Костадин Костадинов е роден през 1979 г. във Варна. От 1997 г. е член на ВМРО, а от 2002 г. до 2009 г. е координатор за Североизточна България. От миналата есен е зам.-председател на ВМРО. Завършил е балканистика във Велико Търново. Женен, с едно дете
- Г-н Костадинов, какво е демографското състояние на България?
- Катастрофално. За последните 20 години намаляхме с почти 2 млн. души. В сравнение с нас Гърция за този период от 8.5 млн. се увеличи почти на 11 млн. Официалната статистика за 2009 г. сочи, че българското население е 7.5 млн. Реално обаче в страната живеят 7.2 млн. Общият темп на намаляване на населението е 70 000 души годишно. Раждаемостта е в най-ниската си точка. Последните години има някакво леко съживяване, но то се дължи на циганското население. Неговата раждаемост е 4-5 пъти по-висока от българската и два пъти по-голяма от турската. Ако така продължават нещата, след 20 години българите ще сме 63-64% от населението, като голяма част от тях ще са пенсионери. А по-нататък? Ако тенденцията продължи, ще бъде поставено под съмнение и правното основание за съществуването на държавата ни. Ще станем малцинство, а на базата на широко прилаганите демократични принципи мнозинството ще каже, че България вече не е държава на българската нация.
- Какви са тенденциите в турския етнос?
- Хората, които се самоопределят като турци и имат турско самосъзнание, страдат от същите проблеми като българите. Районите им се обезлюдяват, имат висока смъртност, емиграция, само раждаемостта им е леко по-висока. Разлика в културата и манталитета на практика няма. Реалният стратегически проблем на България е огромната и неконтролируема циганска раждаемост.
Аз лично като българин се чувствам дискриминиран. В България благодарение на социалната система една част от хората е несправедливо натоварена за сметка на друга. Системата не е лоша, защото се прилага във водещи европейски страни и се базира на общата солидарност. У нас обаче се получава друго - някои не работят и отказват да произвеждат блага, а само ги потребяват. Така че дискриминирани сме работещите българи, които подпомагаме социално и здравно съгражданите си от цигански произход. А в замяна голяма част от страната в момента е в икономически, инфраструктурен, културен и социален разпад. Говоря за малките градове и села. Там, където циганите станат мнозинство, всички елементи на българската държава изчезват. Затварят се училища, защото никой не иска да пуска децата си на училище. Малкото българи се разбягват, районът се обезлюдява и никой не иска да поддържа инфраструктурата. Запада и икономиката. А който успее да посее нещо, не може да го пожъне, защото циганите го крадат.
- Как ще се реши проблемът?
- Чрез спазване на законите. Както и с наложителни промени. Първо на социалната система. По-добре социални и здравни услуги да получават само тези, които се осигуряват. А помощите за училище да са под формата на ваучери за храна, дрехи и учебници. Не бива да откриваме топлата вода, а просто да приложим европейския опит. В Гърция социални помощи, придобивки и обезщетения се дават само на семейство до три деца. Ако имаш четири, значи си богат и можеш да си ги гледаш. У нас се правят стъпки към ограничаване на майчинството, но са половинчати.
Никой например не си е направил труда да изчисли колко точно ни струва издръжката на половин милион циганско население. Официално то е 376 000, но данните са от 2001 г. А даже са много повече от половин милион, защото голяма част от тях се пишат като турци. Например в "Столипиново" огромното мнозинство се е писало за турци, същото и във варненската "Максуда". Там са регистрирани едва 1800 цигани.
- Това под давление на ДПС ли е?
- Не, но ДПС се облагодетелства и поощрява процеса. Това е стара тенденция. Една част се турчеят, други са с румънско самосъзнание, трети - с българско, четвърти се пишат като цигани. Има, разбира се, и хора, които работят, плащат данъци, образоват се, но са нищожно малко. И за да приключим темата с мерките срещу демографската криза, трябва поговорим и за връщането на икономическата емиграция, както и далечните диаспори. В Казахстан, Узбекистан и другите държави от Средна Азия има над 150 000 българи. Те са пръснати на огромно пространство. Ако бъде направена кампания по привличането им, ще откликнат, тъй като България ще им се стори рай като стандарт и всичко останало. Имаше стихиен процес на завръщане сред казахстанските българи в средата на 90-те, но България сама им попречи.
- Каква е позицията на ВМРО за уволнението на шефа на Агенцията за българите в чужбина Райна Манджукова?
- Необяснимо за нас правителството се лиши от един от малкото си експерти. Самата тя е бесарабска българка. Няма по-добър вариант от това шеф на агенцията да е представител на диаспората.
- А как си обяснявате действията на министъра за българите в чужбина Божидар Димитров, който от раз я уволни, макар и да бе работил добре с нея?
- От момента, в който Божидар Димитров правилно постави въпроса за имотите на тракийските ни бежанци, а Бойко Борисов брутално реагира, престанахме да го коментираме. Извини се по един недостоен начин, вместо да обясни за какво става дума. Райна Манджукова бе лично негово назначение, а се раздели с нея с лека ръка.
- ГЕРБ взе властта с доста обещания във вашата "ниша" - анти-ДПС риторика, засилване на държавността. Сбъдват ли се обещанията почти година след изборите?
- Има някаква активност срещу организираната престъпност, но тя си остава полицейска. Хора, които показно са арестувани, седмица по-късно тихомълком излизат от ареста. Проблемите на държавността са сериозни, а един от тях е феодализацията. Анти-ДПС риториката остана само риторика. Има обвинителни актове само срещу двама депутати от ДПС. А тя е корумпирана партия, която феодализира и разпада държавността. Йордан Лечков бе подгонен, тъй като беше сторил нещо подобно в Сливен, но защо няма акции в Джебел, например? Вероятно има много проблеми за решаване, но просто не се знае какво и как става. Ето сега и с цената на тока. Поведохме хиляди хора срещу E.ON и ЧЕЗ, имахме срещи в ДКЕВР, стана ясно, че исканото увеличение е изключително спекулативно. И въпреки това един ден се казва, че ще се вдигне, другия - че няма. Всяко нещо е предпоследно, а това не може да е нормален стил на управление.
- Смятате ли, че има договорка между Борисов и Доган?
- Не съм сигурен, но фактите сочат, че срещу Ахмед Доган и ДПС нищо не се прави. Ударите са срещу БСП, което е похвално, но ДПС управлява не 4, а 8 години.
- Георги Първанов реди партия. Има ли тя място в политическия живот?
- За съжаление, място в политическия живот може да намери всеки, който има пари да си купи избиратели. Лично моето мнение е, че проектът на Първанов е закъснял, ненавременен. Президентът носеше голямата отговорност за съставянето на тройната коалиция. И трябваше още когато започна да критикува Станишев, да намекне за нещо подобно. Сега изглежда, че този проект ще бъде свързан единствено с политическото оцеляване на Георги Първанов. Партиите би следвало да се обединяват не около личности, а около идеология, но не мисля, че край Първанов ще има такава.
- Кметът на Пловдив Славчо Атанасов и хората му още ли са членове на ВМРО?
- Не ги коментираме по никакъв начин. Проблем за нас с Атанасов и други хора няма. Всеки е влязъл доброволно във ВМРО и никого насила не задържаме. Не се интересуваме и въпросът не ни вълнува.
Всеки, който има пари да си купи избиратели, може да стане политик у нас
И по света е така, само формата на купуването е различна. А у нас най-помага да си бил доносник на ДС. Може не само да оглавиш политическа партия, може и мандатоносител да станеш, или пък президент...