За една година дълговете на граждани и фирми, които подлежат на принудително събиране, са скочили двойно, обявиха вчера от Камарата на частните съдебни изпълнители. През 2008 г. дълговете на хората и бизнеса са били 850 млн.лв., през миналата година те вече са 1.7 млрд. лв. Това са признати от съда вземания, по които са образувани дела, и частните съдебни изпълнители трябва да ги съберат.
На фона на увеличаващите се изпълнителните дела и дългове намаляват събраните суми. През 2008 г. от дължимите 850 млн. лв. са били събрани 400 млн. лв. През миналата година обаче от 1.7 млрд. лв. дългове на кредиторите са върнати по-малко - 365 млн. лв.
"Единственото обяснение за това е икономическата криза - и гражданите, и фирмите изпитват сериозни затруднения", обясни шефът на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев. Според него преди две години хората са плащали още когато са били уведомявани, че могат да се издължат доброволно. Сега обаче често не могат да се съберат дълговете и при запор на сметки, защото по тях просто няма пари.
Изпълнителните дела са образувани главно по искане на банки - 30%. 20% са по настояване на търговски дружества, а 16% - на граждани.
Два пъти са се увеличили публичните продажби на движими и недвижими вещи на длъжници. През 2009 г. са продадени 2516 недвижими имота. Четири пъти пък са нараснали публичните продажби на движими вещи - главно автомобили, телевизори и фирмено оборудване.
До октомври ще е готов регистърът на длъжниците, в който ще бъдат записани всички граждани и фирми, срещу които има изпълнителни дела. Той няма да е публичен, но ще може да се ползва от всеки. Така при сключване на договор ще може да се изисква удостоверение, че страните не фигурират в регистъра на длъжниците.
От Камарата на частните съдебни изпълнители вчера похвалиха омбудсмана Гиньо Ганев, че е сезирал Конституционния съд срещу текст от ГПК, който дава възможност на общините да не плащат дълговете си веднага. Според въпросната разпоредба не може да се блокират сметки на местната власт и тя може да се разплаща с граждани и фирми и след година.
Частните съдебни изпълнители изразиха недоумение от проект на правосъдното министерство, който предвижда да се плаща за справки, които се искат от държавни органи по изпълнителни дела. Тези суми ще се вземат от длъжниците и ще увеличават техния дълг. В същото време такива такси не се плащат по делата на държавните съдебни изпълнители, което нарушава принципа за равнопоставеност.
Поръчителството става все по-сериозен проблем. Много хора не знаят, че когато кредитополучател спре да плаща и не може да се издължи, изпълнението се насочва срещу поръчителите. Съдебните изпълнители посъветваха хората да проверяват дали длъжниците си плащат редовно, за да не се окажат в неприятна ситуация, когато бъдат потърсени да платят по изпълнителни дела.
Редактирано от - Salieri на 16/4/2010 г/ 22:27:16