"Има тежък характер, трудно комуникативна е". Така ни я представи преди две седмици премиерът Борисов и оттогава примата на здравеопазването прави всичко възможно да затвърди този образ. Вече ден откак Анна-Мария Борисова официално е министър, но продължава да се държи като обикновен темерут. След като мина в режим "усмивки" спрямо журналистите, вчера тежката й некомуникативност изпитаха и депутатите. Ендокриноложката вразуми нездравото им любопитство към бъдещите й планове с библейска безапелационност: "Има една приказка "по делата им ще ги познаете". Оставете ме да работя". И демонстрира блестящи познания за процедурите, които й дават право да мълчи.
Политиката е занятие предимно за общителни хора с идеи. Та нали целта е да убеждават, да печелят обществена подкрепа, да привличат и разширяват кръга от съмишленици. Дар словото и чувството за хумор са безценен арсенал. По всичко личи, че политическата мода се е променила напоследък. С появата на Анна-Мария Борисова на политическата сцена темерутщината и пренебрежителното отношение към публиката се насърчават като модел на поведение. "Точно такъв човек ми трябва", изрекламира я премиерът. Даже разви стройна теория как
разбраните и толерантни хора вършат най-много зулуми
в опита си да угодят на всички. Така церберът бе издигнат в емблема на новото управление. Да, вярно, че много "сладури" се изредиха да крадат от държавата през последните 20 години, но с какво характеропатията на новото кабинетно попълнение ще е от полза?
По всеобщо мнение здравна реформа се прави най-трудно. А при нас става дума за сбъркана система, никакъв контрол, безправни пациенти, за живот и смърт. И най-дребната промяна в този консервативен ресор ще се нуждае от огромна обществена подкрепа, камо ли по-дълбоки и непопулярни реформи. Ако се стигне до затваряне на клиники и доплащане в болниците, на новата министърка ще трябва да й се изприщи езикът от обяснения и отговори на трудни въпроси. Тая работа с тънки усмивчици няма да стане. Нито пък с млечни песнички. Да не говорим, че заради проблеми с комуникацията
все още никой не знае какви са намеренията на новия министър
Освен Бойко Борисов след оня съдбовен половинчасов разговор на разклона за Търново... Как загадъчната Мона Лиза от клиниката по ендокринология ще съумее да спечели обществото на своя страна, колкото и да е "симпатична и очарователна за годините си"? Засега разривът е пълен.
Странно, че това неадекватно политическо поведение се поощрява както от прекия й началник, така и от опитни политици като Иван Костов например. Дано сценарият на Борисова не се окаже мрачен трилър, в който публиката съзнателно се държи в неведение, докато не светнат внезапно прожекторите в операционната.
Единственото утешително изявление на тази страстна любителка на костната патология бе, че реформата трябва да се прави с мисъл за болния. Което ще рече генерално преобръщане на системата, градена с мисъл за здравните мениджъри. Но това изречение, изтървано от Борисова в пристъп на приказливост, не дава ясна представа по какъв начин ще стане това, на каква цена и с какви последици.
Остраняването на предшественика й бе показно за това как лекарското съсловие кадрува на най-високо държавно ниво. По мнението на мнозина Божидар Нанев си тръгна не заради злополучните ваксини срещу свински грип, а защото влезе в конфликт с медиците. Гайдарски пък се зловидеше на фармацевтичното лоби и също си отиде без време. Ако съсловието наистина е толкова влиятелно, че да иска оставки на министри, как Борисова ще го пренебрегне в името на пациента? А да помири интересите на едните и на другите изглежда невъзможно при сегашното положение. Започнатата от Костов здравна реформа отчужди напълно лекаря от болния до степен, че
лечението се превърна във форма на рекет
Поставянето на пациента в центъра на реформата неминуемо ще се отрази върху джоба на докторите - най-малкото би трябвало да спре източването на касата с фалшиви диагнози и ненужни суперскъпи лекарства. Засегнати ще бъдат и интересите на фармацевтичните фирми. Твърде много врагове за един министър, при това любител на спонсорирани от лекарствените гиганти симпозиуми.
Май от цялата работа ще си останем с малката кошничка и пометения двор на министърката. Най-много да се подобри превенцията на остеопорозата и диабета сред наплашените здравни репортери, а фолкът да се обогати с поредния хит "100 банана, 200 круши". А, да, очаква се също да нарасне трафикът на медицински специалисти по разклоните на републиката. Освен ако г-жа Борисова все пак не благоволи да проговори...
|
|