По обяд село Скриняно е твърде спокойно. Хранителният магазин на мегдана е празен, а масите на кафенето събират само мухите. Безвремието в това кюстендилско село ще трае още десетина дни. След това тук ще започне истинска битка. Онази, която сред хората е известна като "черешовата война". Тя се води на няколко фронта - по цялото протежение на Конявската планина. Участници в нея, от една страна, са циганите, а от другата - собствениците на черешите. Има и една по-малка битка между прекупвачите и "големите риби". Битката датира от края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век. Тогава започва създаването на огромните черешови масиви, оплели планината.
Така вече 30 години се води една от най-епичните войни в България. Срещу нея държавата е готова да хвърли армията, полицията, жандармерията, Гражданска защита, доброволни отряди, Бърза помощ и още една дузина неформални организации.
Такава мощ управлението на страната не може да осигури и срещу организираната престъпност. Далновидно още през януари месец премиерът Бойко Борисов заяви пред ръководството на армията, че войската най-вероятно ще бъде използвана и за охрана във времето на прибиране на реколтата. След това военният министър Аню Ангелов уточни, че премиерът има предвид военна полиция, но това нямало как да стане, защото трябвало да се промени законът, за да може той да даде тези "правомощия" на военните ченгета.
Но на война като на война. Новата отбранителна стратегия на Кюстендилската планинска армия включва дори уреди за нощно виждане. Дни преди старта на черешовата кампания полицията и общинската администрация вече изразиха пълна готовност за опазване на земеделската продукция в региона. Една от превантивните мерки е черешите да се предават само с лична карта. Лично началникът на ОД на МВР - комисар Георги Джоглев, се ангажира с поставянето на пунктове на полицията в три основни направления за черешовите масиви. Те ще бъдат на пътищата за Коняво и Таваличево, Соволяно и Драговищица и за Невестино. На пунктовете ще се проверяват всички автомобили, които превозват череши, като берачите и прекупвачите без документи няма да могат да изнасят набраната продукция.
Тази година в охраната на черешовата кампания с разрешението на главния секретар на МВР Калин Георгиев ще се включат и служители на жандармерията, Гранична полиция и Гражданска защита.
Берачите, които се наемат от циганския квартал на Кюстендил, ще трябва да са включени в списък на собственика на черешовите масиви. Стопанинът ще носи отговорност и за превоза на берачите до градините, уточняват още от ОД на МВР. При наемането на берачи собствениците на черешови масиви са задължени да осигуряват непрекъснато техен представител, който да ги придружава до изходния пункт в началото и края на работния ден. И през тази година остава изискването
наетите берачи да носят отличителен знак - бадж.
"Няма да позволя на нито един циганин да влезе в масивите. Ще изкупуваме само от собствениците на черешите. Тая година сме решили с полицията да въведем наистина драстични мерки. Със собствениците обещахме да покрием разходите за бензин на полицията, за да може да патрулира цяла нощ". Това разказа кметът на Скриняно Кирил Стоименов. Той вече е определил стратегическо място, където ще бъде разположен основният черешов чекпойнт - на мегдана. Оттам минават всички пътища.
Един от важните въпроси е защо точно кюстендилските череши са повод за война, тъй като черешови насаждения има на много други места в страната. Битката тук е ожесточена до крайност, защото икономиката на този регион се крепи едва ли не на този плод. "Тука наоколо вече нищо не остана за прехрана. Хората гледат да изкарат някакви пари от черешите", анализира кметът Стоименов. По-задълбочените му икономически сметки обаче са го отвели до изчислението, че ти трябват поне 40 дка, за да можеш да правиш пари от череши. Другото било да си помагаш на семейния бюджет.
"От тази година съм собственик на три декара, на които има 150 дръвчета. Купих ги за 6000 лв. Ако видя, че нещата потръгнат, ще си купя още. Парите си изкарах миналото лято в САЩ, където работех като озеленител", споделя младият Ари. Той е от малкото млади хора, които опитват да въртят бизнес с череши.
Около Скриняно има над 700 дка с черешови масиви. Собствениците обаче нямат нито финансовата възможност, нито желанието да оградят насажденията. След 10 дни, когато черешата узрее напълно, всички те ще тръгнат да наемат пазачи, берачи и транспорт.
Преди няколко години кражбите на плодове и нелегалната им продажба бяха ежедневие. Миналата година 43-годишният охранител Пламен Момчилов намери смъртта си в село Шишковци след сблъсък с цигани. Други двама пазачи бяха пребити жестоко от същата група крадци.
"Тия станаха толкова агресивни и нападателни, че са вече като сомалийските пирати и като ония паравоенни формирования, но повече това няма да се случва!", зарича се кметът Кирил Стоименов.
А представител на "Амнести.." има ли в района?