:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,276
Активни 758
Страници 14,179
За един ден 1,302,066

Скопие поставя условия на София за добросъседство

Македония настоява двете страни да имат еднакво отношение към малцинствата
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Николай Младенов
Македония е готова да подпише Договора за добросъседство, който България й предложи, но само ако София се съгласи да направи определени отстъпки, писа местният в. "Време", цитиран от агенция "Фокус". Изданието се позовава на източници от правителството в Скопие. Властите смятали за спорни частите в документа, свързани с езика на омразата в македонските медии и с отбелязването на историческите събития. София настоява македонските медии да спрат да представят България като дежурен неприятел на Македония, както и да бъдат извадени от учебниците по история в основното образование текстовете, в които България е "фашистки окупатор". Неприемливо било и искането на София за общо честване на събития от историята, като националния празник Илинден например. Според в. "Време" препъникамък ще бъде и въпросът с малцинствата. Скопие щял да настоява двете страни да имат еднакво отношение към малцинствата. "Това означава българските власти да регистрират ОМО "Илинден" - Пирин, а Македония ще позволи сдруженията на българите в страната да формират партия", пише "Време". Досега Скопие няколко пъти отказа да регистрира партия на българите, тъй като това противоречало на конституцията.

Новите си условия Македония ще постави по време на визитата на българския външен министър Николай Младенов в страната в началото на май. На срещата между Младенов и македонския му колега Антонио Милошоски се очаква да бъде постигнато първоначално съгласие за договора, който най-вероятно ще бъде подписан по време на посещението на българския премиер Бойко Борисов в Македония през септември. Дотогава екипи от експерти от двете държави трябва да "изгладят" спорните въпроси.

България изпрати проектодоговора на Македония в началото на март. Той се основава на Декларацията за приятелство, подписана от премиерите Любчо Георгиевски и Иван Костов през 1999 г.
67
2629
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
28 Април 2010 23:52
Тия ще видят членство в Европейскивт съюз през крив макарон. Гърция и надявам се и България ще им го приготвят. Бахти келешите.
29 Април 2010 00:00
България е "фашистки окупатор"

Така е, все пак сме на страната на Оста. Но сме освободители на територии откъснати от България. Чакаме сърбите да направят магистралата до Ниш, че да стигнат танковете ни по- бързо до там
29 Април 2010 00:12
България най-официално трябва да постави два въпроса пред БЮРМ:
1. Езикът който се говори в БЮРМ е български език и не може да се нарича по друг начин.
2. Историята на БЮРМ започва от 1945г.
29 Април 2010 00:24
3. Историята на БЮРМ е измислена.
29 Април 2010 00:25
Поправка, открадната.
29 Април 2010 02:15
"Сега", толкова ли е трудно да дадете на читателите връзка към публикацията на македонския "Време"? Езикова бариера, както всички знаем, няма. Ето:

Натиснете тук
29 Април 2010 02:36
Според мен в така описаната рамка договор със сегашното арогантно антиквизаторско, българофобско, непроевропейско, инатчийско и недиалогично правителство в Скопие не бива да се подписва. Струва ми се, че македонската дипломация предпочита да съсредоточи преговорите върху малцинствените проблеми, като с това добие официално договорно признаване на съществуване на македонско малцинство в България, докато в същото време игнорира както българските претенции към антибългарската пропаганда в македонските училища и средства за масова информация, така и очакванията да се признае от македонска страна общото историческо наследство. Да не говорим пък за особено грозното от хуманна гледна точка нежелание на скопската върхушка да позволи възстановяване на българските войнишки гробища и паметници на македонска територия. Вероятният смисъл от напразното усилие в такива условия би бил Македония да се доведе до положение да откаже да приеме искания, които в контекста на евроинтеграцията и добросъседството изглеждат приемливи, с което правителството на Груевски да бъде дискредитирано пред европейската администрация за целите на предстоящата дипломатическа война между двете страни. А такава война, мисля си, има защо да се очаква. След дипломатическия му разгром по спора за името с Гърция българофобският политически елит в Скопие едва ли ще преглътне лесно ново идеологическо поражение и от смятаната за по-слаба и отстъпчива България. Но... въпреки скептицизма ми бих предпочел бъдещето да опровергае песимистичните ми пророчества.

Редактирано от - THX_1138 на 29/4/2010 г/ 03:35:02

29 Април 2010 04:45
Сърбомакедонистите правят всичко да не влязат никога в ЕС, защото в ЕС македонизмът няма да може да се възпроизвежда. В наш интерес обаче е Македония да влезе в ЕС и каквато е сега.
29 Април 2010 05:05
Много е важно македонците просто да се игнорират. Все едно няма такава държава. Ще минат няколко месеца и ще приплачат. Горе долу това дето го е писал горния, но не толкова вулгарно.
29 Април 2010 05:17
Тези от Вардарско им замириса на мърша, виждайки съкращаването на БГ армия и започнаха да поставят условия.
Споко...и ултиматумите ще последват...
29 Април 2010 07:04
Ще се държат арогантно, докато един достоен български държавник-президент, премиер, не заяви официално, че президентът Желев е допуснал груба грешка като призна независимостта на Македония безусловно.След това България, а не Македония, да поставя условия.
29 Април 2010 08:19
Никви компромиси с тея маке измекяри, никва Европа. Само тояга и морков без вазелин за них. В макеглава акъл се вкарва с гьостерица.
29 Април 2010 08:22
фичо да не се надяваш че в ЕС македонизмът ще бъде забранен със закон.
и как си я представяш да стане тази работа.
май още не си се излекувал от манията да виждаш македония като втора българска държава.
29 Април 2010 08:26
Ако управляващите ни са късогледи и нямат стратегия по "Македонския въпрос" достатъчно е просто да повтарят действията на Гърция. Все пак - страна членка на ЕС...
29 Април 2010 08:45
България нито е била "фашистки", нито е била "окупатор" поне що се отнася до Македония. А ония тито-югославски смешници в Скопие ще видят ЕС през крив макарон.
29 Април 2010 09:38
Трябва га ги оставиме да си се окат, онождат, онуждат и там к'то още сакат да правят. Като рекат да циливат ръчичка - ша им предложим и пура с червен мундщук дето към днешна дата е отлежала и е веке на 1329 години (2010-681 поне според официалната история). Като си подръпнат от пурата на мъдростта ке им дойде акало
29 Април 2010 09:52
Вила прочети Натиснете тук
29 Април 2010 10:13
Neglasuvacht


29.4.2010 г. 09:52:03 Вила прочети
Благодаря за подхода, препрочетох интервюто.Но моят въпрос е защо признаването е безусловно.И от тук тръгват проблемите.
29 Април 2010 10:26
За това големият брат зад окияна
29 Април 2010 10:52
Македонизмът е доказал, че може да се разширява и възпроизвежда, и то много добре, когато Македония получи някаква нова степен на международно признание. Так бе преди 18 години, след обявяване на независимост и след признаването и от редица държава. МПО в САЩ и Канада (македонската патриотична организация), до този момент категоричен бранител на българската национална кауза по македонския въпрос, започва да се обръща постепенно към македонизма и днес е изцяло на македонистки позиции, въпреки някои пробългарски сантименти и на предишния председател на МПО Джордж Лебамоф, и на сегашната лидерка Ендрия Алушеф.
Тезата, че бързото влизане на РМакедония в ЕС е в интерес на България, е напълно погрешна. Влизането само ще втвърди позициите на македонизма и ще направи днешния политически и културен елит на тази държава още по-арогантен спрямо България. Сега е момента ние да притиснем Скопие и да поставим условия, свързани с признаването на факти от историята и миналото.
Ние няма какво да си правим илюзии по отношение на обикновените македонци, че с отварянето им към Европа историческата истина щяла да се открие за тях те щели да признаят бългаските си корени. Вместо това е необходима прагматична позиция- обръщане към тези, които се чустват с български корени, защита на техните права, създаване и легитимиране на по-значително българско мнозинство там и пр.
Трябва да сеподпомагат електронни и всякакви издания на хора съзнаващи българските си корени.
Лаладжии и празнодумци като министър Божо не са необходими- те повече пречат, отколкото помагат на българската кауза в качеството си на официални български длъжностни лица. Нека си пишат книги за лъжите на македонизма, но да стоят далече от официалната политика.
Скопският журналист с българско съзнание Виктор Канзуров обясни наскоро в медиите как Божо Димитров се опитва да се прави на единствен посредник и ментор за българите там - много често заради собствени финансови и други интереси.
В миналия европарламент някои български депутати вършеха добра работа в посока на представяне на българската гледна точка за Македония- спомням си как Биляна Раева организира заедно с един унгарски депутат промоция на сборник за Македония, доказващ българския характер на населението там до началото на 20 век. Новите евродепутати, особено тези на ГЕРБ, са много апатични и неангажирани по темата "Македония", а там, в европарламента е мястото да се даде повече гласност на българската кауза.
Необходимо е окриване на български културни центрове в Охрид, Струмица, Щип, а защо не и на консулство в Щип. Сега в цяла Източна РМакедония няма нито една българска консулска служба.
29 Април 2010 11:25
Аз нещо не мога да ги разбера македонците от БЮРМ - за какво им е да влизат в Европа По-скоро трябва да се мисли дали Европа заслужава да влезе в БЮРМ. Както е широко известно, на запад македонските земи през Албания, южна Италия и Сардиния, достигат чак до Корсика, където се е родил известният военачалник, станал и френски император - роденият На поле Боню Партоски, на юг македонските земи стигат чак до вътрешността на Египет, там едно македонче - Сашко Филипоски, по известен като Македонски къв град издигна - Александрия го нарече. Негов учител беше А Ристо, той пък се учеше от Плетю, той пък от един, дето му викаха Со кротце. Ама гърците всичко заграбиха и ги преименуваха на Сократ, Платон и т.н. На изток чак до Индия - се е македонско. Сашето го превзе и македонизира. За македонските земи на запад ще си траеме, че там Белград казва до къде е македонско. Та не Македония в Европа, а Европа в Македония, или БЮРМ - както предпочетате. и много здраве от Х___ОМО "Илинден"!
29 Април 2010 11:28
Абсолютно вярно е, че тезата "бързото влазяне на макеглавите в ЕС е в интерес на България" е е смехотворна. Хората, които я отстояват нямат хабер от реалността. Също толкова имбецилна е и теорията, че там сите биле бугари, ама не им давали да се определят като такива. Ако тея швини там са българи, аз бих се срамувал да се нарека българин. Държавата Македония в момента е враг Н1 на България и като такава требе да им опънем вратните жили и да им се каже право в очи, че ако не спрат с олигофренските си напъни ще ручат туй де що са го срали.
29 Април 2010 11:52
София настоява македонските медии да спрат да представят България като дежурен неприятел на Македония

Тая глупост кой я измисли? Звучи като настояването да не се публикуват карикатури на пророка в датските медии. Датският премиер отговори тогава много добре.
29 Април 2010 11:56
Тея пък откога почнаха и условия да поставят?
Ама като правим само глупости от 1991 - а насам - така ще е.
29 Април 2010 12:09
Не бих се изразил така образно за наще братовчеди в Македония, но във всичко друго otvrat е прав.


Всяка безусловна подкрепа от България за Македония е предизвиквала единствено презрение откъм Скопие след разрешаването на проблема.
Така че бой по канчетата, докато се усетят къде им е мястото.
29 Април 2010 13:59
Още от времето на договора от 1999 стана ясно, че е по-добре да не се занимаваме с тях. Сега това е задължително. "Източниот съсед" - барайте ЕС како да се интегрирате и с кого.
29 Април 2010 14:42
В наш интерес е Македония да влезе в ЕС‌ преди Сърбия и Албания и докато Гърция е в криза. ЕС‌ ще бъде лекарство за Македония тъкмо както искахме да е лекарство и за нас. Както се вижда от опита на ЕП, в ЕС македонизмът не може да вирее. А извън ЕС, както виждаме, си вирее.

Грешка е да отъждествяваме Сърбия и Македония като кандидати за ЕС.

Сърбия е самостоятелен играч, който може да се влияе евентуално само от Русия. Затова със Сърбия позицията ни е ясна - първо, икон. сътрудничество - на първо място по ЮП, но само при наша водеща позиция като вратаТА на Русия към ЕС. Като член на ЕС (и с гръцката криза) България има уникалния шанс да бъде препочитаният партньор на Русия на Балканите (икономически).

И второ, твърда позиция към Сърбия - влизат в ЕС само когато сръбският премиер падне на колене в Сливница като Путин в Катин и в в предавана от ТВ реч в НС се извини на България за антибълг. политика на предшествениците си и за отбългаряването на българите във Вардарска Македония. Все пак за Сърбия, след като загуби Косово и може да загуби част от Войводина, ЕС е по-важен от имперския спомен за Вардарската бановина.

Македония обаче не е самостоятелен играч и силно зависи от външни фактори, на първо място Белград (положително), на второ София (отрицателно), и на трето, Гърция и Албания.

Колкото по-отслабва влиянието на Белград, по-добре за нас. Т.е. невлизането на Сърбия в ЕС, Косово, Санджак, черногорският език и история, подкрепата на запада за самостоятелната БиХ, антисърбизмът на хърватите, борбата на унгарците във Войводина за независимост - всичко това работи за нас. Последният удар ще е речта на сръбския премиер за отбългаряването на македонците.

И колкото по-малко негативни за Скопие влияния от София, толкова по-добре за нас - по-малко антибългарски реакции ще има там. В наш интерес е антимакедонистките влияния да идват най-вече от Брюксел, от ЕП - хората в ЕП видяха вече грозното лице на македонизма и се уплашиха. Нашата работа е да работим в ЕП по партийна линия, да бъдем харесвани там като свои хора. И ‌ разбира се, да имаме сериозно икономическо присъствие в Македония, за което с нашето замогване в ЕС и с кризата в Гърция и безизходицата в Сърбия и Косово сега идва моментът.

И сериозна държавна пропаганда за Македония, която да говори с езика на историческите документи, но без емоции. Всяка вечер да има поне един час сателитна и ефирна - дето може - телевизия на македонски език, посветена на показване и четене на документи от "македонски" дейци от Кръстю Мисирков до Методи Шаторов и цялото ръководство на македонската КП ‌ в 1941 г., от знамената и печатите на въстаниците от Илинден до Бълг. акционни комитети в Македония пролетта на 1941 г.

За македонистите антибългаризмът, "бугарскиот фашистички окупатор", е като слънцето и въздуха. Ако няма фашистички окупатор, няма да има и македонска държава, защото по определение тя се е родила във въстанието на македонскиот народ с/у бугарскиот окупатор. Затова нека антимакедонистките влияния идат на първо място от Брюксел и Страсбург, а не от София. Нека вкокаляват македоностите с/у Европа, не с/у София.

А за София - засега всякакви идеологически прояви на конфронтация със Скопие като договори за дружба и разни безсмислени декларации - са вредни за нас. Винаги ще се поставя въпросът за реципрочност, признаване на ОМО и т.н. Да се откажем от договорите със Скопие на хартия и да работим прагматично за нашето проникване там, икономическо и пропагандно.

Гърция и Албания - Гърция ще е слаба и хаотична за дълго, Албания и Косово също ще си имат свои грижи. София трябва да показва добри отношения с Тирана и Прищина и да намеква (без да натяква), че разговаря с тях активно по македонския въпрос. Към Гърция София трябва да следва деликатна, но твърда политика в ЕС за правата на българите там, както в източна, така и западна Егейска Македония (и с/у Неврокоп, и с/у Битоля). Албания и Косово вече признаха българските си малцинства, и Гърция, като добър член на ЕС (ако не на еврозоната), трябва да признае своите българи - християни и мюсюлмани.

А идеологическата ни конфронтация със Скопие с разни договори, без никава реална полза, само легитимира македонистите и ги прави по-"дайхард". Трябва да ce научим да бъдем хитри.

Редактирано от - Чичо Фичо на 29/4/2010 г/ 14:53:24

29 Април 2010 14:47
А и Гърция е напълно достатъчна като антимакедонски фактор в ЕС. Тя се страхува именно от ребългаризация на Македония в ЕС и общ натиск на София и Скопие в/у нея за реабилитиране на бълг. малцинство и бълг. минало на северна Гърция. Затова Гърция иска Скопие да евинаги извън ЕС, а ние искаме Скопие да е в ЕС.

Аналогично, след като Германия и Франция, да не говорим за Кипър и Гърция, няма да пуснат никога Турция в ЕС, не е нужно и ние да се тикаме отпред - а да си развиваме отношения с комшиите нормално и на равноправни основи.

Също не трябва да искаме Русия да заема пробълг. и антимак. позиции - не е нужно. Просто да не направим на практика вратаТА на Русия към ЕС и да имаме близки, свойски отношения с нейните лидери.

За всичко казано дотук има обаче голямо значение да имаме и вменяемо ръкодство (поне премиер, външен министър, няколко ярки евродепутати от всички групи, шеф на НС), каквото сега ни липсва.
29 Април 2010 14:50
Ха-ха! С поведението си македонците непрекъснато дават доказателства на света че са чистокръвни българи! Верно - говорят на някакъв архаичен диалект, но чували ли сте оргиналния диалет из родопските села?
Много ми хареса предложението тук да се правим, че няма такава държава и да се противопоставим на влизането на откъсната от Родината територия, защото ... бидейки част от България те всъщност са си и част от ЕС! Нищо не пречи да се отметнем от "признаването", щом сме били насилени да го направим. В правото има един принцип: "предварителният отказ от обжалване е нищожен"!
29 Април 2010 14:55
И ‌ нямаме интерес да се обединяваме с Македония, за да влезели те в ЕС. Имаме интерес да има две български (е, едната - предимно българска) държави в ЕС. Както има Германия и Австрия, Гърция и Кипър, Холандия и Белгия, може да има един ден и Румъния и Молдова, Сърбия и Сръпска.
29 Април 2010 14:57
... Пловдивска и Делиорманска...
29 Април 2010 14:57
Особено примерът на Холандия и Фландрия е интересен за нас. Е, ние не сме разделени от реформацията, а от сръбската колонизация.
29 Април 2010 15:37
Kaо се понаашате со нив таака ќе се понашаат со вас. Шо очекуате?
29 Април 2010 15:47
България е майстор да си създава проблеми и после да се мъчи да ги решава. Щом се стига до положение Македония да поставя условия за добросъседство... Добросъседството не е ли двустранен акт? Кое кара България да предлага договора и с какво е зависима от Македония, че й се поставят условия?
29 Април 2010 15:51
Нищо не очакуеме от вас, ве, Гъзиков, щото от вас мое се очакуе само гюбре. Ма вие требе да очакуете едва голема гьостерица ако не ви уврат тврдите макеглави. Да не стане тако да си спомняте с умиление за толерантните гърци.
29 Април 2010 15:56
Глеам шо се подразбирало под "Добрососедски Односи" и неширења на “Говорот на Омразата". Брао само Напред
29 Април 2010 16:04
Стойко, я издекламирай "Я сум бугарче" на београдски диалект.
29 Април 2010 16:09
29 Април 2010 16:18
Какво искаме ли?

ми първо да не четем такива писания по нашите форуми.

Абе нема поселски јазик од Бугарскиот! Цел Балкан се смее кога вие ќе отворите уста! Вие зборувате на Струмички дијалект дополнет со русизми како „щастие“ на пример. Жив резил сте!



и да пролипсват основания за мнения като това във македонските форуми.

Да анализираме со два три збора за каква антимакедонска кампања се зборува во статијата? Прво да погледнеме во нашиот двор. Нашите медиуми постојано зборуваат со говор на омраза кон своите соседи, особено кон Бугарија и Грција, за што повеќекратно сме опоменувани од Брисел. Нема ден во весник или на телевизија кај нас да не се пренесе некоја лоша вест од Бугарија, а добрите ги нема - се премолчуваат. Со право кажал Димитров дека македонец не е народност, туку професија. Одраз за тоа се нашите медиуми кои постојано ФОРСИРААТ просрпски и пројугословенски информации од сите сфери на живеењето.




Чак когато смените чипа ще говорим за добросъседски отношения и прочие.
29 Април 2010 16:22
Бря! Ама то и сръбските служби ни четяли бе колеги форумци!
29 Април 2010 16:36
Бря! Ама то и сръбските служби ни четяли бе колеги форумци!



Амии , хич не си и правят труда.
Нали имат македонски послушници за тая работа, при това послушниците нямат проблеми с езика.
29 Април 2010 16:49
А бе ако не ви по ќеиф некој да збори за вашио јазик и други релативно осетливи елементи пежоративно не зборите вие за негоите. Проста Логика нели
29 Април 2010 16:52
Нели я няма веке. Она се омужи.
29 Април 2010 17:01
Проста Логика нели


Така е, проста е логиката . Само едно количество дебели македонски глави още не са я разбрали.
29 Април 2010 17:26
Лунатик каза:
Така е, проста е логиката . Само едно количество дебели македонски глави още не са я разбрали.

Какъв македонец бе приятелю! За истинските надледници на Яне и съратниците му да се нарекат българи е било чест! А този тука ме сеща за онзи виц:
Един маке - комита!
Двама - чета!
Трима - чета с предател...
29 Април 2010 17:26
Со политика "Eден народ, две држави“ добрососедски односи на Куково Лето или Свети Никад
29 Април 2010 17:31
От сия статия не ми става ясно, как шиптарето и бугарето след 20 години ще си поделят акваторията на Охридското езеро, щото явно границата между двете държави ще е там
29 Април 2010 17:32
Не е конструктивно да казваме на скопяните - вие, байновци, сте измислена държава, измислена нация, измислен език. Това значи, че и те са измислени управленци, писатели, журналисти, учени - и утре ние ще ги изхвърлим на бунището и ще ги заместим с наши кадри.

Това не може да им харесва, дори да са баш бугараши по природа, а те не са - повечето са сърбомани, особено комунистите.

Трябва да има казваме: да оставим това, което ни разделя - а то е над 70-годишната сръбска окупация на Вардарска Македония - и да наблегнем на това, което ни свързва - в момента: роднини сме, разбираме се без превод, пеем едни и същи народни песни, имаме едни и същи исторически паметници, тачим едни и същи народни герои и празници.

Те трябва да свикнат да виждат бъдещето си - безопасно - в добри отношения с нас, а не да виждат антибългаризма като единствен коз за оцеляването си като управленци, професионалисти и обществен статус.
29 Април 2010 17:37
Натиснете тук
македонец очекува шиптърите...

Редактирано от - Benedicta на 29/4/2010 г/ 17:38:29

29 Април 2010 17:39
Чичо Фичо пак се изцепи:
Не е конструктивно да казваме на скопяните - вие, байновци, сте измислена държава, измислена нация, ....

Че кой има нещо против държавата им?! Но че се срамуват да се нарекат българи, каквито са си от време оно си е гнусотия! Чета с предател... Нали помните Паисий!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД