"Няма нито една ефикасна присъда за хората от високите нива и това предизвиква безпокойство в Брюксел", каза Оли Рен на форум в резиденция "Бояна" за противодействие срещу корупцията, който съвпадна с неговото гостуване. Според комисаря сме успели да намалим дребната корупция, но Брюксел иска акцентът да се измести към едрата.
За един ден инспекция в България Рен поне седем пъти каза, че корупцията е основният проблем пред членството ни. Той разговаря с премиера Сергей Станишев, председателя на парламента Георги Пирински, министрите на външните работи Ивайло Калфин и на евроинтеграцията Меглена Кунева, с депутати. Гостът определи организираната престъпност и корупцията като ахилесова пета на страната ни. В Румъния, където бе в четвъртък, Рен посочи като проблем единствено корупцията. Еврокомисарят ни даде 6 месеца да изпълним най-важното искане на Брюксел - да покажем, че законите не само се пишат, но и се прилагат.
Първите критики ще дойдат още с доклада на ЕК на 25 октомври. През април-май ще има окончателен мониторингов доклад, от който ще зависи влизаме ли в ЕС през 2007-а, или се задейства предпазната клауза, която ще ни отложи с 1 година. Най-критичното време за България ще бъде през февруари-март, каза Рен.
"Никой не бива да се чувства над закона и трябва да е ясно, че корупцията не е джентълменско споразумение, а престъпление", добави той и отсече: "Еврокомисията иска да види резултати." Според него ограничаването на корупцията е от ключово значение за икономическото развитие на България.
На всичките си срещи еврокомисарят изтъкна, че бавната и неефективна съдебна система у нас с непредсказуеми решения и податливост към корупцията е пречка пред българските и чуждите инвеститори. За приетия нов НПК Оли Рен похвали депутатите, но каза, че повече го интересува дали той ще се прилага.
"Борбата с корупцията ще е приоритет на правителството", обеща премиерът Станишев. България ще свърши своята работа и на тази основа ще очакваме да бъдем третирани справедливо и да не паднем жертва на вътрешните проблеми в ЕС и на някои от страните-членки, допълни той.
Министърът на правосъдието Георги Петканов отчете, че през миналата година е имало 352 влезли в сила присъди за корупция. Той обеща, че догодина ще се забрани всяко преследване на служител, който информира началниците си и обществото за случаи на корупция.
Анализ - на 9-а стр.
ПРИЗИВ
Външният министър Ивайло Калфин призова Оли Рен мониторингът на ЕК да не се обвързва с ратификациите от страните-членки на договора ни за присъединяване към ЕС. "Това са два отделни процеса, но окончателна дума ще имат 25-те държави-членки", обясни Оли Рен в отговор на в. "Сега". Калфин се надява до края на годината поне половината от страните-членки да ратифицират договора.