Централата на Дойче банк във Франкфурт. Данъчните власти в Германия взеха на мушка и най-голямата банка на страната. От финансовата институция съобщиха, че са претърсени нейни дъщерни компании. |
Около 50 предприятия бяха претърсени вчера, тъй като съществуват подозрения, че около 150 служители в тези компании са купували от чужбина квоти на газове с парников ефект и след това са ги препродавали чрез посреднически фирми вътре в страната, без да плащат ДДС, се казва в комюникето на прокуратурата. Те не декларирали сделките и не плащали данъка. Някои от фирмите дори препродавали емисиите отново в чужбина, за което финансовите власти им възстановявали по-късно ДДС. От тези практики германската данъчна система е загубила най-малко 180 милиона евро. По време на акциите са били проверени общо 230 фирми и жилища, като при акциите са участвали над 1000 данъчни служители и полицаи от Федералната криминална служба БКА. По-късно стана ясно, че разследващите са обискирали и централата на държавната Дойче банк във Франкфурт. От концерна потвърдиха информацията и съобщиха, че са били претърсени нейни дъщерни компании и че банката оказва пълно съдействие на разследващите, заяви говорител на банката.
През декември м.г. сп."Шпигел" разкри съществуването на т.нар. климатична мафия, която е замесена в изкупуването на лицензи за търговия с квоти парникови емисии и тяхната препродажба вътре в страната, при което тя печели милиарди от възстановения от държавата ДДС. По време на разплитане на тези сделки разследващите постоянно се натъквали на участието на банки в незаконните сделки. "Ние искаме да установим каква роля играят финансовите институции и дали съзнателно или не са били въвлечени в тази порочна схема", заяви следовател пред "Шпигел". Негови колеги се интересували преди всичко за движението на парите в сметките на Дойче банк, допълва изданието. Аферата напомня на подобна порочна практика при търговията с различни стоки, която беше разкрита в Германия преди няколко години. Тогава по същия начин фирми са купували различни стоки от чужбина и след това са ги препродавали чрез фиктивни посредници, без да плащат ДДС, от което германската хазна губила милиарди евро годишно.
ПРОБИВ
През февруари т.г. в."Файненшъл таймс дойчланд" разкри, че компютърни хакери са откраднали неустановен брой лицензи за търговия с квоти парникови емисии и са ги препродали на добросъвестни купувачи. Правата били отмъкнати чрез системата на отговорната за това федерална служба за парникови емисии в Германия (DEHSt) в Потсдам, като атаката е била осъществена на много високо професионално ниво. Откраднатите данни били изпратени на сметките на фирми във Великобритания и Дания, а оттам те били продадени на различни купувачи, които не подозирали, че участват в незаконни сделки. В Германия са били проведени 12 сделки с откраднати лицензи, като например едно от предприятията е понесло загуби за 1.5 млн. евро. Предполага се, че щетите са за десетки, а може би и за стотици милиони евро.