Евроексперти настояха за бързото приемане на закон за Националната разузнавателна служба и даване на възможност на МВР да следи и подслушва и без разрешение на съда, когато става дума за тероризъм.
Това стана ясно след посещение в България на Нийлс Браке, главен администратор в Съвета на Европейския съюз, координатор на работната група по тероризма, чиято партньорска проверка у нас приключи вчера.
"Впечатлени сме от професионализма и от личната отдаденост на хората, които работят в сферата на правоприлагането и в службите за сигурност. Борбата срещу тероризма и асиметричните заплахи е обща цел и съм твърдо убеден, че България е напълно готова да участва в тези съвместни усилия", каза Браке.
От думите му стана ясно, че в доклада си те ще запишат, че е необходимо да има закон за Националната разузнавателна служба, която в момента работи по няколко секретни стари указа, а кадрово е уредена по закона за отбраната и въоръжените сили. За такъв закон се говори вече 15 години. Освен това евроекспертите настояват за възможността МВР и предимно Национална служба "Сигурност" да може да използва специфични мерки в борбата с тероризма. Това означава да може да ползва специални разузнавателни средства (СРС) - подслушване, следене, проникване, наблюдение и т. н., и без санкция на съд.
Получената по този начин информация няма да се използва в съда, а само с превантивна цел - изпреварваща, насочена към това да не бъде допуснат терористичен акт, обясниха евроекспертите. По тяхно мнение такава била европейската практика.
На няколко пъти и българското МВР искаше и се опитваше да прокара идеята да подслушва и следи и без санкция на съд, но тези ходове винаги бяха отклонявани в парламента заради опасността от ограничаване на лични права и злоупотреби. Прокуратурата дори обяви при една проверка, че от 10 000 подслушвания на МВР в съда като доказателство са отишли едва 200.
В момента по действащото ни законодателство за използването на СРС се дава задължително разрешение от съд. Законът допуска само едно изключение, при което МВР шефът дава разрешение, но само за 24 часа. Това е за неотложни случаи или когато трябва да се предотврати тежко престъпление. След 24-часовия срок обаче вътрешният министър е длъжен да уведоми съда, който разрешава ползването да продължи или съответно отказва и го спира.
|
|