Швейцария иска да регулира
бонусите и другите компенсации в банковия и застрахователния сектор, тъй като ги смята за прекомерни, разкри вчера финансовият министър Ханс-Рудолф Мерц. Очакваме фискалните мерки, които предвижда швейцарското правителство, да доведат до ликвидиране на "прекомерните възнаграждения", уточни Мерц на пресконференция. Берн по-конкретно иска да регламентира заплащането във финансовите институции, които се радват на държавна подкрепа, какъвто е случаят с банката UBS. Отсега нататък бонусите, които зависят от печалбата на банките, ще бъдат облагани с данък.
Саркози преговаря в Пекин
за задълбочаване на двустранното сътрудничество в икономическата област, твърди френският в. "Монд". Според изданието Франция се опитва да даде нов импулс на икономическите си отношения с Китай, които обикновено са свързани с големи договори. Париж се нарежда едва на 14-о място сред чуждестранните инвеститори в китайската икономика. Френският президент се надява също да привлече Китай към позицията на Запад относно необходимостта от твърди санкции срещу Иран заради ядрената му програма.
Руските чиновници вдигат заплатите си
дори в условията на криза и спад на производството, разкрива в. "Независимая газета". Месечното възнаграждение на федерален министър вече надхвърля 250 000 рубли (6452 евро) и е 12-14 пъти над средната заплата за Русия. Докато в Европа възнагражденията на министрите са 4-5 пъти над средните за съответната държава. На фона на икономическия спад Русия изпревари Европа по размер на относителните заплати, или по т.нар. заплатоемкост на икономиката, която е отношението на сумарните заплати към обема на ВБП. Експертите съветват Русия да се замисли поне за ръст на производителността, ако не за замразяване на заплатите.
|
|