- Г-н Цветанов, кога започва акция "Магистрати"?
- За всяка операция се изисква време, а при магистратите нещата са доста по-сложни. Те не са както при обикновените престъпници, имат и малко по-особен статут. Те не си разхвърлят парите и не извършват престъпната си дейност толкова явно. Акция "Магистрати" е много сложно упражнение и тя може би ще продължи в годините напред, защото трябва да се пречисти всяка една от институциите, не само съдебната система. През последните 20 години има тотално срастване на организираната престъпност с политическите партии, а в независимата съдебна система квотите се разпределят от политическата представителност в българския парламент. В общи линии винаги политиката и политическите партии са подпомагали развитието на съдебната система.
- Имате ли конкретни данни за дадени магистрати?
- Имаме конкретни данни за конкретни магистрати и в момента се извършва конкретна работа.
- На какво ниво са те?
- Много е важен обикновеният магистрат, който отсъжда дадена присъда с дадени мотиви. Ръководителят понякога е по-маловажен за една осъдителна или оправдателна присъда. Има и много прокурори, полицаи, които също са част от функционирането на механизма за оправдаване и за липса на справедливост.
- Срещу колко души работите?
- Ще се придържам към оповестеното от зам. главния прокурор Валери Първанов - 65.
- Това дела ли са или оперативна информация?
- Има някои, които са и в досъдебна фаза.
- Но там няма повдигнати обвинения?
- Ще се чуе, когато бъде задържан някой. Когато говорим за политическа воля да прочистим съответните институции, които не полагат особена воля, за да се справят с проблемите си, естествено, изпълнителната власт трябва да е по-активна, за да подпомогне този процес.
- Имат ли службите данни срещу конкретни членове на ВСС?
- Не казвам дали имаме, ще отговоря по-дипломатично. Самият факт, че толкова сериозно упорстват срещу проверката за допуск до класифицирана информация, оставя отворен въпроса. Може би има.
- Стои ли на дневен ред предсрочното разпускане на този ВСС?
- Всичко е възможно. Обсъждали сме няколко варианта, включително и този.
- А другите?
- Другите по принцип са: редуциране на ВСС, намаляване на политическата квота, търсене на процедура, която гарантира, че излъчването на представителите на съдебната система става по един обективен начин, по реални критерии и има съществен принос за развитието на съдебната система. Защото в момента вие виждате каква бе и реакцията на Съюза на съдиите по случая с имотите в Приморско - максимално бързо разплитане на този случай и излизане със съответното решение. А при един такъв ясен казус ВСС не може да вземе ясно и категорично становище.
Г-н Урумов (един от съдиите, чиято дъщеря е получила право на строеж като крайно нуждаеща се, б.а.) твърди, че за него най-висшата форма на морала е законът. И се защити, че законът не е нарушен. Реално погледнато, може да няма никакво юридическо нарушение, но ти или твой член на семейството се възползва от правото да бъде социалнослаб, кандидатства и взима 500 кв. м. И хората виждат рязкото подобряване на благосъстоянието на този социалнослаб гражданин. В този случай вече говорим за морал и ценности, които може би не са присъщи за представителите на съдебната система.
- А има ли служители на МВР с право на строеж като "крайно нуждаещи се"?
- Прочетох, че бившият директор на "Гранична полиция" Валери Григоров се е възползвал от подобно право. Разпоредил съм да се провери има ли служители, които са се облагодетелствали по подобна схема, и, естествено, ще бъдат предприети съответните действия. Ако те са на ръководни постове, ще бъдат сменени.
- А ако са на други нива?
- По същия начин.
- Как ще разсеете съмненията, че ако законът допусне възможността ВСС да използва оперативна информация при кадруването, МВР може да се намеси сериозно в съдебната система?
- Много ясно е, че няма да се намеси. Решенията на ВСС за избор на ръководни кадри трябва да бъдат явни, за да се знае кой носи отговорността за всеки един, който след време би могъл да направи някакъв зулум.
- Но службите може да подават информация избирателно...
- Идеята е членовете на ВСС да са максимално информирани за всеки един, за когото гласуват.
- Каква е гаранцията, че за магистрата Х МВР няма да манипулира информацията?
- В момента сме в парадокса да не ползваме ресурса на държавата, на службите, а да ползваме анонимните писания, които постъпват във ВСС. Членовете на съвета сами ми казаха, че понякога изграждат вътрешното си убеждение на базата на анонимни сигнали, които действително могат да са пълна манипулация или донос.
- Сигналът трябва да бъде проверен, за да се ползва от съвета. Назначава се проверка и т.н.
- Не смятам, че всички анонимки се разглеждат. Но когато се взема управленско кадрово решение при избор на някой ръководител в съответните съдилища, е недопустимо анонимка да определя версията за твоето обективно гласуване.
- Като говорим за оперативната информация, да видим случая със следователя Петьо Петров, благодарение на когото бившият военен министър Николай Цонев е обвинен за подкуп. От справка във вашите масиви излезе, че неговият отпечатък е на лице на име Петьо Петков. Това поражда съмнения за достоверността на подобни данни - криминални регистрации, правени преди 10-20 години, сбъркани имена.
- Понякога информацията за престъпна дейност в миналото, седейки в регистрите на министерството, подпомага много разследването. Винаги е важно дали някой е осъден, а всичко останало, което остава в службите, е, за да можем да сме по-адекватни в предотвратяването и в документирането на дадено престъпление.
- Около разследването за подкуп имаше съмнения, че следователят го е провокирал.
- Целият този случай е контролиран от началото до самия край на реализацията. Манипулации няма как да бъдат направени. Всичко е документирано и със СРС-та. Фактът, че съдът се съобрази с доказателствата, говори, че сме в правилната посока. А и има разговори, има насрочване на срещи, има даване на парите и всички тези лица, които бяха задържани - Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Попов. Следователят е имал задача и е изпълнявал служебните си задължения. Ако аз ви предложа подкуп и вие сезирате съответните компетентни власти, започне използването на СРС, аз ви давам парите, закопчават ни двамата - естествено, че добра защитна теза е да кажа, че съм провокиран.
- Защо не изчакахте Петров да даде комисионата на Сантиров?
- Направено бе достатъчно.
- А как ще докажете съпричастността на Цонев?
- Срещите, разговорите, които са водени за конкретното дело. Следователят е търсен само за делото, което всъщност трябваше да бъде внесено в съда (подкупът е бил за манипулиране на разследването за купуване на комуникационна система "Странджа 2" от МО). Много важно е и поведението на Цонев, влизането му в болница бе, за да вземе болничен и да не се яви на призовката в следствието.
- Кога ще имаме модерна криминална полиция, която събира годни доказателства, достатъчни за осъдителна присъда? Едва ли всички рухнали дела са заради лоши съдии.
- Ние знаем нашите слабости, но се стремим да ги преодоляваме. Да инвестираме в обучението. В момента правим всичко възможно да боравим с повече доказателства. И виждате, че операциите от последните 6-8 месеца са функция от една продуктивна, концептуално променена организация на работа.
Някои политически сили казват, че има политически уклон в нашата работа. Това, което се случи във Варна с Гуцанов (бивш шеф на Общинския съвет от БСП) - преди да бъде задържан, ние бяхме свършили достатъчно работа и повишихме доверието и възможността да работим в реално време с нашите евроатлантически партньори. Защото част от обвиненията срещу Гуцанов са по информация от нашите партньори за осъществяването на паричните потоци за закупуването на автобусите. Имаме вече възможност да ползваме служител под прикритие, който да е и свидетел в съда - още една възможност за събиране на доказателства.
- А агентурата съществува ли?
- Има какво да се желае още, но имаме рязко подобрение. Има и желание вече у гражданите да споделят важна информация в полза на разследването. Операция "Наглите" започна с информация от гражданин.
- Има ли опасност да започнете да прибирате нещатни сътрудници? По наша информация Нешо Нешев от Казанлък, задържан при акция "Терористите", се оказа такъв.
- Има много лица, които са се възползвали от подобен подход - да търсят протекцията на службите уж да подпомагат работата, но в същото време да извършват и престъпна дейност. Така че ние трябва да сложим разделителната линия и когато някой извършва подобна дейност, да бъде хващан, без значение какъв е.
- Има ли и други такива случаи?
- Има. Виждате какво се случи със служител в правоохранителната система, и то в най-важното звено - ДАНС. Алексей Петров беше емблемата, ореолът и страхът, който имаше всеки - никой не искаше да назовава нещата с истинските им имена. Единствените, които ги назоваваха, бяха евроатлантическите партньори и те бяха много ясни - с това, че не работеха със службите. България беше загубена за тях в борбата с трансграничната престъпност. В момента, в който видяха политическата воля, когато видяха кадровите и законодателните решения. Вече върнахме това доверие.
- Кой има интерес кадровото досие на Алексей Петров още да не е влязло в папката по делото му? Имам предвид оценките, които са му били давани от преките му ръководители, задачите, които са му възлагани, действията му, които са документирани.
- Такива неща в личното му кадрово дело няма.
- Изобщо Петров правел ли е нещо?
- Нищо, което да е полезно за държавата, освен че е станал доцент. Това е с протекцията и с възможността на всички тези политически партии, които са управлявали страната в последните 20 години.
- Защо в България се използват повече СРС-та, отколкото в САЩ и Великобритания?
- Това е теза на представители на съда?
- И на данни от тези държави. Например в САЩ за 2007 г. под 3000.
- Може би говорите само за една агенция, а не за всички СРС-та, които са били прилагани. Тук имаше леко подвеждане, че 10 000 са лицата, подложени на контрол със СРС. Исканията са толкова. Лицата са около 3400. За една година за цялата страна не е толкова много. Не се различаваме от другите страни от ЕС. В момента много по-голям процент от използваните СРС се превръщат в доказателства. Което говори за ефективност.
- Какъв процент?
- Около 30.
- Това пак не е много. Една трета влизат в съда.
- Не всичко може да стане с магическа пръчка. Но когато встъпих в длъжност, първия месец подписвах СРС-та само и единствено за наркотрафик и трафик на хора. И нищо, свързано с икономическата престъпност и корупцията. Това беше сериозен проблем. Нямаше искания. Вече има доста такива СРС-та.
- Как ще намалите разходите на МВР? Обявихте, че ще има съкращения, предимно на незаети щатове.
- Не можем да правим механично съкращаване или да се лишаваме от функции, които МВР има по закон. Не искам да коментирам неаргументирани публикации, които само водят до демотивация на служителите в МВР. Когато се реализира реформа, тя трябва да е законодателно и финансово обезпечена. Когато страната е в икономическа криза, а и статистиката на страните от ЕС го показва, навсякъде престъпността се увеличава - и битовата, и организираната. Нашата концепция е да оптимизираме работата, да дадем сигурност на служителите, за да бъдат максимално всеотдайни в работата, и да им гарантираме оперативна свобода, която дава политическото ръководство. Не съм имал случай да извикам служител и да му кажа - тук не работи. Докато преди е било практика. Оттам идва и демотивацията...
Надявам се, че тази продуктивност, която даваме днес, ще увеличи приходната част в бюджета след година-две и ще можем да дадем по-достойно заплащане не само на служителите на МВР, но и на всички сфери в държавното управление.
- Въпросът е как ще свивате разходите, а вие говорите за повишаване на заплати...
- Едното е свързано с другото. С оптимизирането на работата се увеличават приходите - акцизите, които влизат в държавата, да ограничиш контрабандата... всичко, което дава възможност да противодействаш на корупцията.
- Тоест няма да се свиват разходи? Включително и за институти със спорна ефективност - за компютърни технологии например?
- Там дори не стигат хора. Трима служители се занимават с експертизите на компютрите. Много от програмистите разработват и поддържат основните национални системи на министерството. При една концепция например може да се търси обединяване на "Гражданска защита" с пожарната. Там може да се върви към оптимизиране на състава. За регистрацията на автомобилите се обсъжда дали да мине към общините, което е практика в други държави. Но не трябва да се спъва функционирането на органите и структурите. Трябва да има политически консенсус и да знаем, че това, което се обсъжда и коментира, в рамките на 5-10-15 години няма да бъде пипано.
- Оставаме с впечатление, че МВР е някакво галено дете, защото включително и неоперативни служители, най-обикновени чиновници имат първа категория труд.
- Кои са те?
- Всички в администрацията. Например хората на гишетата за личните документи.
- Те са волнонаемни. Заплатите им идват от приходите от такси, а не от бюджета. Не искам да правя пореден експеримент. Преди всеки министър се биеше, че е направил реформата, но са реализирани две противоположни реформи. А в МВР резките движения водят до демотивация и несигурност.
- Вярно ли е, че масово служители подават рапорти за пенсиониране от страх, че ще им бъдат отнети сегашните привилегии и това ще окаже влияние върху пенсиите?
- Това е точно провокирането на сътресения с говоренето в сектор "Сигурност и обществен ред", който в момента е най-сигурен в държавата. Наистина има повече подадени рапорти от минал период. Говоренето на определени фактори в държавата, които коментират какво трябва да бъде махнато, създава допълнителна несигурност. И си задавам въпрос - може би някой има интерес да провокира подобно напрежение в сектора.
През последните 20 години има тотално срастване на организираната престъпност с политическите партии, а в независимата съдебна система квотите се разпределят от политическата представителност в българския парламент.
Сигурен съм вече, че Цветан Цветанов е чел и нашия форум!