През 2002 г. бяха осветени съвместни екипи между МВР и митниците, през 2007 г. бе написана специална инструкция за тяхната работа, но така или иначе те изглежда и не проработиха. |
митничарите да дебнат полицаите, а те да следят митницата,
когато става дума за контрабанда. И така взаимно да се контролират. "Бих се тревожил, ако митничар и граничен полицай се сдружат, защото в момента най-доброто е да се дебнат докрай", обяви премиерът. Дали ще проработи този подход?
Вътрешният министър Цветан Цветанов разпали конфликта, като обяви, че митниците не са в състояние да направят това, което очаква държавата. И заради това наредил на Гранична полиция да дублира всяко действие на митниците. Вицепремиерът Симеон Дянков защити подопечните си митници. Бойко Борисов обяви, че те работят много добре, а контрабандата идвала не от външни, а от вътрешни за ЕС граници. Шефът на митниците Ваньо Танов прехвърли топката към Цветанов - работа на МВР било да пресича контрабандните канали. Накрая героично обяви, че ако бъде махнат от поста, това щяло да е победа на олигарсите. От което излезе, че МВР го атакува по поръчение на олигарсите.
Междувременно Танов обяви, че вярва на премиера, няма конфликт с Цветанов и ако последният и финансовият министър имат проблеми, да си ги решават. Направо да му се диви човек на смелостта. Да се изправи срещу човека с най-висок рейтинг в държавата в момент, когато приходите от мита, акцизи и такси падат главоломно и е очевидно, че контрабандата цъфти!
Но дните на бившия шеф на антимафиотите в агенция "Митници" изглеждат преброени. Защото подкрепата от Борисов може да е много временна. Премиерът сам каза, че от МВР, ДАНС и митниците е поискал повече приходи в хазната, без значение кой ще стопира контрабандата. И от пълненето на хазната ще съди дали някой си върши работата или не. И като се има предвид какво се случва със събраните приходи, не е трудно да се прогнозира изходът. Още повече че досега не се сбъднаха обещанията на Танов да пребори корупцията в митниците. А и Цветанов няма намерение да спре. При акцията срещу винпромите той директно заяви, че митничари са си затваряли очите, докато са контролирали облепването на алкохол с фалшиви бандероли. Както и че МВР се е натъкнало на "фиктивен износ на зърно и амбалаж".
Войната между МВР и митниците за контрабандата е вечна
В последните години тези битки се печелеха винаги от вътрешния министър. Помните ли как Румен Петков твърдеше, че се е скъсала информационната и координираща връзка между МВР и финансовото министерство? Положението не се промени дори след като главният прокурор Борис Велчев, вътрешният министър и финансовият Пламен Орешарски подписаха мерки за противодействие на организираната престъпност. Напротив - даже се усложни. Петков реагира остро, когато британски камион със 75 000 ловни патрона се разхождаше необезпокоявано из цяла България. Тогава той сезира Орешарски, че митниците не са информирали полицията за товара със специално предназначение, което е станало причина за нерегламентираното му преминаване през страната. После МВР даже прати служители на НСБОП и контраразузнаването по границата като мярка срещу корупцията. Мотивът бе, че те ще контролират граничните полицаи, които се самозабравили. Идеята обаче бе по-широка - под око да бъдат държани и митничарите.
Всъщност така беше и при управлението на СДС, после на ДПС, след това и на БСП, след това пак на СДС, после и на НДСВ, на ДПС, на тройната коалиция. Очевидно и сегашната власт не прави изключение. Защото, от една страна, приходите от митниците, но и
контрабандата и контролът върху нея са част от хранителната верига
Защото от контрабандата на храни, цигари, горива, алкохол със сигурност се печели в пъти повече от наркотрафик и търговия с оръжие, взети заедно. И заради нея се убива далеч по-често, отколкото заради дрогата.
Практиката показва, че войната влиза в острата си фаза само когато се сменят играчите и се овладяват каналите, от една страна, както и при разчистване на политически и икономически сметки, от друга.
Ако МВР за пореден път превземе границата, ще носи и изключително тежката отговорност всичко на пунктовете да е наред, контрабандата да бъде пресечена, да няма корумпирани митничари и гранични полицаи, да няма далавери, да се разследват митническите престъпления качествено, така че да има осъдени. А колко са големите дела за контрабанда? Няма нито едно, откакто властта се смени. А е важно да има знакови дела и наказани големи контрабандисти. Както и да се събират повече, а не по-малко приходи.
Все неща, които не би трябвало да карат две държавни структури, министри и високопоставени чиновници да се карат постоянно. Какво ли ги мотивира и води тогава?