Спокойно, мачове на световно първенство не може да бъдат уговорени, сякаш убеждава президентът на ФИФА Сеп Блатер... |
Така започва писмо, разпратено до няколко американски медии, подписано от Деклан Хил, автор на книгата "Измамата: Футболът и организираната престъпност" (The Fix: Soccer and Organized Crime, 2008). Хил не е теоретик на конспирацията. Книгата му разкрива не само кои футболни мачове са били уговорени, но и как е било направено това и кой е замесен. Той дори е бил свидетел от първа ръка как се нагласяват мачове.
Футболните фенове по цял свят трябва да осъзнаят проблема и да вземат под внимание предупреждението на Хил. Дори американските запалянковци започнаха да проявяват жив интерес към футболните залози, макар популярността на "сокъра" в САЩ все още да е под средното ниво. Трябва да се отбележи, че финалът на националната лига по американски футбол - "Супербоул", държи всички 10 позиции в Топ 10 на най-гледаните тв предавания в американската история, докато световното първенство по футбол в Германия през 2006 г. е било гледано от около 5% от цялото човечество.
Футболният мондиал е най-привлекателното спортно събитие за любителите на хазартната тръпка. Залозите на мачовете от световното първенство - легалните и нелегалните, взети заедно, възлизат на обща стойност около $40 млрд. Именно заради умопомрачителните суми, които преминават от ръка в ръка, възможността за предварително уговаряне на срещи е твърде вероятна.
Как е възможно? От една страна повечето хора вярват, че футболистите излизат на терена с гордо сърце, за да играят за родината си. Само че когато същите тези патриоти забележат колко много пари циркулират около тях (и благодарение на тях) - дали от спонсорство, дали от продажба на билети, или от телевизионни права, някои от тях започват да искат своя дял. Вероятно с право.
Проблемът е, че играчите не получават директно възнаграждение за участието си на световното първенство. Всяка национална футболна асоциация получава пари от ФИФА, само че националите не винаги знаят колко точно и дали изобщо те ще получат някакво възнаграждение за своите постижения. Това е основната предпоставка, особено в по-бедните страни, които участват на най-големия форум, футболистите да започнат да приемат предложения за подкуп от комарджиите (В своята книга Деклан Хил посочва, че хазартната мафия най-често атакува слабите отбори, за да гарантира загуба с необходимия точен резултат).
Контрааргументът на ФИФА относно идеята за уговорени мачове се нарича "Система за ранно предупреждение" (Early Warning System). Това е система, разработена от водещите букмейкъри, която следи за "необичайна" концентрация на пари върху определен мач, осветяваща предполагаема договорка. В този довод обаче има две основни пробойни - първо, системата се поддържа от легалните заложни къщи, докато по-голямата част от паричния поток се движи нелегално, и второ, с повече от $40 млрд., разпръснати по цял свят, никой, дори законните букмейкъри, няма как да забележи, да речем, допълнителен $1 млн., заложен върху уговорен мач.
Донякъде безразсъдно, говорителят на британския букмейкърски гигант "Уилям Хил" Греъм Шарп заяви в статия за MarketWatch.com: "Пропорционално погледнато, в последните години има по-малко скандали с уговорени мачове във футбола, отколкото в някои американски спортове. Букмейкърите са първите заподозрени във всеки съмнителен мач, но ние нямаме никакви притеснения за недосегаемостта на световното първенство по футбол."
Разбира се, Шарп, както всички букмейкъри (и спортни лиги), не желае хората да смятат, че мачовете може да се уговарят - това би се отразило негативно на бизнеса му. Но истината е, че футболни мачове, включително на световно първенство, са били уговаряни в миналото, и е твърде вероятно да бъдат уговаряни и през 2010 г. Шарп не може да стори нищо в противодействие, нито пък той и неговите колеги могат да разкрият случващото се.
За съжаление, ситуацията е същата и за ФИФА. Макар че организацията може да направи повече, много повече, за да се бори с проблема, от Цюрих предпочитат колективно да си заровят главите в пясъка. ФИФА дори стигна дотам, че позволи на букмейкърите да открият свои пунктове непосредствено пред стадионите в Южна Африка, на които ще се изиграят 64-те мача от световното първенство. Уговаряне на мачове? Какво уговаряне на мачове?
Изглежда ФИФА има много къса памет. Която е игнорирала буквално стотиците играчи, треньори и рефери, арестувани, обвинени и осъдени за "черно тото" във футбола по целия свят. Наивно е да се смята, че комарджиите и криминалните организации, които са го правили хиляди пъти досега, няма да се опитат да развият бизнеса си и по време на Мондиал '10.
Вече сте предупредени!