:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,390
Активни 583
Страници 12,293
За един ден 1,302,066
Позиция

Не ние трябва да се плашим от поевтиняването на еврото

Европа не би била Европа, ако първият финансов повей е в състояние да отнесе покрива на еврозоната
Гарабед Минасян
Покрай всички бъркотии в публичните ни финанси изникна още една тема за актуално третиране - валутната. Развихри се безпокойство за проблема над проблемите - валутния курс между двата валутни гиганта USD и EUR. Като ще е гарга, рошава да е. Нещата изглеждат тревожни, не бива да се премълчават - през есента на 2009 г. USD се купуваше у нас за 1.30 лв., а седем месеца по-късно вече трябва да плащаме с 30 ст. повече, т.е. EUR (респ. BGN) поевтинява с почти 1/4. Всичко, което се случва с Гърция, Португалия, Испания (а може би и с още страни), не е на хубаво. Ако продължи така, кой знае до какви страхотии може да стигнем.



А може би е време да превключим към USD,



да преминем към доларови позиции? Сега и без суетене - колкото по-бързо, толкова по-добре?!

Колко бързо забравяме! Още повече, когато не можем да помним. Бъдещето безусловно е мъгляво, но миналото е кристално ясно. Икономическата наука ни учи, че днешните аргументи и интуиция е редно да формират основата на бъдещите ни очаквания.

При въвеждането на паричен съвет у нас стартирахме с 1.80 лева за долар. По-късно местното ни левче (респ. DEM/евро) се засили до 1.60 BGN/USD и за две години последователно се обезцени до 2.30 BGN/USD (обезценка на DEM с 44%). Последва отново продължителен процес на засилване на лев/евро и преди около две години един USD вече се купуваше почти за 1.20 лв. Сегашният валутен курс е на познати отпреди 6 години равнища.



Какво толкова се е случило?



Безпокойства безусловно има и те са свързани най-вече с поддържането на финансовата дисциплина в периферните страни на ЕС, най-вече в нашата съседка Гърция с аналогичен на нашия балкански манталитет. В нашите географски ширини удоволствието от живота не се измерва толкова с това да си добре, а с майсторлъка да съумееш да си пооткраднеш, да поизлъжеш, да минеш партньора. Тогава и самочувствието ти се повишава, и въобще е по-различно. Византийските ни съседи не за първи път се опитват да се изтарикатят за сметка на европейския балама - да си припомним олимпийските им финансови еквилибристики през 2004 г., когато отново бяха хванати с ръка, пъхната в европейския джоб.



Ние не сме по-различни



Миналата година проглушихме света, че сме непостижимо добри (най-добрите в ЕС) с бюджетен дефицит от 0.8% от БВП. Няколко месеца по-късно Eurostat оцени същия този бюджетен дефицит на близо 4%. Опитът за измама приехме като напълно нормален. Всичко това не за самия спорт, разбира се, а за да пооткраднем - къде явно, къде неявно. И при положение, че сме все още твърде далеч от еврозоната.

Икономиката ни има още много да наваксва, а може би още по-важно е, че ние самите като народ все още не сме дорасли да оперираме с валута, с която оперира ядрото на Европа. А Европа си е Европа. Европа не би била Европа, ако първият финансов повей е в състояние да отнесе покрива на еврозоната. Затова е и толкова привлекателна.

ЕЦБ не провежда валутна политика. Основна цел на ЕЦБ е да поддържа инфлацията в еврозоната на равнище не повече от 2% годишно, но не много по-ниско от 2%. Последните две години показаха, че дори тази задача не е лесно постижима.

Валутните съотношения се определят от пазара. Те са следствие от много фактори, твърде често изключително трудни за околичествяване. Не на последно място сред тях е състоянието на европейските икономики.



Обезценяването на еврото стимулира европейската икономика



Стимулите са по две линии. Първо, увеличава се конкурентоспособността на европейския износ поради поевтиняването на валутата. Китай например печели икономически от слабата си местна валута и я поддържа съзнателно слаба, независимо от настоятелните внушения на европейските и американските й търговски партньори за нейната ревалоризация. Второ, намалява се конкурентоспособността на вноса в еврозоната - той се оскъпява поради скъпия USD. Като следствие местните потребители ще пренасочат своите потребителски предпочитания към европейски заместители и ще подкрепят собствените си европейски производители.

Нищо не идва даром. Цената се плаща от потребителя, чиито спестявания и доходи намаляват в USD-оценки. Винаги е така - когато икономиката е добре, потребителят печели и обратно.

Ако някой обаче трябва действително да бъде обезпокоен от динамиката на валутния пазар, това трябва да са външнотърговските партньори на страните от еврозоната и най-вече САЩ. Икономиката на САЩ предстои да се стабилизира, състоянието на държавния бюджет и на платежния баланс е проблемно и засилването на USD утежнява американските икономико-финансови проблеми.

А иначе, както практиката показва, напълно нормално е да има приливи и отливи във валутните съотношения. И винаги ще има такива.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
---
51
4097
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
09 Юни 2010 00:04
Добър и смислен коментар - дано има достатъчно разбиране по въпроса.

Едно е да имаш инфлуенца, с пренесени вируси, друго е да имаш неизлечим Карценом...

... Това е проблема!
09 Юни 2010 00:34
яаааа Колко ПОЗНАТО
"Теория, практика и управление на външния дълг".
N'est ce pas?
Brrr, подобни статии ме връщат в студентските години.
А бяхме млади
09 Юни 2010 01:08
Хубава смислена статия. Но нищо ново. Половината форумци тука ги предъвкваме все същите неща от години.
09 Юни 2010 01:18
Верно, че ги предъвкваме ... Но друго си е да го напише проф. Минасян черно на бяло.
09 Юни 2010 01:19
Продавачите на жилища пак ще минат на долари!
09 Юни 2010 01:40
Аз не се плаша от поевтиняването на еврото, страх ме е някой да не ме накара да прочета друга статия на професор Минасян.
09 Юни 2010 01:45
И Мухи Мечкадаров дел Торънс ли ще продава панелката в долари ?
09 Юни 2010 02:24
мухи, сега е момента да обърнеш обратно еврата/левовете в долари

Абе може в краен случай и да си стоиш в панелката и да се пулиш с бинокълЯ към торънс
09 Юни 2010 03:21
Говорим си ги тея същите работи, ама някак не върви, постничко е, няма драма някак си.


Друго си е да изтипосаш един вой на умряло във вид на постинг под статийка, в която се казва, че видиш ли 12 от 25 водещи английски икономисти били сложили кръста на Ойрото


Смех в залата...
09 Юни 2010 05:31
До колкото гледах преди време пресконференция на ЕК - един "образ" обяви само дисконтиране на цените в ЕС
09 Юни 2010 06:10
А може би е време да превключим към USD,

да преминем към доларови позиции? Сега и без суетене - колкото по-бързо, толкова по-добре?!

Не знам колко влияние има г-н Минасян сред управляващите и дали г-н Дянков има капацитета да проумее фундаменталните закономерности за които статията намеква, но да, време е.
Аз съм останал със спомена (дано е погрешен), че на времето жълтото правителство прехвърли националните задължения от долари в евро при котировка 2.25 лв/$ или с други думи по възможно най-неизгодния курс за последните 20 години. Една обратна стъпка сега поне би ограничила част от загубите породени от тази некадърна (или чисто престъпна) проява.
За автора- винаги е приятно човек да прочете грамотно мнение в морето от посредственост и поръчков слугинаж.
09 Юни 2010 06:25
Покрай всички бъркотии в публичните ни финанси изникна още една тема за актуално третиране - валутната.

Не би ли трябвало да е?
Покрай всички бъркотии в обществените ни финанси изникна още една тема за навременно раглеждане - валутната.

Г-н Стагарев, учителят ни по литература, казваше, че само тоалетните ни са публични. Някой може да подскаже, че и финансите ни изглеждат, че са взети под аренда от неграмотни цигани, но сравненията ще се изчерпат само до това. Тази поправка не знам към кого е- дали автора, комуто явно е трудно да се откъсне от професионалния жаргон, дали към редакцията, но определено всички бихме спечелили от по-изчистен български.
09 Юни 2010 06:59
Народът го е казал - НА БОСИЯ ЦЪРВУЛИТЕ!
Не съм икономист /слава, Богу, нормален човек съм /, но четох с внимание. Говори смислено, подредено, разбрано. Не се прави на многознаещ и интересн, налапан с лафове като пате с горещи ла*на!
--------------------------
Блогът на Генек

09 Юни 2010 07:33
Vokil Dulov:
А може би е време да превключим към USD,

да преминем към доларови позиции? Сега и без суетене - колкото по-бързо, толкова по-добре?!

Не знам колко влияние има г-н Минасян сред управляващите и дали г-н Дянков има капацитета да проумее фундаменталните закономерности за които статията намеква, но да, време е.

Аз съм останал със спомена (дано е погрешен), че на времето жълтото правителство прехвърли националните задължения от долари в евро при котировка 2.25 лв/$ или с други думи по възможно най-неизгодния курс за последните 20 години. Една обратна стъпка сега поне би ограничила част от загубите породени от тази некадърна (или чисто престъпна) проява.


Тоя дълг вече се наложи да го върнеме, ама може да изтеглим друг, за да се занимаваме с валутни спекулации. Проф. Гарабед е доказан специалист в областта, през 96-та, например, беше изчислил, че левът е силно подценен и предстои да поскъпне до около 25-30 лева за долар. Обяснимо е, че всички които не са икономисти, го разбрахте и харесахте. Говори смислено, подредено, разбрано.


Бонго, а кво значи "дисконтиране на цените"?

Редактирано от - хикса на 09/6/2010 г/ 07:35:58

09 Юни 2010 08:16
Виж СЕГА , другарю научен професор.
Нали се прие постулатът „всеки да се спасява по единично” ?
Ха так.
От него следва че за мен, а и за всеки отделен туземец, е важно не какъв е халът на туземната БУЛГУР ЕРИЙСКА “икономика”, а каква е неговата си „икономика”
А тук, от такава гледна точка, нещата не стоят както ги обяснява аФторЪ.
А не е ли добре когато едната валута ще по….ва другата да си придобиеш от тая, която ще се оскъпява.
Примерно днес 1, 6 лъвъ са за 1 $.
Е ако след 1 месец 2 лъва ще са 1 $ то как идват внушенията на научния иконом ?
Ако съм си придобил $ или друг негов еквивалент , то спечелил ли съм ?
Според икономистът не съм.
Според мен –да и то добре.

Валутните съотношения се определят от пазара. Те са следствие от много фактори,

Иха.
Пазара, а ?
Свободните пазани сили ?
„Богатството на народите”
Вервайте .
09 Юни 2010 08:35
Ако се вземе впредвид, че износът ни е предимно за ЕС, а вносът от Руссия и Китай, точно ние сме в неизгодната позиция.
Иначе казано - за произведената от нас продукция ще получаваме обезценено евро, а за купуваните от нас стоки ще плащаме със скъпи долари.
Това не е ли обезпокоително???...

Като пример: цената на петрола се срива до $70/барел, а бензинът се продава над 2лв/л. Ако еврото не беше паднало, щеше да струва 1.6-1.7лв/л.
09 Юни 2010 08:52
Защо щатите в САЩ нямат тези проблеми, а страните членки на ЕС ги имат? Да сравним конституциите на САЩ и ЕС, както и размера на чиновниците в Конгреса и Сената на САЩ с тези на Европейския парламент, Европейската комисия и всичките им работни групи и експерти.
09 Юни 2010 09:26
Aaa Милен Велчев бил прав -знаел е , че долара ще расте някога. Всичките анализи на икономистите са на принципа ще вали , няма да вали. Хърсев още го помня с неговото последни влезли в кризата първи излезли.
09 Юни 2010 09:49
За всезнаещите и всеможещите:
УСА поддържаха няколко години подред, нисък курс на долара, за излизане от тамошната им криза.
09 Юни 2010 10:25
Византийските ни съседи не за първи път се опитват да се изтарикатят за сметка на европейския балама - да си припомним олимпийските им финансови еквилибристики през 2004 г., когато отново бяха хванати с ръка, пъхната в европейския джоб. Ние не сме по-различни
МНОГО сме различни даже - 700 евро е НОРМАЛНАТА гръцка пенсия, да не броим 13-та и 14-та.
30% от българите работят за гръцки фирми за мизерни заплати, плащат нечовешки лихви на гръцки банки, плащат сметки на гръцки ДЪРЖАВНИ мобилни оператори, за да може по гръцките села на 55 г. да ги вземат тия 700 евро.
Така че има разлика.

Редактирано от - Han на 09/6/2010 г/ 10:28:43

09 Юни 2010 10:33
Валутните съотношения се определят от пазара. Те са следствие от много фактори, твърде често изключително трудни за околичествяване.
Това добре, обаче два реда по-надолу следва:
Китай например печели икономически от слабата си местна валута и я поддържа съзнателно слаба, независимо от настоятелните внушения на европейските и американските й търговски партньори за нейната ревалоризация
Ся, пазара ли движи курсовете, или те са просто икономическо оръжие, с което се гърмят един друг едрите хищници?!
09 Юни 2010 10:42
Не мога да я разбера тая работа! За нас винаги всичко е зле. Когато еврото поскъпваше беше зле, щото износа намалявал, макар че какво ли произвеждаме толкова за износ!? Сега като поевтинява-пак е зле
09 Юни 2010 10:47
Я по-добре питайте бизнесмените, де се занимават с IT-хардуер - като как им вървят печалбите от продажбите на техниката, закупена с "ефтиния" долар!
09 Юни 2010 11:26
Сега започват проблемите в Европата-като домино, едно след друго ще следват лошите събития-така че от мен една прогноза-паритет към Нова година.
09 Юни 2010 12:29
на времето жълтото правителство прехвърли националните задължения от долари в евро при котировка 2.25 лв/$ или с други думи по възможно най-неизгодния курс за последните 20 години

Неизгоден за нас, изгоден за другата страна. Който си го може, той си го може - професионалистът Милен Велчев (от НДСВ) още веднъж се доказа като такъв. Мдааа...


____________________________
Кредитът - модерното робство
09 Юни 2010 12:32
А професор Минасян може и повече, сигурен съм. Това писание е нещо като да кажеш, че водата е мокра, а слънцето гледано без очила разваля очите. Постничко.


____________________________
Кредитът - модерното робство
09 Юни 2010 13:14
Хубавото на европската криза е , че ще я поемат дребните риби , а интегрирането на ЕС и в по-бързо ще стигне желаното "хомогенизиране". Дойчланд ? Няма накъде . Ние ? Ще се оправим ...
09 Юни 2010 14:35
"Не ние трябва да се плашим от поевтиняването на еврото!", а.......от неговата липса.
09 Юни 2010 16:50
Не Велчев, а Катев превалутира дълга. После напусна МинФин и си купи нова къща за 230 000 евро на "Симеоновско шосе". Защо ли там!? Сигурно от благодарност към повелителя си...
09 Юни 2010 18:40
някой тук да не би да твърди че би било по-добре ако държавният дълг ни беше в долари вместо в евро?
09 Юни 2010 19:55
Не Велчев, а Катев превалутира дълга.



__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
09 Юни 2010 20:09
аи ся как вървят тези :
еврото ще поскъпва - значи не е на добре
еврото ще поевтинява - много на зле
инфлация - зле
дефлация - зле
падане на цените - зле
оскъпяване на стоките - зле
ще вали - зле / няма да вали - още по зле
пазара определял , трябвало регулация , имало търсене нямало предлагане
на международния пазар тъи , на международния пазар онъй

аи стига въртяхте една и съща плоча 50 години
туи икономистите са родени да си противоречат сами на себе си през 10 минути
еми земете че кажете наи-накрая кое в таз двумерна система е добре и да земем да го направим, не става само десетки години да си измисляме причини за едно и също нещо - да живеем в мизерия при свръх скъпи стоки и услуги. с тези приказки "туи зле онуи зле" само покриват собствената си неграмотност и некадърност и създават среда за спекулации и машинации.
09 Юни 2010 20:52
Светът очевидно е пълен с идиоти... след като еврото пада при новини за Унгария.
09 Юни 2010 20:54
orbb
09 Юни 2010 21:07
Urbi et Orbbi таковата, мискинин и проч. - моля ви не забаламурвайте родните "икономици"!
Че ако им доде някакъв нов акъл в кратуните, току-виж са ни го приложили "на живо".
И тогаз ше тряба вече се тепаме...
Досущ като в "Аргентина"!
09 Юни 2010 21:14
като чета икономистите си мисля че са като пиян водопроводчик при спукана тръба -
ако спрем водата - зле
ако оставим да тече - пак зле
но не оправя повредената тръба
09 Юни 2010 21:16


Някои хора си умрат на тоя свят да има само черно и само бяло. И някой да им каже - вземете си само от бялото... Еми не може другаре, има и други нюанси от цветовата гама. Процесите са много по-комплексни и взаимно свързани. Така е и в реалността, и в природата.


А икономистите не си противоречат - просто едни от тях защитават едни интереси (своите си), други - други (също свои). И изнасят тези факти, които за момента им носят изгода, а спестяват други, негативни за тях...


Малка, неконкурентноспособна, нищо непроизвеждаща и нищо неизнасяща икономика като нашата винаги е сред губещите, както и да се завърти палачинката. Сад бът тру.

---
П.П.: emacs - не вярвам да са идиоти. Тука грешки и случайни неща рядко стават. Това си е чиста спекула.
09 Юни 2010 21:20
OLDMAD,

"Икономиците" нищо не прилагат. Прилагат го пуитиците, които с действията си ОБСЛУЖВАТ дадени ограничени икономически кръгове. Когато интересите на тези кръгове не съвпадат с интересите на държавата, на народа като цяло, то вината не е в "икономиците", а в политиците. Това трябва да е много ясно.
09 Юни 2010 21:23
ако спрем водата - зле
ако оставим да тече - пак зле

То и при метеоролозите е така - уж слънчево, ама ще вали..
И/или наопъци!
Нямам вяра никому, камо ли на икономист!
(бе то и на меня си нямам вяра, ма т'ва в друга тема)


09 Юни 2010 21:24
Малка, неконкурентноспособна, нищо непроизвеждаща и нищо неизнасяща икономика като нашата винаги е сред губещите, както и да се завърти палачинката. Сад бът тру.
***

Редактирано от - sybil на 09/6/2010 г/ 22:08:23

09 Юни 2010 21:26

Редактирано от - geiler Bock на 09/6/2010 г/ 23:17:14

09 Юни 2010 21:48
orbb мили ,
Тъй като идеш в словоохотлив по тези теми , към теб ще викна , че и помагай :
Решително да скъсаме всички икономически връзки с Русия и окончателно да се впишем в авангарда на останалия свят , без да се оказваме в пълни дураци , каквито и без това , убедено си биваме ...
09 Юни 2010 21:59
да скъсаме всички икономически връзки с Русия
тука не съм единодушен
аз лично от много години не виждам никви иконом. връзки с Русия
влизам в магазина - турско и гръцко
на пазара също
закусвалните турски
телевизиите също
банките гръцки
енергото - чехско и неско
техниката - китаиски и американски
колите - немски , японски и американски

честно да ти кажа поне от 15 години НИЩО руско не съм видял тука
09 Юни 2010 21:59
И рускини ли?
09 Юни 2010 22:02
и рускини Старо, поне у нашто село.
сега кадъните са са развъртели ама не си падам по тях.
09 Юни 2010 22:08
Те кадъните, таковата..спазват традицията - "Кой гледа надолу, мисли за голо".
09 Юни 2010 22:33
Малка, неконкурентноспособна, нищо непроизвеждаща и нищо неизнасяща икономика като нашата


Орб,
Получаваш приза за лаконичност и точност.
09 Юни 2010 22:41
Сократе, държа да подчертая, че това е моя реплика, цитирана от Орби, така че си искам наградата обратно !!!

----
П.П.: Благодаря!

Редактирано от - geiler Bock на 09/6/2010 г/ 23:20:20

09 Юни 2010 22:43
Ей ви по една и за двамата!
Сериозно - форумът е голяма работа. И умна.
09 Юни 2010 23:02
то заглавието е в стил "неа се пуашиш копеле"
не се плашете от еврото , и еврото няма да се уплаши от вас
а за произвеждането - произвеждаме усилено - ЛИХВИ
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД