:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,041
Активни 424
Страници 6,606
За един ден 1,302,066
Криви сметки

Охолството на чиновника в МВР излиза прескъпо

Години наред 90% от бюджета на министерството отиват за заплати, а работата на полицията буксува заради мизерията
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
На последното изложение "Сигурност" Институтът по специална техника на МВР представи някои свои разработки като магнитна четка за проявяване на пръстови отпечатъци, UV лампа и устройство за предаване на видеосигнал.
Управляващите пожалиха МВР и само там няма да има 10 процента свиване на разходите. Но и в криза, и във възход от вътрешното министерство няма да има полза, ако 90% от наливаните там милиарди отиват само за заплати. А полицията да е принудена да пести всяка капка бензин, да търси спонсори за най-елементарните консумативи, да тъне в мизерия и да се оплаква от хронично текучество на кадри.

Според данни на самото МВР от януари само 26 861 от 61 170 служители във ведомството имат полицейски функции. Останалите запълват раздутата администрация, голяма част от която действа със спорна ефективност от години. Достатъчно е да видим ситуацията, която сега се разиграва при издаването на новите лични документи. МВР сключи договор за 116 милиона евро със "Сименс". Толкова, но в лева е целият бюджет на МВР за "Информационно осигуряване, научни изследвания и разработки и административно обслужване" тази година. Зад това наименование се крие финансирането на комуникациите между различните звена на полицията, МВР болницата и научната дейност в министерството. Както "Сега" вече писа, в системата на министерството има цели пет института - по криминалистика и криминология (с около 120 души щат), по специална техника (с близо 150 служители), по компютърни технологии (с около 60 учени), по психология (с близо 130 души персонал) и по пожарна безопасност и спасяване.

Институтът по специална техника е зает да разработва модерни решения в полза на полицейската работа. Точно негови служители например участваха в договарянето на системата за изработка на нови лични документи на "Сименс". Не знаеха ли какви са възможностите на компютрите, та допуснаха сключване на такъв договор? И всякакви опити на ръководството на МВР да прехвърли единствено на фирмата вината за сегашния хаос и тормоз на гражданите, са абсурдни. Да не говорим, че на всяко ежегодно изложение на охранителна техника и системи за сигурност в НДК най-бедно представените щандове са тези на института.

В същото време най-елементарната инвестиция с 100% бърза възвращаемост като модерни камери, които да снимат нарушители по пътя, се прави с кански мъки. Такъв е случаят с 15-те камери за по 30 000 евро всяка, които КАТ закупи и монтира на различни места в страната. На пръв поглед добро решение, но с малката подробност, че те нямат връзка с нито един център на МВР и трябва да се източват ръчно. Това е и причината от заснемането на нарушител до връчването на акта му да минават месеци. Вместо да се дадат същите пари за много по-добра техника. Като камерата на Орлов мост, която секторът за видеонаблюдение в СДВР тества от известно време. Тя е на същата цена, но с много по-добро качество на снимките и има директна връзка с центъра. Така всеки нарушител се сдобива с автоматично оформена преписка часове след като бъде заснет. Ефектът е гарантиран. А може би, ако техническият прогрес бъде пуснат в действие, няма да има нужда и от толкова пътни полицаи, които, освен да генерират корупция, докато стоят в някой храст, май не правят друго. Така и перото за заплати също ще се свие.

На Института за компютърни технологии пък са му нужни месеци дори за най-елементарната експертиза на няколко "компютърни конфигурации", иззети от ГДБОП. Защо тогава се харчат толкова пари за него?

От друга страна, Институтът по криминалистика направо се задъхва - на него се възлагат огромен брой експертизи, свързани с увеличаващите се разследвания, водени от МВР. Дали по обективни или субективни причини, той претърпя пълен провал с ДНК-то по случая с убийството на двете сестри Белнейски. Десетки хиляди лева бяха платени на институти във Великобритания и САЩ, докато се стигне до обвинение, което още дори не е внесено в съда.

В първите месеци на т. г. работата на института бе почти напълно блокирана от задачи само по едно дело - срещу "Наглите". Не липсват и комични случаи като едно от последните заседание на процеса срещу братята Маргини, когато стана ясно, че институтът няма техническата възможност да прехвърли заснет следствен експеримент от видео касета на обикновен диск. Това предизвика острото възмущение дори на прокуратурата, която от известно време е в много добри отношения с МВР.

Друг необясним разход за МВР е оркестърът му, който се включва в 2-3 празнични церемонии на година, а през останалото време пътува за международни изяви.

Страхът от нови полицейски протести не е оправдание тази ситуация да продължава занапред. Ако това управление иска да направи реформа, трябва да започне да харчи парите на данъкоплатците ефективно. Битката с престъпността е приоритет, но по цял свят тя е успешна само ако има събрани годни доказателства. За това трябват не само оперативни комбинации, но и модерна техника.
9
4674
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
16 Април 2010 22:13
Соц-реализъм.
(за тези, които го помнят)
17 Април 2010 01:58
Преди 1989 е имало лозунг на сградата на МВР, някои си спомнят, че е било в Р. :"Да живее МВР-единствената опора на социализма в България".Явно има хора на върха на държавата, които прилагат лозунга като принцип:който не храни обилно полицията-отива при опозицията.
Едва ли е вярно за принципа, а за лозунга е документирано.
17 Април 2010 12:47
Добре. И какво предлага автора? Външни експерти? Като тези, дето не искат да рпавят експертизи по специфични дела ли?
17 Април 2010 15:40
Има си опит по света - защо не се гледа натам?
Защото маса "наши" хора чакат за синекури - и стават държавни служители във важни министерства.
Шофьорът на началника също е полицай - а може и министър да стане, има прецедент.
------------------------
Блогът на Генек

17 Април 2010 16:21
"Има структури в МВР, които ако бъдат закрити в петък привечер, то в понеделника на следващата работна седмица никой от служителите на другите дирекции няма да си спомни , че са съществували."
Това е изказване на един бивш министър на МВР, който бе един от малкото разбиращи за какво става въпрос в това министерство. Работил дълго време в полицията преди да стане министър /става въпрос за м-р БОНЕВ/ и въпреки , че не съм му фен смея да твърдя /имам 27г. стаж в това м-то и съм го напуснал по собствено желание поради пълната простотия наложена от политически назначаваните там парвенюта/ , че е бил много прав.
Ако погледнете бегло структурата на това м-то , което се реформираше почти от всички правителства ще се убедите , че там са сътворени структури и администрация нямаща почти нищо общо с полицейската работа. Не може от 61 000 състав само 27-28 000 да са сполицейски функции. МВР трябва да се оптимизира като структура и състав и да достигне 35-40 000 служители от които поне 95% да са с полицейски функции и задачи .В момента някои от дирекциите на специалната и обща администрация , институтите и болницата на МВР са меко казано хранилка за една огромна кохорта държавни служители осигурени с всички екстри и привилегии. В някои от дирекциите има държавни служители , получаващи пенсия 500-600 лв. и заплата 1500-1700 лв.- и те са на синекурни длъжности и ръководни постове и са назначени от определени политически среди в периода 2000-2008 г.
Не може да се харчи 1 милиард от бюджета за реално нереформирана структура, занимаваща се напоследък с производство на лошокачествени видиоклипчета с "криминална тематика", а пък администрацията да не е в състояние да издава документи за самоличност на гражданите.
Кавото и да правят Бойко и Цецо , кризата и финасовия колапс на държавата ще ги принуди да съкратят разходите и в МВР. Ако не го направят те , следващото правителство ще направи това , но това ще стане с радикална реформа на численоста и структурите на МВР.
17 Април 2010 16:36
Историята със Сименс е толкова прозрачна, че направо е смехотворна.Пак някой взе пари под масата за сметка на овцете.Сименс е фирмата, забъркана в най-много скандали с подкупи В СВЕТА.Интересно е също, как една фирма като Сименс, която продаде цялото си IТ на Benq още преди 4 години, когато Никсдорф и Фуджицу се разделиха със Сименс, би била в състояние да произведе читав съвременен софтуер, за хардуер пък да не говорим...
17 Април 2010 20:29
От сбора на институтите се получават общо по-малко от 1000 души.
И това са специализирани звена, които ако работят добре, има смисъл да съществуват. Полицията има нужда от експерти в различните области в които се налага да се работи.
Авторът казва, че има около 26000 души полицаи, които се занимават с полицейска работа.
Това оставя 33000 души които се занимават с администрация.
Прекалено много според мен.
Администрацията трябва да се научи да работи ефективно.
Да се наемат млади и ефективни кадри, които знаят как се работи.
Да се обвържат заплатите им с получените резултати.
И да се съкратят всички неефективни служители.
Да се въведе обслужване на едно гише навсякъде.
Това означава например, че ако искам да си сменя личните документи, отивам на гишето, подавам си молбата с данните и от момента, в който се показвам на гишето докато си свърша работата, не мърдам от там.
Да се въведе единна информационна система, която да е свързана поне с ЕСГРАОН. Това ще улесни много попълването на документите - даваш си личната карта или акта за раждане и по ЕГН-то си вземат всички данни които им трябват.
Удължаването на срока на документите е стъпка в правилната посока. Но може да се направи още по-дълъг гратисен срок.
Личните карти могат да се приемат в България до две години след изтичане на срока им на валидност например. Тогава никой няма да бърза с издаване на нови документи. Сроковете ще се спазват и системата ще работи плавно.
Задграничните паспорти също могат да се удължат - ако не друго поне за хора които не ги ползват.
Шефския състав да се преквалифицира - не трябва да има по-малко от трима подчинени на ръководител.Това прави в най лошия случай 10 000 души ръководен състав. Останалите, ако искат да останат в системата трябва да вършат полицейска работа.
18 Април 2010 10:56
Соц-реализъм.
(за тези, които го помнят)
Напълно съм съгласен с това обобщение, жалко обаче е че това не е валидно само
за системата на МВР, а за целия административен държавен апарат.За това се наложи мнението, че в българия няма държава, нещо повече разпространи се абсурда - " Всяка държава има МАФИЯ, в България МАФИЯТА има държава.И още една тъжна констатация - НИЩО СТАРО НЕ Е ЗАБРАВЕНО И НИЩО НОВО НЕ Е НАУЧЕНО !...

Редактирано от - sybil на 18/4/2010 г/ 12:50:02

18 Април 2010 18:35
Авторът на статията явно е подведен в частта за ИКТ(Института за компютърни технологии). От 1997 година насам над информациоонното обслужване в МВР са нанесени няколко съзнателни погрома. Резултатът от това е свиването им в ИКТ под 60 служители и обединяването на частта от бившия КИАД, извършващ поддръжката на информациооните системи с ненужните вече на министерството специалисти от Дирекция "Свръзки", и с последващото от това ръководсво.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД