В относително ранна съботна сутрин някой звъни на вратата; вече съм буден, но гол, затова вероятно изказвам нещо не като за споделяне пред теб, почитаеми читателю. (Независимо дали го произнасяш устно или съскаш наум, винаги е обидно пред вселенската хармония, та споделям с чувство на вина.) Докато се колебая дали да отварям, или да се назландисам с надеждата, че звънящият е сбъркал и ще си хване пътя, долавям още звуци. Наподобява гюрултия, идентифицирам гласа на комшията. Навличам анцуга и отключвам.
Оказа се, че инкасатор на "Софийска вода" проверява водомерите. Работа рутинна, обикновено известявана с бележка до асансьора, но този път поради хулиганско скъсване очевидно непрочетена. За разлика от други случаи обаче, сега служителят разнася кочан уведомителни писма. Тъкмо те се оказват причина за гюрултията. С тези писма, копие от които остава у посетения, "Софийска вода" ви уведомява, че водомерите ви трябва да се подложат на метрологична проверка, защото им е изтекъл срокът на годност. Моите са някъде на 6-7 години. Това трябва да сторите в срок от 90 дни, инак
ви заплашват грозни санкции
Според писмото такива: количеството консумирана вода ще се увеличава с един кубометър за всеки член на домакинството на всеки следващи три месеца.
И така - до края на света. Или на водата, което май е едно и също.
На въпроса къде трябва да се провери водомерът, служителят отвръща, че не знае точно, но май било някъде на "Стамболийски". А какво е "в упълномощена от ДАМТН лаборатория" и двамата се затрудняваме да определим. Предполагам, че е нещо като "държавна агенция по метрологичен и технически... и нещо с "н" - надзор ли, натиск ли, напън ли... (После проверих, надзор е).
Представих си тая нова тегоба: как демонтирам сам (о, героичен подвиг в банята) или как викам техници (о, пореден пробив в бюджета); как под мишка с уредите ги тътрузя "някъде на "Стамболийски"... А там, нека само допуснем, ме очаква нещо като опашката пред МВР-тата за паспорти и лични карти. Че що не - София е голям град, тези лаборатории са по-малко от МВР-тата очевидно. Я нека пресметнем грубо, поне 400 000 домакинства ще се наберат в столицата. Всяко с по три водомера средно, ей ти ги милион и двеста хиляди. От тях всеки втори да е за проверка - и над половин милион уреда трябва да минат през ръцете на въпросната лаборатория. Че то "Сименс" не сколаса с програмата си, та тези господа ли ще сколасат, посървам аз.
После се скарвам с инкасатора. Той е свикнал.
"Аз си знам, че обирам псувните, господине", казва тоз достоен мъж. Така си е - тази държава, тези дружества и фирми имат хора за всичко. Едни произвеждат правилата. Други прибират парите или лежат по затворите (Вальо Топлото). Трети обират псувните по къщи и гишета. Изпълвам се със съчувствие.
Очевидно законово нещата са подредени тъй, че гражданинът пак си плаща - като поп. Макар да е също така очевидно, че има нещо сбъркано в организацията на тази услуга. Което главоболи гражданина допълнително и го кара да взема отпуск, за да проверява уред, който е негова собственост, и който е задължен да ползва заради отчитане пред продавача на тази услуга. Ами ако след въпросната проверка се окаже, че уредът е негоден? Тогава трябва да се купи нов водомер. И след съответното снемане на данните от стария, заверяване и пломбиране да се монтира на място, все за сметка на потребителя. Водомерите имали пет години срок на годност. Но като са пет години, защо не се сменят задължително след тези пет години? Защото някои си работели дълго и след това, хем прекрасно, казват специалистите. Само че трябвало да се проверят във въпросната лаборатория. Тоест, да се снемат, на тяхно място да се тури тръба, докато трае проверката. А сетне, ако лабораторията одобри, да се върнат.
Проверих кое колко струва и как става. Има си обяви. Ако просто се обадите на фирма, тя идва, сваля, носи, слага тръба на мястото на водомера, проверява, връща и пак монтира. Това ви излиза по 24 лева на водомер, плюс ремонта - 10-15 лева за ремонт. Как се оказва дали има нужда от ремонт, в този случай не можете да проследите. (Без да съм пророк,
се обзалагам, че винаги ще има)
Ако пък сами демонтирате, занесете под мишка, изчакате проверката и сами монтирате уреда обратно, ви излиза някакви си осем лева плюс ремонта (той колкото дойде), плюс транспорта. Плюс времето, плюс чакането, ако се наложи. Плюс още шест лева за пломбиране, за документи в "Софийска вода", за "узоконяване" (така пише в обявата)...
Не е чудно, че по-скоро ще ви се прииска нов водомер. Тогава си купувате - 40-60 лева. И пак - пломбиране, узаконяване, данни от стария...
- Човече, който е измислил това или ни работи, или желае да живеем колкото може по-неудобно. Или и двете - казвам на инкасатора.
Той изглежда съгласен. Но не вижда изход. По груби сметки някой ще спечели доста от тази акция за подмяна на водомерите, подхвърлям аз. Той го допуска. Май ще го направи съвсем законно, вмятам угрижено. Събеседникът ми е склонен към състрадание.
Заключение: някой е ковал закони, с които тези, които продават вода, те задължават да купуваш уреди, които траят неизвестно колко, но трябва да си плащаш и за изясняването на тази неизвестност.
А дали ковачът после не става и продавач на разсейването на неизвестността? И това е неизвестно.
Засега е известно само кой инкасира псувните. Той е съгласен. За това му плащат.
гражданинът пак си плаща - като поп.
Плаща се като НА поп, щото с попа не се пазариш, без значение дали поводът е тъжен или весел.