:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,194
Активни 612
Страници 3,068
За един ден 1,302,066
Безсилие

500 млн. лв. ще струва на държавата ликвидирането на кухите фирми

Управляващите още умуват как да решат проблема с фантомните компании - дали отново да удължат срока, или да въведат превантивни глоби за неизрядните
Снимка: Велислав Николов
Независимо от огромните опашки за пререгистрация на фирмите, статистиката показва, че досега това са направили само 230 000 търговци. Другите 700 000 ще се окажат кухи фирми.
Големите надежди, възлагани на Търговския регистър за осветляване на българския бизнес и заличаване на фирмите фантоми, са на път да си останат само мираж. 3-годишният срок, в който дружествата трябваше да станат публични чрез онлайн регистъра, изтича в края на тази година, а резултатите досега са направо плачевни. От около 1 200 000 търговци и фирми до март т.г. са се регистрирали едва 231 000 или с други думи - само 17%, сочат последните данни на Агенцията по вписванията. До края на годината от ведомството очакват в най-добрия случай да се пререгистрират още толкова.

Останалите над 700 000 търговци в началото на новата 2011 г. трябва да станат недействащи. Това нямаше да има никакво значение, ако не беше една подробност -



те трябва да се заличат, а това струва пари



След Нова година това ще се превърне в непосилно бреме за хазната. Администрацията и съдилищата може и някак си да се справят със самото заличаване, но тази дейност ще струва на българските данъкоплатци стотици милиони левове, за които никой не е помислил.

"От тези около 700 000 фирми, 2/3 са ЕТ. За тяхното заличаване не очакваме кой знае какви разходи, тъй като не се прави процедура по ликвидация, а агенцията трябва само да ги пререгистрира и след това - веднага заличи", обяснява Анастас Георгиев, и.д. шеф на Агенцията по вписванията. По закон ЕТ отговарят пред кредиторите си с цялото си имущество.

Големият проблем обаче са оставащите 200 000 фирми, защото най-грубите сметки за разноските по ликвидацията им са повече от шокиращи. "Само ще ви кажа, че при една проста калкулация по цялата сега действаща нормативна уредба държавата ще трябва да се ангажира с между 400 млн. и 600 млн. лв. за извършване на ликвидация", твърди Боян Терзиев, шеф на дирекция "Длъжностни лица по регистрация" в Агенцията по вписванията.

Спорно е каква част от ликвидациите ще се плаща от държавата и каква част - от самите фирми. В Закона за търговския регистър се казва, че след Нова година Агенцията по вписванията трябва да назначи служебни ликвидатори и да им определи възнаграждения, а "разноските за производството по ликвидация са за сметка на търговеца". Или казано с други думи - при осребряването на имуществото на тези фирми държавата ще се нареди до кредиторите и така би трябвало да си върне вложените средства по ликвидирането.

Да, ама не! Няколко реда по-надолу в същия закон се казва, че "когато имуществото на търговеца е недостатъчно за покриване на разноските по ликвидация,



те се поемат от агенцията за сметка на събираните от нея такси"



"Голяма част от фирмите, които предстои да се ликвидират, ще се окажат кухи, истинските им съдружници или акционери едва ли ще бъдат открити, така че процесът ще е сериозно финансово бреме предимно за държавата", категорична е юристът и бивш депутат от ДСБ Елеонора Николова. Разходите за заплати на ликвидаторите, чието възнаграждение по принцип варира между 400 и 600 лв. на месец, няма да са единствените. Хазната ще бъде натоварена и с последващи съдебни процедури по производства за несъстоятелност. Защото, когато ликвидаторът установи, че дружеството няма достатъчно средства и имущество, а има задължения, той е задължен от Търговския закон да стартира производство по несъстоятелност. Оттам насетне нещата се пренасят в съда и ако той установи, че това дружество наистина няма имущество, разноските по ликвидирането му са за сметка на държавата.

Експертите на Агенцията по вписванията не знаят какво да правят, защото, ако няма законодателни промени, изобщо не се знае дали заличаването ще се случи и с какви пари. На практика стигаме до абсурдната ситуация в разгара на кризата държавата да изсипе огромни пари за търговци, които са недобросъвестни.



Вместо по някакъв начин да ги санкционира



Преди два месеца правосъдният министър Маргарита Попова намекна, че се обмисля възможността за кратко удължаване на срока за пререгистрация на търговците, но не спомена и дума за намиране на пари. А дори да приемем, че по време на този "кратък" гратисен период се пререгистрират още 200 000 търговци, пак остава внушителна група фирми. Които сигурно и след 10 години няма да пожелаят да се пререгистрират.

Пред "Сега" юристът на ГЕРБ и член на правната комисия Емил Радев заяви, че лично той щял да се занимава с казуса в парламента, но преди това чака възможни решения от правосъдното министерство. По негови пресмятания ликвидирането на фирмите ще струва на хазната около 60 млн. лв. Калкулацията му обаче включва само минималното месечно възнаграждение на служебните ликвидатори. От пресцентъра на самото ведомство заявиха пред "Сега", че със сигурност ще има поправки в Закона за търговския регистър, но засега не са готови. От там се оправдаха, че Съветът им по законодателство се състои само от 14 експерти, които били затрупани с работа по други законопроекти и затова все още не са стигнали до търговския регистър.

Разходите според други експерти обаче ще са стотици милиони. Единият от лидерите на "Синята коалиция" - Мартин Димитров, заяви, че ако законът не се промени, разходите на държавата по ликвидирането на фирмите ще доведат до "криза в кризата". Той препоръча на съдебното ведомство засилена медийна кампания, но не можа да посочи конкретно решение откъде да се намерят средства и въобще как да се случи ликвидирането на кухите дружества. Бившият зам. правосъден министър Илонка Райчинова пък смята, че срокът за пререгистрация може да се удължи с 1 година, но и



да се въведе превантивна глоба



"В закона трябва да се запише, че търговците, които до 1 година не се пререгистрират, а тези, които са без дейност, не извършат ликвидацията си за тяхна сметка, ще трябва да плащат солени имуществени санкции, а техните управители - парична глоба", конкретизира идеята си тя. Остава обаче отворен въпросът каква ще е ефективността на тази мярка, когато реалните собственици и управители на кухите фирми са неоткриваеми.

Елеонора Николова пък предлага друг подход. Според нея с поправка в закона би трябвало да се изиска догодина кредиторите да обявяват публично фирмите, които имат борчове към тях. Така държавата ще разбере колко търговски дружества, които не са се пререгистрирали, нямат никакви кредитори и би трябвало да ги заличи автоматично, без да провежда скъпата процедура по ликвидация. "А при дружествата с много дългове самите кредитори ще имат полза да инициират процедура по ликвидацията на фирмите, за да получат нещо срещу вземанията си", добави Николова. Естествено, никой не може да направи дори приблизителна сметка с колко по-евтино би направило това служебното заличаване на фирми.



Подозрения



Докато държавата се чуди как да заличи фирмите фантоми, юристи и бизнес асоциации алармират, че в крайна сметка всичките усилия се оказват безсмислени. В момента се шири практиката на името на клошари от улиците да се регистрират фирми срещу 2 лева. При предишния режим все пак предприемачите отговаряха с имуществото си до размера на капитала от 5000 лв. Адвокат Владимир Петков например предлага поне 35% от обявения капитал да се внесе в определен срок, а остатъкът - в рамките на година. Защото ситуацията в момента е такава, че дружеството може да обяви капитал 10 млн. лв., а да плати само 2 лв., защото няма изискване за определена вноска от капитала. Това от своя страна въвежда в заблуждение добросъвестния търговец, защото като направи справка в регистъра, вижда надежден партньор. "Това не подобрява климата, а води до проблеми на инвестиционната среда", добави Пенков. Адвокат Дамяна Стойчевска пък е категорична, че дружества, които са без дейност от години, все пак могат да избегнат евентуалното им служебно заличаване догодина и то именно, ако сега се пререгистрират в Търговския регистър. Защото при тази процедура държавата не изисква от тях справки от НАП и НОИ и на практика не може да разбере, че вписва поредната куха фирма.
Снимка: Велислав Николов
Тепърва ведомството на Маргарита Попова ще търси начини да заличи стотици фирми фантоми.
17
4576
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
07 Юни 2010 23:23
Когато ти казват нещо знай, че става дума за пари!
08 Юни 2010 00:43
Добре де, какви задължения може да има фирма, която с години не е извършвала дейност. Ако е завлякла някого, той би трябвало да поиска несъстоятелност, ако и такъв няма - заличава се служебно след определено време и толкова. Иначе подобни проблеми ще съществуват постоянно и държавата ще харчи пари да установява очевидното - че някой се е отказал от намеренията си да прави бизнес.
08 Юни 2010 01:19
Идеята за преригистрацията, бе да се отсеят действащите от отдавна фактически несъществуващите фирми. Просто тези които не се пререгистрират престават да съществуват от определена дата.
-
Големият проблем е, че собствениците на голяма част от фирмите отдавна вече не са между живите. Това все пак са 20 години на надежди за самостоятелна дейност (регистриране на фирми) и целенасоченото им убиване с криминален, държавен и общински рекет (изоставянето на фирмите).
-
Има обаче и единици, които не са в тази категория, а просто са направени за да завлекат и са завлекли някого. Затова единственото разумно решение е това, което го предлага Елеонора Николова - удължаване на срока с една година, през това време кредиторите, където ги има, да обявят претенциите си, а след този срок всички фирми, към които няма претенции да бъдат заличени автоматично и без формалности.
08 Юни 2010 01:24
От около 1 200 000 търговци и фирми до март т.г. са се регистрирали едва 231 000 или с други думи - само 17%,

Просто тези 231 000 са реално действащите фирми. Останалите близо милион са отдавна в небитието и никой няма да тръгне тепърва да ги пререгистрира.
08 Юни 2010 07:55
Всяко удоволствие се заплаща, както казал оня, дето му умряла тъщата и му поискали пари за погребението.
------------------
Блогът на Генек
08 Юни 2010 09:18
Удължаването на срока е опит да се отложи заличаването на тези фирми в времето. Само по себе си това удължаване на срока няма да добави нови пререгистрирани фирми. ГЕРБ сега ще се опитат да отложат това плащане за заличаването по възможност за следващото правителство.
08 Юни 2010 09:28
Има стотици хиляди фирми, които само са създадени по ТЗ, но никога не са регистрирани с данъчен номер и булстат и съответно не са осъществявали дейност, камо ли да имат кредитори.
Какъв е проблема с едно изречение в закона да се дерегистрират служебно?!?!?
08 Юни 2010 09:40
Брайтман, Елеонора Николова
Това отдавна беше ясно, просто всеки у нас обича, ако му падне на хесап, да умножава по 1 000 000, било то фирми, било то дори бирени капачки.
Та юристите се бяха наточили за поизтупат сиромашията още веднъж на принципа "от всички по малко, но от сърце!", но няма да стане.
Не е морално, след като толкова трагични (режисирани) превратности убиха милиони надежди за свобода и по-добър живот, сега някои като чакали да обикалят около трупа на народната надежда.
Мисля, че държавата й дължи поне едно достойно и най-вече, безплатно погребение !
08 Юни 2010 09:45
...Големият проблем е, че собствениците на голяма част от фирмите отдавна вече не са между живите

То че е тъй-спор няма.
Ама С.Д. явно е решил да цица дори и от тия де са в гробищата.
Как беше лафа - "Само Смъртта и Данъците.."
08 Юни 2010 10:44
Могат да се направят промени в закона, така че фирми които не са се преригистрирали автоматично да се заличават, без тези скъпи процедури-може и с гратисен период 1г-който не предяви никакви претенции към дадена фирна за заличаване, драсват я и толкова.
08 Юни 2010 11:35
Четейки горната многословна простотия, имам две предположения:
1. Отново имаме пример за прословутата невежественост и простотия на БГ управляващите, или
2. Някой се кани да лапне едни милиони от бюджета, като използва за предтекс горните простотии.
Защо си мисля така? ами мнго е просто: фирмените досиета на търговските дружества и ЕТ, които няма да са се пререгистрирали след 31.12.10, след тази дата все още ще бъдат на съхранение в съответния архив на съответния окръжен съд (СГС за София), защото тези досиета се изпращат в търговския регистър САМО след като има подадено заявление за пререгистрация в ТР. Ерго, на тези съдилища, с няколкло прости и елегантни законови текста в ТЗ и ЗТР, се дава правото/задължението ex lege да заличат визираните ТД и ЕТ - със съдебни решения. Елементарно, просто и не много скъпо. Ама ако имали дългове - дълговете- всъщност вземанията са грижа на кредитора и ако те не са фиктивни, той си има законов ред по който да си ги търси и събира - няма защо държавата да плаче на чужди гробища - и този ред няма нищо общо пререгистрацията в ТР.
08 Юни 2010 12:01
Мда и на мен ми мирише на едни прибиране на кинти от нашите хора. Пенчо Драганкин
08 Юни 2010 12:21
Нищо не й пречеше на държавата да реши проблема по законодателен ред. Който не се пререгистрира до определена дата - да се счита за заличен. Сега на всеки ще се провежда процедурата по заличаване и дори "за да му се защитят правата" на подлежащия на заличаване, на всеки ще се назначава служебен процесуален представител. Ха познайте кои ще са тези адвокати? То нали като сложиш таксите и служебния адвокат - ето ти около 1000 лева на фирма. Много сме добри в пилеенето на пари!!!
После ще ги търсят чрез АДВ тези похарчени пари от заличените, но по-голямата част са толкова фалшиви, че нищо тяма да съберат.
08 Юни 2010 12:58
Никакви 500 милиона не са необходими за отписване.
Просто слънчицата поставят в съзнанието на овцете идеята, че смятат да консумират 500 милиона за нещо свое си.
08 Юни 2010 13:06
Присъединявам се към мнението, че най-вероятно, някои искат да приберат едни (немалки) пари.


____________________________
Кредитът - модерното робство
08 Юни 2010 14:01
След като една фирма 10 години не е подавала данъчни декларации, не е внасяла осигуровки, никой не я е търсил за нищо и няма кредитор, който да е предявил иск за някакво вземане, то всякакви давностни срокове за каквото и да било вече са изтекли. Дори и да е имало някакви задължения, те вече са погасени по давност. Заличава се без никакви формалности и точка. Но май наистина едни хора са се наточили да си заджобят от бюджета едни пари под предлог, че вършат важна и неотложна работа.
08 Юни 2010 14:43
Такива въпроси , че и безброй други , трябва да се внасят в Консултативен съвет по Реформата , към НС . Политическият ни живот , вече прелива от партобразци на палячовци ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД