва да се източват ръчно. Това е и причината от заснемането на нарушител до връчването на акта му да минават месеци. Вместо да се дадат същите пари за много по-добра техника. Като камерата на Орлов мост, която секторът за видеонаблюдение в СДВР тества от известно време. Тя е на същата цена, но с много по-добро качество на снимките и има директна връзка с центъра. Така всеки нарушител се сдобива с автоматично оформена преписка часове след като бъде заснет. Ефектът е гарантиран. А може би, ако техническият прогрес бъде пуснат в действие, няма да има нужда и от толкова пътни полицаи, които, освен да генерират корупция, докато стоят в някой храст, май не правят друго. Така и перото за заплати също ще се свие.
На Института за компютърни технологии пък са му нужни месеци дори за най-елементарната експертиза на няколко "компютърни конфигурации", иззети от ГДБОП. Защо тогава се харчат толкова пари за него?
От друга страна, Институтът по криминалистика направо се задъхва - на него се възлагат огромен брой експертизи, свързани с увеличаващите се разследвания, водени от МВР. Дали по обективни или субективни причини, той претърпя пълен провал с ДНК-то по случая с убийството на двете сестри Белнейски. Десетки хиляди лева бяха платени на институти във Великобритания и САЩ, докато се стигне до обвинение, което още дори не е внесено в съда.
В първите месеци на т. г. работата на института бе почти напълно блокирана от задачи само по едно дело - срещу "Наглите". Не липсват и комични случаи като едно от последните заседание на процеса срещу братята Маргини, когато стана ясно, че институтът няма техническата възможност да прехвърли заснет следствен експеримент от видео касета на обикновен диск. Това предизвика острото възмущение дори на прокуратурата, която от известно време е в много добри отношения с МВР.
Друг необясним разход за МВР е оркестърът му, който се включва в 2-3 празнични церемонии на година, а през останалото време пътува за международни изяви.
Страхът от нови полицейски протести не е оправдание тази ситуация да продължава занапред. Ако това управление иска да направи реформа, трябва да започне да харчи парите на данъкоплатците ефективно. Битката с престъпността е приоритет, но по цял свят тя е успешна само ако има събрани годни доказателства. За това трябват не само оперативни комбинации, но и модерна техника.